Začátečník – C / C++ – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Začátečník – C / C++ – Fórum – Programujte.comZačátečník – C / C++ – Fórum – Programujte.com

 

Toto vlákno bylo označeno za vyřešené — příspěvek s řešením.
Yohaku0
Návštěvník
12. 8. 2012   #1
-
0
-

Dobrý den,

mým cílem je vytvořit 3D hru v C++ nebo C. Neříkám, že to chci během dvou dnů, počítám s tím, že to potrvá minimálně deset let.

Každopádně nevím jak v C++ začít. Nemám k dispozici žádnou literaturu, jen seriály na internetu. Poradíte mi nějaké? Zatím jsem programoval v PHP. Je C++ podobný jazyk? 

Děkuji,

Yokahu Shigei.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.18.–
V těch nejtěžších chvílích se otoč za sluncem a všechny stíny padnou za tebe. - John Lenon
yaqwsx+9
Posthunter
12. 8. 2012   #2
-
+2
-
Zajímavé

Neodpovím přímo na tvou otázku, ale na otázku která se zde vybízí.

Dnes je nutné si položit otázku: "Je mým cílem vytvořit hru nebo se naučit programovat? Resp. chci se naučit programovat, abych mohl vytvořit hru?" - toto jsou 2 zcela odlišné cíle. Protože pokud chceš vytvořit hru, existují dnes prostředky, kdy nemusíš být nutně ten nejlepší programátor - a ty se běžně používají i v profi sféře. S nimi je vývoj mnohem jednodušší a člověk se může soustředit na aspekty hry samotné - může částečně upustit od technických aspektů.

Když se naučíš programovat, otevřeou se ti obrovské možnosti. Zárověň však zjistíš, že psát hru od nuly (bez nějakého enginu), ti zabere spoustu času a úsilí a výsledek ani nemusí být takový, jak jsi očekával.

Volba je zde na tobě - doplním však, že umět alespoň trochu programovat není vůbec na škodu. Člověku to často pomůže a občas získá nový pohled na věc (i mimo IT)

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.55.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Atheo+4
Stálý člen
12. 8. 2012   #3
-
0
-

#1 Yohaku
Neuč se programovat na hrách to určitě ne už jsem to tu jednou říkal pokud si chceš udělat nějakou hru zkus si game maker jinač v C++ potřebuješ hodně matematiky a tak mozna to "Yaqwsx" už psal ale je to dlouhý a ja jsem ospalej tak se mi to nechce číst :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 188.175.140.–
Yohaku0
Návštěvník
12. 8. 2012   #4
-
0
-

#3 Atheo
Neříkám, že se chci učit na hrách. Samozřejmě se chci naučit programovat v C nebo C++, a mou motivací je vytvoření hry. Jen potřebuju poradit jak začít. Například v PHP jsou základy proměnné, cykly, funkce, a ještě třeba ECHO. A nějak tak bych to potřeboval.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.18.–
V těch nejtěžších chvílích se otoč za sluncem a všechny stíny padnou za tebe. - John Lenon
Řešení
Atheo+4
Stálý člen
12. 8. 2012   #5
-
+1
-
Zajímavé
Vyřešeno Nejlepší odpověď

#4 Yohaku
ok nauc se cykly,promenny,datovy typy,podminky jak normalni tak switch funkci printf scanf getchar, mygetch alokaci,realokaci a jeste pointery az tohle budes perfektne umet urcite si zvladnes napsat aspon nejakeho hada to je zaklad si myslim:) a pak uz muzes pokracovat :) ale urcite se NEHRN hned do 3d prvni musis umet zaklady

Nahlásit jako SPAM
IP: 188.175.140.–
Atheo+4
Stálý člen
12. 8. 2012   #6
-
0
-

#4 Yohaku
a doporucuju nejakou literaturu treba "jazyk C" nebo "zaciname s C++" snad jsou ty nazvy spravne nemuzu si pamatovat vsechno :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 188.175.140.–
yaqwsx+9
Posthunter
12. 8. 2012   #7
-
0
-

#3 Atheo
Proč ne na hrách? S rozumným cílem je to dobré cvičení.

#1 Yohaku
Pokud chceš literaturu k C++, tak ti poradím klasicky - sežeň si knížku "Rozumíme C++"

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.55.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
remmidemmi0
Věrný člen
12. 8. 2012   #8
-
0
-

#1 Yohaku
ty umíš japonsky? Jen se tak ptám ... Když tak něco písni.

Nahlásit jako SPAM
IP: 82.142.115.–
Atheo+4
Stálý člen
12. 8. 2012   #9
-
0
-

#7 yaqwsx
ucit se na hrach? Nevim ja jsem tak zacinal a nenaucil jsem se vubec nic xD vetsina lidi se zene do programovanim za ucelem "chci si udelat hru" ale kdyz nepochopi strukturu a algoritmus a ani nevi jak zacit tak hru tezko udela

Nahlásit jako SPAM
IP: 188.175.140.–
nergal+1
Návštěvník
12. 8. 2012   #10
-
0
-

ja som zacinal sa ucit na hrach. nebola to 3d hra ale taka textova sietova hra co som hraval a chcel som si spravit podobnu :D princip bol jednoduchy hraci sa pripajali cez telnet a potom zadavali prikazy... prvy pokus bol to napisat v HTML :D no potom som pochopil ze to nepojde. nastastie som nasiel zdrojaky podobneho programu a upravoval si ich a tak sa naucil zaklady syntaxe C. Tento postup povazujem za celkom vhodny clovek si najde projekt ku ktoremu by vedel(nemyslim po technickej stranke vedel ale mal napad co by sa dalo) a chcel nieco dorobit aj ked len pre seba a nieco sa nauci.

ale k teme, na C/C++ je mnozstvo dobrych tutorialov na webe ale velmi dolezita je stranka www.cplusplus.com kde su popisane vsetky standartne kniznice. dalsim dobrym zdrojom ak si clovek nieje isty syntaxov su stranky IBM http://publib.boulder.ibm.com/…01/index.jsp je tam vysvetlene uplne vsetko okolo C++ na co moze clovek narazit (teraz myslim standard nie vselijake microsoftacke kniznice...).

Pri programovani 3D najma na zaklady OpenGL aj ked uz starej verzie je dobry zdroj NEHE je to prelozene aj do cestiny a slovenciny a su tam zaujimave veci.

Postupom casu sa urcite najdes daky framework elebo engine ktory vyriesi velku cast za teba. Pisat vsetko svojpomocne je zabijak sam som si to odkusal.

Programovanei nieje zlozia cinnost ak clovek ziska rozumne navyky na zaciatku ako su napriklad pouzivat funkcie (znovupouzitelny kod) nepisat prilis dlhe funkcie(ak je funkcia cez 50 riadkov=2obrazovky tak porozmyslat nad tym ci sa neda rozdelit). odsadzovat bloky... Taketo zasady zjedodusuju citanie kodu nielen pre teba ale aj pre niekoho druheho kto to neskor cita(mozno sa tvoj projekt rozrastie a bude z toho nieco ako DOOM 6). A hlavne lahsie najdes chyby ci uz logicke alebo syntakticke.

Myslim si ze jednoduchu plosinovku, ak uplny zacaitocnik vydrzi a nevzda to, do roka spravi a velmi vela sa pri tom moze naucit.

Na programovani nieje vela krat dolezita syntax ale pouzite algoritmy. AK si clovek mysli ze zvladne syntax nieje naskodu skusit ako je na tom algoritmicky, napriklad na niecom takomto http://joineset.sk/…ransfer.html nieje to take tazke ako to vyzera :)

Sorry asi som sa rozpisal :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.135.153.–
viem že neviem čo viem
yaqwsx+9
Posthunter
12. 8. 2012   #11
-
+1
-
Zajímavé

#9 Atheo
Chjo, zase ta "Typická školní chyba" - první hodina programování "Tak copak je to algoritmus?" - tu definici člověk nemusí vědět, aby mohl programovat. To je jako na prvnáčka v matematice vybalit "Copak je to číslo a copak jsou množiny čísel" Dokáže počítat bez této znalosti. A až dospěje do určitého stádia, tak se mu teprve vysvětlí, cože ta čísla jsou apod.

Stejně to vidím s programováním - musíš psát, zkoušet a pokud možno co nejefektněji - tzn. aby co nejdříve byly vidět relativně smysluplné výsledky. Je to jednak motivační a také člověk dostane co nejvíce praxe, je schopen se orientovat.

Neříkám, aby člověk začal hned s hrami. Ale myslím si, že po půl roce takového oťukávání je již schopen něco lehkého, funkčního spáchat. Něco, co nebude absolutně hratelné, možná to ani nedotáhne do konce, ale něco to bude.

Má osobní zkušenost - sám jsem se takto motivoval. A skutečně cca po 3/4 roce jsem spáchal pomocí SDL a C++ (ano, tohle není pro začátečníka nejlepší kombinace, ale...) arkanoid s jednou úrovní - bez předchozích programovacíh zkušeností, znalostí. To mi mohlo být tak 13-14. Byl to prasácký kód, ale naučil mě toho mnohem více než kdejaká bichle. Díky tomu mi do krvě přešly některé základy, navíc jsem se naučil testovat kód. A pochopil jsem rozdíl mezi teorií a praxí. A na základě tohoto jsem byl schopen pročítat knížky a podchytit spoustu další teorie, bez které bych se nyní neobešel. Ale kdybych se měl prvně naučit tu teorii, tak bych u programování asi nikdy nevydržel - dle mě by programování mělo být o black boxingu - stačí vědět, jak se to používá, není nutné vědět jak to dopodrobna funguje. To si zjistím, až potřebuji.

A proto doporučuji knihu Rozumíme C++ - od začátku používá STL a po prvních pěti kapitolách je člověk na úrovni "když napíšu tohle, tak to udělá tamto." - ale naprostonetuší, "co se skrývá pod kapotou". Pracuje s tím jako se stavebnicí a je schopen vytvořit program, který skutečně něco dělá. A až když pochopí, jak se to používá,tak je mu vysvětleno, jak to funguje a snáze to pochopí. Nechápej mě špatně - musí nastat určtý zlom, kdy jsou ty základy vysvětleny - jinak se člověk zasekne na stavu "Javovského lepiče kódu"

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.55.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
yaqwsx+9
Posthunter
12. 8. 2012   #12
-
0
-

#10 nergal
Ještě bych si dovolil poznamenat - NeHe je sice jediný zdroj v češtine, bohužel jak tvrdí jeho autor a i překladatelé - notně zastaralý a začátečníky vůči němu teď i spíše varují.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.55.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Yohaku0
Návštěvník
12. 8. 2012   #13
-
0
-

#8 remmidemmi
Chtěl jsem napsat PM, ale tady nic takového asi není. Ano, Japonsky umím. Sice ne plynule, ale učím se.

#5 Atheo
Děkuji, přesně to jsem chtěl vědět.

Bohužel literaturu k dispozici nemám, poohlédnu se někde na netu. Jinak děkuji.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.18.–
V těch nejtěžších chvílích se otoč za sluncem a všechny stíny padnou za tebe. - John Lenon
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 1 host

Podobná vlákna

Začátečník — založil Otis

Zacatecnik — založil sa54d

Začátečník — založil Empty

Zacatecnik — založil Tase

Začátečník — založil Martin

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý