Césarova šifra – Delphi – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Césarova šifra – Delphi – Fórum – Programujte.comCésarova šifra – Delphi – Fórum – Programujte.com

 

Radek
~ Anonymní uživatel
133 příspěvků
16. 5. 2014   #1
-
0
-

Zdravím mám za úkol vytvořit semestrální práci v jazyce pascal a programu Delphi. Jelikož s programováním nemám vůbec žádné zkušenosti, absolutně nevím jak to naprogramovat. Základní princip jsem myslím pochopil, jde o to zadat text a následně ho zašifrovat. Jak by ale měl vypadat kód vůbec netuším. Poradil by mi prosím někdo s tím? Děkuji mockrát!

Zadání:

V zadaném souboru převeďte všechna písmena na velká. Písmena a číslice zašifrujte Césarovou šifrou. Ostatní znaky ponechte původní. Problém posledních znaků v abecedě řešte tak, že za písmeny následují číslice a potom písmena od začátku abecedy.

Připojen obrázek.

Caesarova šifra spočívá v posunu každého písmena o pevný počet pozic v abecedě. Příklad ukazuje posun o tři pozice, např. B se kóduje jako E

Na formuláři se zadá název šifrovaného a zašifrovaného resp. zašifrovaného a odšifrovaného souboru a posunutí.

Výstupem je zašifrovaný nebo odšifrovaný soubor.

Nahlásit jako SPAM
IP: 147.228.209.–
miHan0
Návštěvník
16. 5. 2014   #2
-
0
-

#1 Radek
Popravdě se mi nechce moc věřit že ti někdo dal za úkol vytvořit Caesarovu šifru bez toho aby jsi měl nějaké předešlé zkušenosti s programováním. Říkáš, že jde o semestrální práci, tak že předpokládám, že alespoň v rámci toho semestru byla možnost se s programováním "seznámit".

Každopádně jde o to, aby sis aplikaci rozdělil do několika kroků, které musíš vyřešit. Viděl bych je asi takto:

  1. Potřebuješ získat nějaký ten text který máš šifrovat (tady ti pomůžou komponenty TOpenTextFileDialog a TSaveTextDialog z palety dialogs).
  2. Získaný text musíš převést na velké znaky (když už budeš procházet získaným textem, tak stojí za zvážení zkombinování kroku 2 s krokem 3).
  3. Projdeš získaný řetězec znak po znaku a ASCI hodnotu každého znaku posuneš o X na základě posunu, který podle tvého zadání bude uživatel vyplňovat na formuláři.
  4. Uložíš výsledný "zašifrovaný" text do souboru.

To je myslím všechno co by jsi měl dělat + samozřejmě nějaký návrh formuláře, který jsem nezmiňoval...

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.204.249.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 8 hostů

Podobná vlákna

šifra — založil selkir

Šifra — založil Jane Sheppard

Vigenerova šifra — založil jarda kužel

Vigenerova šifra — založil cedric

Caesarova šifra — založil Luk33

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý