WinAPI vs WinRT – C / C++ – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

WinAPI vs WinRT – C / C++ – Fórum – Programujte.comWinAPI vs WinRT – C / C++ – Fórum – Programujte.com

 

Porcepoque0
Newbie
12. 12. 2012   #1
-
0
-

Dobrý den,

četl jsem, že má WinRT během několika let nahradit WinAPI. Bude i potom existovat WinAPI?
Má smysl učit se WinAPI, nebo mám přejít na WinRT? dík.

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.102.98.–
yaqwsx+9
Posthunter
12. 12. 2012   #2
-
0
-

WinRT má nahradit WinAPI - ale to se nestane dříve, než se Windows 8 dostanou do stádia, v jakém se teď nachází Windows XP. Aplikace napsaná s použitím WinRT totiž nepůjde spustit na nižších verzích, naopak WinAPI půjde spustit i na nejnovějších systém (MS hned tak jeho podporu neodstřihne - ztratil by veškeré aplikace pro svůj systém).

Můj pohled na věc: Obě API budou ještě dlouho existovat souběžně. Tak proč neumět obě?

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.43.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
liborb
~ Redaktor
+18
Guru
12. 12. 2012   #3
-
+2
-
Zajímavé

To já jsem před více lety četl, že programování ve WinAPI nahradí MFC. A před málo lety jsem četl, že ho nahradí programování pod . NET :).

Zasláno z mobilního telefonu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 82.145.210.–
Radek Chalupa
~ Redaktor
+1
Super člen
12. 12. 2012   #4
-
0
-

Pánové (první dva příspěvky), jste trochu mimo   . WinRT (stejně jako MFC, .NET a všechny další knihovny pro Windows) nejsou nic jiného než NADSTAVBA nad Win API (někde dole v těch knihovnách není nic jiného než volání API funkcí, ostatně jak myslíte že vypadá uvnitř windowsí implementace céčkovského např. fopen?) tedy ho nemohou nahradit, ani kdyby v Redmodnu sebevíc chtěli.

Radek Chalupa
- vývoj software na zakázku
- školení programování (C/C++, WinAPI, ATL, COM, ActiveX, C#, NET Framework, MFC)
http://www.radekchalupa.cz

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.220.211.–
liborb
~ Redaktor
+18
Guru
12. 12. 2012   #5
-
0
-

Abych se přiznal, tak o nové WinRT jsem se zatím nezajímal - nemám žádné zařízení, které by ho umělo, ale podle co jsem četl, tak se prvních 2 příspěvků musím zastat. WinRT (resp. WinRT API) by opravdu měla být náhrada za staré WinAPI. Protože kdyby to měla být jenom nadstavba, tak by mělo jít zavolat něco ze starého API i na ARMu, a to předpokládám nikdy nepůjde. Oboje API je nad kernelem, ten asi bude stejný (na Intelu), ale jinak by spolu neměly mít nic společného. Ale jak říkám, nastudované to rozhodně nemám :).

Zasláno z mobilního telefonu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 82.145.208.–
vitamin+8
Grafoman
12. 12. 2012   #6
-
0
-

Podla mna v ms chcu nahradit winapi (netvrdim ze sa im to podari   ). To ze zatial winRT pouziva winapi neznamena ze to tak bude vzdy.

Nahlásit jako SPAM
IP: 95.105.157.–
obfuscate: "The cruel god Malloc will strike you down. "
ZMeson: "That's the C god. C++ has a new god. "
yaqwsx+9
Posthunter
12. 12. 2012   #7
-
0
-

#4 Radek Chalupa
Já jsem tedy z přednášek pochopil WinRT trochu jinak. WinAPI i WinRT jsou nadstavby nad kernelem, ale rozhodně není hiearchie kernel <- WinAPI <- WinRT (je spíše kernel <- {WinAPI, WinRT})

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.43.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
crazy
~ Moderátor
+10
Grafoman
Nahlásit jako SPAM
IP: 147.32.31.–
All you need is vision and time.
Radek Chalupa
~ Redaktor
+1
Super člen
12. 12. 2012   #9
-
0
-

Kenny Kerr o tom píše tady:

http://kennykerr.ca/2012/08/03/windows-apis-branding-and-complete-nonsense/

Souhlasím že s tím WinRT to není tak jednoznačné, jak jsem napsal, ono bude mít různé implementace pro tu kterou (procesorovou) platformu. Ale i kdyby WinRT bylo "nezávislé" na WinAPI, tak PŘEJÍT na WinRT znamená programovat pouze a výhradně pro Windows 8 (a vyšší - v budoucnu), což asi žádný programátor s IQ vyšším než je IQ retardovaného šimpanze nechce 

Takže k původnímu dotazu: naučit se alespoň základy (hlavně pokud jde o logiku fungování, nikoliv o nabiflování jednotlivých funkcí a zpráv) WinAPI určitě není na škodu a pomůže při zvládnutí všech zmíněných nadstaveb a navíc ve WinAPI napíšete cokoliv a pro kteroukoliv verzi Windows.

Radek Chalupa
- vývoj software na zakázku
- školení programování (C/C++, WinAPI, ATL, COM, ActiveX, C#, NET Framework, MFC)
http://www.radekchalupa.cz

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.220.211.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 12 hostů

Podobná vlákna

WinAPI — založil QWERTY

WinAPI — založil Kenvelo

Winapi — založil loma

Help :'-( (winAPI) — založil Sony

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý