Moje první instalace linuxu – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Moje první instalace linuxu – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.comMoje první instalace linuxu – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com

 

bugy0
Návštěvník
3. 3. 2007   #1
-
0
-

čau, chtěl bych si nainstalovat linux na svůj počítač a vzhledem k tomu, že se jedná o mojí první instalaci a v podstatě jsem na linuxu nikdy nepracoval, tak bych se chtěl poradit.

1. JAKOU DISTRIBUCI? moje požadavky jsou asi takové
- bezproblémový chod a instalace běžných uživatelských programů (icq, přehrávače multimédií, gimp, firefox, openoffice....)
- jeden z hlavní požadavků je běh webserveru (php, mysql, ...)
- nevím jestli to je ještě aktuální problém (před lety jsem slyšel, že jsou s tím problémy), ale potřebuji aby šlo číst a zapisovat data na druhém disku, kde mám NTFS filesystem a naopak z windows číst zapisovat data z disku s linuxem

2. je potřeba nový disk před instalací linuxu formátovat, nebo v instalátoru je možné, podobně jako u windows, disk naformátovat a rozdělit na více log. disků

Pokud mi poradíte nějakou konkrétní distribuci, prosím přidej i link pro stažení.

díky

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
co takhle vyletět si na Měsíc ... mmm ... vomrknout jestli tam není náhodou vedle moře klidu taky moře něčeho rozumnějšího
marek0
Stálý člen
3. 3. 2007   #2
-
0
-

no pokial si velmi zatazeny na windows tak mandrivu ale radsej by som ti odporucal nieco na baze debiana(kubuntu, ubuntu) no a instalacia je velmi jednoducha ....same okienka ako pri instalacii windowsu.Disky mozes rozdelit pocas instalacii.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Michal Zima0
Super člen
3. 3. 2007   #3
-
0
-

ad 1. Oblíbené jsou Ubuntu/Kubuntu a Mandrivalinux. To NTFS v GNU/Linuxu už není problém (viz nedávný článek), ale ext3 (to ti doporučuji) z Windows je problém na věky, protože Windows nepodporuje GNU/Linux. :c) Takže s tím se můžeš rozloučit, protože Microsoft jsou sobci...

ad 2. záleží na distribuci. osobně ale radši rozděluji specializovanými nástroji... při instalaci pak akorát zvolím filesystem.

Většinu dister najdeš na ftp.linux.cz/pub/linux/.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Mandriva Linux 2007.1, KDE 3.5, Opera 9.22, vim 7.0...
bugy0
Návštěvník
3. 3. 2007   #4
-
0
-

Díky za rady, stahuji si Ubuntu 6.06.1, ale měl bych ještě dotaz ohledně filesystemu.

moje situace vypada asi takto:

-muj dosavadni disk vypada asi takto
- 60GB NTFS (windows)
- 100GB NTFS (data)

-ted jsem si dokoupil dalsi disk a nejspis bych ho rozdelil takto
- 10GB EXT3 (linux)
- 2GB SWAP pro linux
- 60GB -tenhle disk bych si vyhradil na moji praci (weby, grafika - proste veci co delam) a potrebuji abych na nej mohl z linuxu i z Win, takze asi zvolit NTFS?
- zbytekGB - tady bych mel ostatni veci (filmy hudba) a opet potrebuji mit pristup z obou systemu -> zase NTFS?

mate k tomu rozdeleni druheho disku pripominky? prosim odpovezte jak na filesystem tak popripade na velikosti oddilu hlavne pro linux a jeho swap


Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
co takhle vyletět si na Měsíc ... mmm ... vomrknout jestli tam není náhodou vedle moře klidu taky moře něčeho rozumnějšího
DeaLer+2
Hero
3. 3. 2007   #5
-
0
-

To bugy: řekl bych, že to tak bude nejlepší

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Dušan Janošík | web: djanosik.cz, @djanosik
Michal Zima0
Super člen
3. 3. 2007   #6
-
0
-

Pokud budeš mít NTFS, tak si v Linuxu neužiješ moc jeho fičurek (myšlen fs ext3 na datovém disku), natož pak žurnálu, který zajišťuje neustálou konzistenci dat, i třeba při výpadku proudu. Jsme si teď vzpomněl, že jsem kdysi (ale to už je hodně dávno ;-)) používal plugin do Total Commanderu, který mi zpřístupnil linuxový disk (byl ext2, ale možná umí i ext3 (ale na tom nesejde - tyhle dva lze mezi sebou bez problémů konvertovat (tam i zpět :-D)))...

BTW kolik máš RAM? 2 GB swapky se mi zdá celkem dost - já mám 512 MB RAM a mám k tomu souborovou swapku taky 512 MB a ještě se mi nepodařilo dosáhnout více než 3/4 swapu.. Ale záleží hodně na konkrétním systému. Jinak, obecně se doporučuje umísťovat SWAPový oddíl na okraj diskových ploten (většinou se člověk trefí, když to je na konci disku), myslím, že kvůli přístupnosti - hlava se nemusí tolik hýbat.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Mandriva Linux 2007.1, KDE 3.5, Opera 9.22, vim 7.0...
bugy0
Návštěvník
3. 3. 2007   #7
-
0
-

To xHire: co se tyce ramky tak mam 512MB, takze myslis ze staci 512MB swap? no mam 250GB disk takze by me 2GB nezabily no ale pokud je takova hodnota hodne prehnana, tak bych dal treba 512 nebo 1024.

Ohledne toho filesystemu u tech disku, ktere potrebuji aby byly videt z obou systemu:
1. pokud bych dal na takove disky EXT3 a z win bych "musel" pouzivat nejaky pluginy v TC abych videl obsah, tak toto reseni neni pro me vhodne, protoze potrebuji aby byl obsah tohoto disku ve win přístupny přímo ( napr. budu tam mit ulozeny nejaky obrazek, a budu ho chtit napr. v Corelu otevrit a pak ulozit - pokud bych toto chtel udelat z disku s EXT3, tak bych musel soubor z disku s EXT3 hodit nejdriv na disk s NTFS a až bych třeba ten obrázek upravil, tak bych ho musel hodil zpet na disk s EXT3, coz je celkem nepohodlne)

2. potrebuji proste univerzalni fs, pokud pouziji NTFS, tak mi sice v linuxu nepujdou jeho vymozenosti, ale ve win pujdou, pokud bych dal treba FAT32, tak ten nepodporuje tyto serepeticky ani v jednom z techto systemu (proste je nema) - tak jaky filesystem zvolit?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
co takhle vyletět si na Měsíc ... mmm ... vomrknout jestli tam není náhodou vedle moře klidu taky moře něčeho rozumnějšího
bugy0
Návštěvník
3. 3. 2007   #8
-
0
-

no zkousel jsem instalovat, ale nejak mi to nefunguje.

-normálně mi naběhne instalace, zvolím nabídku SPUSTIT NEBO INSTALOVAT
-zobrazí se progresbar a projizdeji tam jednotlivé položky (drivery atd.), ktery jsou OK
-pak naskočí černá obrazovka s blikajicim bilým podtržítkem vlevo nahoře a zachvíli chcípne monitor a nic se neděje, cd se sice točí, ale jinak nic (nic jsem nechal běžet asi 15minut a pořád nic)
-tak jsem to restartoval zvolil jsem ZKONTROLOVAT CD, to proběhlo úspěšně, tak jsem znovu zkusil instalaci, ale s týmž výsledkem jako předtím

nevíte co s tím?

p.s. doufam že mám správnou instalaci, cd info: (mám procesor SEMPRON 32bit)

#define DISKNAME Ubuntu 6.06.1 "Dapper Drake" - Release i386
#define TYPE binary
#define TYPEbinary 1
#define ARCH i386
#define ARCHi386 1
#define DISKNUM 1
#define DISKNUM1 1
#define TOTALNUM 1
#define TOTALNUM1 1

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
co takhle vyletět si na Měsíc ... mmm ... vomrknout jestli tam není náhodou vedle moře klidu taky moře něčeho rozumnějšího
Michal Zima0
Super člen
3. 3. 2007   #9
-
0
-

Dej si to NTFS - pokud ti nebude vyhovovat, tak si ho můžeš změnit (než si začneš oddíl plnit daty). Swap 1024 MB je tak nějak optimální (i když se přiznám, že jsem sám měl na začátku taky 2GB swapku :c) Jenže jsem ji potom zrušil celou a dal si tam data. :-D Jedno giga bude stačit).

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Mandriva Linux 2007.1, KDE 3.5, Opera 9.22, vim 7.0...
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý