Rozpoznávání hlasu – C / C++ – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Rozpoznávání hlasu – C / C++ – Fórum – Programujte.comRozpoznávání hlasu – C / C++ – Fórum – Programujte.com

 

Ondra
~ Anonymní uživatel
244 příspěvků
7. 1. 2014   #1
-
0
-

Uvedu rovnou příklad, čeho bych chtěl dosáhnout. Chci aby po vyslovení slova "Vypnout" se počítač vypnul.

Je to jen příklad, ve skutečnosti chci něco jiného, ale jde mně o to, jeslti je možné naprogramovat aby se zapl mikrofon notebooku, poslouchalo se co se do něho řekne a dokázalo to rozpoznat alespoň jedno slovo (není třeba aby program rozuměl celým větám). 

Je možné namluvit třeba jeden wav ve kterém řeknu "Vypnout" a poté řeknu do spuštěného programu "Vypnout" a program porovná, zda jsou zvuky podobné(stejné) a případně se něco vykonná.

Nebo je možné nějaké jiné řešení? Kdyby mně někdo nasměroval byl bych vděčný.

Nahlásit jako SPAM
IP: 79.127.196.–
fogi
~ Anonymní uživatel
16 příspěvků
8. 1. 2014   #2
-
0
-

voce.sourceforge.net good luck :)

Zasláno z mobilního telefonu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 82.145.219.–
RomanZ
~ Anonymní uživatel
272 příspěvků
8. 1. 2014   #3
-
0
-

Hledej výraz "Speech recognition".

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Speech_Recognition

http://en.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Speech_API

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_speech_recognition_software

To co požaduješ by se možná dalo najít pod heslem "Voice command".

Nějaké rozpoznávání řeči od Microsoftu jsem kdysi měl zprovozněné na Windows. Už nevím, jestli to bylo volitelnou součástí instalace Windows a nebo balíku Office, v každém případě to umělo jen angličtinu, čeština nebyla podporována.

U tohoto typu rozpoznávání hlasu se nenahrává žádný vzorový WAV, místo toho dochází ke skutečnému převodu zvuku/hlasu na text (řekněme TXT, ale jen v paměti). Převod není stoprocentně spolehlivý. Spolehlivost se dá zvýšit častým používáním (systém se učí za pochodu a postupně se trénuje na Tvůj hlas). Ten Microsoftí udělátor, se kterým jsem si hrál, měl takovou aplikaci pro počáteční trénink, kdy mi promítl na obrazovku několik stran textu a nechal mne to přečíst a podle toho se zkalibroval.

Protože se pro Windows nedala sehnat čeština, přestal jsem se o to po prvotním vyzkoušení zajímat a nevím, jaká je situace dnes. Existovalo několik aplikací třetích stran, které převod řeči na text nabízely, ale byly placené. Vzhledem k tomu, že to může být technologie využitá pro slepce, jsou placené produkty extrémně předražené (jako vše pro postižené, do čeho cpe stát nějaké dotace).

Teoreticky, pro jeden nebo dva povely nepotřebuješ rozpoznávání řeči, ale mohlo by Ti stačit to porovnání se vzorkem WAV, jak píšeš. Myslím, že by se to dalo najít v nějakých vysokoškolských skriptech, nebo Ti s tím někdo znalý poradí (já to neumím, ale už jsem takové věci viděl). U tohoto řešení ale s počtem povelů prudce roste nespolehlivost (čím více povelů máš, tím snadněji dojde k jejich záměně).

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.176.60.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 5 hostů

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý