Základní typy proměnných a jejich reprezentace v paměti – Pascal – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Základní typy proměnných a jejich reprezentace v paměti – Pascal – Fórum – Programujte.comZákladní typy proměnných a jejich reprezentace v paměti – Pascal – Fórum – Programujte.com

 

Gooo0
Newbie
24. 7. 2016   #1
-
0
-

Dobrý den

Připravuji se na zkoušku a vytvářím si podklady z materiálů, které jsme dostali, případně které naleznu. Velkou část chápu a mám zpracovanou, ale narazil jsem na několik bodů, které jsem jednoduše nedohledal a neumím si s nimi poradit. Budu rád, když mi poradíte. Jedná se o bod:

Základní typy proměnných a jejich reprezentace v paměti.

Typy proměnných znám:

  • Jednoduché: Celočíselné, Reálné, Logické a Znakové
  • Strukturované: Text, Pole, Záznam a Množina
  • Ukazatele
  • Abstraktní datové typy: Seznam, Zásobník, Fronta, Strom, Množina a Slovník

A teď k dotazům:

  1. Ve školních materiálech máme uvedeny jen Jednoduché a Strukturované. V materiálech nalezených na internetu jsem našel i Ukazatele. Abstraktní datové typy jsem si dodal sám, protože je to jedna z pozdějších otázek a tak nějak mi vyplývá, že by tam být měly uvedeny. Je to takhle správně?
  2. Nenašel jsem, co je myšleno onou "reprezentací v paměti". Netušíte, jak je myšleno?
  3. V další části je poddotaz: "Základní operace s proměnnými jednotlivých typů". Je tím myšleno to, že číselné datové typy umožňují matematické operace, řetězce zase spojování a podobně?

Děkuji za případnou pomoc, G.

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.72.244.–
Kit+15
Guru
24. 7. 2016   #2
-
+1
-
Zajímavé

#1 Gooo

  1. Ještě jsou třídy a objekty, ale pokud jse je neprobírali, můžeme je pominout. Jinak OK. Pochopit ukazatele je asi nejtěžší, proto se v úvodních kapitolách moc neuvádí. Abstraktní datové typy již nejsou součástí Pascalu, proto tam také nejsou uvedeny.
  2. Typ integer je například uložen na 4 bajtech jdoucích po sobě, tedy 32 bitech. Každý bit má jinou váhu 1, 2, 4, 8, 16, 32, ... a hodnota uloženého čísla je dána součtem vah, pokud je v daných bitech logická "1". Je to tedy jiné než čárky na pivním tácku (tam jsou jen jedničky, žádné nuly a všechny jedničky mají stejnou váhu).
  3. Ano. Vyplývá z toho jeden zajímavý fakt, že třeba rodné nebo telefonní číslo de facto není číslo, protože nedává smysl jejich sečítání či násobení. Může mít smysl jejich spojování (řetězení) - jsou to tedy stringy. Typy boolean a char mají také svá specifika.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.13.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
Gooo0
Newbie
24. 7. 2016   #3
-
0
-

Perfektní. Děkuji

Nahlásit jako SPAM
IP: 178.72.244.–
peter
~ Anonymní uživatel
3981 příspěvků
25. 7. 2016   #4
-
0
-

"Typ integer je například uložen na 4 bajtech jdoucích po sobě"
Jak je ulozen integer realne, to resi prekladac. Pro 64 bitovy procesor pouzije 64 bitu, ne? :) Vsechno ostatni do te formy musi nejak prelouskat.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2601:26c:6d46:55...–
Kit+15
Guru
25. 7. 2016   #5
-
0
-

#4 peter
Nekomplikuj to. Když zkoušející vyučuje Pascal, tak si určitě nestačil všimnout, že mezitím byly vyvinuty 64bitové procesory.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.13.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
25. 7. 2016   #6
-
+1
-
Zajímavé
Kit +

#5 Kit
a jisty Kit si jeste nestacil vsimnout, ze jsou i 64bitove prekladace pascalu.

Jeste by taky mohlo zalezet na prekladaci - Turbo Pascal ma Integer jen 16b

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.47.3.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
petrph0
Newbie
27. 7. 2016   #7
-
0
-

No možná ti vysvětlím co to je "Abstraktní datové typ". Ten výklad je sice i na wiki, ale pro člověka který se teprve učí základy to nedává smys. A ta definice zní : "Abstraktní datový typ (ADT) je v informatice výraz pro typy dat, které jsou nezávislé na vlastní implementaci."

Jde o to, že ADT se nepoužívá pro uložení jedné proměnné, ale - jako něco, co se někdy v programování označuje jako konterjner. Lze do něj uložit za sebou celou řadu hodnot a přístupovat k nim. A ty abstraktní typy jsou naprogramovány abstraktně, obecně pro ukládání hodnot různých typů proměnných Programátor  teprve ve chvíli kdy ten ADT použije (při jeho deklaraci ve svém programu), tak si určuje jaký typ hodnot do něj bude vkládat

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:9193:38da:14b:e...–
28. 7. 2016   #8
-
0
-

#5 Kit
Delphi se nadále vyvíjí a používá. Pro jeho výrobce je to vlajková loď. Zatím co jeho překladač C++ Builder dlouho neměl implementovánu C++11, neměl 64-bitový překladač a ani nepodporoval mobilní platformy (to přišlo až u XE5), Delphi toto umělo už od XE2. Pascal není tedy mrtvým jazykem.

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.178.67.–
28. 7. 2016   #9
-
0
-

#4 peter

Pro 64 bitovy procesor pouzije 64 bitu, ne? :) Vsechno ostatni do te formy musi nejak prelouskat.

možná použije, možná ne. A přelouskat to také nemusí. Záleží nejen na překladači, ale také na instrukční sadě kterou procesoru výrobce nadělil. A tak může mít procesor instrukci pro 4-byte operandy a překladač ji může umět použít.

hu

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.178.67.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 4 hosté

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý