Fototranzistor – Hardware – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Fototranzistor – Hardware – Fórum – Programujte.comFototranzistor – Hardware – Fórum – Programujte.com

 

25. 2. 2007   #1
-
0
-

Dal by se dvojity fototranzistor z kulickove mysi pouzit jako "normalni" fototranzistor??? Jak??? A bude fungovat, pokud na nej bude dopadat laserovy paprsek???

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Matěj Pácha0
Super člen
25. 2. 2007   #2
-
0
-

To Zelenáč: Tuším, že fototranizistor z myši je jen druhá polovička z optočlenu (dvojice LED - tranzistor). Obvykle je fototranzistor uzpůsobený na vlnovou délku světla diody, ale jde tam především o energii. Záleží na tom, jak silný laser by to byl. Kdyby mi záleželo na funkčnosti, koupil bych si origoš. Kdyby ne, tak bych to vyzkoušel. Kuličková myš z bazaru stojí 20,- Kč...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ajem tíčr, andrgraund tíčr!
25. 2. 2007   #3
-
0
-

pokud se nemylim, z fototranzistoru by meli vychazet jen 2 draty.. muze mi tedy jeste nekdo vysvetlit, k cemu je tam ten treti a jak to zapojit??? Jeste k infra LED z mysi: zvlane to prekonat vzdalenost kolem 15 cm?? (pochybuju o tom.. proto chci pouzit ten laser..) Diky

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Matěj Pácha0
Super člen
26. 2. 2007   #4
-
0
-

Pokud vím, tak v myši jsou optické brány tvaru U, kde dioda na vnitřní straně jednoho ramene se "dívá" na tranzistor na vnitřní straně druhého ramene. K tomu, aby dioda svítila, potřebuje + a - napájení. Tranzistor funguje jako spínač, tedy taky dva drátky. Obvykle je jeden pól společný pro diodu a tranzistor, tj. tři drátky celkem. Se zapojením to je složitější, tranzistor vede jen v jednom směru, při pokusu o vodivost v druhém směru je po něm (pokud nemá ochrannou diodu). Dioda vydrží. Zapojení asi ví jen výrobce, ale dá se to vyzkoušet pomocí multimetru nastaveného na měření diod.
Vzdálenost 15 cm je potřeba vyzkoušet, ale při silnějším okolním osvětlení to může být problém. Záleží na tom fototranzistoru. Já bych si radši našel nějaké katalogy a koupil bych si komplet na míru. Ta cena nebude zas tak vysoká. Na GME jsem viděl ceny do 20,- Kč...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ajem tíčr, andrgraund tíčr!
Tommz.0
Stálý člen
26. 2. 2007   #5
-
0
-

Před tu infra diodu by měla jít dát i nějaká optika a tím ji zaostřit na těch 15cm. Kdysi jsem měl doma něco takového, ale to bylo na obyčejnou LED.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Matěj Pácha0
Super člen
26. 2. 2007   #6
-
0
-

To tommz9: Nechci vypadat jako agent prodeje nových optočlenů, ale předpokládám, že v myši jsou součástky stavěny na nízkou spotřebu ( = nízký světelný výkon). Optika má svou světlost a ačkoliv zaostří, pravděpodobně taky ztlumí. A pokudy by to měl kupovat, asi to bude dražší než nový optočlen. Ale končím s pruděním, nejlepší je buď to vyzkoušet nebo koupit na míru.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ajem tíčr, andrgraund tíčr!
Jiří Chytil0
Věrný člen
20. 3. 2007   #7
-
0
-

Ehmm můžu jen k těm třem vývodům ?

Takže tři vývody u fototranzistoru jsou proto, že v jednom pouzdře jsou obsaženy tyto fototranzistry dva a kdo ví proč?

No odpověď je velice jednoduchá jde totiž o to rozpoznat směr otáčení. V myších se také málokdy využívá klasického účka ale součástky jsou jen tak píchnuty do DPSka. Ani na jedné z myší na, které jsem to kontrolovan nebylo klasické účko.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Elektronika a microprocesory a matematika www.8bitu.cz
Matěj Pácha0
Super člen
21. 3. 2007   #8
-
0
-

To Sunmay: Tak já jsem viděl myš, která měla dvě účka a každý účko tři vývody (čtvrtý byl slepý). Sice to nebyla Geniuska, ale byla to myška.. :-P

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ajem tíčr, andrgraund tíčr!
Jiří Chytil0
Věrný člen
4. 4. 2007   #9
-
0
-

á toš to sem zase neviděl já (a to jsem měl aj takové ty krabičky hraneté dvoutlačítkové) :D

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Elektronika a microprocesory a matematika www.8bitu.cz
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý