PHP nebo JavaScript? – PHP – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

PHP nebo JavaScript? – PHP – Fórum – Programujte.comPHP nebo JavaScript? – PHP – Fórum – Programujte.com

 

Toto vlákno bylo označeno za vyřešené — příspěvek s řešením.
wannabewebguy
~ Anonymní uživatel
15 příspěvků
7. 6. 2013   #1
-
0
-

Zdravím,

rád bych se zeptal na to, v jakém pořadí byste doporučili následovat po HTML/CSS a hlavně proč?

Chápu, že PHP a JavaScript jsou věci odlišné, že PHP je server-side, JavaScript se počítá v prohlížeči, ale nevím, které pořadí je vhodnější. Co jsem četl odpovědi na podobné otázky, tak PHP ukáže lépe samotné programování, pokud je to první jazyk, ve kterém uvidíte něco jiného než značky. (pole, cykly atp.), ale nevím, jestli to je přímo plus, pokud už mám určitý základ z Javy a něco takového mně nepřekvapí.

V jakém pořadí to bylo u Vás a co byste doporučili?

Děkuji

PS: Omlouvám se, jestli je proti pravidlům stejný post do dvou sekcí, ale nevím, jestli stejní lidé čtou jak JavaScript tak PHP a nenastal by nějaký bias. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.177.42.–
null_while
~ Moderátor
+6
Věrný člen
7. 6. 2013   #2
-
+1
-
Zajímavé

Úplně jednoduše. Při práci s PHP budeš dost často sahat po JavaScriptu a jQuery knihovnách... Při práci s JavaScriptem budeš dost často postrádat PHP. Doporučoval bych se zabořit do PHP a k tomu občasně a alespoň okrajově a základně JavaScript. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.16.103.–
WEBNIA.cz - tvorba webových stránek
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
7. 6. 2013   #3
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 46.23.51.–
Markaos0
Návštěvník
7. 6. 2013   #4
-
0
-

#3 yetty
PHP i JavaScript. PHP je jednoduché, když se ho aspoň trošku naučíš a JavaScript je potom hračka.

Aspoň jsem to tak udělal já...

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.19.–
Linux is like a wigwam
No gates, no windows, apache inside.
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
7. 6. 2013   #5
-
+1
-
Zajímavé

#4 Markaos
Znám opravdu málo lidí, pro které je JavaScript hračka. Skoro bych řekl, že ho chápe jen málokdo ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.23.51.–
Markaos0
Návštěvník
7. 6. 2013   #6
-
0
-

#5 yetty
Myslel jsem to tak, že ti nebude dělat takový problém. Pravděpodobně JavaScript na nějeké "extra" úrovni stejně používat nebudeš.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.19.–
Linux is like a wigwam
No gates, no windows, apache inside.
survik1
~ Moderátor
0
Posthunter
7. 6. 2013   #7
-
0
-

Bez JavaScriptu se přežít dá, bez PHP (či jiného serverového jazyku) si neumím web představit.

Nahlásit jako SPAM
IP: 147.32.98.–
Život je jen hra, která se nedá vyhrát.
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
7. 6. 2013   #8
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 46.23.51.–
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
7. 6. 2013   #9
-
0
-

#6 Markaos
Jasný, záleží na tom, co chceš dělat. Pokud webovky za deset tisíc, tak opravdu nic jiného než PHP a základní příkazy v JS, případně v kombinaci s jQuery potřebovat nebudeš.

Pokud ale chceš pracovat v nějaké slušné firmě, tak není důvod se PHP držet. Jsou tu mnohem lepší, žádanější a konečně i pro programátora příjemnější cesty - Python, Ruby, dotNet...

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.23.51.–
wannabewebguy
~ Anonymní uživatel
15 příspěvků
7. 6. 2013   #10
-
0
-

Děkuji za odpovědi, vidím to tedy na soustředění ze směru PHP pro začátek..

yetty: Já samozřejmě nečekám, že je potřeba čehokoliv se zuby-nehty držet. Na druhou stranu s JS(jQuery)/PHP (o node.js jsem taky už něco slyšel) jako dalším krokem, byť netvrdím, že by měl být nutně poslední, počítám a uvidíme, kam se dostanu. :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.177.42.–
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
7. 6. 2013   #11
-
0
-

#10 wannabewebguy
Jenže problém s PHP je, že se v něm naučíš spoustu zlozvyků (pokud nemáš někoho, kdo tě bude nutit se jich vyvarovat) a budeš se jich těžko zbavovat. Já taky začínal na PHP, vím o čem mluvím ;)

Takže moje rada zní, ušetřete si pár let života a začněte s něčím jiným :) 

P.S.: doporučuji zaregistrovat se na Devel.cz a pročíst si pár dalších komentářů k této otázce. Ať máte i jiný názor, než můj.

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.23.51.–
wannabewebguy
~ Anonymní uživatel
15 příspěvků
7. 6. 2013   #12
-
0
-

#11 yetty
Zajímavé. Nicméně tenhle argument s někým, kdo mi pomůže vyvarovat se chyb mi trochu hraje do noty vzhledem k tomu, že vybírám kurzy ve svém oboru na VŠ pro příští semestr a počítal bych, že to by mohlo s eliminací nějakých základních zlozvyků pomoci.

Často se tam objevuje i Java, kterou velice základně již ovládám. Já jen nevím, do jaké míry jsou ty starosti o PHP mířeny na uživatele, kteří zdrojový kód ani neviděli a do jaké míry se toho mám bát i já, který nějaké věci v Javě už splácám. JS a node.js je taky relativně vychvalované.

Problém s PHP a JS s node.js na server-side mezi těmito názory vidím v tom, že to nikdy nepochází od člověka, který by PHP neovládal a přijde mi, že dost (včetně Vás, jak jste teď napsal) na tom, co se tam naučili staví..

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.177.42.–
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
7. 6. 2013   #13
-
0
-

#12 wannabewebguy
Jestli nevadí, klidně si můžeme tykat ;)

K výuce PHP na VŠ mám jistou skepsi, nicméně je to určitě lepší než nic. Jen tak pro zajímavost - můžu se zeptat, co a kde studuješ? 

Pokud umíš Javu, máš přehled o datových typech, objektech, dědičnosti, testování a podobných věcech, ve kterých je Java silná, a budeš se toho držet i v PHP, tak tě to nezkazí. Nicméně pokud si v Javě moc jistý nejsi, tak bych zvažoval spíše prohloubit své znalosti tohoto jazyka. 

Jasný, máš pravdu, že PHP všichni umí. Ale určitě na tom nestaví. Konkrétně já třeba stavím na tom, co jsem se naučil v Pascalu - ač ho mám rád ještě méně než PHP :) A taky Céčku, Pythonu, Haskellu a pár dalších. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.23.51.–
null_while
~ Moderátor
+6
Věrný člen
7. 6. 2013   #14
-
+1
-
Zajímavé

Nechápu a nesouhlasím s názory, které jsou uvedeny zde nebo v přiložených odkazech, kde se hatí skriptovací jazyk PHP. Je fakt, že PHP podporuje škaredění kódu a nevypracovává dobré programovací zvyky. Každopádně se dá v PHP ledasco napsat. Napsat kvalitně, přehledně, správně a rychle. 

Věřím, že PHP je a bude velkou součástí programovacích jazyků ještě spoustu let a nevidím důvod se od něho distancovat. Pravdou taky zůstává, že programátor musí vědět, kam a proč se ubírat. Někdy je PHP právě optimální řešení. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.16.103.–
WEBNIA.cz - tvorba webových stránek
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
7. 6. 2013   #15
-
0
-

#14 null_while

Je fakt, že PHP podporuje škaredění kódu a nevypracovává dobré programovací zvyky.

To je asi ten hlavní důvod (je i řada dalších). Myslím, že nikdo neříká, že by v něm nešlo ledacos napsat. Když bych chtěl být přehnaně metaforický, tak mohu dodat, že ruční pilkou strom taky po čase pokácíš, nicméně s motorovkou to jde snáze ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.23.51.–
wannabewebguy
~ Anonymní uživatel
15 příspěvků
7. 6. 2013   #16
-
0
-

#13 yetty
Jasný, to bylo jen reaktivní. ;)

Co se školy týče, tak je to "bohužel" Informatika na fis vše. Říkám bohužel jen proto, že kousek vedle se samozřejmě směje ČVUT.

O prvcích, které si jmenoval, ponětí samozřejmě mám. Napsat nějakou základní pitominku jako semi-grafická (mini)adventura, nebo teď budu muset dopisovat nějakou offline aplikaci na naprosto základní formuláře nakupování+ukládání registrací, objednávek, zboží atd. mi problém nedělá. Prostě tyhle úplně základy, ale nejedu od nuly, aby mě mohlo PHP nějak zásadně "pokřivit" v takhle elementárních praktikách. V testech si fakt libuji, lepší pocit, než spustit v NetBeans ty testy po dokončení implementace a vidět zelenou fajfku navíc při psaní fakt neznám. :))

#14 null_while
Já si také představuji, že je to o tom, kdo ten kód píše. Zatím jsem teda nikde neviděl, co se vůbec těmi špatnými praktikami myslí, takže si pod tím představuji akorát nepřehledný kód/nedodržování konvencí a tak, ale možná se pletu? Každopádně to je něco, čemu se já snažím vyhnout. Snažím se psát i to málo co nejčistěji.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.177.42.–
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
7. 6. 2013   #17
-
0
-

#16 wannabewebguy
Pokud je to s tebou takto, nebudu tě dál odrazovat, pevně věřím, že časem přejdeš stejně k něčemu lepšímu :)

Špatnými praktikami se myslí například používání globálních proměnných, nevyužívání MVC struktury, nepochopení fungování proměnných (které jsou vlastně pouze odkazem), psaní netestovatelného kódu a vůbec netestování a dalších. A samozřejmě to, že si každý píše jak chce a standardy se nedodržují. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.23.51.–
wannabewebguy
~ Anonymní uživatel
15 příspěvků
7. 6. 2013   #18
-
0
-

#17 yetty
To zní spíš jako problém pro někoho, kdo opravdu do PHP napsal maximálně statickou stránku v html. Já si nebudu hrát na to, že mám po dvou kurzech javy zažité naprosto všechno, ale základní konvence a ostatně i vlastní motivaci psát kó čistě a tak, jak má být, mám.

Popravdě jsem se na syntaxi PHP doteď ani moc nedíval a když tak projíždím tyhle standardy, tak většina vypadá velice podobně, jako jsem zvyklý z Javy. Co se samotné skladby týče, pak je to prakticky identické.

Nejspíš to bude kombinace toho, že bych nějaký bordel číst nechtěl a toho, že vyučující na ty konvence hodně dbají, protože jim se to pochopitelně číst také nechce.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.177.42.–
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
7. 6. 2013   #19
-
0
-

#18 wannabewebguy
Divil by ses, ale podobné problémy se objevují i v poměrně velkých open-source projektech a co jsem měl možnost nahlédnout, tak i v komerčních věcech. Míchání logiky a vykreslování aplikace, šíleně dlouhé řádky, zneužívání potlačení chyb... 

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.23.51.–
wannabewebguy
~ Anonymní uživatel
15 příspěvků
8. 6. 2013   #20
-
0
-

#19 yetty
No tak jsem rád, že hned v začátcích se na tohle ve škole dbalo a všechno, co jmenuješ, jsou věci, které v kódu mít prostě nesmím. :)

Rovnou se zeptám, PHPMD/PHP Depend je používaný? (Našel sem to jako první alternativu k PMD z Javy), nebo takovéhle nástroje se pak nepoužívají?

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.177.42.–
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
8. 6. 2013   #21
-
0
-

#20 wannabewebguy
Phpmd je fajn, já ho používám v kombinaci ještě s phpcs.

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.23.51.–
Řešení
wannabewebguy
~ Anonymní uživatel
15 příspěvků
8. 6. 2013   #22
-
0
-
Vyřešeno Nejlepší odpověď

Dobře, díky mockrát za pomoc. :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.177.42.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 35 hostů

Podobná vlákna

PHP nebo JavaScript? — založil wannabewebguy

JavaScript nebo ActionScript — založil WoWce

PHP a javascript — založil Jiří

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý