Mereni vykonu – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Mereni vykonu – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.comMereni vykonu – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.com

 

Petr
~ Anonymní uživatel
746 příspěvků
29. 3. 2013   #1
-
0
-

Prosim o radu. Jsem zacatecnik. Mam napsat pro ATmega32 program pro mereni vykonu v siti 230V. Mel by nekdo tip jak na to? Pomohl by mi vypis kodu v C.
Dekuji

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.151.87.–
29. 3. 2013   #2
-
0
-

jde to udělat 3 způsoby:

1. navzorkuješ napětí a proud, jejich součinem získáš okamžité hodnoty výkonu, ty zintegruješ. Určitý integrál asi nebude moc složitý. Pokud budeš mít dost vzorků (mělo by stačit 10 za periodu), budeš mít True RMS výkon

2. změříš časový posun proudu a napětí a periodu, z nich určíš účiník (cos fí - to řecké písmenko), dále efektivní hodnotu proudu a napětí.

3. a konečně nejjednodušší je se podívat na nějaký převodník, co to umí a ten připojit k procesoru. Vhodné jsou třeba Analog Devices, jsou dostupné na českém trhu. Více na http://www.analog.com/en/analog-to-digital-converters/energy-measurement/products/index.html

Nad body 1 a 2 jsem kdysi dumal, pak jsem si koupil klešťák co to umí, tak z toho sešlo

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 188.95.60.–
Petr
~ Anonymní uživatel
746 příspěvků
30. 3. 2013   #3
-
0
-

#2 hlucheucho

Diky moc.

Muj hlavni problem je v tech bodech 1 a 2. Je to skolni prace a ma to byt prave podle vyse uvedenych bodu.


Nahlásit jako SPAM
IP: 213.151.87.–
30. 3. 2013   #4
-
0
-

by mne zajímalo, kdo to jako školní úlohu zadal. Tohle není úloha pro začátečníka. Navíc to vypadá na práci v Assembleru :(.

Pokud je to školní úloha, asi vystačíš s ADC na čipu. Budeš muset vymyslet efektivní využití výkonu CPU, zřejmě zpracovat výstup z ADC, nepřevádět ho na skutečné hodnoty proudu a napětí.

K 1: ještě si vzpomínám, že jsem nejdříve z okamžité polarity proudu a napětí určil znaménko výkonu a pak pracoval s absolutními hodnotami. Pro True RMS by mělo stačit 5 harmonických, tzn že horní mezní frekvence bude 250Hz. na vstup ADC dej jednoduchý RC filtr typu dolní propust s horním mezním kmitočtem nad 250Hz. Vzorkovací frekvence ADC musí být nejméně dvojnásobkem horní mezní frekvence filtru, výrazně větší by byla vhodná. Vyšší počet vzorků pro změnu zvyšuje nároky na početní výkon, zde budeš muset určit kompromis.

Bod 2 je softwarově jednodušší a má menší nároky na početní výkon, ale potřebuješ 2 lineární usměrňovače pro měření efektivních hodnot. Účiník bych z časového posunu dělal aproximací podle tabulky dat.

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 188.95.60.–
remmidemmi0
Věrný člen
7. 5. 2013   #5
-
0
-

Máš to také zrealizovat? Anebo to bude software jen na papíru? Se ptám, protože to není žádná sranda a je úplně fuk, jestli to je pro ATMegu nebo něco jiného.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.20.–
remmidemmi0
Věrný člen
7. 5. 2013   #6
-
0
-

Jak psal HU nahoře, také by mne zajímalo, kdo tohle zadal jako školní úlohu. Já ten přístroj dělal pro zákazníka na podzim v roce 2011. Napětí se snímalo měřícím trafem za ním byly filtry a pak AD převodníkem, proud se snímal obvodem ADC, za ním byl zesilovač a filtry pak AD převodník. Celkem bylo 6 převodníků připojených na mikropočítač. Kdyby tě to opradu zajímalo, tak najdu fotky a dokumentaci.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.20.–
Petr
~ Anonymní uživatel
746 příspěvků
10. 3. 2014   #7
-
0
-

Ahoj,

neposkytnul bys mi nejake info o tvorbe - princip, schem,.. - wattmetru?

Neco zkousim, ale vysledky nejsou valne. Spis zacinam s merenim a vypoctem ef.hodn.- nic moc.

Dekuji

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.159.–
10. 3. 2014   #8
-
0
-

tak třeba hotové schéma varianta 3 - převodník výkon/napětí   http://danyk.cz/wmetr.html .

S jednočipem (asi varianta 1) třeba http://www.strasil.net/pub/files/!Wattmetr_-_dokumentace.pdf. 

Stačí pohledat na internetu. 

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.178.67.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 3 hosté

Podobná vlákna

Harddisk 98%+ výkonu — založil HonzaF

Gimp měření velikosti — založil baisikl

Mereni MIPS a FLOPS — založil polo

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý