Má cenu studovat vysokou školu ? – C / C++ – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Má cenu studovat vysokou školu ? – C / C++ – Fórum – Programujte.comMá cenu studovat vysokou školu ? – C / C++ – Fórum – Programujte.com

 

Lukáš
~ Anonymní uživatel
301 příspěvků
1. 2. 2013   #1
-
0
-

Zdravim vás, chtěl jsem se zeptat zda má cenu jít na vysokou školu. Věnuji se programování v C++ (a další podobné jazyky na vývoj softwaru, JAVA atd...). Programování se věnuji od svých 17 let a tento rok budu dělat maturitu na SSŠVT (po ní mi bude 20) (škola výpočetní techniky, uznávaná). Umím základní (záleží na definici základní) okenní aplikace ve WIN32, mám základy (zase záleží na definici základní) OOP (třídy, dědičnost atd.), mám základy webu (HTML, CSS) a vyznám se v databázích (SQL, Access). A proto se ptám, má cenu studovat vysokou školu ? Jde o to že na učení věcí které mě nebaví jsem nikdy nebyl, nikdy jsem nebyl typ co se rád učí (výjimka bylo programování, u toho mě to bavilo) a nechci strávit další 3 roky učením, radši se budu sám učit programování a chodit do práce, a tak se ptám, zda si i s těmito znalostmi najdu po maturitě práci aniž bych měl vysokou školu ? A mimochodem, matematika a fyzika mi nikdy nešly což když jsem četl že na nějaké vysoké škole je 6 matematických předmětů, tak to by opravdu nebylo pro mě (ano, hry moc nedělám, tam je potřeba matematika, spíše dělám okenní aplikace např. na správu pacientů atd...). Tak že myslíte že s těmito znalostmi není pro mě nutné vysoká škola ? 

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.140.–
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
1. 2. 2013   #2
-
0
-

Vysokoskolska matematika to je kapitola sama o sobe...

Pokud ses jo super programator, tak si muzes dovolit pracovat i bez vejsky jako programator....

Ale pokud ti nejde ani stredoskolska matematika a fyzika tak bych o tom pochyboval...

No ale na druhou stranu jde v prve rade o to, jak umis resit problemy - jaky nejslozitejsi program si napriklad delal? Jak dlouho ti to trvalo a kolik casu si stravil na podruznejch problemech? Znas nejaky pokrocilejsi metody navrhu softwaru a treba i podrobne OOP - resp umis to vyuzit v programovani tak, aby to davalo smysl (a nebylo to neco ve stylu proceduralniho programovani zamaskovaneho objektama)?

Ale dobry je, ze se to vse da naucit (pokud se snazis pochopit a chapes rychle)

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.168.56.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Lukáš
~ Anonymní uživatel
301 příspěvků
1. 2. 2013   #3
-
0
-

právě, jsem ochoten se to učit a věnovat tomu svůj čas (už na střední, co všichni hráli hry, tak já se učil programování). Na vysokou školu opravdu nechci a to z důvodu že jsem nikdy nebyl ten typ co se rád učí (výjimka je programování). Ale přece matematika není nutné k programování ne ? Pokud nebudu dělat hry a podobné programy. Většina věcí co bývá v učebnicích programování se snažím pochopit a myslím že mi to i jde. Jak umím řešit problémy ? Tak snažím se. Jako rozhodně nejsem nadaný na programování (viz. to souvisí i s tim že mi nejde matika a fyziky). Ale nechci nic zadarmo a rád se tomu věnuji a učím se to rád. Nejsložitější program ? Asi na správu pacientů v nemocnici (jenom můj osobní program). Tam mám plánování operací, správa pacientů atd. Ale prý je programátorů nedostatek a tyto znalosti co mám já nemá každý ne ? Tak bych neměl mít problém si po maturitě najít práci ne, nebo ano ? 

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.140.–
crazy
~ Moderátor
+10
Grafoman
1. 2. 2013   #4
-
0
-

#3 Lukáš
většina algoritmických problému je v podstatě matika... takže pokud chceš dobře programovat, tak se bez nějaké té vyšší matiky (nemusí to být přímo VŠ matika, ale něco víc než tě naučí na střední) neobejdeš...

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2:cd:70f2:8504:1...–
All you need is vision and time.
crazy
~ Moderátor
+10
Grafoman
1. 2. 2013   #5
-
0
-

#4 crazy
hlavně bych ti doporučil se zaměřit na diskrétní matematiku...

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2:cd:70f2:8504:1...–
All you need is vision and time.
1. 2. 2013   #6
-
0
-

Bez titulu to budeš mít těžší. Pokud budeš dobrej prosadíš se i bez něj, ale takových je málo a stojí to hodně úsilí. Většinou tě vyřadí hned proto, že nesplňuješ zadané podmínky. Personalistů, kteří se víc dívají na to, co umíš než na to, kolik máš titulů, je málo. Nevybavuji si obor programování, kde by se dalo obejít bez matematiky. Pokud se dostaneš k MaR, tak se neobejdeš ani bez fyziky.

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.178.67.–
Lukáš
~ Anonymní uživatel
301 příspěvků
1. 2. 2013   #7
-
0
-

no ale když se dívám třeba tady. Tady jim stačí i SŠ. http://www.roberthalf.cz/CZ/CZ/RHT/JobDetail.asp . Podle mě jde o to co umím a né o titul ne ? Radši se budu věnovat programování než abych dělal něco co mě nebaví. A teď mi psal jeden programátor (praxe kolem 5 let). Že on taky matematiku nikdy neuměl ( na SŠ měl čtyřky) a programuje. Podle něj se dá matematika naučit v programování (žádný z programátorů se prý nenaučil matematiku na škole) ale že k programování není nutná. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.140.–
Lukáš
~ Anonymní uživatel
301 příspěvků
Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.140.–
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
1. 2. 2013   #9
-
0
-

nektery pozice sou s VS... naprosta vetsina s dobrou anglictinou... ale u zacatecnika ma beztak smysl hlasit se jen na juniorsky pozice... a vetsinou by mel stejne prednost kdokoliv "schopnejsi resit problemy" ...

jinak teda platy mizerny ... lepsi sou na tom zkuseni programatori s dlouhou praxi a tak...

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.168.56.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Lukáš
~ Anonymní uživatel
301 příspěvků
1. 2. 2013   #10
-
0
-

taky že budu zkoušet hlásit se jenom na juniorské.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.140.–
liborb
~ Redaktor
+18
Guru
1. 2. 2013   #11
-
+4
-
Informačně přínosné

Proč jít na VŠ teď?

- po střední si toho plný, až to zkusíš dálkově při práci a s rodinou na krku, tak si budeš drbat hlavu
- VŠ ti dá přehled a nadhled
- na VŠ se potkáš s lidmi a věcmi, které už třeba nikdy nebudeš mít šanci potkat či zažít
- možná tam zjistíš, že tě třeba víc než patlat weby zajímá programování řekněme robotů
- když to zkusíš teď a nepůjde to, tak pak z tebe nebude zakoplexovaný středoškolák, který musí dělat pod tím idiotem, co má sice titul, ale vůbec tomu nerozumí, protože "kdybych já šel na vejšku, tak ..."
- škola je čas hraní, makat pak budeš celý život, pokud se chceš učit, tak jdi tam, kde ti na to dají čas, prostředky a ještě se ti budou věnovat
- a jako poslední třeba peníze, když začneš dělat teď, tak po VŠ ten rozdíl doženeš poměrně rychle

Kdysi jsem viděl přednášku od člověka z firmy tvořící hry a ten rozdělil programátory do několika kategorií (asi si nevzpomenu na všechny). Třeba ti, kteří dokáží problém převést na matematický problém a tak ho i řešit. Nebo programátoři, co ve všem vidí objekty. Dále na ty, co je baví optimalizace a dokážou výpočet zrychlit třeba jen o pár milisekund a ve výsledku to ušetří hodiny. A dále ti, co je baví hlavně GUI. A určitě tam byly ještě další "kategorie". Prostě programátorů je jak much, těch dobrých je méně a vesměs pošli VŠ a dala jim základy, kontakty, možnosti, rozhled a taky čas na to, aby si uvědomili, co chtějí dělat a případně do jaké kategorie patří.

Rozhodnutí je samozřejmě na tobě. Je to tvůj život, tvoje volba, tvoje odpovědnost :).

Zasláno z mobilního telefonu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 82.145.216.–
Lukáš
~ Anonymní uživatel
301 příspěvků
2. 2. 2013   #12
-
0
-

už jsem se rozhodl. Nepůjdu. Když čtu ty články na novinkách.cz o vysokých školách atd. Četl jsem několik příspěvků od studentů z vysoké školy co jí studují 2. rokem a odcházejí atd. I můj kamarád programátor který programuje 5. rokem řekl že se chce věnovat hlavně programování a toho škola nenaučí a že na vysokou taky nepůjde. Já si chci začít ve 20. vydělávat a věnovat se to co mě baví a né trávit víkendy nad diplomkama a učit se na 6x matematických předmětů atd. Radši ty tři roky místo vysoké věnuji programování. A hlavní věc na závěr, jak jsem někde četl "lehké přijmutí na VŠ může následovat lehkým vyhazoven" nebo "polovina studentů neprojde ani prvním zkoužkovým obdobím" a co si budeme povídat. Já byl na střední vždycky v průměru a nikdy mě to učení nebavilo (kromě programování) tak že bych akorát ztratil rok života a bylo by mi to k ničemu. Zbytečný stres atd. Ale díky za názory.

Nahlásit jako SPAM
IP: 109.81.226.–
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
2. 2. 2013   #13
-
+3
-
Zajímavé

Vejska ma trosku jiny ucel nez te neco jen ucit...

Proberou se principy a ucit se musis sam .. nikdo ti nestoji za zadama  -  jen si te dukladne proklepnou pri zkouskach...

To samy vejska te nema ucit programovat - na to je pozde - ma te naucit lip programovat - dat ti nadhled, prehled jak se vlastne v realu programuje... ma te seznamit se spoustou veci se kterejma se normalne nepotkas ...

Vsechno je pak jen na tobe - mas se proste naucit resit "problemy" ...  v realu jich sice neni tolik, ale zato byvaji mnohem slozitejsi... 

To ze ses tu vyptaval je jen "racionalizace" toho ze se priserne bojis to aspon zkusit... no co tak vypadnes - pracovat muzes i pri skole a da ti to vic nez se na to uplne vykaslat

Nahlásit jako SPAM
IP: 94.112.35.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
vitamin+8
Grafoman
2. 2. 2013   #14
-
0
-

#12 Lukáš
Chod na VS, budes mat studentske zlavy, M$ produkty zadarmo pripadne aj dake vyhody priamo od statu. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 95.105.157.–
obfuscate: "The cruel god Malloc will strike you down. "
ZMeson: "That's the C god. C++ has a new god. "
Matrix17
~ Anonymní uživatel
300 příspěvků
2. 2. 2013   #15
-
0
-

Já ti taky radím vysokou aspoň zkusit, skončit můžeš vždycky ale čím budeš starší tím bude těžší začít.

Další věc, myslíš, že takových jako ty, co by chtěli programovat a mají JEN maturu je málo? Nevím, kolik toho umíš nebo kolik máš známejch ale bez nich nemáš velkou šanci, že se k něčemu takovýmu dostaneš, pokud nejsi opravdu nadprůměr. A i tak se může dost dobře stát, že přijde někdo, kdo tu VŠ bude mít a si v podstatě v háji.

Pak je tu stránka, že teď se musíš postarat jen sám o sebe. Ale časem to třeba nebude pravda. Dostat lepší plat bude snazší s VŠ. Se střední budeš první na ráně, když se začne propouštět, protože ti, co VŠ mají, mají taky širší záběr a museli něco dokázat aby ten titul získali.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.226.237.–
Lukáš
~ Anonymní uživatel
301 příspěvků
3. 2. 2013   #16
-
0
-

poslední komentáře od KIIV a Matrix mi pěkně zamotali hlavu. Máte pravdu. Ale nevím jak zvládnu dělat 6 matematických předmětů a víkend trávit nad diplomkama když mi dělá problém na střední sedět hodinu u učení a z matematiky jsem měl na střední vždycky za 4. Tak že myslim že i kdybych to zkusil tak hned poletim. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 109.81.226.–
vitamin+8
Grafoman
3. 2. 2013   #17
-
0
-

#16 Lukáš
Aj ked hned poletis, tak to aspon skusis. Tolko matematickych predmetov mas za 3 roky a nie za semester a diplomovku nemas na prvom stupni vobec (aspon na stu fei)...

Nahlásit jako SPAM
IP: 95.105.157.–
obfuscate: "The cruel god Malloc will strike you down. "
ZMeson: "That's the C god. C++ has a new god. "
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
3. 2. 2013   #18
-
0
-

Aspon pak za 20 let nebudes nadavat ze si to nezkusil...

K diplomkam se moc nedostanes, pokud vypadnes v prvnim semestru :D

Ale pokud si nedokazal resit ani matematicky ulohy na lip jak za celkovou 4, tak bych na svetly programatorsky zitrky tak moc nespolehal .. (ne ze by to nebylo mozny - spousta lidi jen nema zadnou motivaci cokoliv ve skole delat)

Nahlásit jako SPAM
IP: 94.112.35.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Lukáš
~ Anonymní uživatel
301 příspěvků
3. 2. 2013   #19
-
0
-

tak že si myslíte že když mi matematika a fyzika nikdy moc nešla a ani nebavila že bych nemohl být dobrý programátor ? Začínám postupem času pochybovat o tom jestli je programování vůbec pro mě když čtu jak matematika strašně souvisí s programováním atd... Vůbec teď nevím. A v práci kde nabízejí něco kolem 25-30 000 tak co tam po mě budou chtít když píší "Základní zkušenost s programováním v C/C++/ C# na platformě Windows/Unix" - co si pod pojmem základní mám představit ? Na takovou pozici bych neměl ?

Nahlásit jako SPAM
IP: 109.81.226.–
LukoSS
~ Anonymní uživatel
73 příspěvků
3. 2. 2013   #20
-
0
-

Myslím, že uděláš nejlíp, když nad tím nebudeš tak moc přemýšlet. Baví tě programování? Tak zkus jít na vysokou. Stejně je nepravděpodobné, že bys hned po maturitě sehnal práci. Navíc, když teď půjdeš na vysokou, tak se myslím vyhneš školnému/zápisnému nebo jak tomu teď říkají.. A nemysli si, že když po roce na vysoké skončíš, tak že to bude ztráta času. I za ten rok se přiučíš novým věcem a získáš cenné zkušenosti. Zkrátka pokud tu vysokou zkusíš, tak vlastně nemáš co ztratit, můžeš jen získat..

Taky hodně záleží na tom, na jakou vysokou bys šel. Pokud se na matiku moc necítíš a půjdeš na VUT, tak je jasné, že se tam moc neohřeješ, ale existují i jednodušší školy s obory, které na matiku nekladou tak velký důraz.

Co se týče budoucího zaměstnání, tak i kdyby ti matika opravdu moc nešla, tak to neznamená, že se nemůžeš uživit programováním. Ono totiž záleží na tom, co budeš programovat. Samozřejmě, pokud budeš dělat obyčejné webovky, tak musíš počítat s tím, že budeš mít menší plat, ale myslím, že i ti nejhůře placení programátoři mají plat, který se pohybuje okolo průměrného platu v ČR, takže se nemusíš bát, že by ses tím neuživil.

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.103.252.–
3. 2. 2013   #21
-
0
-

ještě jeden aspekt: tlačí tvoje rodiče aby ses okamžitě uživil? Pokud ne, studium na VŠ je vhodnou volbou. Navíc zlepší tvou pozici na trhu práce.

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 188.95.60.–
jakubk
~ Redaktor
+4
Posthunter
3. 2. 2013   #22
-
0
-

Na vysokou běž, už jenom kvůli zážikům, novým známostem, zkušenostem a taky těm znalostem. Když zjistíš, že to fakt není nic pro tebe, tak můžeš kdykoliv odejít, ale ztracený čas to nebude ani v nejmenším.

Nahlásit jako SPAM
IP: 109.246.197.–
Lukáš
~ Anonymní uživatel
301 příspěvků
3. 2. 2013   #23
-
0
-

Ne, netlačí na mě. Na vysokou tedy po všech názorech asi půjdu a zkusím to, ale ČVUT pro mě jako nematematika asi nemá smysl že ? To znamená, že i když nejsem v mistr v matematice že mám šanci se programováním uživit a najít si práci ? Na programování nadaný rozhodně nejsem, ani na matematiku ale baví mě to a strávil jsem s tím skoro 4 roky života. Jde mi o to, zda i jako nematematik, a člověk na tento obor nenadaný má šanci si najít dobře placenou práci (třeba 25-30 000 Kč). Myslím že jsem na sobě dost dřel, a rozhodně to nechci zadarmo, ale jak čtu všechny ty články, o tom jak je programování skrytá matematika, tak se bojím, že to není pro mě a kdo není nadaný, tak to nemůže dělat. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.176.140.–
Pomeranc0
Duch
3. 2. 2013   #24
-
+1
-
Zajímavé

Jestli te netlaci prachy tak to proste zkus ne? Jestli na to fakt nemas, tak to zjistis jenom tak, ze na tu VS pujdes.

Vubec nad tim nepremyslej a mazej na VS, to je rozkaz   

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.240.91.–
David
~ Anonymní uživatel
175 příspěvků
4. 2. 2013   #25
-
0
-

Ptáš se na ČVUT, tak ti o ní něco mohu napsat, studuji tam. Teď jsem v druháku. V prvním semestru jsou Základy matematické analýzy - integrály, derivace, limity. K dnešnímu dni je průchodnost taková... Předmět si zapsalo (všichni co nastoupili) 749, dosud předmět ukončilo: 285. Mně osobně se tahle matematika nezdála tak hrozná, ale nynější prváci s ní mají hrozný problém. Za týden končí zkouškové, takže je jasný, že minimálně polovina bude předmět opakovat. V druhém semestru tě čeká ta nejtěžší matematika - Lineární algebra - Definice, věta, důkaz, prostě šílenost, který jsem ani pořádně nerozuměl :D. A v třetím semestru jsme teď měli Základy diskrétní matematiky, to byla asi ta nejlehčí matematika. Takže jsem tě možná vystrašil, ale když budeš makat, tak tu matiku dáš. Já měl na střední většinou za 3 občas za 2 a dal jsem ty matematiky všechny. Chce to fakt třeba na tři dny zalést do pokoje a nevylejzat a dá se to zvládnout. 

Ještě bych se vyjádřil k původnímu příspěvku. 

Myslím, že jako slušný programátor se bez vejšky neuživíš. Tam tě naučí spoustu věcí o kterých (asi) nemáš ani ponětí. Třeba Efektivní algoritmy, Grafové algoritmy... Budeš pracovat v týmu na projetku - simulace skutečného zaměstnání. Zvykneš si na to dělat programy v angličtině, hledat informace v angličtině, dokonce některé přednáškové slajdy jsou v AJ. 

A abych tě nalákal na programování tak v předmětu OSY jsou dvě programovací úlohy, první byla naprogramovat RAID a druhá filesystem, takže programování tam budeš mít až až. V prvních dvou semestrech budeš mít každý týden programovací úlohu, takže tam zjistíš zda umíš programovat a případně se programovat naučíš. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.181.142.–
Hanmir10
Newbie
4. 2. 2013   #26
-
0
-

Já momentálně jdu teprve do 2 semestru a na VŠ jsem taky nechtěl jít,nakonec jsem byl přesvědčen ať to alespoň zkusím ,že za to nic nedám ... a musím říct že to prostě není jen o učení nevím jak to říct ale prostě život vysokoškoláka je úplně jiný svět než středoškoláka myslem jsem si že ne ale mýlil jsem se...anyway teď už nechcu pryč :D to je můj názor tak to taky zkus a když tě to nebude bavit vykašleš se na to a pokud tě to chytne tak pojedeš dál :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.45.234.–
Hanmir10
Newbie
4. 2. 2013   #27
-
0
-

Jistě jsou lidi co se tímhle bez výšky živily třeba Steve Jobs ,ale to je jeden z miliardy jak já říkám :D :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.45.234.–
David
~ Anonymní uživatel
175 příspěvků
4. 2. 2013   #28
-
0
-

#27 Hanmir1
Jen k tomu Stevovi, on byl genius, kterej přeskakoval stupně na základce, to je zas něco jinýho :))

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.181.142.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 6 hostů

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý