Podnikatelé v oblasti webdesignu – Právo a podnikání – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Podnikatelé v oblasti webdesignu – Právo a podnikání – Fórum – Programujte.comPodnikatelé v oblasti webdesignu – Právo a podnikání – Fórum – Programujte.com

 

T.
~ Anonymní uživatel
8 příspěvků
15. 4. 2008   #1
-
0
-

Ahoj, zajímalo by mě, jestli když uděláte webovou stránku nějaké firmě a podnikáte na živnostenský list, jestli k tomu přibalíte nějakou smlouvu, do které zahrnete něco v tom smyslu, že si vyhrazujete nějaká práva, z důvodů, kdyby vámi vytvořený web někdo úmyslně poškodil a firma požadovala od vás náhradu. Či něco takové v tomto smyslu. Případně, že od doby předání práce se vzdávate nějakých práv.
Díky za rady.

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.113.181.–
Tocimanko0
Grafoman
15. 4. 2008   #2
-
0
-

Moje webstudio je na otca, ktorý má živnostenský list. Podmienky si môžeš napísať sám a.... základ je faktúrovať na osobu s živnosťou... V marketingu sa ja moc neorientujem, to skôr môj otec, ktorý je finančný poradca...

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.54.–
byF0
Návštěvník
15. 4. 2008   #3
-
0
-

Smlouva o dílo je samozřejmostí. To, co v ní není obsaženo, se dále řídí § 536 a násl. (Smlouva o dílo) obchodního zákoníku v účinném znění. Nakládání se samotnými files mám ošetřeno licencí, která je samostatným právním dokumentem. Ve smlouvě mám paragraf týkající se vad díla. Já poskytuji standardní záruční lhůtu 6 měsíců, která je i v občanském zákoníku. Nicméně nejsem povinnen odstraňovat vady, které si udělá zákazník sám nepřiměřenými zásahy. Dále cituji obch. zákoník:

§ 560
(1) Dílo má vady, jestliže provedení díla neodpovídá výsledku určenému ve smlouvě.
(2) Zhotovitel odpovídá za vady, jež má dílo v době jeho předání (§ 554); jestliže však nebezpečí škody na zhotovené věci přechází na objednatele později, je rozhodující doba tohoto přechodu. Za vady díla, na něž se vztahuje záruka za jakost, odpovídá zhotovitel v rozsahu této záruky.
(3) Zhotovitel odpovídá za vady díla vzniklé po době uvedené v odstavci 2, jestliže byly způsobeny porušením jeho povinností.
(4) Spočívá-li dílo ve zhotovení věci, platí obdobně ustanovení § 420 až 422 a § 426.

Bohužel, běžný objednatel nemá šanci zjistit vady na předané webové prezentaci/aplikaci, pokud tedy nemá od zhotovitele nějaké schválené unit testy apod. (ono i IT právo je takové občas nejisté :). Můj osobní názor je, že by taková chyba byla porušením povinností zhotovitele, tedy této zodpovědnosti se nelze zřeknout. Nicméně je lepší se zeptat nějakého právníka, který se specializuje na občanské nebo obchodní právo. Svému volat nebudu, pánž by mi to s radostí naúčtoval :)

A ještě bych dodal, že bude rozdíl v dodání věci na smlouvu o dílo, nebo v dodání na kupní smlouvu. V případě kupní smlouvy by se jednalo o skryté vady, které jsou postihovány přísněji.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.69.–
Janina0
Návštěvník
15. 4. 2008   #4
-
0
-

Takže myslíte, že je lepší sepisovat smlouvu o dílo? Co se může stát, když někomu udělám stránky, od mi je zaplatí a pak si třeba za 2 roky vzpomene, že se mu na nich něco nelíbí, nebo že se mu tam něco stalo za co můžu já a bude po mě chtít náhradu? To je přece blbost ne? Ručit do konce života za něco co může někdo raz dva napadnout.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.235.32.–
Janina0
Návštěvník
15. 4. 2008   #5
-
0
-

btw: kolik stojí taková rada právníka?:)

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.235.32.–
byF0
Návštěvník
15. 4. 2008   #6
-
0
-

To Janina : Za 2 roky už bude mít po záruce. Navíc je pravděpodobnost soudních tahanic minimální. Nebál bych se toho ;)

Jinak právníci stojí různě, a to výrazně, ceny jednoho úkonu se mohou pohybovat od 500 Kč až po 50 000 Kč. Nicméně, hodinová poradní hodinová sazba slušného (tj. dostačujícího) právníka bývá 500 Kč - 1000 Kč. Nicméně to můžu říct jen o těch, co znám :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.207.69.–
Janina0
Návštěvník
15. 4. 2008   #7
-
0
-

No je asi fakt, že v případě nějakého jednoduchého webíku soudní tahanice nehrozí, ale bála bych se spíše nějakeho e-shopu. Do toho bych bez právníka asi nešla.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.235.32.–
T.
~ Anonymní uživatel
8 příspěvků
29. 4. 2008   #8
-
0
-

Takze smlouva o dilo je samozrejmosti? Vznika automaticky, nebo je potreba ji uzavrti pisemne?

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.113.181.–
byF0
Návštěvník
12. 5. 2008   #9
-
0
-

Může být uzavřena ústně, ale to je krapet o hubu, takže se sepisuje - pánž, co je psáno, to je dáno.

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.176.137.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý