Dělení mnohočlenů – Matematika – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Dělení mnohočlenů – Matematika – Fórum – Programujte.comDělení mnohočlenů – Matematika – Fórum – Programujte.com

 

Jakub Vojáček
~ Moderátor
0
Grafoman
29. 3. 2007   #1
-
0
-

Ahoj

Dělám na programu na dělení mnohočlenů. Ve škole jsem to kdysi dávno dělali, ale potřeboval bych trochu osvěžit znalosti.
Takže umím dělit mnohočleny, které nejsou ve zlomku takž např

x^4-3*x^2+2*x+1 : x^2+1

ale když mám:
(x^4-3*x^2+2*x+1)/x : (x^2+1)/5x

?
Díky

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Navštivte server Matematika pro každého
Najdete zde články zabývající se matematikou základních a středních škol a databázi hlavolamů.
Pro vyzkoušení Vaš
Matěj Pácha0
Super člen
30. 3. 2007   #2
-
0
-

(x^4-3*x^2+2*x+1)/x : (x^2+1)/5x
je to samé jako
(x^4-3*x^2+2*x+1)*5x : (x^2+1)*x

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ajem tíčr, andrgraund tíčr!
Jakub Vojáček
~ Moderátor
0
Grafoman
31. 3. 2007   #3
-
0
-

ok, a ještě dotaz, kdy už nemůžu dělit výraz? Prgoram to počítá rekurzivně, ale musí to taky někdy skončit. Vím, že to končí když se výraz rovná nule a když je v děliteli vyšší mocnina neznamé než v dělenci. A kdy ještě? mám v tom trochu zmatek, takře sory za zmatený otázky...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Navštivte server Matematika pro každého
Najdete zde články zabývající se matematikou základních a středních škol a databázi hlavolamů.
Pro vyzkoušení Vaš
Jakub Vojáček
~ Moderátor
0
Grafoman
2. 4. 2007   #4
-
0
-

Ok, takže jinak. Jak by se vypočítal příklad

x/y:2x+1

Já bych to nejprve upravil abych tam neměl zlomky: x:2xy+y. Ted dělím x/2xy=1/2y. Násobím zpátky, zbavuju se x a dostávám výraz:
-1/2y^2:2xy+y
. To už myslím nemůžu dělit, takže výsledek by měl být 1/2y+(-1/2y^2)/(2xy+y). Takhle bych to řešil já, ale podle Smart Countra je výsledek
x/(y*2*x+y)
. Takže v tom mým výpočetu je někde chyba, ale kde?
Dík.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Navštivte server Matematika pro každého
Najdete zde články zabývající se matematikou základních a středních škol a databázi hlavolamů.
Pro vyzkoušení Vaš
Matěj Pácha0
Super člen
2. 4. 2007   #5
-
0
-

Ten výraz x/y:2x+1 mám chápat jako:
1) x/y/(2x)+1
2) x/y/2*(x)+1
3) x/y/(2x+1)
?

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Ajem tíčr, andrgraund tíčr!
Jakub Vojáček
~ Moderátor
0
Grafoman
3. 4. 2007   #6
-
0
-

To paashi: možnost (3)
Jasně, každý dělení mnohočlenů je vlastně upravování zlomku, ale např když se na dělení mnohočlenů ve škole píše písemka tak učitelka od tebe chce výsledek ve tvaru jako vyjde po dělení mnohočlenů a ne jenom upravit zlomek.



(x+x^2+x^4+5*x^3):(2*x+1)=x^3/2+(9*x^3+2*x^2+2*x)/(4x+2)
a když upravuju zlomek:
(x+x^2+x^4+5*x^3)/(2*x+1)=(x*(1+x+x^3+5*x^2))/(2x+1)

Oba výsledky jsou stejné ale jak sem řikal učitelka bude chtít výsledek v tom prvním tvaru. Nicméně myslím že stačí když jsem program udělal pro dělení mnohočlenů o jedné neznámé. Když někdo bude chtít dělit mnohočleny s více proměnnými tak at použije zjednoduseni vyrazu.

Dík za trpělivost

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Navštivte server Matematika pro každého
Najdete zde články zabývající se matematikou základních a středních škol a databázi hlavolamů.
Pro vyzkoušení Vaš
tmi0
Věrný člen
28. 10. 2007   #7
-
0
-

Jakub Vojáček napsal:
Ok, takže jinak. Jak by se vypočítal příklad

x/y:2x+1

Já bych to nejprve upravil abych tam neměl zlomky: x:2xy+y. Ted dělím x/2xy=1/2y. Násobím zpátky, zbavuju se x a dostávám výraz:
-1/2y^2:2xy+y
. To už myslím nemůžu dělit, takže výsledek by měl být 1/2y+(-1/2y^2)/(2xy+y). Takhle bych to řešil já, ale podle Smart Countra je výsledek
x/(y*2*x+y)
. Takže v tom mým výpočetu je někde chyba, ale kde?
Dík.


jak jsi mohl prijit na 1/2y+(-1/2y^2)/(2xy+y)?

Já bych to nejprve upravil abych tam neměl zlomky: x:2xy+y.

: ok, mas tvar (x/(2xy + y) - to je mimojine vysledek ktery jak jsi rikal hazi Smart Counter.

Ted dělím x/2xy=1/2y

jak muzes delit kdyz mas pod zlomkovou carou soucet (2xy+y) jednim z jeho clenu?? to je jakobys napsal z/(z+1) = 1 (nebo teda tak jsem te aspon pochopil, pokud jsi to myslel jinak pak se omlouvam).

ted abych poradil neco uzitecnyho (nebo spis se o to pokusil, za uspech nerucim): kdyz delis mnohoclen mnohoclenem, jednoduse si to uprav na cast ktera je pod carou (tedy ^-1) a cast nad carou tim ze vse znasobis. a potom jen resis co by se dalo vytknout. postupne projedes vsemi existujicimi prvky (x,y, konstanty) tvary "nad a pod" carou a pokud muzes ze vsech vytknout tak to udelej a navzajem je vykrati (pokud ti neco zbyde tak si to nechas pro vysledek).
prakticka ukazka: (x)/(y) : (2x + 1) = (x)/((y) * (2x + 1)) = (x) / (2xy + y). vyskytujici se prvky : x,y,konstanty. projedes tvar nad carou: konstanta zadna (takze se dolu ani divat nemusis), y zadne (opet to tedy dole nemusis resit), x na prvni -> podivas se dolu : 2xy + y: v prvnim clenu je x na prvni, v druhem ne -> nic nelze vytknout -> vubec nic nelze vykratit => vysledek jest (x) / (2xy + y) pokud by si chtel aby zlomek byl hezky povytykany da se algoritmus upravit tak ze vec vytknes i kdyz nejde kratit (ono to potom urychli hledani dalsich vytykatelnych clenu takze je to celkove rozumny upgrade).

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.185.230.–
ksp.mff.cuni.cz -- doporučuje 5 z 0 přetečených bufferů!
Blujacker
~ Moderátor
0
Grafoman
28. 10. 2007   #8
-
0
-

To tmi : Dík za vyčerpávající postup;) Nicméně program je hotov a funguje. Nemám sílu ho již upravovat, přesto dík

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.220.226.–
Navštivte server Matematika pro každého
Najdete zde články zabývající se matematikou základních a středních škol a databázi hlavolamů.
Pro vyzkoušení Vaš
tmi0
Věrný člen
28. 10. 2007   #9
-
0
-

neni zac) a mas ho nejak podobne nebo uplne jinak? zajima me jestli se to da resit efektivneji (asi jo, vymejslel sem to vcera o pul jedny v noci))

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.185.230.–
ksp.mff.cuni.cz -- doporučuje 5 z 0 přetečených bufferů!
Vlada
~ Anonymní uživatel
5 příspěvků
5. 11. 2007   #10
-
0
-

Ahoj, můžete mi úplně bez legrace poradit jak se dělí mnohočleny. Dítě to má ve škole a já už si to nepamatuji. Vůbec nevím jak na to. Omlouvám se, ale vy s tím určitě žádný problém nemáte. Nezlobte se a díky

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.102.89.–
Vlada
~ Anonymní uživatel
5 příspěvků
5. 11. 2007   #11
-
0
-

už ne, je to vlastně úplně jednoduchý ....

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.102.89.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 1 host

Podobná vlákna

[C++] Delení % — založil Re4DeR

Dělení s ocáskem — založil Dan

Dělení - vysvětlení — založil Alexí

Dělení nulou — založil Anonymní uživatel

Dělení matice — založil Hanule

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý