Jaky dalsi framework / engine se naucit k c# – Vzdělání – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Jaky dalsi framework / engine se naucit k c# – Vzdělání – Fórum – Programujte.comJaky dalsi framework / engine se naucit k c# – Vzdělání – Fórum – Programujte.com

 

qwertys0
Newbie
14. 9. 2015   #1
-
0
-

Ahoj chtel bych si doma nejak vice zaprogramovat ale mam problem jakou technologii pouzit ? 
Mam rekneme stredne pokrocilou znalost C# a chtel bych ji dal rozsirovat. Ale delat pouze v samotnem C# je takove tezkopadne :)
Proto bych dal zvolil nejaky pekny framework ktery by me dal posunul v C# a zaroven bych se ho i (ten framework) naucil.

Otazkou ale je jaky framework ? 
Weby a mobil (coz je aktualne 85% svetoveho vyvoje) me moc nelakaji.. Chtel bych to spise smerovat na desktopove aplikace / hry / informacni systemy. 
Aktualne jsem si precetl neco malo o XNA .. Vim ze existuji i jine graficke knihovny (openGL, directX, atd)
Ale moje otazka je da se najit realne uplatneni v XNA ? nebo jaky framework / knihovnu by jste doporucili vy ?
Pri odpovedi se nemusite drzet pouze grafiky... Byl bych rad kdyby mi nekdo napsal jake jsou dalsi smery jsou rekneme po castecnem se nauceni C# ? 

Rekneme ze mam nespocet projektu v hlave co bych mohl udelat ale zajimame spise kdyz budu neco delat a neco se naucim tak jestli to realne muzu vyuzit v praxi nebo je to upne k prdu ? 

Nebo v cem  Vy programujete (tykajici se .NETu zvlast C#) kdyz jsou dlouhe zimni vecery ?:)  

Dekuji za odpoved :) 

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.228.20.–
m4r100
Návštěvník
14. 9. 2015   #2
-
0
-

#1 qwertys
Game dev - Monogame, Unity - urcite zabavne a pokud se ti danou hru podari dostat na vsechny hlavni platformy (android, osx, wp) tak se ti z reklamy/prodeje podari i neco vydelat. 

ASP.NET MVC - webovy vyvoj - obrovske uplatneni, muzes vytvaret male staticke weby az obrovske webove modularni aplikace. Multiplatformni. Pokud se tuto technologii naucis (a vsechny pridruzene - html, css, js, knihovny), pak bezproblemu najdes v tomto smeru praci. O neco tezsi na tom sam vydelat, ale da se. 

WPF - desktopove aplikace - omezene pouze na operacni system windows. Nekonecne moznosti (desktopova aplikace ma primo pristup k systemu, ne jako webova aplikace). Jednodussi na nauceni nez web (neni se treba naucit tolik ruznych technologii a ani ty stavajici se tak casto nemeni). Sam na tom tezko nejak vydelas, ale praci v nejake korporaci, na enterprise systemech mas jistou. 

Databaze - napr. Npgsql pro PostgreSQL, MsSql, atd.. Umet sql je povinnost kazdeho programatora. Dale Entityframework, NHibernate (sam nejsem zastancem ORM, ale hodne firem to ve svych produktech pouziva). Oblast databazi je obrovska, lze se tady porad ucit nove veci a hodne pokrocile zpusoby, o kterych vetsina vyvojaru nema ani tuseni, ze existuji. Pokud se budes specializovat v tomto smeru, pak praci mas taky jistou. Sam jsem se setkal s velkym nedostatkem techto lidi. 

Sam si muzes vybrat :) Pokud chces zustat v .NET svete, pak je idealni si vybrat jeden smer, ktery budes umet perfektne a zbyvajici dobre. Casto se stava, ze se tyto technologie kombinuji. Napr. na backendu REST sluzba (WebAPI), ktera vyuziva jednu nebo vice databazi a k tomu klienti (desktop, SPA, mobilni aplikace).  

V pripade, ze se do nejakeho projektu pustis, tak jedine, ze bude pro nekoho jineho (pro zadavatele). Aby byl projekt uspesny a aby ses na nem cim jak nejvic naucil, potrebujes motivaci. Idealni je mit nekoho kdo ti ten cas na tom projektu zaplati (prace/zakazka), ale pokud nemas, tak se urcite vzdy najde treba nekdo v rodine kdo potrebuje web/aplikaci/system, ktery mu zjednodusi kazdodenni monotonni povinnosti. 

Az naprogramujes sve prvni aplikace, budes je muset spravovat/upravovat treba za pul roku a zjistit, ze se v tom vubec nevyznas. A na nektere casti si vubec nevzpominas, zes je nekdy napsal. Upravis kousek systemu a pokazi se ti cast na druhe strane. Pak je idealni doba sahnout po knizkach typu Clean Code, Agile Principles,..  od Uncle Bob. A venovat se tematum jako TDD, DDD, CQRS, CI, atd.. Abys vedel jak budouci systemy vyvijet spravne a udrzovatelne. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 37.188.128.–
ondrej39+1
Věrný člen
14. 9. 2015   #3
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 79.141.243.–
Inject all the dependencies!
qwertys0
Newbie
14. 9. 2015   #4
-
0
-

#3 ondrej39
A to je dalsi vec muze clovek ktery ma rekneme graficke citeni na bodu mrazu..i s obkreslenim obrazku na papir mam strasny problem .. tak muze takovy clovek udelat dobre graficky propracovanou hru ? 

#2 m4r10
Dekuji za velice vycerpavajici odpoved .. :) takhle abych to uvedl na pravou miru .. pracuji jako ASP.NET vyvojar .. takze vetsinu veci z toho co jsi napsal znam a nejsem s programovanim na zacatku .. :) bohuzel me weby nenaplnuji ... a chtel jsem se poohlednout po jinem frameworku .. takovem ktery by se zameroval spise na desktop / konzole ... at uz by to byly hry / informacni systemy / nejake aplikace ... zajimaji me technologie technologie ve kterych je aktualni nedostatek programatoru a tedy ty ktere maji budoucnost . :) 
ale i tak moc dekuji za odpoved :) 

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.228.20.–
Kit+15
Guru
15. 9. 2015   #5
-
+1
-
Zajímavé

#4 qwertys
Akutně je žalostný nedostatek programátorů, kteří by uměli tvořit i bez frameworků.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83a0:37a6:207:e...–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
qwertys0
Newbie
15. 9. 2015   #6
-
0
-

Jasne ale abys treba tvoril web tak ti samotny c# nestaci musis sahnout na asp.net :) 

tak samo pokud chces stavet nejakou hru tak potrebujes nejaky framework aby vyvooj netrval roky .. 
navic vetsina (90%) systemu nefunguje na cistem c# ale je do nej zahrnuto spousta ruznych druhu knihoven a frameworku .. takze samotny C# resp. samotny jazyk proste nestaci muj nazor .. 

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.228.20.–
Kit+15
Guru
16. 9. 2015   #7
-
0
-

#6 qwertys
Po nahlédnutí do zdrojáků mnoha různých frameworků jsem tento kargo kult prostě zavrhl. Ano, některé jsou dobře navrženy a dobře napsány, ale ještě jsem je nenašel.

Framework je ve své podstatě jen nedodělaným programovacím jazykem. Stal ses obětí mýtů a pověr. Na to, abys stvořil web, stačí i samotný C# nebo jakýkoli jiný programovací jazyk. Frameworky se tuto tvorbu pouze snaží zjednodušit.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83a0:37a6:207:e...–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
qwertys0
Newbie
16. 9. 2015   #8
-
0
-

#7 Kit
V tom pripade bys mi mohl poradit jak zacit psat 2D hru .. resp. mam problem s vykreslovanim absolutne netusim co s tim. 
Mohl bys me tedy odkazat na nejaky material jak vytvaret 2d hry ? 
na googlu jsem nasel tuny materialu na Unity, Xna, 2DGraphics (knihovna od microsoftu) , OpemGL, DirectX atd atd ... co z toho si vybrat ? 
popripade pokud presto budes trvat na svem "cele postavit od zacatku mohl bys poskytnout zdrojak nebo zase odkaz na tutorial / info ? jak tvorit grafiku ? 

Je to aktualne muj mrtvi bod takze bych byl moc rad za jakekoliv rady :) 

Nahlásit jako SPAM
IP: 46.228.20.–
Kit+15
Guru
16. 9. 2015   #9
-
0
-

#8 qwertys
Bohužel v C# neprogramuji. Ten jazyk se mi nelíbí, protože je na můj vkus zbytečně komplikovaný - i ta Java mi připadá čistější, protože se oprostila od spousty zbytečností (gettery, settery, delegáti,...) Hry nedělám.

Navíc se mi moc nechce aplikace spouštět v emulátoru, mám raději nativní.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83a0:37a6:207:e...–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
RomanZ
~ Anonymní uživatel
272 příspěvků
17. 9. 2015   #10
-
0
-

#5 Kit

Akutně je žalostný nedostatek programátorů, kteří by uměli tvořit i bez frameworků.


Čím to asi bude? Že by nechtěli znova vynalézat kolo?

Často je levnější a rychlejší použít to, co už je hotové a svůj čas věnovat něčemu novému, co ještě nikdo nenapsal.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.212.10.–
Kit+15
Guru
17. 9. 2015   #11
-
0
-

#10 RomanZ
Raději si napíši svých vlastních 50 řádek programu, než abych se spoléhal na framework, který má i desítky tisíc řádek mizerně dokumentovaného kódu, u kterého nikdy nevím, kdy se rozsype.

Kargo kult prostě nepěstuji.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83a0:37a6:207:e...–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 1 host

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý