ASP.NET nebo PHP – .NET – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

ASP.NET nebo PHP – .NET – Fórum – Programujte.comASP.NET nebo PHP – .NET – Fórum – Programujte.com

 

Bogdan
~ Anonymní uživatel
4 příspěvky
4. 9. 2013   #1
-
0
-

Zdravim,
Chtel bych se vas tu zeptat na vas nazor/doporuceni.
Takze, jsem da se rict zacatecnik HTML/CSS ovladam.
A chci se naucit neco vic ohledne tvorby webu, takze vybiram mezi ASP.NET a PHP.
A chtel bych se vas tu zeptat, co mi doporucite, abych se nenaucil neco co mi bude jen tak k nicemu, weby bych chtel v budoucnu delat i professionalne (za penize na zakazky). 
Takze nechci se pak zase preucovat na jiny jazyk. 
Precetl jsem ze pry PHP staci jenom na takove mensi weby, ale na vetsi(eshopy, firemni weby atd...) je uz lepsi ASP.NET.
Taky jsem precetl, ze Microsoft na ASP.NET poradne zapracoval takze vic me to tahne k tomu ASP.
Co by jste mi doporucili?
Dekuji moc.
 

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.248.249.–
karlos
~ Anonymní uživatel
18 příspěvků
4. 9. 2013   #2
-
+1
-
Zajímavé

Ja jsem zacinal na php, ale zajimal me C#, tak jsem se ho zasel ucit a pak jsem logicky presel na asp.net a nasledne na asp.net mvc.

Jsou to ale dva odlisne svety.

PHP je interpretovany jazyk, ktery byl zalozen ciste pro delani skriptu webovych stranek. Rozhodne se ovsem neda rict, ze neni vhodny na eshop, nebo nejake velke systemy. I v PHP se daji napsat obrovske multivrstve aplikace, mnohem slozitejsi a sofistikovanejsi, nez prave treba eshop.

Na PHP je fajn, ze je zadarmo, muze bezet na linuxu a je na internetu nekonecny mnozstvi materialu, jak se ho naucit.

Urcite nic nezkazis, kdyz se zacnes ucit PHP, je to fajn vec, je docela jednoduchy na nauceni a neni tezke z nej prejit na nejaky c-like programovaci jazyk, kdyby te omrzelo.

ASP.NET je uz dost jina technologie. Cele se to toci okoliv .NET frameworku, coz je technologie od Microsoftu, ktera podporuje vice jazyku.

ASP.NET (webforms) jsou starsi snahou Microsoftu umoznit vyvojarum, vyrabet webovy stranky, podobne jako desktopove aplikace. Coz sebou nese ruzne vyhody a nevyhody ale ve zkratce bych Ti to moc nedoporucoval, hlavne kvuli vetsi narocnosti na nauceni nez MVC.

ASP.NET MVC je zalozeno nad ASP.NET, ale maji uplne jinou filosofii. Je to zalozene nad klasickou MVC architekturou, ktera je na netu vsude dost dobre a pekne vysvetlena.

Vyhody MVC jsou, ze je spousta super tutorialu a informaci na webu, Microsoft ma ke vsemu dokumentaci a dost aktivne .NET vyvyji (napriklad pokrok php z roku 2008 - 2013 se absolutne neda srovnat s pokrokem .NET za stejne obdobi), muzes to psat ve vice jazycich (urcite doporucuju C#).

Doted to zni velmi podobne - ale jak jsem rekl. PHP je hlavne pro webove stranky. .NET je obrovsky framework, ve kteremu muzes psat: desktopove aplikace (winforms, WPS), webove sluzby (WCF), pluginy do prohlizece (silverlight), hry, consolovky, windows servicy, ruzne komponenty, propojovat unmanaged kod a dale a dale a dale. Cele je to velmi dobre zintegrovane, cili treba propojit svoji desktop aplikaci s nejakym serverem je neskutnecne snazsi, nez kdyby ses to snazil udelat napr v PHP + nejake C, java, etc. Dale .NET obsahuje obrovske mnozstvi knihoven, ktere velmi usnadnuji beznou praci.

.NET neni programovaci jazyk. Je to spis prostredi, ale vice si prectes treba na wiki.

Hlavni jazyky pro .NET jsou C# a VB, teoreticky ale muzes pouzit skoro kterykoliv jazyk (i PHP).

Ja se zamerim na C#, protoze ten me asi 8 let zivy.

C# je vysokourovnovy obejktove orientovany jazyk a je urcite ze zacatku trosicku tezsi na nauceni nez PHP. Nicmene v soucasnosti je asi nejpokrocilejsi jazyk na svete, ktery Microsoft stale velmi aktivne vyvyji.

Ja osobne ho miluju a uprimne nejsem vubec happy, kdyz prilezitostne musim psat v necem jinem, protoze jsme zhyckanej schopnostma C#, ktere v soucastnosti neumi zadny programovaci jazyk :)

Ber to pouze jako muj nazor, ale doufma ze sem ti to alespon trosku osvetlil.

Tak jako tak, neudelas chybu, at se naucis cokoliv. Prejit z jednoho jazyku / prostredi na druhy je snazsi, nez ten prvni.  Nauc se jedno, pak zkus druhy a udelej si vlastni obrazek :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.178.6.–
Bogdan
~ Anonymní uživatel
4 příspěvky
4. 9. 2013   #3
-
0
-

#2 karlos
Diky ze jsi to tak pekne rozepsal.

Asi zkusim ASP.NET MVC. 

C# me taky zajima a umim ho tak pokrocile. A jelikoz vyvojaru v ASP neni tak hodne jak v PHP, asi to bude dobra volba.

Ale rad tu uvidim i nejake dalsi nazory.

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.248.249.–
Evzen+2
Návštěvník
5. 9. 2013   #4
-
+1
-
Zajímavé

Ahoj,

ber to tak, že jsi to napsal do sekce ".NET", takže převážná část lidí tu má kladný vztah k .NET technologii.

Karlos to rozepsal moc hezky..

.NET je framework, který ti umožňuje vyvíjet desktop, web, mobilní aplikace (WinPhone) a mnoho dalšího. Tenhle jazyk je hojně využívaný na vysokých školám a pokud ne, tak používají Javu, ze které C# vzešel, tudíž toho mají mnoho společného.

PHP je intrepretovaný (skriptovací) jazyk a já mám v zásadě problém s jeho koncepcí i vývojem OOP.

Má mnoho kladů, je zdarma, hosting je prakticky taky zdarma, běží to na Linuxu, což u .NET technologií se říct nedá (i když jsou tu pokusy jako Mono) a na trhu je celkem poptávka po PHP programátorech.

Jestli neumíš OOP, tak bych s PHP vůbec nezačínal, protože se celkem snadno může stát, že spadneš do škatule "lepič kódu".

Chce to vědět jak OOP funguje, omrknout nějaký frameworky, např. český Nette a vyzkoušet si nějaký web pod tímhle frameworkem a s jistou štábní kulturou.

To samé ale platí i v .NETu, ať už u ASP.NET či jinde, jen díky tomu, že už to není tak snadný jazyk/technologie, tak těch bastličů je tam o dost méně než u toho PHP.

V zásadě je rozdíl mezi "umět" PHP/.NET a umět, jestli mi rozumíš :) 

Někdo se naučí syntaxu C# jazyka či PHP, udělá hello world a prohlásí, že umí.

Jiný v tom dělají 4 roky a neřeknou, že tu technologii zvládají, jen že jsou schopni v tom něco na úrovni napsat.

Ono je v podstatě jedno, co si vybereš teď, nejlepší je vyzkoušet oboje a co bude tvůj jazyk, který tě bude živit se zvolí až dle toho, jestli seženeš práci jako PHP nebo .NET programátor :)

Evžen

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.179.183.–
yetty
~ Redaktor
+5
Super člen
5. 9. 2013   #5
-
+1
-
Zajímavé
Nahlásit jako SPAM
IP: 90.179.192.–
Bogdan
~ Anonymní uživatel
4 příspěvky
7. 10. 2013   #6
-
0
-

Takze diky vsem, a po prozkoumani PHP a ASP.NET, jsem se rozhodl ze pro me bude asi nejlepsi ASP, jelikoz je pro me vic prijatelnejsi kdyz umim uz C#.

Chtel bych jsem se teda zeptat, jestli neznate nejake SERIALY o ASP.NET MVC .

Diky moc 

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.248.249.–
Kiro
~ Anonymní uživatel
6 příspěvků
8. 10. 2013   #7
-
0
-

Omlouvam se , spatne jsem to napsal, vim ze je navodu strasne moc, ale zajima me ted spis tvorba webu v ASP MVC.

Takze navodu jsem nasel hodne, ale na weby jsem toho moc nenasel .

Tak bych chtel poprosit jestli neco neznate. Diky

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.248.249.–
JardaJirava0
Stálý člen
8. 10. 2013   #8
-
0
-

#7 Kiro
Ahoj,

pokud ti nevadí angličtina, tak http://www.asp.net/mvc je velice dobrý rozcestník na různé články o ASP.NET MVC.

Pěkný den,

Nahlásit jako SPAM
IP: 77.78.85.–
MCAD, MCPD
http://jirava.net/blog
http://xaml.cz - Magazín moderních technologií založených na XAML
Kiro
~ Anonymní uživatel
6 příspěvků
8. 10. 2013   #9
-
0
-

Celou dobu se tam koukam, je to zatim asi nejlepsi.

Ale nejak se nevyznam,  videl jsem tam par videi, ale o webu tam snad nebyla ani zminka. Celou dobu ukazuje scripty (ve vyhledavaci zadam nadeklarovanou promennou, a ona se vypise) .

Take tam je par navodu se starymi VS, kde jsou funkce jine, takze jsem polovinu nenasel u sebe v 2013 verzi.

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.248.249.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 4 hosté

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý