Sila vrtule vrulnika – Offtopic – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Sila vrtule vrulnika – Offtopic – Fórum – Programujte.comSila vrtule vrulnika – Offtopic – Fórum – Programujte.com

 
Hledat
Vybavení pro Laser Game
Laser Game Brno

Trebor0
Stálý člen
12. 11. 2012   #1
-
0
-

Zdravím, Chcel by som sa opýtať ako môžem vypočítať silu rotujúcej vrtule napríklad vrtulníku. Vrtuľa je v horizontálnej polohe.

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.47.7.–
yaqwsx+9
Posthunter
12. 11. 2012   #2
-
0
-

Záleží, co máš zadané - nejtriviálnější je tzv. součinitel tahu - zpravidla experimentálně zjištěný. Ne vždy je však k dispozici. Pokud jej nemáš k dispozici, musíš počítat aerodynamickou sílu vznikající na profilu listu. Jelikož se však jeho rychlost směrem k okraji zvětšuje, musíš ji zjistit pomocí integrálu nebo rozdělit list na určité množství segmentů a ty spočítat sólo. Aerodynamickou sílu zjistíš ze součinitele vztlaku aerodynamického profilu a relativní rychlosti vzduchu (resp. úhlu náběhu listu). Dále můžeš započítat ztráty vzniklé vírem, který rotor vytváří atd...

Záměrně jsem neuváděl vzorečky, protože problematika je celkem široká a ne vždy zrovna triviální - proto se nabízí otázka - k čemu výpočet potřebuješ? Příklad, pro zajímavost či návrh vlastního rotoru?

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.55.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Trebor0
Stálý člen
12. 11. 2012   #3
-
0
-

Potrebujem aj pre zaujimavost aj pre navrh lietadla (pouziva vrtule). Ja som sa to pokusal pocitat nejak takto, najprv len experimentálne som to skusil s vrtulnikom aby som to potom vypočítal s mojim lietadlom. Takže počítal som to pomocou vzorca na aerodynamicky odpor - (CSpv^2) / 2. Pri pohlade zdola je rameno vrtule obdlznik hoci nakloneny pod 45° uhlom.takze som pouzil koeficient pre aerodynamicky odpor = 1,1, plocha = 6 (počet ramien) * 3,5 (dlžka ramená) * 0,1 (širka ramena pri pohlade zdola) = 2,1, Hustota vzduchu = 1,2 kg/m^3, rychlost na druhu, ak sa vrtula otáča uhlovou rychlostou 1800°/s tak som vypocital rychlost v strede ramena, ktorá bola cca. 54 m/s, 54^2 = 2916. Takze F = (1,1*2,1*1,2*2916) / 2 = 4 041 N. Vrtulniky maju priemernu Maximálnu vzletovú rýchlosť približne 4 tony čiže 40 kN a nato aby v pohode vzlietol musi mat aspon 41 - 45 kN co je 11 krat viac nez mi to vyslo a to som nezarátal tie straty vzniknuté vírom, ktorý rotor vytvoril (ako si spominal). Pls porad ako sa to ma pocitat. Vopred dík.

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.47.7.–
yaqwsx+9
Posthunter
12. 11. 2012   #4
-
0
-

Nemůžeš počítat s odporem vzduchu. Vrtule funguje na principu aerodynamického profilu - pokud je obtékán vzduchem, vzniká na něm aerodynamická síla F. Tu můžeš rozdělit na 2 složky - odporovou a vztlakovou. Tebe zajímá předevřím vztlaková složka, která je kolmá na rovinu otáčení.

Aerodynamickou sílu na rotoru spočítáš jako F=1/2 ró c S v^2, kde S=b dr, kde b je délka tětivy profilu a dr je nekonečně malá část rotoru ve vzdálenostech r a r +dr. C je součinitel vztlaku. Součinitel vztlaku závisí na profilu, jeho velikost (resp. Reynoldsově čísle) a úhlu náběhu.

Celkovou aerodynamickou sílu spočítáš tak, že rotor rozdělíš na jednotlivé úseky a pro každý úsek spočítáš relativní úhel náběhu vzduchu (je to tedy úhel, který svírá tětiva profilu se směrem pohybu vzduchu). Musíš tedy určit směr obtékání vzduchu. Musíš zdě uvažovat samotné otáčení rotoru, pohyb rotoru ve směru osy otáčení, rychlost, kterou rotor uděluje proudu vzduchu a vír, který ve vzduchu vzniká. Ze znalosti tohoto relativního úhlu náběhu můžeš dopočítat elementární vztlakovou sílu pro daný úsek. Celková vztlaková síla je potom součet těchto elementárních sil.

Jedná se už o trošku pokročilejší fyziku a hlavně matematiku. Bohužel finální vzorečky ti nepředhodím - nemám je k dispozici (sám jsem se totoiž zajímal pouze o návrh turbíny, nikoliv vrtule).

PS: Zkus si přečíst http://www.airspace.cz/akademie_letectvi/2012/03/co-by-se-mohlo-ale-spise-melo-vedet-o-vrtulich/

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.55.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032023 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý