Zdravím, s Linuxem začínám, proto někdy používám Debian, jindy WinXP. Rád bych se zeptal, jakým způsobem bych mohl bezpečně editovat soubory i na oddílech typu NTFS (kde jsou Win). Mám tam totiž data, ke kterým bych rád přistupoval z Win i Lin, včetně zápisu. Linuxáři, s kterými jsem se bavil o použití NTFS driverů mě odrazovali s tím, že se soubory mohou poškodit, nebo ještě něco horšího (poškození celé partition).
Jaký je váš názor?
Fórum › OS - GNU / Linux
Je bezpečné používat driver pro NTFS, příp. který?
http://programujte.com/view.php?cisloclanku=2007022107-Cteni-a-zapis-v%A0NTFS-nejen-pod-Linux - takže žádný problémy se zapisováním již nejsou
To Huge: Nebo je tu také možnost udělat si tři oddíly - NTFS (Win), Ext3(Lin) a FAT32 na data. Do toho oddílu by sis ukládal všechna data a bezpečně bys mohl přistupovat z Winu i Linu. Toť jen můj skromný názor ;-)
Ano, tak to máme udělané s bráchou, protože on je zarytý windowsak a já mu nechci lízt do zelí (a on neumí lízt do zelí mně :-D), takže máme "společný" oddíl, kde si prostě tak sdílíme data. ;c) Pokud je to ale v rámci jednoho člověka, který má GNU/Linux jako primár, tak lze šikovně udělat, že ext2 (možno i 3, ale to jsem nezkoušel) je přístupný z Total Commandera. Ovšem trošku bych se toho bál, že mi tam windows nadělá bordel. ;c)
Existuje i modul pro Windows, který umožní bezproblémové čtení a zápis na ext2 a ext3. Linuxové oddíly se normálně zobrazí v Tento počítač, jako by se jednalo o ntfs nebo fat.
http://www.fs-driver.org/
Jinak čtení a zápis NTFS nejsou pod Linuxem problém. Stačí mít některé z novějších jader.
Data jsou pro mě nad zlato (sice zálohuju, ale nepravidelně) a proto bych vsadil na jistotu ... tedy http://www.ntfs-linux.com/. Není zdarma, ale myslím, že se ta investice vrátí. Nevím, nakolik jsou kvalitnější než http://www.ntfs-3g.org/, ale řekl bych, že o dost (vzhledem k dostupnosti specifikace NTFS).
Já mám Windows na FAT32, taky řešení ;-)
DeaLer: To je jenom věc spekulací - zdrojový kód proprietárního řešení (mám na mysli toho ntfs-linux.com) nikdy nedostaneš, abys mohl porovnat s dalšími alternativami. Ovšem já si myslím, že daleko prokazatelnější by měly být zkušenosti statisíců (možno milionů) uživatelů, kteří s ntfs-3g denně pracují a prakticky nemají problém. Přeci jenom nevíš, kolik lidí to používá, kolik jich mělo možnost to otestovat a říct "ano, je to perfektní" nebo "ne, vůbec to nefunguje, pořád to hlásí nějaké chyby čtení/zápisu"... Máš ale pravdu, že u komerčního řešení by tu nějaká záruka být měla, ale víme, jak to chodí jinde...
Architekt: Takhle to je i u nás (a já dokud jsem nějaký windows měl (což už je hodně dávno ;c)), tak jsem taky jel na FAT32) a žádné problémy s tím nejsou.
To xHire: Já si nemyslím, že zdrojovej kód je pro porovnání kvality výsledku důležitej. Já už dobře znám ty statisíce (možná miliony) uživatelů a po dlouhodobých zkušenostech na jejich názory při volbě čehokoliv nedám (je to jen setina toho, co to může ovlivnit). Já si prostě myslím, že zavedená a uznávaná (pravděpodobně nejlepší nástroje pro správu disků) společnost, která coby partner MS má dostupné specifikace NTFS bude mít prostě lepší drivery (stabilnější, rychlejší, atd.), ale nemusí tomu tak být ... nevim, můžu zkusit.
Přidej příspěvek
Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku
×Vložení zdrojáku
×Vložení obrázku
×Vložení videa
Uživatelé prohlížející si toto vlákno
Podobná vlákna
Driver pro druhou grafickou kartu — založil Farrell
SuSE Linux & driver pro ATI Radeon 9550 — založil ProgDan
[Research] Ktery framework bude nejlepsi pro moji aplikaci? — založil karel.attl
Pripojeni diskovych oddilu - NTFS — založil Earl Cash
Kubuntu 9.04; práva u oddílu 'ntfs' — založil Chechot
Moderátoři diskuze