Kódové otevírání vrat – Číslicová technika – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Kódové otevírání vrat – Číslicová technika – Fórum – Programujte.comKódové otevírání vrat – Číslicová technika – Fórum – Programujte.com

 

Midžel0
Newbie
30. 3. 2013   #1
-
0
-

V nedávné době jsem se dozvěděl, že budeme mít ve škole toto téma na tři hodiny, kde bychom měli využít jen digitálku. Učitel zadá kód a podle něj to bude funkční... Neví někdo jaký logický obvod použít? Napadli mě přepínače jako multiplexory. Ale kdyby třeba zadal kód 0101, tak si ani nepředstavím jak složit tabulku, podle které se pak dělají návrhy...

Nahlásit jako SPAM
IP: 95.143.133.–
30. 3. 2013   #2
-
0
-

něco takového bylo v Amatérském Rádiu asi před 30 lety. 4 klopné obvody D, nějaké členy NAND. Zkrátka potřebuješ něco, co si zapamatuje pro každou cifru zda byla zadána správně nebo špatně. Takže sekvenční logika

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 188.95.60.–
Midžel0
Newbie
30. 3. 2013   #3
-
0
-

#2 hlucheucho
jojo to vím že to bude přes sekvenční... škoda že si nepamatuješ ročník, by mě to zajímalo jak to udělat. třeba kdybych chtěl aby mi to otevřelo třeba kódem 5687

Nahlásit jako SPAM
IP: 95.143.133.–
remmidemmi0
Věrný člen
7. 5. 2013   #4
-
0
-

Pomocí komparátoru. Komparátory se používají k dekódování adres v číslicové technice. Třeba 7485 je 4-bitový komparátor, který ti porovná dvě 4-bitová slova a na výstupu dá informaci, jestli jsou slova stejná, nebo porovnávané je větší nebo menší proti vzoru. V praxi, u tebe, tedy nastavíš vzor, to jest správý kód na který se má zámek sejfu otevřít a porovnávaný kód bude ten, který bude třeba lupič zadávat z klávesnice na dveřích sejfu . Když se lupič trefí, komparátor vyhodnotí že zadal kód identický se vzorem, tak mu dveře sejfu otevře. Když zadá jiný kód, obvod vydá signál ,že vkládaný kód je menší nebo větší, oboje chyba a dveře neotevře.

Dělají se také 8-bitové komparátory (myslím, že mají označení 74685), ty pak porvnávají dvě 8-bitová slova. Zeptej se strejdy Googla na Magnitude comparator. Dostaneš slušné odpovědi. Tvýho učitele se radši neptej, mohl by jsi upadnout v nemilost, že toho víš více než tvůj učitel. To se v Česku neodpouští 

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.20.–
Midžel0
Newbie
7. 5. 2013   #5
-
0
-

#4 remmidemmi
to máš pravdu, to jsem taky myslel.... ale  já jsem si to udělal taky jen pomocí obyčejných hradel and a not :), ale i tak dík :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 95.143.133.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 1 host

Podobná vlákna

Otevírání — založil headDD

Otevirani soubru — založil Siblik

Chyba pri otevirani souboru — založil Fonadius

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý