Postupné snížení hluku počítačové sestavy – Hardware – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Postupné snížení hluku počítačové sestavy – Hardware – Fórum – Programujte.comPostupné snížení hluku počítačové sestavy – Hardware – Fórum – Programujte.com

 

blackcats0
Newbie
29. 9. 2016   #1
-
0
-

Dobrý den,

předem se omlouvám za jisté rozčílení některých z vás, kteří tu začnou s tím, že neumím hledat atd. Jako "hloupý" řemeslník nejsem žádný IT odborník (spíše patřím na druhou stranu škály IT znalostí) a mám, po 14-ti denním čtení místního fóra a hledání na Googlu, hlavu jako pátrací balón.

Dostal jsem od své ženy počítač a rád bych se zbavil pocitu, že vedle mě startuje letadlo. Jde mi jen o ztišení, ULN z tohoto opravdu ne, rád bych se vyhnul i okamžité výměně komponentů.

Počítač:
Zalman R-1
Gigabyte Z170-D3H
Intel Core i5-6500
VGA nV MSI GTX 950 2GD5 OCV1
Zdroj SEASONIC SS-500ET, T3
Gelid Solution Tranquillo, CPU cooler - revize 3
SSD + HDD WD 2TB Red

Rád bych vás tedy požádal o radu.

Napadlo mě začít výměnou větráčků v bedně za 4x Arctic F12 silent. Jestli jsem to pochopil tak většinou zapojujete do vláčku přes 3-pin rozdvojky. Jaké rozdvojky používáte? Nebo je to úplně jedno?

Dost často jsem tu četl, jak někdo špatně koupil větrák, který neumí deska regulovat. Zvládne z170-d3h deska SW (Speed Fan nepodporuje desku) napěťovou regulaci 3-pin větráků nebo mám raději koupit PWM větráky?

Dále jsem myslel na výměnu větráku na chladiči procesoru za Noctua NF-p12 PWM.

Byl by někdo ochotný poradit zda je to nesmysl, případně, jak to řešit lépe,či dál pokračovat?

Nahlásit jako SPAM
IP: 2405:4800:12cc:9a0a:f8bd:...–
Kit+15
Guru
29. 9. 2016   #2
-
0
-

#1 blackcats

Nemám v počítači nic pohyblivého, takže si zkusím vzpomenout, co mi kdysi způsobovalo hluk a jak jsem to řešil:

  • Zdroj pouze s 12cm větráčkem. Ty menší jsou hlučné
  • Z CPU jsem sundal uřvaný větrák, chladič nahradil pasivním a k němu jen na lehké ofukování 12cm větrák, který jsem krmil jen 5V
  • Totéž na grafické kartě - větrák může být společný s tím na CPU
  • HDD jsem nahradil SSD

Jak jsem psal, tohle je už pro mne minulostí, neboť vše mám nyní v pasivním provedení a není tedy slyšet vůbec nic.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.13.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
peter
~ Anonymní uživatel
3982 příspěvků
29. 9. 2016   #3
-
0
-

Pocit startujiho letadla muze vznikat obvykle ze tri duvodu
- roztacejici se vetrak
- roztacejici se disk
- roztacejici se cd

cd - vyndas cd z mechaniky

disk - lze nahradit za ssd a odmontovat s nim i diskovy vetrak, pokud tam je

vetrak - mno, dat tam co nejvetsi vetraky pomaleji se tocici, viz Kit.
U zdroje musi byt velky a pokud neni, tak to nepujde jinak nez cely zdroj vymenit (500-1000).
Na procesoru by mel byt masivni hvezdicovy chladic a na nem obri vetrak. Pripadne tam namontovat vodni chlazeni (3.000). Na obrazku je chladic, ten vetracek mohl byt vetsi
https://moodle.sspbrno.cz/…en%C3%AD.jpg

Celkove muzes zajistit lepsi proudeni vzduchu otevrenim bedny (ale to v pripade, ze se nevali na zemi v prachu, ale treba na stole nebo aspon 20 cm od zeme) nebo spravne smerovanym tunelem. Med je lepsi vodic nez hlinik, ale takovy chladic nebo trubka je draha. Nb vyuzivaji odvod tepla skrz medenou trubicku a nasledne ji z venci naboku chladi. Ale med je draha.

Ona, sestava Gigabyte je obvykle hracska sestava, kde si na efekt letadla hraci potrpi a ruzne svetelne efekty. A taky je to urcene pro hry, takze by to melo byt snad promakane.

http://www.cnews.cz/sites/default/files/styles/ehw-inline-galerie-preview/public/pictures/clanky/2015/10rijen/gigabyte-z170-d3h/gigabyte-z170-d3h-01.jpg?itok=QbdTYeAp
podle obrazku tam ani chladic neni

http://66.media.tumblr.com/26dfe4ceeed9d884857ebe78f5f03770/tumblr_obwu0eBq7H1shk8fqo1_500.jpg
tohle je mozna jiny typ. tak deska je dost stisnena, moc prostoru pro odvetrani neposkytuje. Tady ten chladic nic moc. Vrtulka siroka, asi ticha, ale vetrani dost mizerie. Hvezdicovy chladic by se tam nedal nacpat.

http://66.media.tumblr.com/6568ccdd4d7db81ec3743fa7d8f3eda6/tumblr_od4p5hpBX51shk8fqo1_500.jpg
Tady to vypada taky dost na prd. Jestli jde teplo vlevo a nahoru, pak zimu nasave zprava a ze spodu. A tam vidis, ze to na zaskladane jakymisi pametmi a destickami.
Ten vetrak na procesoru by mel zas tlacit vzduch dolu, podle tvaru lopatek, takze opet unikat moc nemuze.

S koupenim ti neporadim, to mozna v obchode nebo bazaru. Ja bych do toho pc asi nevrtal a koupil si radeji novy :) A nebo zkusil to vodni chlazeni. Pripadne, kdyby se ti podarilo sehnat misto toho hlinikoveho chladice nejaky pekny medeny :) idealne hvezdice, aby to proudilo na vsechny strany.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2601:26c:5def:3d...–
peter
~ Anonymní uživatel
3982 příspěvků
29. 9. 2016   #4
-
0
-

Tohle vypada taky jako dobra srandicka. Asi pekne draha :)
http://pctuning.tyden.cz/…/ereboss.jpg
dole je procesor. Teplo odvadi medene trubicky nebo mozna draty. A vetracek pekne profukuje. Tohle by tam asi fungovalo. Ty lopatky nic moc, ale. Tobe by mozna stacil jen chladic. Ten vetrak na skrini by to uchladil, pokud je to jako na tom minulem  obrazku.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2601:26c:5def:3d...–
Kit+15
Guru
29. 9. 2016   #5
-
0
-

#3 peter
Rozdíl tepelných vodivostí mědi a hliníku není velký. Mnohem významnějším řešením je přechod na heat pipe, na který ani plnokrevná měď nestíhá.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.13.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
peter
~ Anonymní uživatel
3982 příspěvků
29. 9. 2016   #6
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2601:26c:5def:3d...–
peter
~ Anonymní uživatel
3982 příspěvků
29. 9. 2016   #7
-
0
-

Kit - Hlavni je samozrejme konstrukce, cili ta hvezdice asi nej a nebo ta derava mrizka.
Kdybych to navrhoval ja, tak to mam jako hribek, kde zevnitr ven je hvezdice a zhora dolu se otvory suzuji. vzduch od vetraku tedy pridava na rychlosti a tim chladi chladic v uzsi casti.

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2601:26c:5def:3d...–
Kit+15
Guru
29. 9. 2016   #8
-
0
-

#7 peter
To jsou klasické pasivy. Měď je hezčí a mechanicky odolnější. Proto je také žádanější.

Heat pipe však jsou významně lepší, i když jsou o něco dražší. Trubky jsou zpravidla měděné, žebra hliníková.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.13.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý