Instalace SUSE na hardisk s Win XP – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Instalace SUSE na hardisk s Win XP – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.comInstalace SUSE na hardisk s Win XP – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com

 

Colpik0
Super člen
19. 9. 2007   #1
-
0
-

Chtěl bych si nainstalovat SUSE na disk, kde již sídlí Win XP. Sehnal jsem si PowerQuest Partition Magic a rozdělil disk na 3 oddíly - jeden pro Win (ten už tam byl, takže jsem ho jen zmenšil), druhý pro kořenový adresář linuxu (cca 15GB - hned jsem naformátoval do ext3) a třetí jako Linux swap (cca 2GB). Poté jsem nabootoval instalaci SUSE s DVD a prošel prvními kroky. Při dělení disku však chtěl instalátor rozdělit disk na 4 oddíly (z toho dva ext3, jeden swap a pak cosi co jsem nepochopil - nějaký c/windows/ nebo co...) a nějaký pátý smazat (to jsem taky nepochopil). Mám pokračovat a doufat, že ty XPčka tam zůstanou (při nejhorším bych je znova nainstaloval, žádná důležitá data tam nemám)?

P.S.: Někdo si možná říkáte, proč se na Win prostě nevykašlu a nepoužívám jen ten SUSE, ale jsou věci, u kterých je Win téměř nezbytný (práce s hudbou, Delphi, testování webových stránek v IE a další...)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
Dr.Šílenec
~ Anonymní uživatel
44 příspěvků
19. 9. 2007   #2
-
0
-

hehe ... mno ... on je v tomhle suse dost neprizpusobivej ten c/windows ci podobne je tzv. link na disk on ho chce proste predelat aby to mohl cist .. nicmene doporucuji ti nainstalovat spise Ubuntu... :-)¨a tam to jde velmi dobre osetrit ty disky ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
sn3d0
Věrný člen
19. 9. 2007   #3
-
0
-

Tieto instalacie SUSE(ale aj inych distro) si robia vsetko automaticky. Toto je niekedy fjan, niekedy nie. Ja osobne doporucujem tuto automatiku potlacit(cize urcite take prerozdelenie ak ti nevyhovuje zrus), a rozdelit si to podla seba. Ja mam napriklad len ext3 a swap.. na /home nepouzivam zvlast oddiel.Btw na swap ti bohate staci dvojnasobok RAMky(ak mas 1GB tak nic som nepovedal).

k tomu P.S, nikto si nic nehovory ;) takych ludi je mnozstvo.To len rypalkovia na forach ked nemaju co rozoberat tak meraju kto je viac Linux ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
shutdown -h now
Colpik0
Super člen
20. 9. 2007   #4
-
0
-

To Dr.Šílenec:
S Ubuntu mám už nějaké zkušenosti, ale díky tomu, že chci ten Linux instalovat na notebook s monitorem, který má nestandartní rozměry, Gnome si hned při nabootování LiveCD automaticky nastaví rozlišení 800x600, do kterého se nevejde instalátor :)... a ikdyž už vím, že řešení problémů je denním chlebem uživatele Linuxu, v tomhle se mi moc vrtat nechce a navíc mi Ubuntu píše varovnou zprávu, která se týká nepodporovaného hardwaru, z čehož mám trochu strach. O SUSE jsem slyšel mnoho špatného, ale v roce 2006 to bylo nejpoužívanější distro v ČR a navíc mi ho doporučil jeden člověk, který o tom něco určitě bude vědět a shodou okolností má také notebook (u kterých se dnes prostě dělají divné monitory). Každopádně díky za radu :)

To sn3d:
To nevím jak (instalaci SUSE jsem viděl poprvé), ale určitě se na to pokusím přijít. Též díky za radu :)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
Dr.Šílenec
~ Anonymní uživatel
44 příspěvků
20. 9. 2007   #5
-
0
-

Ach boze ... staci trosku cist ;) ... ono to jde zmenit v jakem najede rozliseni :) pri vyberu bootovani to tam je ;) Jinak pokud ne UBUNTU tak Debian ... ale SUSE ti fakt nedoporucuju to uz dneska neni Linux :-D dle meho nazoru ... je to s*acka, ale to pokud na mne nedas casem poznas :))

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Colpik0
Super člen
20. 9. 2007   #6
-
0
-

Jestli myslíš to menu, co ti vyskočí, když stiskneš F3 nebo F4 (nebo něco podobnýho), tak to mi nefunguje :). Ale počkej něco jsem našel tady: http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=4496
a tady:
http://forum.ubuntu.cz/viewtopic.php?id=7454
takže díky, žes mě udržel u Ubuntu... teď jen škoda toho DVDčka, na které jsem vypálil SUSE :D

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
Dr.Silenec
~ Anonymní uživatel
44 příspěvků
21. 9. 2007   #7
-
0
-

To Colpik: Tak to urcite :-D a to jen proto, ze to je SUSE :D

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Colpik0
Super člen
21. 9. 2007   #8
-
0
-

To Colpik: Tak to urcite :-D a to jen proto, ze to je SUSE :D


Tos špatně pochopil. Zaprvé to byla sranda a za druhé někdo prostě může mít doma málo DVDček.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
k
~ Anonymní uživatel
144 příspěvků
21. 9. 2007   #9
-
0
-

Asi (urcite) so mnou zopar (dost) ludi suhlasit nebude ale radsej by som volil SuSE. Ja som presiel z SuSE na Ubuntu (len pre to, ze uz bola stara - 10.0 a chcel som skusit nieco zalozene na .deb) no a strach a hroza. Ubuntu sa jednoduchostou konfiguracie, podporou zariadeni po default instale a celkovym user-frendlinesom SuSE nemoze ani zdaleka rovnat. Z Ubuntu a SuSE je urcite lepsia volba SuSE.

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Colpik0
Super člen
21. 9. 2007   #10
-
0
-

To k: No tak já jsem zatím zkoušel jen Ubuntu, Knoppix a DANIX, které používají balíčkovací systém Debianu, takže jsem vlastně nic jiného zatím nepoznal. Nicméně jsem o Fedoře, Mandrivě a dalších distrech, které používají RPM, slyšel spíše špatné věci a na SUSE jsem chtěl přejít jen proto, že mi Ubuntu blblo a proto, že mi ho doporučil jeden člověk, který má taky laptop. Nakonec jsem si nainstaloval Ubuntu a už musím jen vychytat pár mušek. Tvoje nadšení ze SUSE ti neberu, ale Ubuntu je nekomerční a výborně dokumentované v mnoha jazycích. Asi je pravda, že SUSE je jednodušší, ale jednoduchost pro mě (a pro spoustu dalších lidí) není rozhodující.

P.S.: Jestli píšu blbosti, promiňte mi to :)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
k
~ Anonymní uživatel
144 příspěvků
21. 9. 2007   #11
-
0
-

S tou jednoduchostou som to myslel takto: SuSE aj Ubuntu su klikatka, az na to ze Ubuntu je (z mojho pohladu) domotane a chaoticke klikatko (nieco ako Win95 s linuxovou stabilitou ;) )
A k tomu rpm, ja som suse pouzival asi 1.5 roka a nejko velmo mi nevadilo ze to bolo rpm, najvacsi problem rpm je to ze blaik pre, povedzme, fedoru neninstalujes pod suse a pod. (ale nieco urcene pre Debian [.deb] pod Debian-based (napr. Ubuntu) nainstalujes...) ale ruku na srdce, vacsinu softu instalujes z oficialnych repozitarov distier a tam mas funkcnost ako-tak zarucenu. Koniec-koncov, aj Linus Torvalds pouziva rpm-kovu Fedoru...
Tie blaboly typu RPM suxxx su len reci par sfanatizovanych *Ubuntakov ktory dakde poculi, ze aky je .deb system skvely a .rpm nahovno a spustaju flejmy...
Teraz ma nechapte zle, .deb system je ozaj lepsi, no .rpm nie je vobec nejako zle...
A ked pre teba nie je jednoduchost dolezita tak tu mas Debian, Slackware, Gentoo... alebo hardcore - LFS
p.s. openSuSE je tiez nekomercna
p.s2.: toto nie je obhajoba SuSE/rpm/pokus o flejm ani nic podobne...

Edit: ale nehajme to, ja uz akosi nejsom objektivny... za ten 3/4 rok co Ubuntu pouzivam som si ho z nejkeho dovodu "znenavidel" a teraz tu spustam flejmy ako dajake decko...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Dr.Silenec
~ Anonymní uživatel
44 příspěvků
23. 9. 2007   #12
-
0
-

To k: Ach boze :-/ ono se staci precist treba wiki.ubuntu.cz ;) a zjistis, ze to tak chaoticke neni ... smula bohuzel je ze SuSE se stabilitou systemu snad uz i vic podoba Windowsum nez unixu ;) ... a proste ubuntu je sice mozna malicko tezsi v nekolika malo pripadech kazdopadne staci jen najet na googla a 99% veci si dovolim tvrdit, ze najdes jak udelat .. a jako pokud podporujes RPM s tim ze je to skoro stejne dobre jako DEB tak uz se vsecko vysvetluje a to tak, ze o tech balickovacich systemech moc nevis ;) ... ale je fakt, ze vsem nemuze vyhovovat jedno distro (proto taky vznika miliony dister) ... a Linus Torvalds pokud uz pouziva Fedoru coz se mi zda nepravde podobne .. (ten bude vyuzivat sluzeb Slackwaru ci neceho podobneho a RPM nejspis nebude vyuzivat a bude si kompilovat zdrojaky uplne sam jako to dela hodne lidi ;)
To Colpik: Zalezi na cloveku nekomu vic vyhovuje to ci ono ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
k
~ Anonymní uživatel
144 příspěvků
23. 9. 2007   #13
-
0
-

Ach jo, uz som sem nechcel pisat ale musim...
pre zaciatok ad Linus: http://apcmag.com/7017/linus_torvalds_talks_future_of_linux_page_3 ,priblizne v strede
SuSE si asi nikdy nepouzival, ze? Lebo inak by si taku kravinu (to s tou stabilitou) nikdy z huby nevypustil. Mam taky pocit ze si niekde cital ze M$+Novell maju nieco spolu a teraz vsetko co je z Novellu je zle a ich uzivatelia pojdu do pekla...
ad Slozitost Ubuntu: ubuntu nie je tazsie v tom pravom slova zmysle ale v tom ze jeho klikataka su neprahladne a chaoticke (z casti chyba Gnome, uznavam...).
A k Wiki: sranda je, ze ked som pouzival SuSE wiki som musel pouzit iba raz, ked som prvy krat instaloval Ati ovladace a linux som mal asi 2 tyzdne...
Ubuntacku wiki poznam, a uznavam ze je to jedna z najlepsich wiki ake poznam ale to nic nemeni na fakte, ze ani po pol roku som na Ubuntu nerozchodil Bluetooth klucenku (a to som sa snazil, predstav si ze som aj google pouzil...) a pod SuSE mi chodila bez ziadneho usilia (pripominam verziu SuSE - 10.0)...

a na zaver k RPM: Nehovorim ze som expert na balickovacie systemy, hovorim z vlastnych skusenosti. Ale rad sa necham poucit, povedz mi _presne_ v com je rpm taky zly pre bezneho uzivatela? Ak budes pod ubuntu instalovat balicky pomocou dpkg tiez zosalies zo zavilosti tak isto ako keby s rpm (program) instalujes .rpm baliky... Keby niekedy skusis programy ako napr Yast alebo yum tak by si vedel ze v pouzivani nie je tekmer ziadny rozdiel, zavislosti riesia uplne za teba ako napr aptitude...
Ale ak si nikdy nepouzival _skutocne_ desktopove distro a nie tu napodobeninu Win9X ktora bola vyrobena vykradnutim inak velmi dobreho systemu (Debian) nazyvanu *Ubuntu tak to nikdy nepochopis...
A navyse nedavno som cital (teraz sa mi hladat nechce) ze prave Ubuntu zacina rozbijat lahku prenositelnost .deb balickov medzi .deb-based distrami...

A nakoniec mi je to aj tak vsetko jedno, o mesiac presmazim cely hdd s Gentoo a tymto trapnym distrom sa uz dalej zaoberat nebudem a budem si uzivat Portage a cele binarne balicky budem mat v <>...

Ale hovorim kaslime na to, lebo uz je to off-topic a este k tomu aj flejm...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Colpik0
Super člen
25. 9. 2007   #14
-
0
-

Včera jsem zkusil openSUSE a šok mám z toho ještě teď. Hrůza! Vývojáři openSUSE naprosto zmrvili vzhled KDE i GNOME a to tak, že u GNOME je naprosto nelogicky lišta dole a openSUSE vzhled KDE jako by Windowsu z oka vypadl. A to jsem se ještě nevyjásřil o té nepřehledné nábídce aplikací s divným ovládáním a o tom divném ovládacím centru. To mi naprosto znechutilo mého 'miláčka' KDE. Jediná věc, kterou bych považoval za užitečnou je, že hned po nabootování vyberu rozlišení a ono se zachová i po instalaci, ne jako u jiných dister (ano, dívám se na tebe Ubuntu :D). Taky jsem zkoušel Fedoru, tam se mi však nohužel nerozjela grafika. Danix mi taky nejede, SLAX taky ne. Tohle vidím černě...

Nahlásit jako SPAM
IP: ...–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

Podobná vlákna

Instalace win. Xp — založil koudis

Instalace win xp — založil Anonymní uživatel

ClickOnce a instalace WIN služby — založil VladislavK

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý