Prosím poraďte... – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Prosím poraďte... – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.comProsím poraďte... – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com

 

V. S.
~ Anonymní uživatel
1 příspěvek
21. 5. 2008   #1
-
0
-


Dobrý den,
potřebovala bych informovat.

Pracovala jsem na Mandraku a potom musela přejít na Suse a teď mi byl nainstalovaný Ubuntu.

Linux ráda mám, ale přijde mi, že jsou ty systemy čím dál více primitivnější a jednodušší, a tak vás žádám o radu, který
system by se pro mne hodil, když: Dost používám Word, tedy pasací program Open Office a také se dost věnuji grafice.

Hledám stabilní, ne příliš primitivní system - aby mi nepadal, nebyl pomalý apod.


Mám vyzkoušet Mandrivu nebo Solaris? Dost užívám psací a grafické programy.



Děkuji,
s pozdravem
V. S.

Nahlásit jako SPAM
IP: 212.67.71.–
jalinh0
Newbie
16. 6. 2008   #2
-
0
-

OpenOffice a nejznámější program pro grafiku - GIMP by vám měl fungovat na jakékoliv distribuci - Suse, Ubuntu, Debian... Nevím co myslíte tím "primitivní" všechno to co jste jmenovala (kromě Solaris) je stále jeden a tentýž Linux, a liší se pouze obalem, který se dá velice přizpůsobovat. Asi nejpozorovanější rozdíl byste měla poznat na způsobu instalace dalších balíčků(programů) a na množství těchto balíčků nainstalovaných na počátku (například grafické prostředí - KDE, GNOME...) Ubuntu které máte nyní, není pro začátečnici vůbec špatná volba, jen ne každému vyhovuje prostředí GNOME - možná to na vás ve srovnání s prostředím KDE působí trochu jednodušeji.

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.177.104.–
technik160
Newbie
5. 7. 2008   #3
-
0
-

To V. S. :
dost dobry os je DEBIAN alebo UBUNTU ale ubuntu je vyvynuty na debiane tak super je debian ten sa aj radi medzi profesionalne distribucie :).. vela stastia

Nahlásit jako SPAM
IP: 91.127.196.–
bukaj0
Věrný člen
5. 7. 2008   #4
-
0
-

V. S.
že jsou ty systemy čím dál více primitivnější a jednodušší
Co tím bylo myšleno? Jednoduchost ovládání, instalace? (A pokud se něco ovládá jednoduše, je to podle tebe chyba? Myslíš snad, že ty nejlepší věci musí být složité? :)) Jestli opravdu chceš něco víc "hardcore", doporučuji Slackware.

Nebo si pod "primitivností" představuješ malou nastavitelnost? Pak by stačilo, v případě, že používáš Gnome, ho vyměnit za KDE (a Gnome apliakce za KDE, i když v případě OpenOffice a GIMPU to asi půjde těžko, jejich náhradu pro KDE neznám -- možná poradí někdo zkušenejší ;)), které nechává uživatele, aby si všechno hezky nastavilo. Gnome se řídí principem čím meně voleb, tím jednodušší, což někomu nemusí vyhovovat. Přeinstalovávat systém kvůli výměně prostředí podle mě ale nemá cenu. (Samozřejmě záleží na to, jakou verzi distribuce máš. Pokud by se jednalo o nějaké starší číslo, reinstall by nemusel být špatný.)

Hledám stabilní, ne příliš primitivní system - aby mi nepadal, nebyl pomalý apod.
Nebo pod pojmem "primitivnost" vlastně byla myšlena nestabilita (tzn. padají aplikace či celý systém, v aplikacích jsou chyby)? Pokud ano, tak doporučuji používat nějaké starší verze aplikací, které bývají povětšinou stabilnější. Ale zase nemusí obsahovat záplaty některých chyb a nové vlastnosti.

Pokud by šlo o rychlost systému, tak by se zkusil podívat po nějaké novější verzi distribuce. Třebas openSuse je podle toho, co jsem slyšel, v poslední verzi (11.0) o hodně rychlejší. Jestliže sháníš opravdu optimalizovaný systém, tak je tu ještě Gentoo, který si vyladíš na míru svým potřebám, protože všechno je zkompilované na tvém stroji s tvým nastavením. Na druhou stranu stojí zauvažovat nad tím, jestli se opravdu v dnešní době vyplatí všechno kompilovat, když zvýšení výkonu nemusí být až tak znatelné.

Záleží opravdu na tom, co potřebuješ.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
gogulux0
Newbie
5. 7. 2008   #5
-
0
-

To V. S. :
Muzes zkusit treba fluxbox, je trochu slozitejsi, a v zakladu nic moc prijemne nevypada, ale po konfiguraci je k nerozeznani, muze vypadat velmi ruznorode, da se najit spousta stylu. viz. http://www.box-look.org/

A jestli hledas "cistou" distribuci tak Slackware, Gentoo, ale tady budes potrebovat o linuxu vedet vic nez treba u *ubuntu, ale pro pokrocilejsiho zacatecnika by mohl byt klidne i Arch.

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.163.–
Colpik0
Super člen
11. 7. 2008   #6
-
0
-

To bukaj : GIMP ani OpenOffice nejsou závislé přímo na GNOME, ale na knihovně Gtk+, na které je GNOME založen. A jelikož Gtk+ a Qt se nijak navzájem nemlátí, není problém spouštět Gtk-based aplikace z KDE. Zjednodušeně řečeno: OpenOffice i GIMP lze používat zároveň s KDE :smile1: .

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.102.176.–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
_k_
Duch
11. 7. 2008   #7
-
0
-

To Colpik : A este treba pripomenut, ze OOo poziva vlastny wraper alebo co to je a kludne moze vyuzivat Qt (alebo KDElibs, teraz nevim) alebo GTK+... A preto mozete najst najst napr. v debianich repoch balicek openoffice.org-kde ;)
(pravdze je to to iste len to vizualne lepsie ladi s okolim ;) )

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.141.163.–
bukaj0
Věrný člen
11. 7. 2008   #8
-
0
-

Colpik
Zjednodušeně řečeno: OpenOffice i GIMP lze používat zároveň s KDE :)
Mně lekce dávat nemusíš, já to vím ;o) Píšu snad někde, že by se GTK+ aplikace nedaly spouštět pod KDE? Pouze jsem odpovídal na jeden případ, co by mohlo být myšleno "primitivností" -- a to možnost mála voleb. I když GIMP a OO.o mají voleb až dost :)

GIMP ani OpenOffice nejsou závislé přímo na GNOME, ale na knihovně Gtk+
Ano, uznávám, že když jsem psal o výměně Gnome a jeho aplikací za KDE a aplikace jeho a zmínil se o GIMPu a OO.o, nejspíš to vyznělo tak, že GIMP a OO.o jsou závislé na Gnome, ale měly by být závislé jen na GTK+. Většinou totiž, když někdo přechází z jenoho prostředí do druhého, mění i všechny aplikace, které závisejí na toolkitu, na kterém bylo předchozí prostředí postaveno -- jako důvody většinou dotyčný uvádí, aby zbytečně neplýtval místem na disku či v paměti a/nebo prostě aby vypadaly a chovaly se všechny aplikace stejně.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 5 hostů

Podobná vlákna

Poradte mi prosím... — založil Majox

Prosím poraďte — založil 14 letý kid

PHP Prosím poradte mi... — založil Majox

Maturita- poraďte prosím — založil Dalibor

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý