Kargokultické vědy – Offtopic – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Kargokultické vědy – Offtopic – Fórum – Programujte.comKargokultické vědy – Offtopic – Fórum – Programujte.com

 

Jacob0
Věrný člen
22. 12. 2007   #1
-
0
-

Věříte v něco co spadá pod tuhle skupinu ?

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.90.173.–
Chtěl bych neznamená nic, chci znamená hodně.
Colpik0
Super člen
25. 12. 2007   #2
-
0
-

Jsou to všechno kraviny

Nahlásit jako SPAM
IP: 86.49.124.–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
mates0
Grafoman
25. 12. 2007   #3
-
0
-

he tak to slyším poprvé. vůbec nevim co to je :smile14:

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.161.–
DeaLer+2
Hero
25. 12. 2007   #4
-
0
-

Konkrétně tomu ne.

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.124.–
Dušan Janošík | web: djanosik.cz, @djanosik
Smokie0
Expert
25. 12. 2007   #5
-
0
-

O co tam ide?

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.212.21.–
Nefaritus
~ Redaktor
+2
Posthunter
26. 12. 2007   #6
-
0
-

To Smokie : JFGI :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.191.111.–
yaqwsx+9
Posthunter
26. 12. 2007   #7
-
0
-

To Nefaritus : Ehm?Mohl bys pls vysvetlit?

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.77.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Nefaritus
~ Redaktor
+2
Posthunter
26. 12. 2007   #8
-
0
-

To yaqwsx : Někdo to psal do těch zkratek
Just Fuckin' Google It :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.191.111.–
yaqwsx+9
Posthunter
26. 12. 2007   #9
-
0
-

To Nefaritus : Aha, ale prece jenom, nechtel bys mi to vysvetlit? :smile1: :smile1: :smile1:

Jinak tu zkratku asi zacnu pouzivat....

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.77.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
mates0
Grafoman
26. 12. 2007   #10
-
0
-

To Nefaritus : hehe jsem si na to vzpoměl :-D ale v tomhle případě jsem línej něco hledat

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.161.–
mates0
Grafoman
26. 12. 2007   #11
-
0
-

http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~halef/Public/Knihy/Feynman-HodnotaVedy.htm
tak přece kdo chce vědět tak si zkuste přečíst tohle.

Kargokult je označení, které používá R. D. Feynman pro označení napodobování,
od něhož si ti, kteří ho provádějí, slibují stejné výsledky, jaké mají ti, kteří danou čin-
nost provádějí v originále: „V Tichomoří žijí kmeny, které vyznávají kargokult. Během
války tu vídali přistávat letadla se spoustou prima věcí a chtějí, aby se to samé dělo
i nyní. Takže tu postavili cosi, co vypadá jako rozjezdové dráhy, a po jejich stranách
rozdělávají ohně. Mají dřevenou boudu pro muže, který v ní sedí se dvěma kusy dřeva
na hlavě jako se sluchátky a s bambusovým prutem trčícím jako anténa — to je dispečer
— a čekají, až letadla přistanou. Všechno dělají dobře. Formálně je to dokonalé. Vypadá
to přesně, jako to vypadalo tenkrát. Ale nefunguje to: Žádná letadla nepřistávají. Proto
všechny podobné postupy nazývám kargokultickou vědou. Navenek se řídí předpisy a for-
mami vědeckého bádání, ale něco podstatného jim uniká, protože letadla nepřistávají.


Tak najít o tom něco na googlu není lehké. poklud víte někdo o lepších zdrojích postněte je díky.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.161.–
Nefaritus
~ Redaktor
+2
Posthunter
26. 12. 2007   #12
-
0
-

To yaqwsx : Ja taky nevím co to je...jen že kdybych chtěl, tak zagooglim :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.191.111.–
Colpik0
Super člen
26. 12. 2007   #13
-
0
-

Říká vám něco třeba astrologie nebo věštění z ruky? Přesně tyhle kraviny jsou označovány jako kargokultické vědy.

Nahlásit jako SPAM
IP: 86.49.124.–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
Nefaritus
~ Redaktor
+2
Posthunter
26. 12. 2007   #14
-
0
-

To Colpik : No tak tomu nevěřim a takovýty rádoby "léčitele" bych kopal do pr...

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.191.111.–
yaqwsx+9
Posthunter
26. 12. 2007   #15
-
0
-

To Nefaritus : A proc na to jit zezedu?Vzdyt zepredu je to vetsi zazitek....(pro ty nechapave, ja bych je nikdy nekopal do maleho/stredniho/velkeho svalu hyzdoveho, ale do rozkroku)


Jinak se mi zdal ten priklad s temi domorodci dosti neprikladovy....Daleko prikladovejsi se mi zda astrologie...

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.77.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Nefaritus
~ Redaktor
+2
Posthunter
26. 12. 2007   #16
-
0
-

To yaqwsx : Máš recht :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.191.111.–
Erik0
Návštěvník
26. 12. 2007   #17
-
0
-

Este stale neviem ake presne su to vedy :/, ale na prave vestenie, ci ludovych liecitelov verim...

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.248.6.–
mates0
Grafoman
26. 12. 2007   #18
-
0
-

To Nefaritus : To yaqwsx : he tak mám stejný názor

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.161.–
tmi0
Věrný člen
29. 12. 2007   #19
-
0
-

no s tou astrologii bych tolik nespechal. co vlastne astrologie napodobuje? maximalne tak jina vesteni, jez vzinkla drive nez nejake exaktni vedy, takze rozhodne zadnou takovou vedu nenapodobuji. ovsem to neznamena ze je uznavam).

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.185.230.–
ksp.mff.cuni.cz -- doporučuje 5 z 0 přetečených bufferů!
Jacob0
Věrný člen
29. 12. 2007   #20
-
0
-

No já si teda myslim, že jsou to všechno blbosti. Spadá tam všechno co neni nějak vědecky dokázaný, ale tak trochu se to tváří jako věda - někdy až moc. S tim přirovnánim k těm kmenům se mi to zdá dobrý. Všechny tyhle "vědy" se tvářej jako vědy a i tak většinou postupujou, ale ty letadla jim tam moc nepřistávaj (žádný výsledky). Někdy se tam zařazuje i psychologie a to proto, že každej experiment by měl bejt opakovatelnej aby to byl vědeckej experiment. Když nejde opakovat, neni to vědeckej experiment. A právě psychologie dost často dělá tyhle průzkumy a to co jim vyjde považujou za výsledek, přesto, že ten výzkum dělali jenom jednou - tak nemohli ověřit jestli neni chybnej.

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.90.173.–
Chtěl bych neznamená nic, chci znamená hodně.
Earl Cash0
Věrný člen
29. 12. 2007   #21
-
0
-

nechapu smysl ani uzitek teto "vedy" takze nejspis NE...

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
geon0
Grafoman
29. 12. 2007   #22
-
0
-

Názor že "vše, co není vědecky ověřeno, neexistuje" je velmi rozšířen. Je to samozřejmě naprostá hovadina. Svět není jen hmota, jsou tu i síly, dokonce i hmotné, které zatím jen tušíme, někdo využívá podvědomě, někdo zneužívá, někdo protestuje. Je to zhola jedno, jestli někdo věří v elektromagnetické pole nebo ne. To prostě existuje a existovalo i když ještě o něm nikdo nevěděl. A stejně se to má i silami nebo vlastnostmi, které někdo jen tuší.

Kromě toho, již bylo přineseno mnoho důkazů, že vědy jako léčitelství, astrologie, psychotronika, homeopatie, telepatie, minulé životy a další existují. To že to někdo nechce nebo nemůže slyšet, to je jiná věc. Všechny tyto vědy mají i své šedé a černé představitele, které obory poškozují. To ale neznamená, že nemají reálný základ. Pokud budou správně uchopeny a využity, mohou přinést nebývalý pokrok.

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.69.40.–
geon. volume doprava.
DeaLer+2
Hero
29. 12. 2007   #23
-
0
-

To geon : Jestli dobře chápu, co jsou kargokultické vědy, tak tam tebou jmenované nespadají.

Pojem kargokultické vědy vymyslel nositel Nobelovy ceny za fyziku Richard Feynman ve svém projevu v roce 1974 ke studentům fyziky na Caltechu. Je to označení pro pseudovědu, která nemá nic společného s vědeckou poctivostí a pracují v ní lidé, kteří záměrně podávají lidem zkreslené informace, aby si zajistili slávu či peníze na další výzkum, ačkoliv na jejich práci nic vědeckého není.

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.92.147.–
Dušan Janošík | web: djanosik.cz, @djanosik
geon0
Grafoman
29. 12. 2007   #24
-
0
-

to asi jo, ale většina zde to chápe, jak čtu, jinak.

Nahlásit jako SPAM
IP: 83.69.40.–
geon. volume doprava.
DeaLer+2
Hero
29. 12. 2007   #25
-
0
-

To geon : JJ, všiml jsem si, ale raději to moc nekomentuju. Ty můj názor myslím znáš a to stačí ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.92.147.–
Dušan Janošík | web: djanosik.cz, @djanosik
Jacob0
Věrný člen
2. 1. 2008   #26
-
0
-

To geon :

Názor že "vše, co není vědecky ověřeno, neexistuje" je velmi rozšířen.


No to je samozdřejmně blbost, to je pozitivizmus. Třeba spravedlnost existuje a přesto jí věda nemá nějak ověřenou, nebo teoreticky přesně popsanou.

Kromě toho, již bylo přineseno mnoho důkazů, že vědy jako léčitelství, astrologie, psychotronika, homeopatie, telepatie, minulé životy a další existují.


To bych chtěl vidět ty důkazy. Vědecký důkazy, né takový, že to někomu stalo, pomohlo nebo povedlo.

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.90.173.–
Chtěl bych neznamená nic, chci znamená hodně.
DeaLer+2
Hero
2. 1. 2008   #27
-
0
-

To Jacob : Na internetu se to dost těžko hledá, ale v knížkách bývaj popsaný opakovatelný pokusy, který můžou posloužit jako důkaz, ale co dnes nelze zpochybnit že.

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.124.–
Dušan Janošík | web: djanosik.cz, @djanosik
mad_nightmare
~ Anonymní uživatel
14 příspěvků
2. 1. 2008   #28
-
0
-

Rozsestnik na Wiki : http://en.wikipedia.org/wiki/Cargo_cult_%28disambiguation%29

Jacob napsal:
To geon :

Názor že "vše, co není vědecky ověřeno, neexistuje" je velmi rozšířen.


No to je samozdřejmně blbost, to je pozitivizmus. Třeba spravedlnost existuje a přesto jí věda nemá nějak ověřenou, nebo teoreticky přesně popsanou.



Zajimalo by mne, co tak nezbytne vede k domnence, ze spravedlnost existuje, neni to tak trochu dogmatismus? Ackoliv nazor
"vše, co není vědecky ověřeno, neexistuje" zajiste spravny neni, jinak je tomu s nazorem "vše co není vědecky ověřeno nemohu s jistotou exaktne popsat".

Take bych se vyvaroval tvrzeni, ze praktiky jako lidove lecitelstvi ci homeopatie jsou "blbosti" a ze nenesou zadne vysledky, protoze podle mne zde hraje velkou roli autosugesce pacienta, ktera vysledky imho nest muze.

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.165.13.–
mad_nightmare
~ Anonymní uživatel
14 příspěvků
2. 1. 2008   #29
-
0
-

eh, omlouvam se, drobet mi ujelo formatovani :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.165.13.–
Jacob0
Věrný člen
2. 1. 2008   #30
-
0
-

To DeaLer : Uveď nějakej ... No pochybovat jde o všem, ale když už je něco v celku jasný, tak se o tom moc nepochybuje. Pochybuje se jenom o věcech, který nejsou ze všech stran správný, nebo jsou na ně různý názory.

To mad_nightmare : Nemyslim si, že jsou to "blbosti", ale nezdaj se mi z vědeckýho hlediska správný.

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.90.173.–
Chtěl bych neznamená nic, chci znamená hodně.
DeaLer+2
Hero
2. 1. 2008   #31
-
0
-

To Jacob : Já se na tyhle oblasti přímo neorientuju, takže nemůžu sloužit.

Editoval DeaLer: Nebo spíš nechci, v minulosti jsem tady o tom psal dost. Zkus pohledat v diskuzi.

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.124.–
Dušan Janošík | web: djanosik.cz, @djanosik
tmi0
Věrný člen
2. 1. 2008   #32
-
0
-

To Jacob : pozitivismus nesnasim protoze odmita metafyziku... zajimalo by me zda-li by metafyziku Feynman mezi kargokulticke vedy zaradil...

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.185.230.–
ksp.mff.cuni.cz -- doporučuje 5 z 0 přetečených bufferů!
DeaLer+2
Hero
2. 1. 2008   #33
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.124.–
Dušan Janošík | web: djanosik.cz, @djanosik
tmi0
Věrný člen
2. 1. 2008   #34
-
0
-

To DeaLer : no... naprvni pohled na me ta stranka moc dobre nezapusobila - asi by to chtelo profiltrovat obsah a vyclenit bludne a zmatecne informace (predevsim prideleni 50ti%ni pravdepodobnosti zniceni znameho sveta v roce 2012 podlozene vyrokem "stat se muze vsechno" a vyzva k "reaktivaci posvatnych mist" na mne pusobi obzvlast nechutne)... ale nechci soudit celek jen na zaklade prvniho dojmu, ac to k tomu vylozene svadi...

P.S: snazil jsem se aby citace pusobili stejne jako v puvodnim kontextu, stejne vsak v ramci objektivity doporucuji osobni overeni

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.185.230.–
ksp.mff.cuni.cz -- doporučuje 5 z 0 přetečených bufferů!
Jacob0
Věrný člen
2. 1. 2008   #35
-
0
-

To tmi : Já pozitivismus v oblibě nemám, to čím se řídí mi přijde blbý. Ale podle mě tam metafyzika patří ...

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.90.173.–
Chtěl bych neznamená nic, chci znamená hodně.
tmi0
Věrný člen
2. 1. 2008   #36
-
0
-

mezi kargokult? osobne bych si to troufal poprit, protoze metafyzika je zalozena na logicke a dokazovani v metafyzice je (nebo aspon by melo byt) obdobne jako dukazy ve formalni matematice... problem je pravdepodobne ve voleni axiomu, ktere byvavaji trochu "zvlastni". casto to vede k tomu, ze ac jsou dve teorie formalne spravne, navzajem jsou ve sporu (coz se ale pri volbe jinych axiomu muze stat i v matematice)

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.185.230.–
ksp.mff.cuni.cz -- doporučuje 5 z 0 přetečených bufferů!
DeaLer+2
Hero
2. 1. 2008   #37
-
0
-

To tmi : To je zrovna článek věnovaný astrologii a tomu já jako zdroji informací moc nevěřím, ale našel bych tam části, který dávaj smysl. Jsou tam články z různých zdrojů a pokud hledáš nějaký informace, tak je to nejjednodušší začátek.

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.124.–
Dušan Janošík | web: djanosik.cz, @djanosik
Jacob0
Věrný člen
2. 1. 2008   #38
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 81.90.173.–
Chtěl bych neznamená nic, chci znamená hodně.
tmi0
Věrný člen
2. 1. 2008   #39
-
0
-

to je zajimavej clanek, ale jestlize ma byt namiren vuci ateistum, materialistum atd., tak si myslim ze ucel prilis neplni - jeho myslenka totiz popira jakoukoli slepou viru (a vicemene prosazuje agnosticismus), tedy stejne dobre zaprisahly materialismus jako zaprisahly christianismus... ale napad samotny me pobavil...

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.185.230.–
ksp.mff.cuni.cz -- doporučuje 5 z 0 přetečených bufferů!
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 6 hostů

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý