Mikrokontroléry (MCU) - jak začít a s čím - rady, vaše zkušenosti, názory a tipy – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu
Reklama

Mikrokontroléry (MCU) - jak začít a s čím - rady, vaše zkušenosti, názory a tipy – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.comMikrokontroléry (MCU) - jak začít a s čím - rady, vaše zkušenosti, názory a tipy – Mikrokontroléry – Fórum – Programujte.com

Spuštěný nový filmový web Filmožrouti.cz — vše o Avengers, Pacific Rim, Thor, Star Wars…
Pontiaq
~ Anonymní uživatel
2 příspěvky
17. 1. 2018   #1
-
0
-

Zdravím :-)

Rád bych se zeptal zkušenějších ohledně mikrokontrolérů. Mám zkušenosti s řadou 8051 a s jejich programováním v Assembleru. Moc mě MCU zajímá a rád bych se mu co nejvíce věnoval. Jenže nevím, jak bych měl začít. S Arduinem jsem si řekl, že by pro mě bylo lepší spíše samotné MCU, abych se naučil, jak vše funguje samo o sobě. Kterou řadu, propřípadě typ, MCU byste mi poradili? Které mají budoucnost před sebou a vyplatí se s nimi učit?  Jak bych mohl vůbec začít? Plánuji pořizovat potřebné věci z Ebaye. Doporučili byste mi nějaké živé a zvlášť založené fórum na mikrokontroléry? Také záleží na finančních možnostech a návodech. 

Jak jste začínali vy? Jak jste se odrazili? Rád bych se co nejvíce sám vzdělával. Na čem rádi programujete vy? Živíte se programováním a vývojem s MCU? Na Arduinu mě konkrétně zaujal ESP32 v poměru výkon/cena. Studuji VŠ Elektrotechniku, tedy potřebnými znalostmi bych měl disponovat.

Za každou radu moc děkuji, jen vás prosím, odpusťte si urážky a napadání. Děkuji

PS: Vedu diskuzi na více fórech, aby se někteří nedivili, hledám odpovědi všude možně ;).

Nahlásit jako SPAM
IP: 80.82.146.–
Kit+13
Guru
18. 1. 2018   #2
-
0
-

#1 Pontiaq
Arduino není pro začátek vůbec špatné. ATmega328 můžeš po naprogramování vytáhnout z patice a používat samostatně. Z prvního Ardunina (stačí Nano) si snadno uděláš programátor pro další MCU, tentokrát už samostatného.

Momentálně si hraji s ATtiny85, které vystačí na jednoduché úkoly. Dá se připojit přímo na USB.

Obojí se programuje v upraveném jazyku C. V prostředí Arduino IDE to jde velmi snadno, je k tomu hromada příkladů a knihoven. Další hromadu návodů a schémat najdeš na netu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.68.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
KIIV
~ Moderátor
+43
God of flame
18. 1. 2018   #3
-
0
-

Byt tebou, tak tim Arduinem zacnu. Nemusis resit veci jako programator - o to se stara prednahraty bootloader. Usetris si veci jako spatne nastaveni pojistek u cipu a jeho "obnovovani".

Pokud chces pouzivat ciste C/C++ bez cehokoliv z Arduino core, tak si z toho jen vytahni cely prikaz pro nahravani (pouziva se avrdude). Rozjet kompilaci bude asi narocnejsi, vetsinou byl nekde k dispozici aspon Makefile, kterym se to dalo zvladat.

Pripadne se da pouzit neco jako PlatformIO CLI (pokud si to chces editovat kdekoliv a pak jen zkompilovat a nahrat). Pripadne je i PlatformIO IDE, s nejakym editorem. Kazdopadne se tam da uplne vynechat Arduino Core a budes mit uplne cisty programy bez balastu. 

Jinak ja se ted motam kolem platformy Nucleo, akorat nastavovani ARMu je uplne jina liga. Ty maji i HW debugger a predstiraji usb disk. Takze muzes pouzit nejaky mBed na webu, stahnes zkompilovanou binarku a nahrajes na "disk". Jen ARMy sou uplne jina liga v nastavovani registru. AVR je proti tomu detsky piskoviste.

Nahlásit jako SPAM
IP: 93.91.151.–
Program vždy dělá to co naprogramujete, ne to co chcete...
Jerry
~ Anonymní uživatel
159 příspěvků
18. 1. 2018   #4
-
0
-

#1 Pontiaq
měl bys pochopit jednu důležitou věc a to že jednočipy tady v čr sou celkem na hovno, neuživíš se s tim ani omylem, arm a SOC procesory možná sem tam. takže se to sice budeš učit učit učit učit ale pak nic z toho... jo je to krutá realita ale je to tak....  jednoduše řečeno začni se učit na nějaký konkrétní zakázce nebo komerčním projektu .. jde o to jaký máš možnosti, jestli máš bohatýho tatínka, sponzora apod. a to co uděláš hned prodávej ...

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83be:235a:d8fc:...–
Kit+13
Guru
18. 1. 2018   #5
-
0
-

#4 Jerry
Arduino mě neživí, mám ho pro zábavu. Ani se své výtvory nesnažím prodávat. Máš snad z toho pocit, že to dělám zbytečně?

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.228.68.–
Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
Pontiaq
~ Anonymní uživatel
2 příspěvky
18. 1. 2018   #6
-
0
-

Moc děkuji za vaše odpovědi. Rád bych se zaměřil na dělání vlastních projektů, avšak s tím, že bych to jednoznačně mohl využít v budoucím zaměstnání. Takže mi jde hlavně o to, abych svůj čas využil co nejefektivněji a právě výběr MCU je pro mě podstatný. Kdyby se našli zakázky atd. a zajímavá a dobře placená práce na zajímavých projektech. Co se většinou požaduje? Jak je to se Siemens společností?

Nahlásit jako SPAM
IP: 80.82.146.–
Jerry
~ Anonymní uživatel
159 příspěvků
18. 1. 2018   #7
-
0
-

#6 Pontiaq
jestli seš v praze tak si do siemensu zajdi ... na personální a zeptej se, třeba tě aj vemou na brigádu, na něco smysluplnýho za co dostaneš peníze, protože učit se mužeš cokoliv třeba aj čísky že ?  :)  :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83be:235a:d8fc:...–
rttt
~ Anonymní uživatel
1 příspěvek
27. 1. 2018   #8
-
0
-

avr tiny alebo mega na zaciatok, kup si nejaky original programator ako avrisp mkii, naucis sa pracovat s mcu na nizkej urovni, pochopis registre, rozne rozhrania, ich konfiguraciu, pracu s datasheetom a hladanim informacii a vyhnes sa arduino pseudo-kodu a neurobis si navyk "prdim na to pouzijem kniznicku" 99% zacinajucich arduinistov sa nikdy nenauci nic viac ako lepit hotove veci o ktorych nemaju ani paru ako funguju a niesu potom schopni odvaznejsich modifikacii popripade prist s niecim trosku viac komplexnym sami. arduino pouzi ked uz to ovladas a nechces robit nove pcb ak potrebujes len mcu pripojit rovno na nejaky senzor atd, mas to uz na doske z ciny za 2e...

Nahlásit jako SPAM
IP: 79.97.17.–
Jerry
~ Anonymní uživatel
159 příspěvků
28. 1. 2018   #9
-
0
-

#1 Pontiaq
zkus začít s timhle

http://www.st.com/en/microcontrollers/stm8-8-bit-mcus.html?querycriteria=productId=SC1244

možná to bude ze začátku dražší (větší investice) ale zase to využiješ v praxi

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83be:235a:344a:...–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.

Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 5 hostů

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032018 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý