Co si myslite, existuje nahoda?
Z toho mala co som pocul, tak doteraz nebola matematicky ani fyzikalne jej existencia dokazana, existuje len teoreticky a vo filozofii, pretoze kazdy nahodny jav sa ukaze ako pseudonahodny, pretoze vznikol za urcitych podmienok a je deterministicky.
Fórum › Offtopic
Existuje nahoda?
Ne, neexistuje .... svět je deterministický, proti stejnému vstupu dostaneš vždy stejnej výsledek a vstupy (tedy i výsledky) se dají odhadnout/určit/předvídat .... náhoda neexistuje.
Svět se už hodně dlouho dělí na dvě skupiny lidí, první si myslí, že je svět deterministický (předvídatelný a tudíž bez náhod) a druhá si myslí, že je nedeterministický. Dá se o tom diskutovat dlouho.
To xp: fyzika není všechno ... ta druhá skupina zřejmě neslyšela o poznatcích parapsychologie (jedné z nejnovějších věd)
To Jacob: osud ... co to je? :D Ale jo, dalo by se to formulovat i tak. Jistě, že tu nikdo nikoho nepřesvědčí, ale o to tu přeci nejde. Neberu to jako hádku, ale jakési zpestření dne (jsem rád, když si tady můžu pokecat taky o jiných věcech než o PC).
PS: taky jsem kdysi patřil mezi ty, co si mysleli, že je svět nepředvídatelný
Nebudu se tu rozepisovat o celé parapsychologii - přeci jen je to věda, která se zabývá prakticky vším, co se vymyká materialistickému světu fyziky, bylo by to na dlouho. V souvislosti s tímto tématem se níže pokusím co nejlépe popsat jeden doložený a opakovaný model události, při které dochází k využití ESP (mimosmyslové vnímání). U ESP rozlišujeme jasnovidnost, telepatii, retrokognici (přímé vnímání minulých událostí) a prekognici (přímé vnímání budoucích událostí) - zvlášť prekognice nás nutí přehodnotit pojetí kauzality a svobodné vůle.
V současné době je uplatňován model, že jedinou realitou je přítomnost, minulost už neexistuje a budoucnost ještě neexistuje - je to pouhá iluze a musí být nahrazena novým pojetím, z něhož vyplývá, že minulost, přítomnost i budoucnost jsou paralelní, pohromadě existující reality, které jsou dostupné právě prostřednictvím ESP. Z toho vyplývá, že ESP energie může překonat bariéru času a je nezávislá na vzdálenosti (v kontrastu k jakémukoliv fyzikálnímu ději v prostoru, jehož intenzita klesá se čtvercem vzdálenosti).
Teď k tomu příkladu: máme postavy A, B, [podtrzene]C[/podtrzene] a čas T. Postava A ovládá ESP a nepřichází s postavou [podtrzene]C[/podtrzene] vůbec do styku, oba přichází do styku pouze s postavou B (je to pouze pozorovatel). Postava A předvídá, že postava [podtrzene]C[/podtrzene] bude v čase T v nemocnici, ale postava [podtrzene]C[/podtrzene] plánuje v čase T večeři se svou přítelkyní. Postava [podtrzene]C[/podtrzene] tedy spěchá ne večeři se svou přítelkyní, ale co se nestane, postavu [podtrzene]C[/podtrzene] srazí auto a v čase T bude skutečně v nemocnici. Vy byste to nazvali náhodou, ale posuďte sami, jestli o ní skutečně jde.
PS: mnohem důležitější než technika přenosu informace je její správnost
To Blur: jo, je to dobrej psycholog ...
retriwr píše:#
# v počítačích ne, v životě podle mě ano
naprosto souhlasím
nahoda ako ju pozna vela ľudi je nepredvidateľna, preto sa jej vravi nahoda. Napr. ja si vymyslim čislo a vy nemáte šancu zistiť ake to je, lebo nemate informacie o mojom mozgu a momentálnych vnemoch. Preto je moje vymyslené číslo pre vás náhodné.
Ale myslim že tu sa rieši to že máte informacie o všetkych mojich neuronoch a rozloženi atomov okolo mna. Tam už myslim existuje nejaky princip neurcitosti. Takže asi neuhadnete aj tak.
Predstavme si veštkinu ktora vie predpovedať presne čo sa stane. Ked to aj niekomu povie, ovplivní nás a tým zmeni buducnosť. Teda videla buducnosť ? asi nie keď sa neodohrala. preto si myslím, že ak aj budeme vedieť predpovedať budúcnosť, bude nám to na prd, lebo ju nebudeme môcť nikomu povedať.
To mephi: o tom se dá taky dlouho diskutovat ... ona totiž budoucnost nezmění, kdyby součástí budoucnosti nebylo to, že to někomu řekne, tak by to neudělala.
lol. to je komplikované. teď se tu na offtopicu rozjelo několik zajímavých témat, které jsou si docela blízké a já absolutně netuším co si o tom mám myslet.
DeaLer píše:o tom se dá taky dlouho diskutovat ... ona totiž budoucnost nezmění, kdyby součástí budoucnosti nebylo to, že to někomu řekne, tak by to neudělala.
to zní logicky:)
To to_jsem_ja: já vím :)
nemam čas číst vše, ale proč náhoda neexistuje:
kdybychom znali přesnou pozici a rychlot všech částic, jsme schopni určit (znát) budoucnost.
vtip je vtom, že nikdy nelze přesně určit rychlost a poloha současně, vždy lze přesně jen jedno.
to ovšem neznamená, že budoucnost není daná.
plus jako věřící člověk jsem také pro Boha (ovšem s velkým B)
a hlavně: i kdyby si všechno spočítalo tak to je pořád jedna velká proměnná, která se nedá odhadnout:lidský faktor
To to_jsem_ja: odhadnout ne ... ty snad odhaduješ, jak např. voní seno ... ne, ty to prostě víš
to_jsem_ja píše:#
# a hlavně: i kdyby si všechno spočítalo tak to je pořád jedna velká proměnná, která se nedá odhadnout:lidský faktor
Proc by se nedal odhadnout??
Človek sa rozhoduje "náhodne" asi vďaka pamäti. Raz ma zaskočil jeden test skúste:
Vymyslite si hociaký pracovný nástroj a k nemu hociakú farbu.
Veľmi veľa ľudí odpovedalo: www.496.webzdarma.cz/subory/odpoved.txt
vyšlo vám to ?
mephi píše:#
# Človek sa rozhoduje "náhodne" asi vďaka pamäti. Raz ma zaskočil jeden test skúste:#
#Vymyslite si hociaký pracovný nástroj a k nemu hociakú farbu.#
#Veľmi veľa ľudí odpovedalo: www.496.webzdarma.cz/subory/odpoved.txt#
#vyšlo vám to ?
E404...
Pokud budes znat strukturu neci nervove soustavy, budes take vedet, co "nahodne" vymysli...
To Ghekon:ne, tohle náhoda není. když uvážíš, že stojíš u silnice po které jezdí auta, a když uvážíš že lidi jsou svině a jezdí i ožralí, tak ti vyjde určitá pravděpodobnost že se to stane. ne velká ale nějaká jo. a jelikož opilý řidiči jezdí často. a lidi stojí často na zastávce, tak k této nehodě dřív či později dojít musí. je jen smůla že se to stalo tobě.
To Zelenáč:člověk není stroj. na určitou situaci může zareagovat tisíckrát a pokaždé jinak, záleží na náladě, emocích, pocitech. nemůžeš vědět co člověk udělá, dřív než to udělá. ale můžeš si to myslet. náhoda neexistuje, ale osud taky ne. všechno je jen pravděpodobnost, ale z pravděpodobností se nedá určit výsledek. a když je těch pravděpodobností miliardy tak je miliard různých výsledků. a v životě je těch pravděpodobností daleko víc než miliardy. a nikdy nemůžeš určit která z těch možností nastane
To to_jsem_ja: Kdyz budu znat spojeni vsech 60 miliard (ci kolik jich to je) neuronu v mozku nejakeho jedince, a budu vedet, co se v jeho okoli deje, tak dokazu rict, jak se clovek zachova...
To Zelenáč:nebudeš.budeš moct určit jaké číslo si myslím, budeš moct zjistit co si myslím, ale nebudeš moct určit co si budu myslet za deset sekund a ani co udělám za deset sekund. dokud nebudeš schopen vyrobit lidský mozek s vlastní vůlí a s vlastním vnímáním tak ho ani nebudeš moct předvídat, a to nebude nikdy
Ghekon píše:#
# Teď vám dám důkaz toho, že náhoda je: stojíte na zastávce a opilý řidič za volantem vás společně s dalšími 5 lidmi smete a budete dokonce života na vozíčku. Nebo mi chcete říct, že tohle náhoda není?
Imnhso ne... Ridic se neopije jen tak.. Opije se budto, protoze mu to chutna, nebo proto ze neco slavi, pripadne proto, ze je na dne..
Tak predpokladejme, ze je na dne.. Taky nemuze byt na dne jen tak.. Rekneme, ze ho opustila manzelka.. No a manzelka ho opustila proto, ze ma milence a chce si ho vzit.. A nechce si ho vzit jen tak - chce si ho vzit protoze je bohatej.. A penize potrebuje, aby zaplatil opareci sve dceri, kterou srazil autobusem opily ridic..
No a takhle by se dalo pokracovat donekonecna - vsechno se vsim souvisi..
to_jsem_ja píše:#
# To Zelenáč:nebudeš.budeš moct určit jaké číslo si myslím, budeš moct zjistit co si myslím, ale nebudeš moct určit co si budu myslet za deset sekund a ani co udělám za deset sekund. dokud nebudeš schopen vyrobit lidský mozek s vlastní vůlí a s vlastním vnímáním tak ho ani nebudeš moct předvídat, a to nebude nikdy
Tak uz proto, ze mozek existuje, rikam, ze je mozne ho vyrobit..
To Zelenáč:nemyslím v posteli, ale laboratorně. bez použití mužských ani ženských pohlavních buněk
to_jsem_ja píše:#
# To Zelenáč:nemyslím v posteli, ale laboratorně. bez použití mužských ani ženských pohlavních buněk
Me je celkem jedno, jestli se vyrobi v posteli, nebo v laboratori.. Ja proste rikam, ze to jde..
DeaLer píše:#
# http://programujte.com/forum.php?akce=prispevek&id=4104
tohle téma je trochu odlišné. já bych je neslučoval s psychokinezí
To to_jsem_ja: bylo tu pár příspěvků, které se parapsychologie týkaly (konkrétně ESP)
mephi píše:#
# Človek sa rozhoduje "náhodne" asi vďaka pamäti. Raz ma zaskočil jeden test skúste:#
#Vymyslite si hociaký pracovný nástroj a k nemu hociakú farbu.#
#Veľmi veľa ľudí odpovedalo: www.496.webzdarma.cz/subory/odpoved.txt#
#vyšlo vám to ?
Ha, byla tam mezera.. Ne myslel jsem kladivo - cerna...
Preco by sa nedal? Clovek sa rozhoduje na zaklade svojich skusenosti a povahovych vlastnosti, ci uz vedome, alebo podvedome :) Tam ziadna nahoda neexistuje.to_jsem_ja píše:#
# a hlavně: i kdyby si všechno spočítalo tak to je pořád jedna velká proměnná, která se nedá odhadnout:lidský faktor
to_jsem_ja píše:#
# To Zelenáč:nebudeš.budeš moct určit jaké číslo si myslím, budeš moct zjistit co si myslím, ale nebudeš moct určit co si budu myslet za deset sekund a ani co udělám za deset sekund. dokud nebudeš schopen vyrobit lidský mozek s vlastní vůlí a s vlastním vnímáním tak ho ani nebudeš moct předvídat, a to nebude nikdy
Preco by to nebolo mozne? Predstav si mozog ako algoritmus s N vstupnymi udajmi a jednym vystupom.
xp píše:#
# To Smokie: myslím, že mozek se rozhoduje náhodně, každé možné řešení má pouze určitou pravděpodobnost, že se stane; tohle je jádro mé UI
mozek se rozhoduje na základě např. citů, povahy, situace apod. ale všechny tyto faktory jsou dalé. povahu máme třeba z DNA, city jsou způsobeny aktuální situací. tzn. že my nemůžeme rozhodovat náhodně... rozhodujeme se podle daných zákonů, které ve vesmíru platí, a to, že někdy se rozmýšlíme a potom uděláme něco najednou je opět zayse dáno výše zmíněnými faktory.. a jak sem pal, toto chování by šlo předvídat, kdybych měli přesné infomace o všech existujících částicích
To hrach: ty faktory, které jsi uvedl ovlivní pravděpodobnost káždého možného řešení; jednak nemůžeme znát rychlost a směr všech částic a za druhé se pohybují náhodně, jen s určitou pravděpodobností letí tou či onakou cestou, např foton s 50% pravděpodobností proletí sklem a s 50% se odrazí, kdyby letěl za tímto fotonem přesně s jeho atributy další foton klidně by se mohl zachovat úplně jinak, za další ve vesmírů neustále náhodně vznikájí virtuální páry (částice a antičástice), které ovlivňují skutečné částice
To xp: Kdybychom měli přesné informace o V Š E CH existujících částicích!
To Zelenáč: k čemu by ti to bylo? možná bys určil blízkou budoucnoust, ale předpovídat čím dál větší budoucnost bys nedokázal, pravděpodobnost, že by se stalo cos předpověděl by klesala, ve vesmíru neustále a NÁHODNĚ VZNIKAJÍ PÁRY VIRTUÁLNÍCH ČÁSTIC; můžeš určit je pravděpodobnost kudy částice dál poletí, i když bys znal přesně její atributy, takový je náš svět
To xp:díky bohu, je takový. nechtěl bych aby osud už byl jasný...
To hrach:mám jiný názor. bohužel ani já, ani ty nemůžeme dokázat pravdivost našeho názoru. je to pouhá spekulace:)
Nahoda neexistuje. Pravdepodobnost vyjadruje neznalost informaci o systemu.
Hod kostkou: je pst 1/6 ze padne sestka. Pokud bych, ale znal veskere vstupni data, ktere pusobi od počatku hodu po zastaveni kostky - byl bych schopen určit přesne co padne.
Vetsinou se "nahoda" dostava nejcasteji tam, kde nejsme schopni dostatečne popsat systém. Ale pro predstavu popis všech existujících částic (jak už tu někdo napsal) je tak naročny, že ani nejvykonnější současné počítače nejsou schopny popsat častice v jednom mililitru tekutiny. Pokud by na to byl prostředek (popsat veškere částice ve vesmiru), pak by bylo možné dosáhnout predikce. Tzn. předpovídání budoucna.
To aerkain: vaše předsudky vychází z naprosté neznalosti kvantové teorie, svět mikrověta a svět makrosvěta jsou zcela odlišné, nemůžeme používat zákony, které platí v makrosvěte na mikrosvět, svět mikrosvěta je zleja jiný svět, to samé platí newtonovy zákony, které nemůžeme používat při rychlostech blížících se rychlosti světla
Dobre ale to je jen prave tou neznalosti. Uroven "náhody" se s rozvojem poznaní zmenšuje. Po lopatě: To co jsi znal před 500 lety o newtnovych zákonech ti přineslo strašnou spoustu "náhody". To co znáš ted v mikrosvětě je nic oproti tomu, co budeš znát za 500 let. Pak už tam ta "nahoda" nebude.
hmm, nemá moc smysl uvádět další příklady, nikam to nevede, ale potom tvrdíte, jetliže není náhody, pak je vše dané, co si uděláte k snídani, jestli vás přejede auto, zda vymyslíte nějaký vynález, pak člověk a i nikdo jiný nemá svobodnou vůli, o ničem nerozhoduje, dělá jen to co mu bylo předurčeno; a s tímhle vy souhlasíte? to je přece nesmysl
xp píše:#
# hmm, nemá moc smysl uvádět další příklady, nikam to nevede, ale potom tvrdíte, jetliže není náhody, pak je vše dané, co si uděláte k snídani, jestli vás přejede auto, zda vymyslíte nějaký vynález, pak člověk a i nikdo jiný nemá svobodnou vůli, o ničem nerozhoduje, dělá jen to co mu bylo předurčeno; a s tímhle vy souhlasíte? to je přece nesmysl
Ano, presne s tim souhlasim.. Jen: kdo/co dal ten prvotni impuls? Ten, kterym predurcil, co si udelam k snidani?
blbost.
To xp:ještě by mě zajímalo co je vlastně ve fyzice náhoda? to co nebylo jisté nebo to co mělo nulovou pravděpodobnost, že se stane?tzn: když hodím pět šestek po sobě, tak to je nebo není náhoda?
to_jsem_ja píše:#
# blbost.#
##
#To xp:ještě by mě zajímalo co je vlastně ve fyzice náhoda? to co nebylo jisté nebo to co mělo nulovou pravděpodobnost, že se stane?tzn: když hodím pět šestek po sobě, tak to je nebo není náhoda?
Promin, ale i kdyz s necim nesouhlasis, tak nemusis rikat, ze je to blbost.. Navic, kdyz ani nevis, co to nahoda je!
EDIT: Pokud ma neco nulovou pravdepodobnost, tak se to proste stat nemuze!!
To to_jsem_ja:definice náhody je tato: totožné podmínky na počátku dávají různé výsledky na konci, viz. příklad s fotony výše a zde někde v horní třetině http://programujte.com/forum.php?akce=prispevek&id=3667&sekce=fyzika ten pokus si pořádně přečti stojí zato; tento příklad s kostkama, je náhoda, náhoda by to byla při jakékoliv kombinaci, pravděpodobnost ,že nastane tato kombinace nebo jiná, je stejná
To xp: Tak si jeste jednou poradne precti tu definici... TOTOZNE PODMINKY na zacatku davaji dva ruzne vysledky na konci.. Vzhledem k tvaru, velikosti a hmotnosti kostky jsou faktory jako jakesi fotony zcela zanedbatelne a pri stejnem vetru, stejne gravitaci a stejnem zpusobu hodu mi vzdy padne stejne cislo..
To Zelenáč:ne nepadne vzdy stejné číslo, dokonce se může stát, že ta kostka kterou hazíš na skleněný stůl se může propadnout tím sklem, i když je to nepravděpodobné, samozřejmě, že to sklo nebude jevit nejmenší známky poškození
ještě dodám, že tyto jevy normální pro mikrosvět, nejsou až tak viditelné v makrosvětě, i když ho ovlivňují; víš proč se vypařuje černá díra? díky tomu, že v blízkosti horizontu události se NÁHODNĚ vytvoří virtuální pár, a jeden z toho páru bude pohlcen černou dírou, a ta druhá poletí od černé díry jako by z ní vylétla; černá díra dokáže přeměňovat virtuální částice na skutečné tím se energie-hmotnost černé díry zmenšuje
Kdyz budou mit dve NAPROSTO stejne kostky NAPROSTO stejne podminky vcetne jejich umisteni v casu a prostoru, tak na nich padnou stejna cisla! Nebo sand ne??
xp píše:#
# To Zelenáč:nepadnou, jednou se stane, že na každé kostce bude jiný číslo
Ale preco? :)
Podla mna ma Zelenac pravdu. Ak hodim dvakrat rovnaku kocku z rovnakej vychodiskovej pozicie rovnakou silou pod rovnakym uhlom a dopadne na rovnaky povrch s rovnakym odporom, tak nema preco padnut nieco ine. Podla mna :)
xp píše:#
# To Zelenáč:nepadnou, jednou se stane, že na každé kostce bude jiný číslo
každý normální člověk by dal za pravdu zelenáčovi. ale ty říkáš něco jiného, takže musíš vědět něco co mi ostatní nevíme:)) proč to tak je?(stačí mi link)
Celkem často se mi stává, že přesně vím, jestli bude mít vlak zpoždění a když ano, tak vím i kolik minut ... popřípadě vím, kdy přijede na nějakou zastávku. V pátek než jsem odjížděl se mě matka zeptala, v kolik hodin přijedu ... měl jsem úplně jasno, řekl jsem, že v 16:30, ale vlak má na zastávku přijíždět v 16:11. Co myslíte, v kolik jsem přijel na tu zastávku?
už jsem to tu psal několikrát, kvantová mechanika nijak intenzivně neovlivňuje svět makrosvěta, ale může se stát že jednou ovlivní hozenou kostku, či cokoliv jiného, proč? protože částice se pohybují náhodně, jenže když jsou ve vlivu nějakého pole, pravděpodobně bude např. přitahována polem a poletí jedním směrem, jenže se stává, že částice jednoduše změní smer a letí chvíli jiným směrem, než by logicky měla (pro náš svět by to znamelo, že se například několika tunový balvan rozkutálí do kopce, i když se to může samozřejmě stát ale je to nepravděpodobné), i když je to málo pravděpodobné, ve světě mikrosvěta je to naprosto běžná věc; snažit se odhadnout kudy čátice poletí je nemožné, už jen proto, že ani neurčíme přesně všechny její počáteční atributy(Heinsenberg - princip neurčitosti), jestli jste četli ten pokus jak jsem uváděl na něj odkaz, tak tam byl další jev mikrosvěta a to, že např. ten foton se chová jako by letěl všechny možné trajektorie, jenže když ho donutíme (měřením jeho atributů) náhodně si vybere jen jednu, dalším jevem mikrosvěta, jestliže např. foton nebude mít dostatek energie pro překonání nějaké překážky může si vypůjčit energii od jiné částice, čím větší energii si vypůjčí tím dříve ji musí vrátit po překonání té překážky; tyto jevy se eliminují a jsou tedy méně viditelní co jsou tělesa větší, protože díky srážkám s jinými částicemi přestanou být kvantovány - vyberou si jen jednu možnost z mnoha(přesně nekonečna), ale může se stát, že prostě tyto jevy ovlivní viditelně např. naši kotku v makrosvětě
To xp: já tvůj názor chápu a nepopírám, že to může být pravda
PS: přijel jsem v 16:30 na vteřinu přesně ... na své informace se můžu na 100% spolehnout, ještě jsem se nikdy nezmýlil, ať už šlo o dobu zpoždění nebo očas příjezdu
To DeaLer: Tak zrovna s tímhle mám obdobné zkušenosti. Vždycky se pohádám s tátou, že mi jede bus do kytary v 16:05 a já jdu na zastávku 16:10 a ještě 5 minut čekám :)
BTW: Byste nevěřili, co jsem dneska viděl. Jedu busem (v centru Ostravy a normálně na přechodě vlítne před bus cikán s flaškou v ruce a začne tam na řidiče ukazovat prostředníček a pak odtančí :) Řidič mi potom dokonce cesty obohacoval slovník sprostých slov :)
PS: přijel jsem v 16:30 na vteřinu přesně ... na své informace se můžu na 100% spolehnout, ještě jsem se nikdy nezmýlil, ať už šlo o dobu zpoždění nebo očas příjezdu
v tom případě si jasnovidec. běž do televize a vidělej milióny. nebo to připisuješ parapsychologii?
To to_jsem_ja:spíš si zkus vsadit
To to_jsem_ja: a co bych z toho měl ... je to věc parapsychologie (konkrétně ESP, http://programujte.com/forum.php?akce=prispevek&id=4079&sekce=#30861), ale já nejsem schopen to nějak ovládat. Prostě když to opravdu potřebuju, tak to vím.
xp píše:#
# svět mikrověta a svět makrosvěta jsou zcela odlišné, nemůžeme používat zákony, které platí v makrosvěte na mikrosvět, svět mikrosvěta je zleja jiný svět, to samé platí newtonovy zákony, které nemůžeme používat při rychlostech blížících se rychlosti světla
1) newtonovy zákony tu nikdo nepoužívá.
2) zákony, které platí, tak platí všude (ovšem nejmenuji zákony, protože vlastně žádné nejsou dokonalé)
3) vzhledem ktomu, že nevíme rychlost pozici VŠECH částic, nelze opravdu předpovídat budoucnoust
4) to, že se něco (podlě mě) chová nenáhodně, neznamená, že by to šlo zopakovat,
1) tím chci říct, že to co je pro nás běžné, nelze aplikovat na mikrosvět/vysoké rychlosti
2) viz 1
3) kruci i když bys znal atributy všech částic, nemužeš stejně předpovědět jak se ty částice budou dál pohybovat!!!
když tak stojíš zatím, že náhoda neexistuje tak mi řekni proč, proč si myslíš, že vše je předurčeno?
jetliže podle tebe náhoda neexistuje, pak "Bůh" nemá žádný význam pro dnešní svět, nemůže o ničem rozhodnout, nic změnit
Preco tu tlacis Boha? Chces na jeho existencii zakladat argumenty? Tak to sa nikam nedostaneme :)xp píše:#
# 1) tím chci říct, že to co je pro nás běžné, nelze aplikovat na mikrosvět/vysoké rychlosti#
#2) viz 1#
#3) kruci i když bys znal atributy všech částic, nemužeš stejně předpovědět jak se ty částice budou dál pohybovat!!!#
#když tak stojíš zatím, že náhoda neexistuje tak mi řekni proč, proč si myslíš, že vše je předurčeno? #
#jetliže podle tebe náhoda neexistuje, pak "Bůh" nemá žádný význam pro dnešní svět, nemůže o ničem rozhodnout, nic změnit
To Smokie: jestliže hrach věří v boha a tvrdí, že náhoda není, tedy vše už je dané, pak existence boha nemá žádný význam, protože i kdyby 100x chtěl nemůže nic změnit, jestliže řekne, že bůh i přesto ovlivňuje tento svět, pak jeho boha názývám kvantovou mechanikou a náhoda existuje, takže jak hrachu?
Osobně si myslim, že (ne)existence náhody se nedá dokazovat aplikací nějakých zákonů. Fyzikální zákony, jak už tu někdo napsal, nejsou dokonale. Ještě mnohem víc nejsou dokonale popisy mikrosvěta, takže ohánět se chováním mikrosvěta není zrovna košer. Stejne tak událostmi v černých děrách.
Rad bych se take vyjadril :)
Myslim ze nahoda neni, ale neexistuje ani osud. Zkusim vysvetlit proc.
napred priklad s kostkou. Budeme hazet regulerne kostkou a 10x po sobe hodime 6, nekdo to muze nazvat nahodou, ale neni, je to jen urcita pravdepodobnost ze tento stav nastane. Pokud bychom ovsem znali vsechny pocatecni hodnoty a podminky, a zajistili bychom ze vsech 10. hodech budou stejne hodime vzdy stejne cislo, muzeme si to predstavit jako ze misto hodu budeme tu kostku na stul pokladat proste ji 10x polozime sestkou nahoru, vzdy polozime 6 nahoru, a tim muzeme rict jake cislo padne priste jeste predtim nez tu kostku polozime. predpovidame budoucnost.
Pak tady byl uveden priklad o fotonech ... terorie relativity , mikrocastice.
Ano pokud foton leti proti sklu tak je urcita pravdepodobnost ze projde a nebo se odrazi, bylo uvedeno 50% na 50%. Berme ze to tak skutecne je ale zamyslel jste se proc to tak je?
Kdyz budete hazet pinponkovym mickem proti sklu, tak micek nikdy neprojde, ale v mikrosvete to najednou neplati, proc? no protoze foton neni micek, my vlastne nevime jak foton vypada my jen vime ze ma dualni charakter, coz znamena ze se chova jako castice i jako vlna, a taky vime ze je hrozne moc maly. Dale taky vime ze sklo neni neproniknutlne plocha, ale sklada se z atomu, ktere tvori molekuly ale tyto molekuly maji mezi sebou mezery, tvori mrizku, to ze foton projde 50 na 50 je dano tim, jestli foton narazi nebo nenarazi do mrizky, zalezi na hustote zminovane mrizky, protoze ale nejsme schopni , zatim , schopni rict jak presne vypada mrizka a jaky presny smer a rychlost ma foton, rikame tomu pravdepodobnost nebo taky nahoda.
Nebudu tu tedka presne resit situaci jak bychom mohli presne zmerit rychlos a smer castic, protoze jak bylo recene cim presneji se snazime zjistit jednu velicinu, znehodnocujeme tim tu druhou, ale rekneme ze jednou na to nejaky chytry pan prijde, jak to zjistit bez ztraty presnosti, obe dve(vsechny) veliciny.
A budeme mit uzavreny system, treba krychly o velikosti 1x1m a v nem zjistime presnou pozici, smer a rychlost vsech castic tohoto uzavreneho systemu, tak budeme schopni vytvorit matematicky model a predpovidat budoucnost uvnitr teto krychle. Samozrejme tohle neni doposud mozne nemame techniku jak to zmerit ani jak to spocitat... myslim tim ze by ten vypocet vsech castit byl mnohem pomalejsi nez skutecny cas, pro priklad predpovedet co se stane za 1 sekudnu by trvalo spocitat 10 sekund.
Z toho co jsem zde uvdel by se dalo uvest ze si myslim ze osud kazdeho cloveka je presne dany, ale to nikoliv!!! Nejsme totiz schopni a zrejme ani nebudeme zjistit stav vsech castit ve vesmiru, takze vzdycky bude nejaka neznama promenna v tomto matematickem modelu kteremu rikame zivot :)
To krajcovic: s tím souhlasím
Asi to vypadá, že si mylsím, že budoucnost je předem dané, ale to ne .... já to prostě nevim, ale jsem si jistej tím, že náhoda neexistuje a budoucnost lze předpovědět.
Podla mna je buducnost dana, ale iba do urciteho momentu, kedy stoji a caka na vysledok pritomnosti.DeaLer píše:#
# To krajcovic: s tím souhlasím#
##
#Asi to vypadá, že si mylsím, že budoucnost je předem dané, ale to ne .... já to prostě nevim, ale jsem si jistej tím, že náhoda neexistuje a budoucnost lze předpovědět.
Verim, ze je "budoucnost" dana, take ze nahoda neexistuje a ze budoucnost lze predpovedet; dokonce verim i v lidi, kteri ji za urcitych podivnych podminek predpovidat dokazou. Verim i v neco, cemu by se asi dalo rikat Buh, ale ne, ze bych to uctival. Musi to byt neco, co rozpohybovalo ten obrovsky kolos (svet, vesmir, nebo mozna i neco vic) a tim predurcilo minulost, pritomnost i budoucnost. Mozna ze umyslne, mozna ne, ale jestli ano, tak to musela byt inteligence tak obrovska, aby obsahla vsechny miniaturni castecky, ktere se v nasem svete vyskytuji, aby presne dokazala spocitat jejich chovani za miliony, miliardy, googly nebo mozna nekonecno let... A nebo, coz mi pripada pravdopodobnejsi, do toho proste jen tak stouchla, at uz si to dela co chce...
Ja nevidim duvod proc tu spousta lidi predpoklada ze budoucnost je dana. Nikdo prece nedokazal ze casova osa jiz existuje v celem rozsahu byti, nebo jsem o tom jeste neslysel.
Nic neni daneho, zijeme v pritomnosti a budoucnost jeste nenastala :)
Zcela presne nerozumim proc by neco melo byt daneho, jestlize uz v tuto chvili existuje budoucnost a my pouze kopirujeme jiz existujici udalosti tak to by byla nahoda :)
Ja se snazil rict to ze kazda akce vyvolava reakci a to jak v makrosvete tak i mikrosvete, pokud by existovala nahoda, tento zakon by neplatil, veci by se mohly dit tedy reagovat bez priciny=akce. A akce by nemusela vyvolavat reakci.
Ja si myslim ze budoucnost se da predpovedet, ale nikoliv z karet nebo z ruky, ale ze je teoreticky mozne ji spocitat ovsem pro uzavreny system. V teorii chaosu jsem cetl moc peknz priklad s rekou a sirkou.
Kdyz hodite sirku do reky, a chcete zjistit kde bude presne za 60 vterin, zjistit ze pokazde skonci nekde jinde. Otazka opet zni proc, vzdyt se v te rece nedeje nic tak sloziteho, prutok reky je porad stejny, sutry jsou porad na stejnem miste, ryby tam nejsou ani jina havet tak proc? no protoze tech jednoduchych matematickych operaci v te rece je strasne moc a z toho prece vznika ta rozmanitost. V laboratornich podminkach si muzete udelat kanal s tekouci vodou, s presnym regulatorem prutoku zajistit stale stejny prutok, a pak do nej dat jednu prekazku, a stejne mate porad deterministycky system, dokazete ho popsat, dejte tech sutru nekolik desitek, a uz to nespocitate, najednou mate stochasticky a pritom se sklada jenom z spousty deterministickych deju.
Zadna nahoda v tom neni :)
A dana budoucnost? ta taky kdo vi jestli ten laboratorni pokus udelam nebo ne? :)
Mno kdyz uz jsme u toho, jak je definovana pritomnost? Pokud je pritomnost to, co je ted, jak je ohranicene to ted? Muzu ji vymezit vterinou, potom setinou vteriny, tisicinou.. a muzu takhle pokracovat donekonecna az mi nakonec zbyde tak maly casovy usek, ze bych mohl rict, ze pritomnost vlastne neexistuje - ze tedy existuje jen minulost a budoucnost, ovsem hranici mezi nimy, pritomnost, neni mozne urcit, takze se nam to slije v jeden jediny celek.. :-)
Mno tedy jeste jednou... Jak je definovana minulost, pritomnost a budoucnost?
To krajcovic: ale také nikdo nedokázal opak ... když se podíváš výše na můj příspěvek, který se týká ESP (http://programujte.com/forum.php?akce=prispevek&id=4079&sekce=#30861), tak se z toho dá něco usuzovat, ale já opravdu nemůžu říct, jestli je budoucnost celá daná, nebo jen stěžejní části, nebo vůbec. Stejné je to i s existencí budoucnosti a minulosti ... parapsychologický model uvádí, že jsou to paralelně existující reality.
Je velmi nepravděpodobné, že někdo dokáže předpovědět budoucnost z karet nebo ruky - dalo by se říct, že je to nemožné. Já sice tvrdím, že je možné všechno, ale to nesmíte brát doslovně.
To xp: to nevadí ... když se neobjeví nějakej "blbeček", tak si můžem pěkně popovídat
Celkom pekná téma chlapci, ale pred väčšinou Vašich pseudoargumentov je "verím" "musí to byť takto" a pod. Zvyšok je domyslené v rámci možnosti Vášho poznania toho kúska sveta okolo Vás.
Skúste si predstaviť, že náhoda pre určitý jav existuje aj nie. Že ťažké? Áno, je jednoduché oháňať sa presvedčením o tom, či a kde existuje, ale ako sa dá vyčítať, obe strany majú svoje argumenty. Teda náhoda existuje aj nie.
PS: Čo sa týka "stroja na predpovedaanie budúcnosti". Ak by sme to brali extrémne zjednodušene (a to je iba môj osobný výmysel), tak pochybujem, že ak by aj existoval dokonalý prístroj, ktorý by vzal do úvahy každý jeden atóm(alebo čokoľvek najmenšie), aj tak by tento prístroj nebol schopný predvídať, ako on sám ovplyvní budúcnosť. (Kto pozná dôkaz neriešiteľnosti zostrojenia algoritmu, ktorý by vedel zistiť, či sa v algoritme na jeho vstupe zacyklí nejaký cyklus donekonečna).
To Zelenac: Ja bych nerekl ze pritomnost ma nejake hranice, asi bych rekl ze je to vzdy posledni bod na casove ose, asi bych to prirovnal k definici normalniho bodu. Dale nedelitelny obekt na ose. Sohloasim s tebou ze vlastne pokud si reknu TED!!! je pritomnost, tak uz se vlastne jedna o minulost.
ve wikipedii jsem nasel tento popis casoprostoru. Pracuji tam s absolutni minulosti.. budoucnosti... atd, sak se na to kouknete
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Casoprostor
Osobne mam trosku problem predstavit si ty kuzely udalosti, ale to bude asi tim ze se pracuje s 4D.
To DeaLer:
O ESP si budu muset neco nastudovat, ale nebudu nic nalhavat, osobne mi to vubec nepripada verohodne. Mozna se pletu, ale ten priklad mi pripomina teleshoping
To krajcovic: jako většině lidí ... samozřejmě nemůžu na 100% říct, že je to pravda, ale čerpám z důvěryhodných zdrojů
xp píše: k čemu by ti to bylo? možná bys určil blízkou budoucnoust, ale předpovídat čím dál větší budoucnost bys nedokázal, pravděpodobnost, že by se stalo cos předpověděl by klesala, ve vesmíru neustále a NÁHODNĚ VZNIKAJÍ PÁRY VIRTUÁLNÍCH ČÁSTIC; můžeš určit je pravděpodobnost kudy částice dál poletí, i když bys znal přesně její atributy, takový je náš svět
To Johny:neříkej, že tu nemáme žádné pádné důkazy. xp je z nás určitě ve fyzice nejlíp a pokud má ověřené informace, že výše uvedený výrok je pravdivý, tak máme důkaz že budoucnost není dána.
To to_jsem_ja: důkaz nemáme ... hypotézy nejsou důkazy
tak jo, doplnim jeste neco z teologického hlediska:
xp píše:#
# jetliže podle tebe náhoda neexistuje, pak "Bůh" nemá žádný význam pro dnešní svět, nemůže o ničem rozhodnout, nic změnit
ano, Bůh nemá pro mě význam v dnešním světě. (respektive v tomto světě). křesťanství je založeno na posmrtném životě (jak to bude, co to bude nikdo neví)
xp píše:#
# To Smokie: jestliže hrach věří v boha a tvrdí, že náhoda není, tedy vše už je dané, pak existence boha nemá žádný význam, protože i kdyby 100x chtěl nemůže nic změnit, jestliže řekne, že bůh i přesto ovlivňuje tento svět, pak jeho boha názývám kvantovou mechanikou a náhoda existuje, takže jak hrachu?#
#
1) Buh neni omezen casem. proc? protoze neni hmotny. proto. ;)
2) Buh je [podtrzene]paradoxni[/podtrzene] - toto je asi nejpersnejsi definice Boha, kterou teologické spicky dokazali vytvorit. Buh je i neni. Buh zasahuje ale vlastne taky nezasahuje.
3) Boha do toho moc neplet, protoze o nem vlastne vime jeste min nez o fyzikalnich zakonitostech vesmiru
4) nabozenstvi je o vire a ne o faktech, kdybych mel svou viru stavet an faktech, tak to neni vira, ale inteligence
To hrach:já bych ti rád odporoval. taky věřím v Boha, ale to je teď vcelku jednu, takže k věci. kdyby bylo už teď vše dáno, tak je vlastně jedno jestli budu celý život hodný nebo zlý, protože už teď je jasné ja se budu chovat tudíž i to co se se mnou stane v posmrtném životě... :D:D:D. vždyŤ tohle odporuje samotným základům víry
kdo tomuhle věří, věří tomu, že nemá svobodnou vůli a svobodnou vůli nemají jen otroci. talže kdo tomů věří, tak věří, že sám je otrok něčeho předem daného
Jak jsme se dostali k vire? Ono toho samotne vire odporuje mnohem vic.
Zkusil jsem se povznest nad to ze v boha neverim, potlacit sve presvedceni o neexistenci boha a precetl jsem si bibli, no nebudu zde popisovat sve dojmy, ale hodne jsem se u toho zasmal, no ale podle te knihy buh nastolil poradek v chaosu a vira dava smysl zivota. Pokud bych mel definovat ziskane poznatky z teto knihy jednou vetou.
Ale ja se ptam, jestlize smyslem zivota je byt doby a konat dobro, jaky smysl ma potom posmrtny zivot? co tam ta duse ma jako s tim bohem delat?
PS: BTW vite ze v bibli pripravi buh o zivot pres dva miliony lidi a satan jenom 10? :) nevim sice jak to nekdo spocital ale zaplaveni sveta zniceni sodoy-gomory... atd. Jak prisli krestane na to ze buh je hodny :) doporucuji precist i nejakou jinou nabozenskou literaturu :)
kZkusil jsem se povznest nad to ze v boha neverim, potlacit sve presvedceni o neexistenci boha a precetl jsem si bibli, no nebudu zde popisovat sve dojmy, ale hodne jsem se u toho zasmal
ti co se jen posmívají jsou ubozí
a jestli sis nevšiml, tak jsme se nedostali kvíře, ale pouze jsme vzali v úvahu náboženský pohled na věc. nauč se číst:))
krajcovic: nechci se te dotknout, ale cist v dnesni dobe bibli a brat ji doslovne, nebrat pri tom v potaz kdy byla napsana, jaka byla v te dobe dejinne-spolecenska situace, to je prinejmensim zbytecne a muze to vest k zavadejicim zaverum.
to_jsem_ja píše:#
# To hrach:já bych ti rád odporoval. taky věřím v Boha, ale to je teď vcelku jednu, takže k věci. kdyby bylo už teď vše dáno, tak je vlastně jedno jestli budu celý život hodný nebo zlý, protože už teď je jasné ja se budu chovat tudíž i to co se se mnou stane v posmrtném životě... :D:D:D. vždyŤ tohle odporuje samotným základům víry#
#kdo tomuhle věří, věří tomu, že nemá svobodnou vůli a svobodnou vůli nemají jen otroci. talže kdo tomů věří, tak věří, že sám je otrok něčeho předem daného
Mas "svobodnou" vuli, rozhodujes se na zakladne svych citu, smyslu - vzdy se rozhodnes v to, co je pro tebe v dane chvili nejlepsi, tim zase ovlivnis rozhodnuti jinych lidi (rekl bych neco jako dominovy efekt), a prave proto je budoucnost dana...
Mas "svobodnou" vuli, rozhodujes se na zakladne svych citu, smyslu - vzdy se rozhodnes v to, co je pro tebe v dane chvili nejlepsi, tim zase ovlivnis rozhodnuti jinych lidi (rekl bych neco jako dominovy efekt), a prave proto je budoucnost dana...
pokud je dána budoucnost, tak je i dáno jak se rozhodnu a já svobodnou vůli nemám. pouze si myslím, že ji mám.
to_jsem_ja píše:#
##Mas "svobodnou" vuli, rozhodujes se na zakladne svych citu, smyslu - vzdy se rozhodnes v to, co je pro tebe v dane chvili nejlepsi, tim zase ovlivnis rozhodnuti jinych lidi (rekl bych neco jako dominovy efekt), a prave proto je budoucnost dana...
##
#pokud je dána budoucnost, tak je i dáno jak se rozhodnu a já svobodnou vůli nemám. pouze si myslím, že ji mám.
Ano, tak presne s tim souhlasim...
A neco snad naznacuje tomu, ze dana neni?
Kdyz mi trosicku pomuzete, tak zkusim predpovedet budoucnost:
Zavrete se do nejakeho pokoje bez vyspelejsich forem zivota (krome vas samozrejme), vezmete do ruky propisku, dejte tuto ruku s propiskou 10 cm nad podlahu tak, aby mezi propiskou a podlahou nebyla zadna prekazka, propisku pustte a nehybejte se..
A ta predpoved?? Propiska spadne na podlahu :-)
Mno takhle predpovidame budoucnost nekolikrat dene.. Vime, ze auto najednou nezrychli z 50 na 250km/h a dokazeme tak bezpecne prejit prez prechod.. Pri ping-pongu zase dokazeme predpovedet, jakym smerem se micek od palky odrazi.. Stejne tak treba u tenisu, fotbalu a ostatnich sportu, ba casto dokazeme predpovedet i reakci lidi ci zvirat..
Neni to nic jineho nez matematika.. Az se nam jednou podari proniknout vice do taju fyzikalnich zakonu, a ziskame k tomu mit prislusnou vypocetni silu, tak budeme schopni predpovidat budoucnost a take s jistotou rici, ze budoucnost je "dana"..
když se podíváte výš tak si všimnete výroku:
xp píše: k čemu by ti to bylo? možná bys určil blízkou budoucnoust, ale předpovídat čím dál větší budoucnost bys nedokázal, pravděpodobnost, že by se stalo cos předpověděl by klesala, ve vesmíru neustále a NÁHODNĚ VZNIKAJÍ PÁRY VIRTUÁLNÍCH ČÁSTIC; můžeš určit je pravděpodobnost kudy částice dál poletí, i když bys znal přesně její atributy, takový je náš svět
teorii na kterou přišli geniální fyzici(Hawking a.t.d.). nechci se vás nějak dotknout, ale raději budu věřit lidem, kteří se tím zabývají desítky let(nehleďe na jejich inteligenci), než někomu kdo si myslí:"to přece musí jít nějak spočítat" a rozhazuje to kolem sebe. neříkám, že se nemohli splést, říkám pouze, že o tom ví kapánek víc než my všichni dohromady a, že by to netvrdili kdyby si tím nebyli jisti.
(omlouvám se, že to cituji už poněkolikakeré, ale někteří si toho ještě nevšimli)
To to_jsem_ja: bohužel se někteří nenaučili pořádně číst, zatím tu nikdo nepředložil pádný důkazy proč náhoda neexistuje, a ani zatím nebyly zpochybněny mnou uvedé výroky; číst tu od některých příspěvky je opravdu k pousmání
Lenze nikto tu ani nedal padny dokaz, ze nahoda existuje (aspon som si to nevsimol).xp píše:#
# To to_jsem_ja: bohužel se někteří nenaučili pořádně číst, zatím tu nikdo nepředložil pádný důkazy proč náhoda neexistuje, a ani zatím nebyly zpochybněny mnou uvedé výroky; číst tu od některých příspěvky je opravdu k pousmání
V podstate sa len tocime dookola a neviem k ziadnemu jasnemu zaveru dojst, ale...kto cakal, ze aj dojdeme? Nie je to v nasich silach :)
To xp: Mam z toho takovy pocit, ze aktualne je "vedecky prokazane", ze budoucnosti jde hybat a ze nahoda existuje, a ze takove teorie jako deterministicky svet uz byly davno prekonany.. Vy jste prece ti velci kluci, protoze souhlasite s temi genialnimi vedci, citujete jejich vyroky a povazujete je za sve. Pritom urcite vsichni vime, ze tu nedokazeme zadna strana polozit jediny padny dukaz! Muzeme tu jen horecne debatovat na tema, o kterem (vetsinou) nic moc nevime (ostatne jako zbytek lidstva), hadat se, kricet na sebe, usmirovat se a prekonavat rekordy v poctu prispevku.. Uvadet blaznive teorie, delat silene zavery.. A to je snad na tom to zabavne, nebo se mylim?
kdo tvrdi ze nahoda neexistuje, at vyvrati Heisenberguv princip neurcitosti, dokud nebude dokazana jeho nepravdivost(a zatim vsechny pokusy ukazuji ze tento princip funguje), neni mozno rict, ze nahoda neexistuje.
dokazat nelze ani Newtonovy zakony. stejne s nimi vsak pocitame. proc? protoze dobre popisuji to, s cim se denne setkavame. teorie relativity zase dobre popisuje to, co se deje pri rychlostech blizicich se rychlosti svetla. kvantova teorie zase dobre popisuje deje mikrosveta. je jednoduche rict ze tyto teorie neplati, jsou to prece jen teorie. vzhledem k subjektivnosti vnimani vsak nemame jinou moznost
Myslym, ze se schodneme alespon na tom, ze tohle vlakno se strasne dlouho nacita ;-)
Pokracovani http://programujte.com/forum.php?akce=prispevek&id=4144
sneakfast píše:#
# ano, zda se(zda se!) ze dana neni, a ze to je urceno samotnou podstatou fyziky
jsem za to, že ikdyž je budoucnost (teda podle mě) daná, tak ji nemůžeme předpovídat,a to proto, ze [podtrzene]"to je urceno samotnou podstatou fyziky"[/podtrzene] - proste kdybych zjistil budoucnost. (ci minulost), svim vedenim bych zmenil budoucnost, zcehoz plyne, ze jsem vlastne v utot chvili zjistil neplatnou budoucnost.
hodne tak zjednodusene.. ale tak bych chapal samu [podtrzene]podstatu[/podtrzene]
hrach píše:#
##sneakfast píše:#
# ano, zda se(zda se!) ze dana neni, a ze to je urceno samotnou podstatou fyziky
#jsem za to, že ikdyž je budoucnost (teda podle mě) daná, tak ji nemůžeme předpovídat,a to proto, ze [podtrzene]"to je urceno samotnou podstatou fyziky"[/podtrzene] - proste kdybych zjistil budoucnost. (ci minulost), svim vedenim bych zmenil budoucnost, zcehoz plyne, ze jsem vlastne v utot chvili zjistil neplatnou budoucnost.#
##
#hodne tak zjednodusene.. ale tak bych chapal samu [podtrzene]podstatu[/podtrzene]
To zalezi jestli se na to divas z tvych oci nebo z oci "nad tebou" (ted nemyslim nejakou vyssi entitu :))
Buducnost "moze pocitat" s tym, ze ju poznas. To, ze zistis co sa stane este neznamena, ze sa vdaka tomu stane neplatna.hrach píše:#
##sneakfast píše:#
# ano, zda se(zda se!) ze dana neni, a ze to je urceno samotnou podstatou fyziky
#jsem za to, že ikdyž je budoucnost (teda podle mě) daná, tak ji nemůžeme předpovídat,a to proto, ze [podtrzene]"to je urceno samotnou podstatou fyziky"[/podtrzene] - proste kdybych zjistil budoucnost. (ci minulost), svim vedenim bych zmenil budoucnost, zcehoz plyne, ze jsem vlastne v utot chvili zjistil neplatnou budoucnost.#
##
#hodne tak zjednodusene.. ale tak bych chapal samu [podtrzene]podstatu[/podtrzene]
Ked hodis do vody kamen, tak vies predpovedat, ze voda ta ostrieka, ale to, ze to vies neznamena, ze vdaka tomu ostanes suchy.
To xp: není co zpochybňovat, ale je třeba si uvědomit, že jsou i jiné vědní obory ... patříční odborníci se tomu taky věnují desítky let a mnoho věcí je potvrzeno (např. zmíněná možnost předpovídání budoucnosti a tedy neexistence náhody)
pokracujte zde plssssssss programujte.com/forum.php?akce=prispevek&id=4144 ;-)
To hrach: s tím nelze souhlasit ... pokud ty zjistíš jaká je budoucnost, tak nic nezměníš, protože v takovém případě byla i ta "změna" součástí budoucnosti
Podle mě, náhoda existuje, protože pak by sedalo všechno předpovědět a zjistit co se stane i nečekaně se může objevit náhoda, ale umělá inteligence ji nemá protože se dá předpovědět, ale podle mě třeba losovací zařízení by se dalo předpověděd.
Prostě [podtrzene]!!!NÁHODA EXISTUJE!!![/podtrzene]
Heeej? Dokaz :)paking píše:#
# Podle mě, náhoda existuje, protože pak by sedalo všechno předpovědět a zjistit co se stane i nečekaně se může objevit náhoda, ale umělá inteligence ji nemá protože se dá předpovědět, ale podle mě třeba losovací zařízení by se dalo předpověděd.#
#Prostě [podtrzene]!!!NÁHODA EXISTUJE!!![/podtrzene]
Já si myslim, že myšlení živých tvorů je nepředpokladatelné, protože se rozhodnou podle náhody.
Ale umělá inteligence se dá předpovědět(nebo by se dala), protože neni živá a je to sestrojené.
A snad každý zná to příslový:
Náhoda je blbec!
to Paking: No tak jestli je mysleni nepredpokladany dej by se podle me dalo pekne dlouho diskutovat :)
Ale napadl me takovy pokus. Vezmeme mys a z ni udelame naprosto identicke klony, a tyto klony umistime do stejneho ale oddeleneho prostredi, a zajistime aby neprisly do styku s zadnym jinym zivocichem nebo bakterri, proste s nicim, jenom jim budeme podstrkovat stejne jidlo ve stejnou dobu, svitit jim budeme ve stejnou dobu, a davat jim stejne ukoly ve stejnou dobu, proste uplne vsechno.
Ja si myslim ze pokud bychom skutecne meli 2 naprosto identicke mysi na urovni DNA, a budou muset reagovat na uplne stejne zivotni podminky, tak se budou chovat uplne stejne.
Rovnou rikam ze je to jen moje fantazirovani, ale proc by zcela identicka vec se chovala pokazde jinak, kdyz na ni pusobi stejne veci, ikdyz v tomot pripade je to mozek?
Budou mit prece stejne zkusenosti, steje usporadani tela, stejny metabolismus, stejnou citlivost na podnety, i stejny prah bolestivosti.... budou to proste identicke klony zijici samostatne ale paralelne.
Myslite ze se budou skutecne chovat stejne? nebo sem se az moc zasnil? :)
DULEZITE: ani k jedne mysi neprijde nic jineho nez k te druhe.
jeste takova poznamka k tomu nahodnemu vznika castic v okoli cernych der, o kterych tu psal xp
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cern%C3%A1_d%C3%ADra
je to ponekud dlouhe, ale kdyz si najdete cas a precte si to, tak zjistite, ze ty pary virtualnich casti VUBEC nevznikaji nahodne, ale ze se jedna o dej ktery se jmenuje "vyparovani cernych der".
a ze ty pary virtualnich castic "nejspis" nevznikaji nahodne, ale ze se srazy 2 casti jedna z pod horizontu udalosti a druha z vne horizontu udalosti, pricemz ta v ne je pohecena, a to poskytne energii k opusteni gravitacniho pusobeni cerne diry, pricemz nam se zda ze vznikla nova castice. Je to samozrejme jenom jedna teorrie, ale je jich tam uvedenych vic, rozhodne stoji za precteni.
to XP: zkus mi poslat nejaky zdroj, ktera by tuto teorii potvrzovala, jinak se tu budem tocit furt dokolecka :)
ty neco zminis, nejakou teorii, princip, nebo dej, a tvrdis ze tam vznikaji castice samovolne, tedy z niceho, ja pak stravim dost casu tim, ze se tu teorii snazim nastudovat a abychom konecne mohli dospet k odpovedi k puvodni otazce, tedy jestli existuje NAHODA.
Nazacatku si zminoval ty pary virtualnich castic, tak uz jsme se dostali k tomu, ze vznikaji tak i tak, tedy srazkami, ale i samovolne.
Dale: Princip neurcitosti nerika nic o samovolnem vzniku castic!!! Princip neurcitosti rika, ze nemuzeme zmerit urcite dvojice velicin zcela presne, tedy nad urcitou chybu kterou vyjadruje Planckova konstanta. Cim presneji zmerime jednu s tim vetsim rozdilem nam vyjde druha. To ovsem plati pokud pro mereni pouzijeme svetlo s velmi kratkou vlnovou delkou, ktere se zatim pouziva pro presnou lokalizaci. konkretne je problem v tom, ze cim mensi=kratsi vlnovou delku puzijeme, tim vetsi energii ma foton, ktery zpusobi zmenu hybnosti, coz je prave ten rozdil, ktery vznika pri mereni naprikald polohy a pohybove hybnosti.
O tom jsme se tu ale uz bavili, to ze nejsme doposud schopni neco presne zmerit neznamena ze to je nahoda. V soucasne dobe nevime o zpusobu jak zmerit 2 souvisejici veliciny v kvantove mechanice, ale jestli prijdeme na to jak urcit obe veliciny bez samotneho ovlivneni budeme mit na pul vyhrano.
PS: jedna teorie se zabyva tim, jak zjistit fyzikalni veliciny z entropie plochy obektu
Přidej příspěvek
Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku
×Vložení zdrojáku
×Vložení obrázku
×Vložení videa
Uživatelé prohlížející si toto vlákno
Podobná vlákna
Existuje nahoda? 2 — založil Zelenáč
Že by náhoda ? — založil Jacob
Divna nahoda — založil Earl Cash
Moderátoři diskuze