Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda by byl někdo ochoten napsat, jak v dnešní době lze číslicově řídit zesílení, resp. jak se prakticky řeší číslicové řízení zesílení (možnosti, příklady, něco čeho se můžu chytit).
Děkuji za odpověď.
No zalezi zesileni ceho. Treba u operacnich zesilovacu bych pouzil digitalni potenciometry, nebo analogove spinace s rezistory. Nicmene jsou ty zmeny skokove, muze to delat prudke skoky v signalu, lupance a tak.
Bez sirsiho kontextu je to narocne. Je mysleno analogovych zesilovacu? Audio ci vysokofrekvencni?
Obecne jde v tomto pripade menit parametry zpetne vazby (at uz digitalnim potenciometrem) - ale obvykle je zesileni fixni a meni pomer na vstupnim delici napeti (aby byl vstupni odpor stale stejny)
V cislicove technice jako takove (digitalni obvody) toho moc ridit nemuzes. Mas proste kolik dokaze hradlo dodavat proudu a kolik cca uridi vstupu stejne tridy obvodu. U CMOS obvodu to neni moc relevantni, protoze jejich vstupy maji obrovsky vstupni odpor a zvladnou i desitku mA na vystupu.
Stasi typy TTL obvodu utahnou treba 5-10 vstupu na jednom vystupu. (na kazdem vstupu zerou 2mA a dokazou dodat na jednom vystupu 10-20mA)
Především Vám chci poděkovat za reakci na tomto vláknu. :)
Pracuji na práci, (Číslicové řízení zesílení s programovatelnou logikou), kde využívám desku Nexys 4, modul digitálního potenciometru PmodDPOT (AD5160) a programuji ve VHDL. A právě jedním bodem je Vypracování přehledu principů řízení zesílení zesilovačů, jejich vlastností a použití. Těžko říct, zda toto pomohlo...pokud trošku ano, tak se troufale ptám, co byste tam napsal o tomto? :/
Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku