Olympiada – Matematika – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Olympiada – Matematika – Fórum – Programujte.comOlympiada – Matematika – Fórum – Programujte.com

 

survik1
~ Moderátor
0
Posthunter
19. 2. 2008   #1
-
0
-

Dobrý den. Řeším jednu úlohu do Ma olympiády, ale nedaří se mi přijít na první postup. Prosil bych o nějakou radu, jak na to (jen prosím ne výsledek, musím na to přijít sám :) )



Na obrázku jsou dvě úhlopříčky a pak dvě příčky, které začínají z vrcholu do středu protější strany.

Úkolem je vypočítat m(2) tmavé nebo světlé plochy.

Děkuji za každou radu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.102.163.–
Život je jen hra, která se nedá vyhrát.
ONDRA
~ Anonymní uživatel
244 příspěvků
19. 2. 2008   #2
-
0
-

To survik1 : Já bych si obrázek pro jednoduchost rozdělil na polovinu podél jedné uhlopříčky. Vznikne trojúhelník, u kterého známe dvě těžnice, pak si stačí uvědomit, co pro ně platí.
(určitě to k něčemu vede, protože se mi to tak podařilo narychlo vyřešit, i když to není moc elegantní, ale nespočítal jsem kolik to výjde.)

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.101.29.–
Blujacker
~ Moderátor
0
Grafoman
19. 2. 2008   #3
-
0
-

To survik1 :
Ono to je celkem lehké spočítat, stačí znalost sinovy věty a dostatečně velký obrázek, protože těch úhlů, co se musí vyznačit je fakt hodně. Rozděl si obrázek na polovinu, protože ta uhlopříčka dělí obdélník na dvě stejné půlky.
Když jsem to počítal s celkem velkým zaokrouhlením, tak mi vyšlo že obsah tmavé plochy je 2.0948m^2. Pak jsem si to zkontroloval v jenom geometrickém programu a podle toho programu je obsah tmavé plochy přesně 2m^2.

Nevím, nakolik jsi v matematice zběhlý, já jsem při výpočtu použil několikrát sinovu větu a obsah trojúhelníku se spočítá jako
S=(a*va)/2

Ještě se na to koukni jestli to sám nevyřešíš, ale icq na mě máš, tak se můžeš samozřejmě ozvat.

btw, koukám že tam matematická olympiáda je celkem lehká, měl jsem to taky zkusit:)

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.220.226.–
Navštivte server Matematika pro každého
Najdete zde články zabývající se matematikou základních a středních škol a databázi hlavolamů.
Pro vyzkoušení Vaš
tmi0
Věrný člen
19. 2. 2008   #4
-
0
-

jee nereste matematickou olympiadu, ta je pro zabare...
delejte radsi olympiadu z programovani!

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.185.230.–
ksp.mff.cuni.cz -- doporučuje 5 z 0 přetečených bufferů!
survik1
~ Moderátor
0
Posthunter
20. 2. 2008   #5
-
0
-

To tmi : Já to mám povinně :(

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.102.163.–
Život je jen hra, která se nedá vyhrát.
yaqwsx+9
Posthunter
20. 2. 2008   #6
-
0
-

Hele, todle zadani mám doma. Jeden večer jsem se na to díval. Věděl jsem, jak na to, bohužel momentálně si nemohu vzpomenout.JAkmile jsi vzpomenu, poradím.Jinak já na to sinovu větu nepoužil...(Je to asi tím, že zatím nevím,cot to je...)
To tmi : Školy obvykle takovéto olympiády nedělají....Bohužel

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.86.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Blujacker
~ Moderátor
0
Grafoman
20. 2. 2008   #7
-
0
-

To yaqwsx : jo, sorry, jde to i bez sinovy věty;)
To jenom já vždycky hledám ve všem přílišnou složitost. Jde to přesně jak říkal ONDRA, pomocí těch těžnic.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.220.226.–
Navštivte server Matematika pro každého
Najdete zde články zabývající se matematikou základních a středních škol a databázi hlavolamů.
Pro vyzkoušení Vaš
tmi0
Věrný člen
20. 2. 2008   #8
-
0
-

To yaqwsx : ??? obvykle ne, tu olympiadu totiz dela prave jedna skola, a to matfyz, a dela ji pro celou republiku.
http://mo.mff.cuni.cz/p/

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.185.230.–
ksp.mff.cuni.cz -- doporučuje 5 z 0 přetečených bufferů!
yaqwsx+9
Posthunter
20. 2. 2008   #9
-
0
-

To tmi : NO, já myslel, že ji jako neorganizují, nepodporují. Například jsem se ptal učitele jestli něco takového neexistuje. Odpověděl mi že neví...

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.105.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
tmi0
Věrný člen
3. 3. 2008   #10
-
0
-

To yaqwsx : na nasi skole taky zadna velka podpora nebyla (ale alespon nam o tom ucitel rekl a preposlal dale nase vypracovani). doporucuju ti kontaktovat organizatory olympiady (topfer) a optat se jich kdo je koordinator v miste tveho bydliste, pripadne se dohodnout na moznosti posilani vysledku mailem. nebot olymiada je skvela a uzitecna vec

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.113.207.–
ksp.mff.cuni.cz -- doporučuje 5 z 0 přetečených bufferů!
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 3 hosté

Podobná vlákna

Olympiáda — založil Pauli

Matematická olympiáda. — založil pawlik

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý