Pevný disk typu SSD – Hardware – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Pevný disk typu SSD – Hardware – Fórum – Programujte.comPevný disk typu SSD – Hardware – Fórum – Programujte.com

 

Toto vlákno bylo označeno za vyřešené.
Šťouchal0
Stálý člen
5. 9. 2012   #1
-
0
-

Zdravím,

jaké jsou vaše názory na SSD disky - vyplatí se do něj investovat? Nejsem odborníkem, ale můj prozatimní dojem je:

Disk jako uložiště

Do uložišťišť se vecpou (alesoň v mém případě) většinou větší soubory - tam se projeví rychlost sekvenčního zápisu / čtení. Ovšem velikosti jsou minimální, ceny vysoké - za SSD s 500GB+ jsou kolem 10 000 Kč.

Jako systémový disk

Zde jsou velikosti dostačující - za SSD s 120GB jsou ceny kolem 2 500 Kč (i níž). Ovšem zde se budou soubory přepisovat často (problém s omezeným počtem přepisů) a budou malé.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.168.191.–
z_moravec
~ Redaktor
+3
Posthunter
5. 9. 2012   #2
-
0
-

#1 Šťouchal
V současné době se SSD vyplatí pouze jako systémový disk, na diskové úložiště má hodně mizerný poměr cena/velikost.

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.39.170.–
Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.
Thomas Alva Edison
Šťouchal0
Stálý člen
5. 9. 2012   #3
-
0
-

#2 z_moravec
S diskovým uložištěm naprosto souhlasím (napsal jsem to pro celistvost).

Jako systémový tedy myslíš, že je ok? Pokud bys to vzal např. vzhledem ke počítači využívané programátorem - žádné stříhání videí apd.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.168.191.–
z_moravec
~ Redaktor
+3
Posthunter
5. 9. 2012   #4
-
+1
-
Zajímavé

#3 Šťouchal
Až si budu pořizovat nové PC, tak počítám s koupí SSD jako systémového disku. Samozřejmě na data bude klasický HDD.

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.39.170.–
Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.
Thomas Alva Edison
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
5. 9. 2012   #5
-
+1
-
Zajímavé

#3 Šťouchal
kdyz tam nebudes mit na woknouzech zaplej swap tak by to jeste mohlo prezit o hodne dele... pak to ma technologie ze se casto pouzivanej blok uklada na ruzny mista disku (virtualne je to to same misto a fyzicky je to uplne jinde)

ja sem si hodil na starym notebooku ssd s linuxem a sviha to pekne.. ale v linuxu se da aspon pekne omezit pocty zapisu (+ i kdyby byl swap na disku tak se pouziva az kdyz je pamet relativne zaplnena - windows to perou na disk jak to minimalizujes na vic jak minutu)

Nahlásit jako SPAM
IP: 91.127.107.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Šťouchal0
Stálý člen
5. 9. 2012   #6
-
0
-

#4 z_moravec
Díky, tímto info jsi mě potěšil.

#5 KIIV
Swapování - jasné.

Ukládání na různá místa - to má disk implementovaný ve vlatním HW, že (nerad bych se spoléhal na OS [widle], že to bude fungovat ok)?

Windows a Linux - netušil jsem, že swapuje tak rychle, zní to nehezky (při aktuálních cenách a možnostech RAM). Na Linux postupně přestupuji, takže jsi mě také potěšil.

Odkaz

Ještě doplním odkaz na test http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/24416-srovnavaci-test-dostupnych-2tb-pevnych-disku?start=1. Jsou zde hodnoty z programů HD Tune a AS SSD Benchmark - celkem zajímavé.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.168.191.–
z_moravec
~ Redaktor
+3
Posthunter
5. 9. 2012   #7
-
+1
-
Zajímavé

#6 Šťouchal
Toto je trochu složitější otázka, systém by měl být schopný detekovat SSD a podle toho se k němu chovat, což třeba XP defaultně neumí. Win7 už podporu SSD mají. Pokud bude OS zacházet s SSD diskem jako s klasickým, tak dochází k velkému snížení životnosti i výkonu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.39.170.–
Spát lze čtyři hodiny denně, spát déle je nemístný přepych.
Thomas Alva Edison
Šťouchal0
Stálý člen
5. 9. 2012   #8
-
0
-

#7 z_moravec
Takže se o rozptylování zápisu po disku stará OS?

Při instalaci počítače si tedy zjistit, zda systém pracuje s diskem správně a co nejvíce eliminovat swapování.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.168.191.–
Johnnny0
Návštěvník
6. 9. 2012   #9
-
0
-

Staci, ze ti bezi TRIM. V XP podpora pre TRIM nie je.

Co sa spolahlivosti tyka, je to vecou konkretneho disku. Pokial chces nieco kvalitnej, tak Crucial M4, pripadne Samsung SSD830. Ja osobne mam Intel SSD320, ktory je tiez stavany tak aby vydrzal, no na rozdiel od vyssie spomenutych je o dost pomalsi. V praxi je ale aj tak extremne rychly a ten rozdiel citi naozaj kazdy, bez ohladu na cinnost (okrem hracov)

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.89.227.–
Chrasty
~ Redaktor
+4
Posthunter
6. 9. 2012   #10
-
0
-

Jakožto několikaletý majitel SSD X-25M 80 GB můžu jen a jen doporučit. Současná generace SSD je ještě o kus dál, jak rychlostně, tak cenově.

Můžu říct, že je to upgrade, který vám přinese nejviditelnější zpříjemnění práce s PC :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.179.196.–
Šťouchal0
Stálý člen
11. 9. 2012   #11
-
0
-

Díky za rady. Zní to vše dobře. Díval jsem se ještě na testy a i ty vypadají moc pěkně. Tudíž jsem už také rozhodnut.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.168.191.–
Johnnny0
Návštěvník
11. 9. 2012   #12
-
0
-

Testy su o nicom. Skor by som sa pozrel na nejake videa na youtube, pre lepsiu predstavu. Vidiet to v praxi je lepsie ako hladiet na benchmarky. Ale urcite tym chybu nespravite :) 

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.89.227.–
Šťouchal0
Stálý člen
11. 9. 2012   #13
-
0
-

To bylo myšleno - benchmark jsem již postoval výše (ten vypadá také zajímavě), ale přímo na Youtube, jak píšete, lze nalézt zajímavá videa (např. zapojení N SDD v raidu, což je mimo mé finanční možnosti, ale vypadalo to skvěle).

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.168.191.–
Johnnny0
Návštěvník
11. 9. 2012   #14
-
+1
-
Zajímavé

No, ja sam som premyslal nad zapojenim dvoch 64GB SSD do raidu. Rychlost by stupla a nie je to ani prilis nakladne. Zatial to ale nie je treba. Aj s mojim dost pomalym SSD je vsetko naozaj rychle ... 

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.89.227.–
remmidemmi0
Věrný člen
16. 9. 2012   #15
-
0
-

Pořídil jsem dva Corsair Force 60GB SSD. Jeden mám ho jako systémový disk na technickém PC na sběrnici PXI. Druhý jsem dal do rámečku s USB. Ovšem tam ze záhadných důvodů nefunguje. Ale rámeček je v pořádku, když tm dám klasický disk, tak funguje. Na můj dotaz výrobci  mi přišla odpověď, že tento disk nefunguje v USB rámečcích. Což vím už také, ale proč, to mi neodpověděli.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.20.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

Podobná vlákna

Program na pevný disk — založil jiří M.

SSD a mikropočítač — založil remmidemmi

Disk — založil Roman

Flash disk — založil soli

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý