Zdravim.
Chcel by som sa opytat, ktory jazyk ma vacsie uplatnenie do buducnosti - C++ alebo C#
diky (resp. ktory sa oplati ucit)
Fórum › Offtopic
C++ vs. C#
ATTENTION! FLAME WARNING!
Dle mého názoru C++, ale je to samozřejmě jenom můj subjektivní názor. C# je dle mého ještě pořád moc závislá ná platformě Win.
To r^: jednoduchá odpověď ... oba
To Garret Raziel: jakoby to v dnešní době bylo směrodatný kritérium ;)
Já bych do toho zamotal ještě python a seznam by byl kompletní;)
Najdete zde články zabývající se matematikou základních a středních škol a databázi hlavolamů.
Pro vyzkoušení Vaš
To mephi: Tj, JAVA bude proti němu jen ořezávátko (pokud už není ;)
To Tomi: to záleží na interpretaci ostatních diskutujících ;) ale ne, já teď nemám na flame čas
To r^: Pokud programátor plně přemigruje na linux, tak bude určitě používat GTK# ve spojení se základním dokumentovaným .NET 1.1 API (plně implementovaný) a .NET 2.0 (myslím, že nějaký drobnosti chyběj) ... v tomto ohledu je tedy Mono plně dostačující (jeho výkon na svém stroji nemohu posoudit, přijde mi stejný jako u .NET FW 2.0). Pokud se rozhodne využívat proprietární části originálního frameworku, tak může narazit na problémy ... něco prostě není implementováno (i když do konce roku 2007 má vyjít mono s plnou implementaco ASP.NET 2.0, ADO.NET 2.0, WinForms 2.0 a některých dalších), ale i tak mě velmi překvapuje (právě pracuju na multiplatformním editoru), co všechno už Mono umožňuje (je to opravdu kvalitní alternativa a ne shit).
BTW: dobře soudíš něco, co jsi pravděpodobně ani nezkusil ;)
To DeaLer: to mi odlahlo pretoze nazvat Javu orezavatkom, tak s podobnym scenarom som sa uz stretol na viacerych forach, kde bohuzial islo vacsinou len o subjektivny nazor samozvanych expertov a zanietencov bez akychkolvek znalosti konkurencnych technologii (ci sa to uz tyka ludi preferujucich C# alebo Javu). C# je vynikajuci jazyk, ja sam ho preferujem na Win. platforme, ale Java jednoznacne nieje ziadne "orezavatko" oproti C#.
To r^: Java je na trhu uz dost dlho a za tu dobu si ziskala slusny podiel trhu. C# je sice pomerne mlady jazyk ale stava sa coraz popularnejsim. Z vlastnych skusenosti mozem povedat ze C# je jednoduchsi a v niektorych oblastiach sa s nim pracuje rychlejsie a o nieco "pohodlnejsie" ako s Javou, ale to je myslim si sposobene mierne odlisnu filozofiou Javy. Su rozne oblasti kde je preferovany jeden jazyk nad druhym a opacne. Ja si netrufam povedat ze Java je lepsia alebo horsia ako C# pretoze nic nieje dokonale a vsetko ma svoje vyhody aj nevyhody.
To Tomi: V současné době ne, ale oproti C# 3.0 ano (otázka je v jaké míře) ... ale to samozřejmě neznamená, že je JAVA špatná nebo že se na něco nehodí víc.
To r^: Ono dost záleží na tom, co chceš dělat ... na něco bude neřízené C++ "vždy" lepší než řízené jazyky.
Jave a .NETu ako technologiam sa jednoznacne oplati venovat, podla mna je v tom buducnost. C a C++ su da sa povedat mainstreamove jazyky v roznych oblastiach, v ktorych este dlho ostanu, len vyssie spominane technologie maju tu vyhodu ze su od svojich zakladov navrhnute tak aby pokryvali a riesili problemy tam, kde by to bolo napr. strasne zdlhave a nie moc efektivne pri pouziti C alebo C++.
To DeaLer: C# 3.0 je vynikajuce a mozno oproti Jave teraz ziska naskok co sa tyka urovni programovania. Java je teraz v tom stadiu, ze bola uvolnena ako Open Source a myslim si, ze chvilu bude trvat kym sa vsetky veci tykajuce sa tohoto procesu dostanu do "normalu". Potom sa ukaze aky vyznam to malo a ako to dalej bude smerovat.
To Tomi: JJ, třeba půjde cestou Cobolu, který po uvolnění pod OpenSource licencí zaniknul ;) (neberte to vážně)
To DeaLer: Taky (d)efekt to dufam mat nebude :D. Myslim si ze tento krok je urcitym "vyskumom", ze aky dopad to bude mat na tak rozsiahlejsiu technologiu. Java ma vysoku podporu napr. u IBM alebo Oracle a o Sun-e ani nehovorim :). Tymto vznika moznost spojit to cele nejako dokopy, centralizovat vyvoj a spolupracu (nehovorim ze to doteraz nebolo, ale takto to zrejme nadobnudne vacsich rozmerov).
Myslim si ze rozoberat co ma zmysel do budcna je len zbytocna strata casu. Kazdy tu z vas pisal rozne hypotezy, lenze nikto(tento dojem som nadobudol pri citani prispevkov) nezohladnuje odvetvie.. Vsetko mi to pripada akoby pre 99.9% diskutujucich sa vyvoj tocil len na desktopoch. Bohuzial to je len jedna cast celeho IT. Tieto moderne vecicky ako .NET, JAVA taktiez rozne web services maju zmysel hlavne v roznych business rieseniach. JAVu by som nnpodcenoval, uz len s toho dovodu ze su k nej nakolneny hraci ktory doslova a dopismena diktuju trend.. C/C++ malo, ma a bude mat stale velky vyznam. Su odvetvia kde je kazdy byte dolezity. Su proste smery kde .NET a JAVA niesu ziadnym prinosom, taktiez su prudy kde kazdy den dakuju bohuza tieto technologie.
Typujem ze zakladatel tohto clanku riesi dilemu, ci sa venovat C# alebo C++ a zaujima ho to hlavne preto lebo asiq ma zajuem to studovat a nasledne pracovat ako programator. Takze k k profesii programator z vlastnej skusenosti mozem povedat, ze je potrebne sa hlavne ucit programovat.. je jedno ci je to c++, c#, c, cobol alebo aj packal. Skor by som sa zameral na studium veci ako je OOP, ako vlasnte pocitace funguju, uvedomit si co je bit, byte, pochopit ako pracuju datove struktury. Najlebsim ucitelom v tomto pripade je prax a az pri realnych projektoch clovek zisti co pre neho je a nieje dolezite. Tie jazyky su koniec koncov na 70% stale o tom istom. Taktiez mam pocit ze zakladatel tohto vlakna ma obavy ci nahodou C++ nebude vytlacene C#-om. DObra sprava. Nebude! Tato doba nikdy nenastane uz len z dovodu ze ide o dva odlisne veci. Vela ludi myli prave ten nazov. Vela ludi ma pocit ze C# je nastupcom C++, pritom ide o nieco uplne ine.Je to ako spolu miesat hrusky a paradajky(jablka maju k hruskam blizko, je to ovocie)
To sn3d: Konecne prispevok, ktory mi pomohol a trochu ujasnil mysel.... Naozaj mas pravdu v tom ze treba vediet programovat a bud zrucny v IT... Syntax sa nejako naucis :) :) a koniec koncov si je aj podobna.
Good link:
http://www.tiobe.com/tpci.htm
To sn3d:
Myslim si, ze ani teba by nepotesilo kebyze venujes nenavratny cas studiu nejakej problematiky alebo technologie a po case zistis, ze to co si sa naucil nieje preferovane a tym padom o tvoje vedomosti nieje taky zaujem ako pri inych veciach. Prieskum trhu a trendov je podla mojho nazoru velmi dolezita vec, na zaklade ktorej sa rozhodujes, ktore riesenie alebo cesta bude pre teba najvyhodnejsia a nie sa bezhlavo do niecoho pustit so systemom "nejako bolo, nejako bude".
Pre "desktopovu" a business cast IT sa vyvija vacsina softwaru a autor tohoto vlakna sa pytal ktory jazyk ma vacsie uplatnenie do buducnosti pricom tieto jazyky patria pod mainstream tychto odvetvi. Vyznam C/C++ tu pokial viem nikto nepodcenoval len sa spomenulo, ze Java a .NET su pri roznych problemoch lepsim riesenim z dovodu ich urcenia a vyvoja.
Suhlasim s tebou ze najpodstatnejsie je ovladat principy a nie syntakticke zalezitosti, ale ani tie principy sa nemas sancu dobre naucit pokial ich realne niekde nepouzijes alebo neodskusas a to najlepsie v niektorom z uvedenych jazykov. Tu opat prichadza na rad prieskum trhu, kde zistujes co by bolo asi tak najvyhodnejsie pouzit aby si po nejakom case nezistil, ze musis prejst na iny programovaci jazyk alebo plaformu a tym padom stracat cas dalsim studiom, ktory by si mohol investovat niekde inde.
2 sn3d - suhlasim , odhalil si ma :-) s vysokou presnostou :D
2 Tomi - suhlasim , tak teda aky jazyk si si vybral ty :) ?
Mam to chapat tak ze buissnes softy nemusia zrat super extra malo systemovych zdrojov a preto je v poho robit ich v Jave alebo .NET
Ale zase medicinske programy matematicke vypocty , telefonne centraly,databazy sa robia v C/C++ (pls. chapte to obrazne)
, trafil som sa aspon trocha ?
Myslite ze ked uz viem neaku tu syntax a mam neake skusenosti - hlavne PHP,Delphi (c++ trocha) treba ist na :
http://knihy.cpress.cz/Pocitac/Book.asp?ID=1225&SearchText=Algoritmy&SearchType=4
?
To r^: Zacinal som s C/C++, potom Java a teraz hlavne C#. Skor to ber tak ze technologie su stavane pre urcitu vec, ktoru maju vykonavat a na tu sa specializuju pricom mozu mat samozrejme aj sirsi rozsah. C/C++ sa pouziva pri casovo narocnych aplikaciach a tam kde je potrebny pristup k nizsim urovniam. Napr. NASA pouziva vyhradne C-ecko, pricom maximalne bezne vytazenie strojov vo vesmire nesmie presiahnut 20%. Ostatnych 80% vykonu je vyhradenych pre kriticke situacie (pokial si to dobre pamatam). To samozrejme nezname ze .NET alebo Java su nejako extremne pomale (Java je o nieco pomalsia ako .NET - dovod je interpretacia).
Medicinske programy - ja robim v Siemense a tam pozuivaju na vyvoj medicinskych platforiem .NET.
Matematicke vypocty - pre simulaciu kde nepotrebujes "okamzite" vysledky sa hojne pouziva Java.
Telefonne centraly - tazko povedat, zrejme C/C++ kvoli rychlosti a rozsahu.
Databazy - tie maju vlastny jazyk SQL takze tu je to trocha ine.
Co sa tyka tej knihy, tak tu mam doma a je na moj vkus trochu zlozito pisana (moj subjektivny nazor). Pokial sa chces ucit principy a techniky OOP, tak sa skus pozriet na knihu Myslíme objektově v jazyku Java 5.0.
To Tomi: Java sa nemusi vzdy interpretovat. Da sa prelozit nativne (AFAIK to aj C#), JIT (just in time kompilacia, toto je sa mi zda ze default u .NET) alebo interpretovane...
ak to prelozis nativne || JIT, rozdiel vo vykonne bude, imho, zanedbatelny...
to Tomi: neveril by si ale zazil som ake je to x-casu venovat studiu niecoho co som nakoniec mohol hodit za hlavu. X-rokov som proste bastil kody pre Windows, predchadzajuce dve zmestnania tiez boli postavene na Windoze.. cize som sa okienkoval.. venoval cas veciam ako ODBC este stare ADO .. COM atd.. a zrazu prisla zmena.. zacal som robit vo firme kde Windows je to posledne. PRoste vsetko je postavene na UNIXoch (ved telekomunikacie ale o tie ani tak neslo)... kde sa to hemzilo roznymi CISCO zariadeniamy, same rozne protokoly ako SNMP, UCP, SIP pojmy ako UMTS, SS7, HLR.. veci kore su tu x-rokov a clovek o nich ani netusi ako ASN.1 a neviem co vsetko.. vzivote som to nestudoval.. a proste bol som postaveny pred otazku.. bud to toho vlietnem alebo si mozem zbalit saky-paky.. co tym chcem povedat? Ze clovek nikdy nevie pri com skonci, co od neho zivot bude ocakavat a hlavne v IT nastavaju take situacie kde sa ucis jedno a nakoniec robis z druhym. V dnesnej dobe sa proste pozaduje flexibilnost.. ak sa clovek zlakne noveho a nevie sa prisposobovat-ucit.. tak to moze v IT rovno zabalit.
Je to vsetko otazka dopit-ponuka.. a to nikdo nevie presne odhadnut co bude. Podla mna clovek nic nepokazy ci bude studovat C#, JAVU alebo C/C++, uplatnenie si najde. Napriklad v BA je momentalny stav(co ja viem) ze je nedostatok JAVA ludi, ale toto nebude trvat stale, napriklad pred par rokmi v Prahe mali problem zohnat .NET ludi (no to mam od jedneho personalistu takze to moze byt skreslena informacia). O ludoch zo znalostami DWH ani nehovorim.
To k: JJ suhlasim a viem ze su rozne moznosti, ale ajtak kompilovane veci su rychlejsie ako interpretovane. IMHO rychlost vykonavania aplikacie dost zalezi aj od virtualneho stroja.
To sn3d: Tiez si myslim, ze podstatne je vediet sa prisposobit aktualnej situacii a z casoveho hladiska nie je lahke odhadnut trend do buducnosti. Ale ked si clovek vyberie technologie presadzovane najvacsimi "hracmi" na trhu tak si myslim, ze to riziko sa o nieco zmensuje.
To Tomi: Proč? Ono není možný provést AOT kompilaci až na cílovém stroji?
To DeaLer: Neviem ako to myslis. Z wikipedie:
There are implementations of Java compilers that translate the Java language code to native object code, such as GCJ, removing the intermediate bytecode stage. This achieves good performance, but at the expense of portability; the output of these compilers can only be run on a single architecture.
To Tomi: V .NETu je možný vygenerovat z IL nativní kód (AOT kompilace) až na cílovém stroji (který už je pak závislý na konkrétním OS a optimalizovaný pro danou HW konfiguraci) ... přenositelnost tedy nezaniká. Podle toho co jsi vzal z Wiki to JAVA asi neumí a to je docela škoda.
Ok, celkom sa to vyvynulo :) este sa chem opytat co je DWH (warhouse - to som nasiel google("define:dwh") :-) ) , ale v com to spociva ?
Inac, nieco tu bolo aj o mono projecte , myslite si ze pojde "hore vodou" alebo "dole vodou" ?
To DeaLer:Java to tiez dokaze, ale pokial viem iba gcj, java original od sunu asi ne.
z man gcj (gcc-4.1):
A gcj command is like a gcc command, in that it consists of a number of options and file names. The following kinds of input file names are supported:
...
file.class
Java bytecode files.
...
gcj dava defaultne do native kodu (uz z *.java suborov), aby spravil .class, treba mu to nakazat.
To r^:Mono ma urcite buducnost, a nieco existuje aj pod menom dotGNU (.GNU) - podobnost s produktom M$ cisto nahodna :) - o tom ale vela nevim, wiki poveie viac
How a Java Compiler Works - http://www.netrino.com/Articles/CompilingJava/index.php sekcia Native code generation
Data WareHouse je centralizovane uchovavanie dat z roznych heterogennych systemov pre ucel ich distribucie alebo analyzy. Je to IMHO pomerne nova vec v oblasti databaz a v buducnosti by mala mat velke uplatnenie.
to R: nestratis sa ani z Perlom ba ani z asm. ani z nicim.. proste ked sa vies ucit, tak sa nestratis. Vyber si to co ti je najsympatickejsie ;) a co sa do teba samo vstrebava. Je blbost sa ucit nieco co sa ti nepaci, to nikam nevedie. Zaklad je zapalenost, vytrvalost a ako Lenin povedal ucit, ucit, ucit :)
Pred par dnami bol na shlashdote jeden clanok v ktorom sa rozoberalo to ze je problem najst dobrych programatorov a tam Frank Wiles napisal cca 5 bodov a jednym z nich bol:
- You don't need to hire an expert in language X, you can and should look for expert programmers that are willing to learn language X. An expert can easily cross over from being a novice in any language in a matter of a few weeks.
A odpoved na tvoju otazku: Ano, nestratis. Proste ked sa ti pacia tieto veci ako JAVA a .NET, tak nevahaj nad nimi ani sekundu. :) Drzim palce v samo-studiu ;)
Přidej příspěvek
Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku
×Vložení zdrojáku
×Vložení obrázku
×Vložení videa
Uživatelé prohlížející si toto vlákno
Moderátoři diskuze