Externí oscilátor - Xtal – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Externí oscilátor - Xtal – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.comExterní oscilátor - Xtal – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.com

 

Interrupt
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
9. 7. 2014   #1
-
0
-

Zdravím,

mam pár otázek ohledně připojení externího krystalu (oscilátoru).

  1. Je nutné mít na přívodech krystalu také kondenzátor ( > 8MHz - 22pF) ?
  2. Pokuď mám krystal s frekvencí třeba 20MHz, je možno ho nataktovat třeba na 16Mhz. (Nebo až s použitím předděličky ?)
  3. Frekvence krystalu se nastaví přes určitý/é fuse bity procesu, a následně přímo v programu definicí použité frekvence. Mam pravdu?

Případné použité mcu: attiny2313, attiny85.

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.96.160.–
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
9. 7. 2014   #2
-
0
-

1) neni to uplne nutne, ale muze pak byt nestabilni frekvence, nebo uplne jina (to uz muzes mit rovnou ten interni)

2) krystal je rezonancni obvod - jeho frekvenci jde trosku ladit tema pridavnejma kondenzatorama, ale zmenit frekvenci o 4MHz uz by bylo jako tam dat rc obvod - stabilita frekvence by byla zase plus minus cihla - pri cenach krystalu, je jednodussi si jeden navic koupit

3) pres fuse bity se jen nastavi vlastnosti oscilatoru (jestli se pouzije interni, nebo externi, nebo externi krystal s nizkou frekvenci, nebo s vysokou, nebo s vysokou s "rail-to-rail" driverem pro rusive prostredi), ale frekvenci tim neovlivnis (teda krom tech internich oscilatoru)

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.168.56.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Michal
~ Anonymní uživatel
683 příspěvků
9. 7. 2014   #3
-
0
-

#1 Interrupt
Zdravím,

trochu se zabývám o programování mikrokontrolerů Atmel AVR a pokusím se odpovědět na tvé otázky, snad ti to pomůže :)

1. Kondenzátory ke krystalu bych určutě dal je to přímo v datasheetu mikrokontroleru.

2. Pokud použiješ krystal 20MHz tak MCU pojede na frekvenci 20MHz, ve fuse bitech je ale ještě možnost zapnutí děličky 8, potom by MCU jel na frekvenci 20/8 MHz.

3. Pomocí fuse bitů se nastaví jen zdroj oscilátoru (vnitřní nebo externí). U vnitřních RC oscilátorů lze vybrat i různé frekvenci. V programu poté definuješ frekvenci, protože se z ní počítají např. časové prodlevy a možná ji využívají i jiné metody závislé na výpočtech z frekvence.

Nahlásit jako SPAM
IP: 93.185.9.–
Interrupt
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
9. 7. 2014   #4
-
0
-

Dobře děkuji za odpovědí, mam už víceméně jasno. Nemam totiž k dispozici kondenzátor o danné kapacitě, tak proto ta otázka. Jinak není důvod interního oscilátoru, potřebuju externí na přesné časování v řádově nano a mikro časování.

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.96.160.–
10. 7. 2014   #5
-
0
-

Podle zkušeností to chodí s širokým rozsahem hodnot od 15 do 33 pF. Jinak není problém si provizorně pomoci paralelním řazením kondenzátorů. Pokud je vyžadována vysoká přesnost je vhodnější použít externí krystalový oscilátor jako externí zdroj taktování CPU.

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.178.67.–
Interrupt
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
30. 7. 2014   #6
-
0
-

Nemá cenu zakládat nové téma, napíšu to sem jako pokračování.

Tak tedy, přes jednu stránku kterou jsem našel jsem si vygeneroval fuse-bity (low a high). Jelikoš, jsem nemohl najít žádný burner uřčený pro attiny85 (výsledky googlování se mě zdáli až nulovéna na tento procesor, nic jsem nenašel). Tak jsem přes Exteme burner, jehož nabídka avr procesorů je také dost chudá, jsem vybral attiny84 myslel jsem si že k tomu procesoru bude tak asi "nepříbuznější". Zadal jsem tedy high a low nastavení bitů, a zapsal na chip. No a ... po opětovném pokusu o vyčtení dat z procesu přestal komunikovat. Neni asi ďivu když jsem ho nějakým způsobem "vymrvil" asi se bity zapsali do jiného pameť prostoru kdo ví.

Otázka moje tedy když budu chtít dále s novým nebo resetlým avr procesorem attiny85 pracovat. Jaký program můžu vůbec použít abych na něj mohl něco vypálit.  Vůbec se mě ty možnosti pro vývoj avr procesorů zdají všeobecně kamenný ...

Nastavené fuse bity

Bity jsem se snažil nastavit na externí krystal oscilátor. Díky za další rady

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.96.160.–
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
30. 7. 2014   #7
-
0
-

avrdude to urcite zvlada,

arduino by to melo zvladnout tez (jako isp programator)

avr dragon urcite umi ale dokazou ho spalit i pokrocili

asix presto toho zvlada fakt hodne a nejen avr ale spousty dalsich

Nahlásit jako SPAM
IP: 94.113.95.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Interrupt
~ Anonymní uživatel
11 příspěvků
30. 7. 2014   #8
-
0
-

Dobře dík moc. Já jsem si provizorně našel jako burner Khazamu.

Jinak v těch nastavených pojistkách je nějaká chyba ?

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.96.160.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

Podobná vlákna

Externí RAM — založil yaqwsx

Programátor na externí spolupráci — založil Zdeněk Schneider

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý