Je reálné pracovní zařazení pro absolventa SŠ mimo obor IT? – Offtopic – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Je reálné pracovní zařazení pro absolventa SŠ mimo obor IT? – Offtopic – Fórum – Programujte.comJe reálné pracovní zařazení pro absolventa SŠ mimo obor IT? – Offtopic – Fórum – Programujte.com

 

Matěj Andrle+1
Grafoman
25. 11. 2014   #1
-
0
-

Člověk nejprve spatří plat v nadpisu (většinou 30 000 - 100 000), pak náplň práce a VŠ výhodou. Většinou k tomu jsou neskutečné bonusy a všichni okolo vypráví, jak programátor práci sežene, poněvadž po něm každý pase. A realita? Práci samozřejmě nedostane. Programátorů je očividně dost na to, aby si mohli zaměstnavatelé vybírat dle papírů a skutečné dovednosti nikoho nezajímají. Mnozí se mě pak ptají, proč se ucházím o mnohem horší práci, když jí neodpovídají mé dovednosti. (dokonce mne kvůli tomu odmítají zaměstnat, poněvadž bych prý byl nespokojený) No a co na to mám odpovědět? Prostě práci potřebuji nyní, ne až si nějakým zázrakem udělám vysokou atd. Tak než sáhnu zcela mimo PC se zde ptám: Nemohu nějak dosáhnout reálného platu absolventa? (Bože, vždyť mě by stačilo 12 000,-...) Takové vzdušné zámky jako plat 30 000 - 100 000 mě již zkrátka nebaví zkoušet naplňovat... Vždyť mě nikdo nevzal ani jako kódera. Co ten kóder má jako umět? Jen vrší HTML tagy... U webu navíc všichni chtějí šablony atd. - pročež ten kóder ani nepoužívá vlastní kód... (Což je to, co mě dostává nejvíce.) Buď jsem slepý, anebo tu šílenou poptávku po programátorech nějak nevidím. Já nikdy (dávno před nástupem na střední jsem hledal dosažitelnou práci) nechtěl onen zázračný plat, chci se jen najíst, ubytovat,...

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.143.–
p3can
~ Anonymní uživatel
312 příspěvků
25. 11. 2014   #2
-
0
-

#1 Matěj Andrle
No nvm jak ostatni ale moje uplne prvni prace v IT pri vysoke skole byla za 220/h. Rekl bych ze problem bude asi v osobnosti nez ve znalostech   .

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.209.223.–
25. 11. 2014   #3
-
+1
-
Zajímavé
Kit +

Co jsem hledal před 10 lety práci, měl jsem pocit, že se hrají psychologické hrátky a skutečné znalosti a dovednosti nejsou podstatné. Často to vypadalo tak, že se od uchazeče očekává "všechno umím všechno znám", když jsem řekl, že mám schopnost se učit, rozvíjet dovednosti a znalosti, dívali se na mne divně. Pak jsem viděl, jak se na některých místech mění zaměstnanci jak ponožky. Jít tam podruhý, potřetí,... jsem odmítal - při takové fluktuaci musí být chyba na straně zaměstnavatele. Nakonec jsem po dlouhém čekání narazil na zaměstnavatele, kde u pohovoru zjišťovali co umím. Jejich poslední otázka byla, jestli se chci učit nové věci. 

Možná by to chtělo drahý oblek, bílou košili a kravatu a tvářit se jako mistr světa, skromnost zapomenout doma.

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:67c:1222:800:288f:22...–
Matěj Andrle+1
Grafoman
25. 11. 2014   #4
-
0
-

#3 hlucheucho
Však přesně tak činím... Jak píši, již jen plat 30 000 mne odrazuje od snahy onu práci získat. Poněvadž většinou právě tihle chtějí, abys šel na OSVČ atd. - což už je mnohem lepší samo o sobě. Zakázky dostávám každý den, pročež mne to OSVČ docela i láká. Jenže já si jdu za stabilním příjmem. Jak píši - klidně málo, ale pravidelně. Zakázky mohu brát i bez OSVČ - hlavně když budu mít pravidelný příjem větší, než pravidelné výdaje!

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.143.–
25. 11. 2014   #5
-
+1
-
Zajímavé
Kit +

Pokud chodí dost zakázek, tak bych do OSVČ šel. Pokud jseš obchodně zdatný, mělo by to být i lepší než zaměstnanecký poměr. Mě ta obchodničina moc nejde a papírování mne vyloženě otravuje, proto jsem zaměstnanec.

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:67c:1222:800:288f:22...–
Satik0
Stálý člen
25. 11. 2014   #6
-
0
-

p3can: možná jsi měl štěstí, já začínal jako programátor na cca 80 Kč/hod čistého (před 5 roky a nebylo to v žádném velkém městě) a nedá se říct, že by to nějak výrazně lezlo nahoru :D

Možná to bude tím, že se nejsem schopnej zaměřit jedním směrem a dělám všechno možné, takže toho umím hodně, ale nic pořádně - začínal jsem pracovat tvorbou hry v C# (aniž bych předtím C# znal :D), občas nějaký program v Delphi a web v PHP, v další firmě ASP.NET a aplikace v VB.NET, teďka C++...

Jinak sehnat práci jsem taky zatím nikdy neměl problém, možná bych být tebou zauvažoval o přestěhování do většího města, kde ta nabídka je větší.

Pokud ti opravdu budou někde tvrdit, že toho umíš na ně moc, tak jim řekni, že umíš jen to, co tam požadují, ale s tím jsem se teda ještě nesetkal :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 86.49.188.–
Matěj Andrle+1
Grafoman
25. 11. 2014   #7
-
0
-

#6 Satik
Hradec Králové mi nepřijde tak malý... :D Jak píši - když na ně vyvalím všechny jazyky, je to špatně. Když málo, chybí jim škola atd.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.143.–
Satik0
Stálý člen
25. 11. 2014   #8
-
0
-

#7 Matěj Andrle

Tak zkusit Prahu, tam by to třeba šlo :)

Jinak já žádnou školu dokončenou taky nemám, jen všeobecný gympl (a rok a půl ČVUT a hotové všechny předměty na UHK, ale vykašlal jsem se na bakalářku).

Nahlásit jako SPAM
IP: 86.49.188.–
p3can
~ Anonymní uživatel
312 příspěvků
25. 11. 2014   #9
-
0
-

#8 Satik
No nemusis ani prahu. Z vlastni skusenosti jsem se ptal na praci ve Zline asi 2 mesice zpatky a platy byly: 20-25,30-35,35-40 kde jsem se ptal ve 3 firmach a vsude me okamzite vzali a prvni cislo je nabizeny nastupak a druhe je plat po ukonceni zkusebky.

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.209.223.–
Satik0
Stálý člen
25. 11. 2014   #10
-
0
-

Pres tech 30 jsem se uz taky prehoup, ale jak clovek vsude vidi ty inzeraty na 50-100, tak si rika, ze asi neco dela blbe, kdyz obcas zahlidnu i 40 pro juniory... :) 

Nahlásit jako SPAM
IP: 86.49.188.–
p3can
~ Anonymní uživatel
312 příspěvků
25. 11. 2014   #11
-
0
-

#10 Satik
Tak napriklad v brne pokud fakt umis a sou za tebou nejake projekty (neni treba mit predchozi zkusenost s full time zamestnanim) tak muzes mit takovy nastupak   .

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.209.223.–
Flu0
Návštěvník
25. 11. 2014   #12
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 93.157.132.–
Matěj Andrle+1
Grafoman
25. 11. 2014   #13
-
0
-

#12 Flu
Už ano... :) (Děkuji.) Zakázky nyní jsou, ovšem za měsíc? Za 2...

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.143.–
LukoSS
~ Anonymní uživatel
73 příspěvků
25. 11. 2014   #14
-
0
-

#1 Matěj Andrle
Programátorů rozhodně dostatek není. Na druhou stranu je spousta lidí, kteří si myslí, že umí programovat. Už jsem na pohovorech viděl hodně lidí, kteří nebyli schopní napsat jednoduchý program na 50 řádků kódu tak, aby nepadal, a aby to mělo hlavu a patu. Někteří z nich měli dokonce VŠ a byly z oboru..

Vím, že ty zjevně programovat umíš, ale upřímně si nedokážu představit, že bych s tebou měl spolupracovat na něčem reálném. Neustále si tady na fóru stěžuješ na "prasekód", což je pro tebe vše, co není na 100% tak, jak bys to napsal ty. Jenže člověk se v praxi musí často vrtat v kódu, který psalo opravdové prase, a není možné se v něm pomalu vyznat. Jindy je potřeba určitou část systému optimalizovat, což často odporuje čistému, objektovému řešení. Zkrátka není možné vždy vše dělat tak, aby to dodržovalo všechny teoretické poučky, které najdeš na internetu..

Taky jsem si všiml, že se často snažíš optimalizovat úplně vše, i když to třeba vůbec nedává smysl (nedávno jsme se třeba bavili o tom, že je podle tebe lepší 16x rozkopírovat skoro stejný řádek, protože for cyklus je pro tebe zbytečně neefektivní). V reálu ale nikdo nemá čas optimalizovat kód, který se spustí když někdo klikne na nějaké skoro nepoužívané tlačítko. Je potřeba včas dodat program zákazníkovi. Čím víc času se stráví zbytečnostmi, tím více se program prodraží (a tím víc bude zákazník naštvaný).

Práce mám víc než dost, ale tebe bych si k sobě nejspíš nevzal, protože mám pocit, že spolupracovat na jednom projektu bychom spolu nemohli, a kdybych ti svěřil celý projekt, tak jej dokončíš za dvojnásobek času, než kolik je zákazník ochotný zaplatit.

Zkrátka, není to jen o tom, jestli máš školu nebo jestli umíš programovat.

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.103.252.–
Matěj Andrle+1
Grafoman
25. 11. 2014   #15
-
0
-

#14 LukoSS
Jedna věc je radit zde lidem a druhá dělat program pro zákazníka. Kdybych nebyl pružný a nedovedl se podřídit zákazníkovi, nevydělal bych si ani korunu. Sice nesnáším prasekód a ano, za prasekód považuji cokoliv, co lze napsat lépe, ale v podstatě na něj pouze poukazuji. Když mám čas, tak špatné projekty předělávám, jinak se podřizuji situaci. Jsem zkrátka pedant s nesmyslnými požadavky, kterých sám nedosahuji, z čehož vyplývá nespokojení i sám se sebou, leč bez toho bych nedosahoval žádných cílů. To je zkrátka obdobný princip, jaký mi vytýkáš. Když jsem pro práci ochotný vzít i místo uklízeče, vážně věříš, že bych si nevážil možnosti pracovat jako programátor, byť i to by mělo jisté mouchy? Každému zákazníkovi píši, nechť mi předá diagram (neb abychom se nemuseli složitě dohadovat o každé kravině - v diagramu jednoznačně vyjádřené) a má to mít do daného data. Mezitím vždy pošle XY modifikací a i ty zakomponuji, byť většinou to znamená i posunutí termínu, neboť nejsem superman.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.143.–
Matěj Andrle+1
Grafoman
26. 11. 2014   #16
-
0
-


Dobrý den,
v příloze naleznete strukturovaný životopis vystihující vše důležité, čím jsem se kdy zabýval. Ovšem nutno podotknout, že se jedná o plynulý postup v rámci 10 let, co programování počalo být tím jediným, čím vyplňuji čas. Pročež rád bych v blízké době seznal pracovního zařazení, neboť začínám záviset na pravidelném příjmu, což mi samotné zakázky neumožňují. Za projevenou vstřícnost děkuje
Matěj Andrle.

...............

Barbora Coubalová <coubalova@neofema.cz>

8:41 (před 25 minutami)

komu: Matej

Vážený pane Andrle,

děkujeme za Váš zájem pracovat pro naši společnost.
Bohužel jste nebyl vybrán do užšího výběru uchazečů na pozici PHP programátor.
Přejeme mnoho úspěchů v pracovním i osobním životě.

S pozdravem

Barbora Coubalová

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.148.–
p3can
~ Anonymní uživatel
312 příspěvků
26. 11. 2014   #17
-
0
-

#16 Matěj Andrle
A v tom zivotopisu, co byly 2 nejvetsi projekty zalozene na php?

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.209.223.–
Matěj Andrle+1
Grafoman
26. 11. 2014   #18
-
0
-

#17 p3can
Mám tam 3 firemní zařazení. 1 bylo sice desktop, leč očividně neměli zájem...

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.148.–
p3can
~ Anonymní uživatel
312 příspěvků
26. 11. 2014   #19
-
0
-

#18 Matěj Andrle
No a co si tam teda napsal ze si delal v php ?

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.209.223.–
Matěj Andrle+1
Grafoman
26. 11. 2014   #20
-
0
-

#19 p3can
Tož - samozřejmě. Je však faktem, že pro mě je spíše desktop, respektive mám na něm více zkušeností a referencí. Přesto, co jsem četl, to nebylo jen o PHP a zvládnout to by pro mě byla hračka.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.148.–
Satik0
Stálý člen
26. 11. 2014   #21
-
0
-

Dobrý den,
v příloze naleznete strukturovaný životopis vystihující vše důležité, čím jsem se kdy zabýval. Ovšem nutno podotknout, že se jedná o plynulý postup v rámci 10 let, co programování počalo být tím jediným, čím vyplňuji čas. Pročež rád bych v blízké době seznal pracovního zařazení, neboť začínám záviset na pravidelném příjmu, což mi samotné zakázky neumožňují. Za projevenou vstřícnost děkuje
Matěj Andrle.

Myslím, že spoutsu zaměstnavatelů vystrašíš tím, jak píšeš - popravdě z toho jazyka bych taky dostal trochu strach, co mi to píše za člověka - myslím tím ty různé výrazy jako "počalo", "pročež", "seznal", "neboť" apod. :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 86.49.188.–
p3can
~ Anonymní uživatel
312 příspěvků
26. 11. 2014   #22
-
0
-

#20 Matěj Andrle
Takze jinymy slovy ses uchazel o pozici php programatora ale nemas ani jeden php projekt a divis se ze te nevzali   

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.209.223.–
Matěj Andrle+1
Grafoman
26. 11. 2014   #23
-
0
-

#22 p3can
www.i-love-you.cz

Těch projektů bylo už moc. Dost často jsem jen spoluautor, nebo se projekt zrušil, nebo... No nic. Především nemám přístup ke svému PC, pročež ani k posledním projektům. A staré weby si nepamatuji - jejich URL. U sebe již žádné materiály nemám. Navíc Lusorion Creatives mi odstavil přístup k FTP atd.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.148.–
Flu0
Návštěvník
26. 11. 2014   #24
-
0
-

#16 Matěj Andrle
Zkusila bych předělat životopis a text e-mailu, který s ním posíláš. Jak už psal Satik, zaměstnavatele může vystrašit styl, jakým píšeš.

Nemáš v životopise například spoustu věcí, které vůbec nesouvisí s oborem nebo naopak kdejakou kravinu, co s IT souvisí? Pokud chceš práci programátora, tak by mě jako zaměstnavatele nezajímalo, že o víkendu fotíš ptáčky, hraješ ochotnické divadlo a vaříš výbornou svíčkovou a podobně :)

Na druhou stranu jestli tam máš tunu IT znalostí, bude to vypadat, že toho možná umíš hodně, ale nic pořádně nebo jsi do životopisu zoufale napsal všechno, co jsi kdy zkoušel.

Nahlásit jako SPAM
IP: 93.157.132.–
Matěj Andrle+1
Grafoman
26. 11. 2014   #25
-
0
-

#24 Flu

Jméno: Matěj Andrle

Pohlaví: mužské

Státní příslušnost: česká

Rok narození: 23. ledna 1995

Současné pracovní zařazení: Zubní technik

 Řidičské oprávnění: nevlastní

Rodinný stav: svobodný

Děti: nemá

Trvalé bydliště

Bieblova 342/13, Hradec Králové 500 03
 

Vzdělání

VOŠZ a SZŠ Hradec Králové
(ukončeno maturitní zkouškou)

Kvalifikace

Grafolog

Spisovatel
 

Doplňkové vzdělání / kurzy
 

Grafologie
Analytická psychologie
Hypnoterapeut

Jazykové znalosti

Angličtina (průměrný)
Svahilština (začátečník)

Počítačové znalosti

(uvedeny instrumenty s nejvyššími hodnotami)

Pokročile hardware

Assembly Language
.NET (Iron Python, F#, C#, C/C++, (C)IL, …)

Microsoft Word, Excel, ...
Libre Office
Inkscape

Gimp

3D grafika

CLI software
Editace videa
IT analytické nástroje

Serverové nástroje
Nástroje SVG
Databázové systémy
Alternativní operační systémy (včetně RTOS)

Průběh zaměstnání
(pracovní zkušenosti, činnosti)

Programátorské týmy:

Ubuntu (2009 – 2010)
NetBSD (2010 – 2012)
Lusorion Creatives (2012 – 2014)


Práce v logistice (září – říjen 2014):

DPD
GEIS

Zubní technik (od října 2014):

Centrum stomatologie
MUDr. Dimter Lubomír

Kontakty

MatejIAndrle@email.cz

+420 605 514 835

Dovednosti, znalosti, praxe

Nízkoúrovňové programování (CAS, mikroprocesory)
Vysokoúrovňové programování

Alikvótní a operní zpěv

Zubní technik

Grafologie

Aktivity a zájmy

Filosofie

Grafologie

Sociologie

Psychologie (institucionalizace)

Politologie (ideologie)

Medicína a farmacie

Bojové sporty (Wing Chun)

Psaní (fantasty, básně – balady a romance, ...)

V Hradci Králové dne 19. května 2014.

…………………………

(Pouze Ubuntu bylo vyloženě desktop. U BSD jsem dělal většinou weby a v Lusorion Creatives pouze jednu desktop fičuru k webu.)

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.148.–
p3can
~ Anonymní uživatel
312 příspěvků
26. 11. 2014   #26
-
+1
-
Zajímavé

#25 Matěj Andrle
A ty se divis ze te nevzali   

Zmazat vsechno co nesouvisi s IT.

Podrobne rozepsat co kdy a kde si delal v ramci tech team projektu.

Nepsat jazyky ktere nejsou relevantni k dane pozici nebo v nich nemas dobrou znalost.

Jinak jako je vtipne poslat na pozici php developera zivotopis kde se nezminis zes delal neco php nebo ze vubec umis php/html/css ....   

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.209.223.–
crazy
~ Moderátor
+10
Grafoman
26. 11. 2014   #27
-
0
-

1) Určitě změnit ten jazyk, kterým píšeš ty emaily ;)

2) Nemáš v tom CV žádné reálné reference. Když píšeš, že dostáváš zakázky každý den, proč tam nějakou realizovanou nedáš? Nemusí jich být moc, prostě vyber tu, na kterou jsi hrdý. :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.103.111.–
All you need is vision and time.
Matěj Andrle+1
Grafoman
26. 11. 2014   #28
-
0
-

#26 p3can
Většinou vše důležité shrnu v motivačním dopisu...

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.148.–
Satik0
Stálý člen
26. 11. 2014   #29
-
+1
-
Zajímavé

#28 Matěj Andrle
Motivační dopis někde ani nečtou :) .

Jinak jak píšou ostatní - chybí zmínka o PHP (+HTML, JS, apod.).

Všechny ty obecné znalosti jako

3D grafika,CLI software,Editace videa,IT analytické nástroje,Serverové nástroje,Nástroje SVG,Databázové systémy

rozepiš konkrétněji - jaké konkrétní programy umíš.

Taky připiš verzovací systémy, pokud nějaké znáš.

Manažeři taky rádi vidí nějaké zkušenosti s agilním vývojem.

U těch jazyků můžeš napsat frameworky/technologie, se kterými máš zkušenost - třeba u .NET winforms/webforms/wpf, ... u C++ MFC/QT/WXWidgets/boost, ...

klidně bych i zmínil XML/JSON, pokud znáš.

Nahlásit jako SPAM
IP: 86.49.188.–
Matěj Andrle+1
Grafoman
26. 11. 2014   #30
-
0
-

#29 Satik
Jenže kdybych měl napsat skutečně vše a vše rozepsat, tak toho bude moc. Kdo by zaměstnal člověka, který umí: JSON, SOAP, XML, HTML, JS, CSS, LESS, SASS, PHP, J#, K/K#, F/F#, LISP, C/C++, BISON, Flex, D/D2, ASM, strojový kód, Bash, Dash, TCH, Ruby, Python, Iron Python, C#, Lua, Inkscape, 3DS Max, Milkshape, Metasequoia, ... Mě by trvalo to vše jen vyjmenovat. A ne - nejsou to věci, co jsem jednou použil, či o čem bych nevěděl více, než syntax. Vždyť já si předělal každý Linux podle sebe, napsal OS v x jazycích - ačkoliv většinu jen tak. Proto jsem si řekl méně = více. Právě kdyby to bylo fér, tak jsem miliardář... :D Dejte mi instrukční sadu, kompilátor/... a udělám cokoliv chcete.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.148.–
Satik0
Stálý člen
26. 11. 2014   #31
-
0
-

#30 Matěj Andrle
Pokud se hlásíš na PHP programátora, tak vypiš jen znalosti, které se toho přímo týkají - např. JSON, SOAP, XML, HTML, MYSQL apod. ano, J#, K#, LISP apod. zase ne.

Verzovací systémy vypiš vždy, ty se používají všude.

Nahlásit jako SPAM
IP: 86.49.188.–
crazy
~ Moderátor
+10
Grafoman
26. 11. 2014   #32
-
0
-

Souhlasím se Satikem, vždy piš jen věci, které se k dané pozici vztahují... U toho neplatí pravidlo, čím více, tím lépe ale spíše naopak.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.103.111.–
All you need is vision and time.
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 3 hosté

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý