Už někdo vyčíslil pamět průměrného lidského jedince?
Fórum › Offtopic
Lidská paměť
• Maximální kapacita lidského mozku je cca
1.6 krát 109 bitů (člověk využívá asi 30%
kapacity). Je také známo, že lidský mozek
si osvojuje informace rychlostí od 0,2 do 1
bitu za vteřinu.
• Všechny informace, které lidstvo
nashromáždilo, je možno vyjádřit číslem
cca 5 krát 1015 bitů.
1.6*109 = 175 bitu??? A do 30% z toho se mi vejdou veskere me vedomosti?? :-O
Mozna nas moc srovnavam s pocitacema, ale ty by to toho nenarvali ani text "Kocka leze dirou"..
No i tak mi to prijde dost malo (pokud umim dobre pocitat, tak 1.6e9 b = 200 MB)
Mám dojem, že kapacita paměti je v řádech TB - zdůrazňuji, že to není kapacita mozku.
No nevím, ale člověk má v mozku uloženo všechno co jím projde(tím mozkem), jen má to málo procent přístupný proto, že to používá. Jinak mě by stačila paměť diskety s fulltextem a nějaký reminder(mimo to, co mám k dispozici nyní). :)
Ja bych kapacitu mozku typoval na rady Petabytu (PB). Protoze kdyz si uvedomite, co vsechno si mozek musi zacely zivot zapamatovat....jak presne chodit, jak presne ovladat vsechno svalstvo, vsechna slovicka, ktera v zivote reknete, pismenka abecedy, cisla........je toho strasne moc a do maloktereho disku by se to vsechno veslo. Bohuzel je tu jeden nedostatek a to ten, ze mozek z toho obcas neco zapomene :-)
Zkuste si v nejakym 3d softwaru udelat model clovek tak, aby vypadal jako skutecny (tak jak si lidi normalne pamatujete pamatujete). Pri ukladani takoveho souboru se potom dostanete pri trose stesti jen na stovky mega. A ted si uvedomte kolik lidi, domu, kytek, zvirat, aut a buh vi ceho si pamatujete ;)
Řekl bych, že si člověk nepamatuje všechno, tak jako počítač, ale jen ty nejdůležitější rysy; to, čím se ta pamatovaná věc liší od těch ostatních.. Ale máš pravdu, že si toho musíme pamatovat docela hodně.. :-) Doufám že časem udělaj nějaké flashky, ketré si píchneme někam za ucho a nahrajeme si tam všechno, co budem na daný den potřebovat.. Už žádné přemýšlení, co jsem to chtěl udělat, jaká je syntaxe téhle funkce a kolik se toho vejde do bigint.. To by byla krása :-)
To Zelenáč: to by bylo pěkně k ničemu
agon píše:#
# kapacita podle magazinu vikend je 80 000 000 TB :-D asi moc čumím na TV
Tomu bych veril daleko vic, nez tem 200MB =)
Když už to takhle rozebíráte, tak jak jsou v mozku ta data uložena? V binární formě asi ne...
Zelenáč píše:#
##agon píše:#
# kapacita podle magazinu vikend je 80 000 000 TB :-D asi moc čumím na TV
#Tomu bych veril daleko vic, nez tem 200MB =)
Imho to nevím čemu věřit víc ale zdá se mi obojí docela hloupost ...
Mrkl sem se na netu a našel sem stránku kde se o uchování inforamcí píše: http://www.panna.cz/panna/clanek/38--mozek-a-telestezie.html
A ohledně velikosti zůstávám na několika TB, jelikož 200MB je málo a 80 000 000 TB je sakra moc a řekl bych, že ani né moc reálný.
Inac nemylite si tu mozok a pamat...podla mna sa tu dve rozdielne veci tak ako dajme tomu procesor a hardisk/ram... Pamat sa aj podla mna udava v TB...ako bolo spomenute , clovek sa uci snad do smrti a prejde nim vsetko co videl,pocul,citil, zapamata si vsetko, ale nieco ako v kompe ma vacsiu prioritu a daco nizsiu...pamatate sa na to ze ste zjedli 30 kyslich kiwi ako ja...a potom ked si dam 150 kiwi tak ma stale trasie co ked je aj ten taky kysli ako tie ostatne... ale zasa ze mi padla mucha na nos(obrazne) tak to rychlo vypadne z hlavy...
a mozok... tak uz neviem aku ma kapacitu... ale mozno v TB mozno nie... mozno v MB aj to je celkom realne...
no neviem ako je to skutočne, ale v mozgu sa spoje medzi neurónmi stale vytvárajú, takže sa nám pamäť dynamicky zväčšuje. A efektivita pamäti mozgu je tiež super, čo si skôr zapametáte:
axghmnu!gčť
administrátor
ps: nechlastajte alkohol a nebudú chybné sektory :D
Za cirka 50 let budou mít počítače stejný výkon jako mozek čivavi (vím, že tam psali ňakýho malýho psa).
Četl jsem to v nějaké studii.
Jen nechápu jak můžete lidský vzpomínky/vědomosti přepočítavát na MB?
mephi píše:#
# A efektivita pamäti mozgu je tiež super, čo si skôr zapametáte:#
#axghmnu!gčť#
#administrátor
Zalezi na tom, zda ses cech nebo cinan...
To Mole: se zeptej těch vědců, co to spočítali
To Mole: a proc ne??? Pokud se nemylim, clovek take pracuje ve dvojkove soustave..
Přeně tak a zapisuje v binárce
To Mole:Tak nevim, co si o tom prispevku ma myslet... Nekdo zapomel na smajlika :-) Netvrdim, ze zapisuje v binarce.. Ani netusim, jak takova pamet vypada..
Neurony prijmou x "kladnych" a x "zapornych" zprav a podle toho se rozhodnou, zda poslou dal "ano" nebo "ne".. Nedalo by se tomu rikat dvojkova soustava?
........... Neurony prijmou x "kladnych" a x "zapornych" zprav a podle toho se rozhodnou, zda poslou dal "ano" nebo "ne".. Nedalo by se tomu rikat dvojkova soustava?
To já nevím - já v tomhle nejedu. :) smajlík dodán
Mole píše:#
# Za cirka 50 let budou mít počítače stejný výkon jako mozek čivavi
Myslím si, že dost dobře nejde srovnávat výkon mozku a výkon počítače, zvlášť když mozek má spustu dalších funkcí než myšlení a paměť (nevím, jestli nenarážíš na jakýsi názor vědců, kde srovnávali inteligenci, nikoli výkon)
retriwr píše:#
##Mole píše:#
# Za cirka 50 let budou mít počítače stejný výkon jako mozek čivavi
#Myslím si, že dost dobře nejde srovnávat výkon mozku a výkon počítače, zvlášť když mozek má spustu dalších funkcí než myšlení a paměť (nevím, jestli nenarážíš na jakýsi názor vědců, kde srovnávali inteligenci, nikoli výkon)
Jakou f-ci treba??
No, podle mého názoru si člověk pamatuje úplně všechno co viděl, slyšel i cítil. Jenom si z paměti tahá a používá to nejdůležitější. Na některý věci si člověk prostě nevzpomene, ale hypnózou si vybavíte i třeba narozeniny, když vám byly 3 roky. Ty si já např. nepamatuji, ale když kouknu na fotku, tak se mi docela velká část vybaví. Takže prakticky fotky a jiné vzpomínkové nástroje, které si člověk schovává jsou prakticky nástroje (funkce chcete-li) na "vytáhnutí" určitých starších informací. :)
olgo píše:#
# To Zelenáč: zmyslove vnemy napr.
No ja bych to teda zaradil do mysleni...
Musíte vzít, že mozek neslouží jen k pamatování si věcí, ale i k práci s nimi....pokud je téma této diskuze paměť, pak je nutné připočítat RAM pamět (obsahuje věci, které čekají, než je nějak vydáme, třeba promluvením, dále načtené procedury - třeba psaní, písmo atd..), dále paměť grafiky, umožňující nám pamatovat si chvíli obrazy a zase si je zpětně vykreslovat, totéž pro sluch, dále nějaká vyrovnávací pamět halvní výpočetní jednotky.....mbo myslim že jsem právě z člověka udělal humanoida :)
To Zelenáč: nejsem (a naštěstí nikdy nebudu :D ) biolog, abych ti to dokázal všechno vyjmenovat, ale třeba řídí vyplavování látek (např. hormony, endorfin), řídí správu všech látek v těle, kontroluje únavu (věděl si, že když několik dní v kuse nespíš, tak tě to zabije?), dokonce řídí i svoji vlastní regeneraci, což počítače dnes neumí
Mimochodem další zajímavostí je, že běžný zdravý člověk využívá maximálně cca 20-30 % své mozkové kapacity
Jo jo taky vnímá city a stavy když je člověk naštvanej tak taky vyšle nějaký látky do těla. Nebo když hrozí nebezpečí taky pro to něco musí udělat aby ses bál. Taky třeba vyhodnotí to když je někdo nemocnej co pro to udělat a jak je čeho třeba a co kam poslat. Nebo taky zařizuje bolest bez ní by člověk asi moc dlouho nepřežil. Člověk toho dělá tolik co počítač asi ještě dost dlouho nedokáže. Napříkad to co si dost lidí třeba neuvědomuje je to že mozek zajišťuje to že můžeme mluvit. Když nám něco někdo řekne musí zhudotit/přeložit co nám ten člověk řekl dát si to dohromady a pak se podle toho zachovat odpovědět tomu člověku nejdřív musí vymyslet odpověď a pak jí ještě podat podle toho ke komu mluvíme jestli je to kamarád nebo učitel podle toho se taky musí zachovat. Myslím si že někdo kdo se zabývá nějakou takovou vědou by toho asi řekl dost já se v tom moc nevyznám. Ale stejně si myslím že počítače před sebou maj tolik času aby měli jenom umělou inteligenci. Natož aby pak mohli řídit tělo :D
CommanderZ píše:#
# Zkuste si v nejakym 3d softwaru udelat model clovek tak, aby vypadal jako skutecny (tak jak si lidi normalne pamatujete pamatujete). Pri ukladani takoveho souboru se potom dostanete pri trose stesti jen na stovky mega. A ted si uvedomte kolik lidi, domu, kytek, zvirat, aut a buh vi ceho si pamatujete ;)
A to by byl jenom model toho člověka pak ještě jeho vlastnosti taky to co si o něm pamatujeme co kdy udělal taky trochu jeho historii bude toho víc.
to sa mi zda akosi moc dokonca som pocul ze aj 5% je nadpriemer ale ruku do ohna by som za to nedal.zdravý člověk využívá maximálně cca 20-30 % své mozkové kapacity
a ještě má jednu úžasnou vlastnost, dokáže se poučit z vlastních chyb nebo vymeslet něco nového za pomocí toho, co zná, počítače, ať jsou sebevíc "chytré" nemůžou být chytřejší než jejich programátor, protože právě on musí předvídat všechny situace do kterých se počítač může dostat
počítače vlastně neumí ani takovou banalitu jako vybrat náhodné číslo, snaží se to ale maskovat velmi složitým výpočtem, že se pak může zdát, že to číslo je náhodné
N j.. Ja bych tohle vsechno zaradil do "mysleni" =)
olgo píše:#
#to sa mi zda akosi moc dokonca som pocul ze aj 5% je nadpriemer ale ruku do ohna by som za to nedal.zdravý člověk využívá maximálně cca 20-30 % své mozkové kapacity
Clovek vyuziva jen nekolik procent mozku v urcite chvili, protoze kazda cast mozku ma svuj specificky ucel... Neznamena to ale, ze nejakou cast mozku nepouziva (k cemu by tam potom byla :-)
Pokud muzu citovat, tak je to "omyl minuleho stoleti, ktery mel za ucel nastolit myslenku, ze clovek v budoucnu 'vykon' sveho mozku dokaze zvetsit" (ci tak nejak ;-)
BTW zda se mi to nebo se CuroBOT dost flaka???
To Zelenáč: zkusím to tedy lehce psychologicky na jednom příkladě:
Rodinka (máma+táta+děti) jde po břehu a matka najednou spadne u splavu do vody a topi se. Táta instinktivne skočí za ní a taky se začne topit, nikdo jim nemůže pomoct a zemřou oba. Kdyby táta nejdřív myslel a pak až konal, uvědomil by si, že za ní nemůže skočit, protože by se taky utopil a děti by zůstaly sami. Jenže člověk má instinktivní a emotivní jednání, které je silnější a rychlejší, než jednání na základě rozumu, takže ho to v tu chvíli nenapadlo. Toto jednání způsobil mozek a asi s myšlením opravdu nemá moc společného, tak tě to doufám přesvědčí
retriwr píše:#
# To Zelenáč: zkusím to tedy lehce psychologicky na jednom příkladě:#
#Rodinka (máma+táta+děti) jde po břehu a matka najednou spadne u splavu do vody a topi se. Táta instinktivne skočí za ní a taky se začne topit, nikdo jim nemůže pomoct a zemřou oba. Kdyby táta nejdřív myslel a pak až konal, uvědomil by si, že za ní nemůže skočit, protože by se taky utopil a děti by zůstaly sami. Jenže člověk má instinktivní a emotivní jednání, které je silnější a rychlejší, než jednání na základě rozumu, takže ho to v tu chvíli nenapadlo. Toto jednání způsobil mozek a asi s myšlením opravdu nemá moc společného, tak tě to doufám přesvědčí
No, Tatka musi jednak videt, ze se Mamka topi. Potom ten obraz musi dost slozite zpracovat a rozpoznat v tom svou zenusku. Dale si musi uvedomit, ze ji jednak strasne desne moc miluje, a jednak ze kdyby umrela, musel by si sam zehlit kosile. Z toho teprv vyvodi, ze by se ji mel pokusit zachranit..
Dost slozity myslenkovy pochod, nemyslis? :-)
Jacob píše:#
# Jo ani bych neřekl že tohle všechno mu v tý chvíli prošlo hlavou prostě tam skočil jenom co si uvědomil že je to jeho manželka a že se topí.
No a kdyby nepremyslel, jak by mohl poznat, ze se topi???
Vzdyt se tam prece muze jen tak z legrace cakat ve vode a rvat "pomooooc"... :-)
Ono, jak byste definovali mysleni???
Ono, jak byste definovali mysleni???
Taky by mě to docela zajímalo. Sám nevím jak to definovat musel bych moc dlouho přemýšlet a to se mi nechce. stejně by pak byli námitkyna mojí definice :-)
Zelenáč píše:#
##Jacob píše:#
# Jo ani bych neřekl že tohle všechno mu v tý chvíli prošlo hlavou prostě tam skočil jenom co si uvědomil že je to jeho manželka a že se topí.
#No a kdyby nepremyslel, jak by mohl poznat, ze se topi???#
#Vzdyt se tam prece muze jen tak z legrace cakat ve vode a rvat "pomooooc"... :-)#
##
#Ono, jak byste definovali mysleni???
Jo on mohl přemýšlet.Jinak by asi na to že se topí nepřišel ale jakmile věděl že se topí už nepřemýšlel už jenom skočil do tý vody a nepřemýšele nad tím co bude potom bylo hlavni že je tam jeho manžekla.
Mno ja bych to definoval asi nejak tak jako "stav, kdy mozek prijima, upravuje a odesila nejakou informaci"..
Přidej příspěvek
Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku
×Vložení zdrojáku
×Vložení obrázku
×Vložení videa
Uživatelé prohlížející si toto vlákno
Podobná vlákna
Cas a pamet — založil dalaman
Sdilena pamet — založil markez
ATMEGA16 paměť — založil frontm4n
Moderátoři diskuze