Dev Pascal, Free pascal - oba mi spustí program 2x po sobě – Pascal – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Dev Pascal, Free pascal - oba mi spustí program 2x po sobě – Pascal – Fórum – Programujte.comDev Pascal, Free pascal - oba mi spustí program 2x po sobě – Pascal – Fórum – Programujte.com

 

Gooo0
Newbie
4. 11. 2014   #1
-
0
-

Zdravím Vás

Na stará kolena jsem se dal na Pascal, ale jsem začátečník. Promiňte tedy, že se nebudu vyjadřovat úplně správně.

Pro vytváření používám program Dev Pascal. Napíšu program, kliknu na Compile project a následně v nově otevřeném okně na Execute. Otevře se mi okno s programem, kde něco vykonám a Enterm uzavřu. Hned potom se mi stejné okno otevře podruhé, aniž bych něco udělal.

Teď jsem se pokoušel otevřít soubor a něco do něj zapsat. Zjistil jsem, že když provedu program v prvním okně, tak se nic do souboru nezapíše. To co provedu v druhém programu, tak to se již zapíše. Používám Append, takže by ten druhý neměl přemazávat, takže ten první spuštěný program asi nefunguje úplně správně.

Nainstaloval jsem si i Free Pascal a ten mi po spuštění programu také spustí program dvakrát, takže to asi bude nějaký problém v systému (Windows 8.1).

Neřešil již někdo tento problém?

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.72.244.–
Sniper
~ Anonymní uživatel
215 příspěvků
5. 11. 2014   #2
-
0
-

Nainstaluj si Lazarus (IDE pro FPC) nebo Delphi (máš li na to $, myslím že se pořád dá sehnat free Delphi 7 Personal). A zkus sem hodit ukázku kódu, ať se máme čeho chytit.

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.179.201.–
Kit+15
Guru
5. 11. 2014   #3
-
0
-

#1 Gooo
Možná je problém pouze v tom, že ho spouštíš dvojklikem.

Nahlásit jako SPAM
IP: 37.48.37.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
JoDiK
~ Anonymní uživatel
987 příspěvků
5. 11. 2014   #4
-
0
-

#1 Gooo
Jestli to čekání na konec programu máš konstrukcí repeat until keypressed, tak místo toho použij jenom readkey nebo readln.

keypressed nevybírá buffer klávesnice a ten enter co zmáčkneš v něm zůstane a protože máš ikonu vybranou, enterem se program spustí znovu...

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.103.236.–
Kit+15
Guru
5. 11. 2014   #5
-
0
-

#4 JoDiK
To je docela hloupý nápad dávat do aplikace readkey nebo readln. Tu prodlevu po skončení programu by měl zajistit editor.

Nahlásit jako SPAM
IP: 147.229.242.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
JoDiK
~ Anonymní uživatel
987 příspěvků
5. 11. 2014   #6
-
0
-

#5 Kit
Protože v době, kdy se dosovský program po skončení zavřel a nebylo vidět co vypsal, někdo tento nevhodný postup vymyslel a použil v nějakých výukových materiálech, jiní to od něj kopírovali, tak se to "vžilo".

V té době to fungovalo celkem dobře - ten enter navíc v příkazové řádce prostě jen odřádkoval. Později ve Windows bohužel znovu spouští aktivní ikonu...

Tu prodlevu po skončení programu by měl zajistit editor.

Tomu vůbec nerozumím, co má editor společného s během programu? Proč by měl něco zajišťovat? Vždyť ani nemá jak... Když se program zkompiluje a uloží - pak už přece "žije" nezávisle na editoru, ve kterém se kdysi napsal jeho zdrojový text...

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.103.236.–
Kit+15
Guru
5. 11. 2014   #7
-
0
-

#6 JoDiK
Z editoru (IDE) přece spouštím kompilaci a testy toho programu. Až je program napsaný, tak už nepotřebuji, aby se mi po jeho skončení zastavovala výstupní konzole a musel klepat na enter.

Nahlásit jako SPAM
IP: 147.229.242.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
Gooo0
Newbie
5. 11. 2014   #8
-
0
-

Dobrý den a děkuji za tipy.

Lazarus jsem zkoušel nainstalovat a popravdě, je velmi složitý. Prakticky jsem v něm ani neuměl program spustit (já vím, trouba :o).

Dvojklikem nespouštím. Spouštím to přímo z Dev Pascalu, nebo z Free Pascalu. Zjistil jsem, že se ten program nejen otevře po ukončení prvního programu podruhé. Když třeba spustím program a když nic nedělám, po cca 20ti sekundách se okno samo zavře a otevře se podruhé. Zkusím nainstalovat nějaký SW na zachytávání obrazovky a postnu to na youtube, jako ukázku.

Programem to snad není. Dělá mi to na každém. Třeba nyní jsem udělal tenhle a dělá mi to také:

Program Zadany_znak;
uses crt;

Var  Znak : char; //Deklarace zadaneho znaku//
     mala_pismena : set of char; //Deklarace množin//
     velka_pismena : set of char; //Deklarace množin//

Begin
   velka_pismena := ['A'..'Z'];//Mnozina zahrnujici velka pismena//
   mala_pismena := ['a'..'z'];//Mnozina zahrnujici mala pismena//
   Writeln ('Stisknete postupne klavesy na klavesnici. Prgram zjisti, zda se jedna o male, nebo VELKE pismeno, nebo ze se o pismeno nejedna');
   Writeln ('Overeni muzete opakovat. Program ukoncite stisknutim klavesy * .');
   Repeat //Zkousel jsem resit pomoci While, ale Repeat je lepsi//
   Znak := ReadKey; //Do promenne Znak se priradi hodnota z klavesnice//
      If (znak In velka_pismena) Then writeln (znak,' je velke pismeno.')
      Else
      If (znak In mala_pismena) Then writeln (znak,' je male pismeno.')
      Else
      Writeln (znak, ' neni pismeno');
   Until znak='*'; //Jestlize se zada *, pomoci Until program uzavreme//
End.

A nakonec. Readln na konec kódu dávám záměrně u ostatních pokusů. Takto nás to přímo učí na VŠ a popravdě, netuším jak jinak zajistit, aby se mi okno po vykonání příkazu nezavřelo (kromě toho, že bych ošetřil například tím Repeat Until, na který jsem dneska přišel :o).

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.72.244.–
MMMmm
~ Anonymní uživatel
1 příspěvek
9. 11. 2014   #9
-
0
-

Tiez mam taky isty problem, presne tak isto. Spusti mi po 20 sekundach sa vypne a potom opat spusti.....

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.212.37.–
JoDiK
~ Anonymní uživatel
987 příspěvků
9. 11. 2014   #10
-
+1
-
Zajímavé
Kit +

#9 MMMmm
Donutili jste mě stáhnout dev pascal, naistalovat a zkusit ten program.

Mám Windows 7 32bit, Dev Pascal 1.9.2, FP compile 1.06.

Zdá se, že problém by mohl být v nějakém antiviru. Já mám Avast a při prvním spuštění programu mě upozornil, že to je něco neznámého a že mi to spouští v sandboxu, jestli jako souhlasím. Odsouhlasil jsem, program vyzkoušel a ukončil, a pak se spustil znovu už bez sandboxu.

To ale udělal jen jednou. Jakékoliv další pokusy už jsou OK.

Takže zkuste dočasně vypnout antivir (máte-li nějaký), a ověřte, jestli to není tím. Protože jinak není důvod, aby se to chovalo tak jak popisujete.

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.103.228.–
JoDiK
~ Anonymní uživatel
987 příspěvků
9. 11. 2014   #11
-
+1
-
Zajímavé
Kit +

#10 JoDiK
Tak je to víceméně potvrzeno. Zkusil jsem jiný program, zkompiloval, spustil, program běží ale avast píše, že ho zkoumá v sandboxu. Po chvíli napsal, že nebyly nalezeny důkazy o škodlivosti, okno sandboxu s programem ukončil a umožnil mi spustit program bez sandboxu, když jsem odsouhlasil, spustil ho znovu. Váš antivir to asi dělá bez upozorňování a dotazování...

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.103.228.–
Kit+15
Guru
9. 11. 2014   #12
-
0
-

#11 JoDiK
Tak taková blbost by mě vůbec nenapadla. Úplně jsem zapomněl, že nějaké antivirové programy existují. Pěkná verbež.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83a0:37a6:221:5...–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
Gooo0
Newbie
9. 11. 2014   #13
-
0
-

#10 JoDiK
Heh. Také mám Avast :o). Jdu hledat, co mám vypnout. Děkuji moc

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.72.244.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 4 hosté

Podobná vlákna

Free Pascal - rozhľad — založil stif

Free pascal - jak na něj — založil Marilyn666

GRAFIKA V DEV PASCAL — založil Matesko

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý