Bude programování pro Čechy? – Offtopic – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Bude programování pro Čechy? – Offtopic – Fórum – Programujte.comBude programování pro Čechy? – Offtopic – Fórum – Programujte.com

 

Jirka
~ Anonymní uživatel
305 příspěvků
21. 6. 2008   #1
-
0
-

Hraju po netu GO s mnoha cizinci a nedávno jsem přitom kecal s jedním němcem a říkám mu, že budu zřejmě měnit práci, kdy ze svého dosavadního hobby (programování) udělám profesi a on mi řekl, co mě dost zarazilo...

To je fajn práce, taky jsem to tady nějaký čas dělal a vydělalo se u toho docela slušně, ale po nějakých letech se na všechno začínali najímat různí přistěhovalci a dneska už to pro němce není ani trochu lukrativní - takže jdi do toho, ale moc velkou budoucnost od toho nečekej, brzo i u vás asi přijde chvíle, kdy si na obživu budeš muset najít něco jiného.

Co tomu říkáte? Člověk by řekl obor s docela slušnou budoucností a zatím... :/

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.177.104.–
Architekt0
Super člen
21. 6. 2008   #2
-
0
-

Tomu nevěř. Jednak i v německu patří programátoři k nejlépe placeným povoláním, tudíž by si většina odchodem jen těžko polepšila. A druhá věc je, že zas takovej počet cizinců programátorů se sem nedostane, už teď je jich solidní nedostatek, to se spíš firmy přesunou na východ, do Indie, apod.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.192.22.–
Python + Django + PostgeSQL = spokojený vývojář :-)
Tomcat0
Newbie
21. 6. 2008   #3
-
0
-

Tak je programator a programator. Na pozici "code monkey" verim, zbytek si nemyslim. Aspon co jsem tak slysel o tom "idealu" presouvani vyroby na vychod, tak pry to z tema indama je docela mazec :) (neco jak kdyz cinani sijou tricka)

Nahlásit jako SPAM
IP: 62.24.93.–
"Nemůžete nikoho nic naučit, můžete mu maximálně pomoci, aby to sám v sobě nalezl. " Galileo Galilei
jalinh0
Newbie
21. 6. 2008   #4
-
0
-

To Architekt : moc si přeju, abys měl pravdu. Na druhou stranu proč by to říkal, kdyby to nebyla pravda - možná ale šlo jen o jeho oblast/podnik....

Každopádně jsem si ale u nás všimnul jedný věci - programátoři jsou sice zatím poměrně dobře placeni, ale už jsem slyšel nejednoho, že přechází z tohoto oboru například k administraci serverů, protože to není tak náročné na studium a peníze se zarobí snadněji. Je pravda, že mezi programátory se tlačí hodně lidí už od útlého věku a je to činnost tak zajímavá, že když už jednou někoho chytí, tak nepustí, Zřejmě nás ještě čekají dny velké konkurence :-)

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.177.104.–
Smokie0
Expert
21. 6. 2008   #5
-
0
-

To Jirka : Nemozes verit vsetkemu co ti kto nakeca. A hlavne ak nepoznas background. Ten clovek moze byt kludne zly programator a miesto nenasiel preto, lebo ho nikto nechce a iba on si to zdovodnuje tym, ze mu ho vzali pristahovalci, pretoze jeho predosly zamestnavatel ho vyhodil pre neschopnost a na jeho miesto prisiel nejaky Poliak, alebo podobne. :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.212.23.–
Quiark0
Věrný člen
21. 6. 2008   #6
-
0
-

Ono je otázka, jestli ti Indové dostanou tak dobré vzdělání jako my tady.

Další věc je právě to rozdělení na "code monkeys" a na "opravdové programátory". Těch druhých je poskrovnu, poslední dobou si ale říkám, že firmy spíš hledají lidi prvního druhu. A třeba i proto, že ani nemají tušení, jak opravdové programování (tzn. ne jen pouhé bastlení) vlastně vypadá.

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.212.43.–
jalinh0
Newbie
21. 6. 2008   #7
-
0
-

To Quiark : mám pocit, že když je někdo "code monkeys" a má to v sobě, tak se poměrně rychle na toho "opravdového" vypracuje. Ten kdo to v sobě nemá, ten uteče jinam... takže z tohoto pohledu je pro mě strategie firem poměrně čitelná

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.177.104.–
Architekt0
Super člen
21. 6. 2008   #8
-
0
-

To Quiark : Ti Indové maj mnohem lepší vzdělání, než my tady.

Co se týče "code monkeys", ti jsou a budou potřeba taky. Dneska se maká stylem kdy programátoři udělaj tu náročnou práci v nižších programovacích jazycích, třeba naprogramujou .NET, a armády "code monkeys" pak v .NETu bastlí programy (tím nechci říci, že každý kdo dělá v .NETu je "code monkey").

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.192.22.–
Python + Django + PostgeSQL = spokojený vývojář :-)
Quiark0
Věrný člen
21. 6. 2008   #9
-
0
-

Architekt napsal:
To Quiark : Ti Indové maj mnohem lepší vzdělání, než my tady.



Hm, no, je pravda, že městské části Indie jsou v současnosti už dost vyspělé. Myslíš teda proto?

Nahlásit jako SPAM
IP: 194.212.43.–
nemiQue0
Newbie
21. 6. 2008   #10
-
0
-

Programátor ? Nebyl ten pán spíš ehm , nějaký skripter php nebo bezmyšlenkovitý bouchač kódu v html ???

Dlouho čtu různé poptávky a všeobecné přehledy a vychází mi všude jedna věc : programátorů je nedostatek !!! Nepočítám sem webmastery, webdseignery či skriptery PHP. To umí skoro každý ( lehčí se naučit a dál je to prakticky na jedno brdo, stránky stránky a zase stránky) a tudíž je obrovská konkurence, zvlášť když se za grafiky považují děcka co si stáhnou někde na warezu Photoshop ( jak už jsem tu na programujte.com také od někoho četl to samé ) , sjedou si pár tutoriálů a hurá na věc...
Jako uživatel MHD jsem se nevyhnul vnucování novin typu Express ( škoda že se spojil s Metrem :/ ) , kde jsem také viděl nabídky náborů programátorů každý den. Požadavky vždy totožné : znalost AJ ( někdy stačila na technické úrovni ) + nějaký ten jazyk ( Java, C++, C# , Visual Basic... na PHP jsme jich tolik neviděl ) + databáze.

Možná, že dotyčný pán nedosahoval patřičných výsledků nebo neměl čuch na dobré pracovní místo, to nemohu posudit, když k tomu nemám žádné podklady.

Ještě mě napadlo, že je to konkurenční tah :-D ze strachu o místo odrazovat budoucí konkurenci :-D

Každopádně je to mystyfikace, programování má budoucnost.

Nahlásit jako SPAM
IP: 82.202.19.–
jalinh0
Newbie
21. 6. 2008   #11
-
0
-

To nemiQue : zmínil jsem se "C#/java" ... a on že to dělal taky. Ty ostatní možnosti vyloučit nemůžu...

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.177.104.–
sir_arthur
~ Redaktor
0
Stálý člen
21. 6. 2008   #12
-
0
-

naozaj tomu never. firmy prestavaju v takom velkom pocte outsourcovat kodenie do indie a pod lebo uz sa im to tak neoplati a navyse kvalita odtial nie je az tak vysoka. programatorov bude vzdy treba. v poslednom trende napr. bol clanok o vychodoslovenskom softverovom dome, ktore ma oddelenie na kodenie map a veci s tym suvissiacimi pre navteq, povodne to malo byt 50 clenne oddelenie, dnes ma uz 200 zamestnancov a do konca roka ma este 100ka prist :) takze az take zle to asi nebude

Nahlásit jako SPAM
IP: 82.119.117.–
@mattonik
DavMar0
Newbie
21. 6. 2008   #13
-
0
-

Špičkové firmy hledají špičkové programátory a jsou ochotny i královsky zaplatit. V Čechách ja stále větší poptávka než nabídka takže byl bych klidný, i když mě přesuny na východ trochu děsí, ale jak říkám špičkový programátor si místo vždycky najde.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.102.248.–
"RGF2bWFyIA=="
selkir0
Stálý člen
1. 7. 2008   #14
-
0
-

Ono tohle je docela dosti subjektivní pocit. Já osobně si myslím, že umět jen programovat prostě nestačí. Znám jednoho týpka co vystudoval matiku na matfyzu a umí programovat líp než většina lidí co znám, ty inf studovali určitě. Je podle mě lepší umět alespoň něco k tomu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
Chrasty
~ Redaktor
+4
Posthunter
1. 7. 2008   #15
-
0
-

To selkir : To je jasné, pokud je někdo poleno s nulovou úrovní abstrakce a logického myšlení, tak mu nepomůže ani špičková znalost syntaxe a principů:)

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.179.196.–
selkir0
Stálý člen
2. 7. 2008   #16
-
0
-

To Chrasty : Tak to se zdá, že je pomalu lepší studovat matiku a pak programovat, nebo to vidíš jinak.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
Nefaritus
~ Redaktor
+2
Posthunter
2. 7. 2008   #17
-
0
-

To selkir : Logický myšelní nenastuduješ...to buď máš nebo nemáš ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.191.111.–
Ace McIntosh0
Super člen
2. 7. 2008   #18
-
0
-

To Nefaritus : Možná nenastuduješ, ale dá se trénovat - a to je klíč, když máš tu vůli své logické myšlení rozvíjet, dobře pro tebe, když ne, máš smůlu:-)

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.42.174.–
selkir0
Stálý člen
2. 7. 2008   #19
-
0
-

To Nefaritus : hmm to ne, o to mi ani nejde, když nemáš logické myšlení, nechceš dělat programátora ani matematika. Jde o to, že programování je z velké části právě o matematice, tak jestli to nemá smysl ji studovat. O to mi jde.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
DavMar0
Newbie
2. 7. 2008   #20
-
0
-

To selkir : Nevím, jestli je programování přímo o matematice. Nevím, za svoji praxi jsem ji nějak vědomě nepoužil. Možná si to neuvědomuji. :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 131.207.228.–
"RGF2bWFyIA=="
selkir0
Stálý člen
2. 7. 2008   #21
-
0
-

To DavMar : no to možná ne, chce si uvědomit, že k matematice patří i logika a to používáš pořád, nebo snad ne?

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
2. 7. 2008   #22
-
0
-

DavMar napsal:
To selkir : Nevím, jestli je programování přímo o matematice. Nevím, za svoji praxi jsem ji nějak vědomě nepoužil. Možná si to neuvědomuji. :)



Zkus plynule pohnout obrazkem z mista na misto...a hned se dostanes ke goniometrickym funkcim. A o 3D ani nemluve...

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.30.238.–
Prosím, jestli potřebujete s něčím poradit,zeptejte se na fóru. Jakýkoliv bezdůvodný pokus mě kontaktovat skončí okamžitým přidáním do ignore listu![br][br] Současný počet osob, které to nepochopily: 7
selkir0
Stálý člen
2. 7. 2008   #23
-
0
-

CommanderZ napsal:

DavMar napsal:
To selkir : Nevím, jestli je programování přímo o matematice. Nevím, za svoji praxi jsem ji nějak vědomě nepoužil. Možná si to neuvědomuji. :)



Zkus plynule pohnout obrazkem z mista na misto...a hned se dostanes ke goniometrickym funkcim. A o 3D ani nemluve...

a to není zdaleka vše, píše se spousta programů kde potřebuješ jen matematiku. :smile1:

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
DavMar0
Newbie
2. 7. 2008   #24
-
0
-

To selkir : Ano, na matematice je založeno vše ( přece jenom v pc se jedná o 1 a 0 ). Ale nepotřebuješ excelovat v matematice k tomu, aby jsi byl dobrý v programování?! Já rozhodně považuji za lepšího programátora toho, který dokáže napsat čistý kod, který je čitelný, který je pokryt Unit testama. Ale myslím si, že tvrzení, že dobrý programátor musí být dobrý v matematice už neplatí. Možná, že to vzniklo v době kdy se "PC" používalo na vědecké výpočty. Samozřejmě logika je důležitá, ale neznamená to, že musíš vědet jak derivovat složenou funkci. Ano, logiku snad úspěšně používám. Každopádně je to můj subjektvní názor.

Nahlásit jako SPAM
IP: 131.207.228.–
"RGF2bWFyIA=="
DavMar0
Newbie
2. 7. 2008   #25
-
0
-

To CommanderZ : Nebo vytvořit Matlab, atd. Samozřejmě existují "obory", kde se bez znalosti vyšší matematiky neobejdeš. Ale jak často používáš matematiku ( integrály, derivace, Taylorův polynom, atd. ) v programování?

Nahlásit jako SPAM
IP: 131.207.228.–
"RGF2bWFyIA=="
Osiris0
Stálý člen
2. 7. 2008   #26
-
0
-

To DavMar : Hodně často. Máš velice omezené vidění matematiky. Co třeba diskrétní matematika? Grafy? U her by sis bez nich ani neškrtl. A nejenom u her, grafy jdou aplikovat prakticky na cokoliv, děláš dynamické menu a chceš tam mít test zacyklení? Tak to je zase grafová úloha.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.130.–
selkir0
Stálý člen
2. 7. 2008   #27
-
0
-

To DavMar : no, tak jasnačka, jenže vytvořit čistej kó není zas tak nepřekonatelnej problém. Nebo snad ano mě to nepřijde. Ale docela dost to uteklo od mojí původní otázky. Jestli se dneska ještě vyplatí studovat jen informatiku? Nebo prostě jak to vidítě.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
Osiris0
Stálý člen
2. 7. 2008   #28
-
0
-

To selkir : No na každé škole to máš něčím říznuté. Na MFF matematikou, na FELu hardwarem a elektrikou, na VŠE ekonomikou atd.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.130.–
selkir0
Stálý člen
2. 7. 2008   #29
-
0
-

To Osiris : jo to jo, ale stejnak. Znám člověka co informatiku nestudoval a je lepší programátor než ti co ji studovali. Tak proto se ptám.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
Osiris0
Stálý člen
2. 7. 2008   #30
-
0
-

To selkir : No vždy najdeš ke všemu výjimky. Pokud hovoříš o člověku který vystudoval matematiku na matfyzu, tak
a) matematici na MFF mají povinné 2 semestry programování
b) umějí perfektně abstraktně myslet

takže i matematik bude umět minimálně obstojně programovat.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.130.–
DavMar0
Newbie
2. 7. 2008   #31
-
0
-

To selkir : S tím kodem by ses divil. Aspoň co já znám za lidi, kteří programují a já jsem po nich kod četl.

Nahlásit jako SPAM
IP: 131.207.228.–
"RGF2bWFyIA=="
DavMar0
Newbie
2. 7. 2008   #32
-
0
-

To Osiris : Asi jo , máš pravdu, mám omezené vidění matematiky. Jak jsem řekl, byl to můj subjektivní názor. Zapomněl jsi dodat, že matika je využívaná také v umělé inteligenci. ( asi to patří taky do her ).

Nahlásit jako SPAM
IP: 131.207.228.–
"RGF2bWFyIA=="
Osiris0
Stálý člen
2. 7. 2008   #33
-
0
-

To DavMar : Ano, tam také.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.130.–
Jasper0
Věrný člen
2. 7. 2008   #34
-
0
-

Myslím že programátoři toho moc umět nemusí. Taky bych řekl, že v softwarovém procesu je samotné programování skoro nejméně obsáhlou částí. Nejdůležitější je analýza, různé UML modely atd, prostě SW inženýrství. Výsledek je samotná kostra programu, která se dá z návrhu vygenervat skoro automaticky.

A programátoři pak jen doplní konkrétní těla metod atd... a zase jedou jen podle hotových specifikací atd, vpodstatě to jen přepíšou do konkrétního jazyka...

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.196.213.–
selkir0
Stálý člen
2. 7. 2008   #35
-
0
-

To Jasper : s tímhle názorem bych souhlasil. Tak to totiž vidím taky. Pokavaď to člověku alespoň trošku myslí tak se jazyk naučí do 14 dní. A pak není problém psát kódy.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
bukaj0
Věrný člen
2. 7. 2008   #36
-
0
-

Řekl bych, že problém zde je, že každý mluví tak trochu jiném "programování". Pak mají pravdu všichni a všichni jsou spokojeni a myslí si, jaký je ten druhý vůl. Jedni tu podpírají svoje tvrzení, že k programování je potřeba matematika, příklady, kdy opravdu potřeba je. Druzí zase to, že programování je úplně o něčem jiném, příklady, které taky platí. Ale je důležité si uvědomit, že programování není jen to (konkrétní implementace nějakého problému, kdy se matika velice hodí), či ono (návrh struktury a následné lepení jednotlivých částí dohromady) -- programování je o obojím ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
mephi0
Expert
3. 7. 2008   #37
-
0
-

nic v zlom ale koľko matematiky potrebujem na vytvorenie jednoduchej hry, textoveho editoru alebo rafickeho editoru (dnes). Dovoli si tvrdiť že + - * / postači. Najťažši (pre mňa) bol návrh programu a hľadanie po dokumentáciách čo ako funguje :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.248.56.–
Program nemusi fungovat rychle, staci ze funguje dostatecne rychle.
Anonym
~ Anonymní uživatel
454 příspěvků
3. 7. 2008   #38
-
0
-

To mephi : A kdo říkal, že chceme vytvářet jednoduchou hru, nebo textový editor, mluvíme tady o rozsáhlejších aplikacích. Při kterých je prostě znalost matematiky potřeba. On je také rozdíl mezi kódérem a programátorem. Programátor matematiku musí umět a musí umět vymýšlet efektní algoritmy, né žádné "dřevorubecké", naproti tomu koder musí umět pár příkazů a nějáké zakladni konstrukce a s tím si vystačí, protože píše banalní věci např. ve VB nebo PHP :-)

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.101.26.–
3. 7. 2008   #39
-
0
-

mephi napsal:
nic v zlom ale koľko matematiky potrebujem na vytvorenie jednoduchej hry, textoveho editoru alebo rafickeho editoru (dnes). Dovoli si tvrdiť že + - * / postači. Najťažši (pre mňa) bol návrh programu a hľadanie po dokumentáciách čo ako funguje :)



U toho grafickeho editoru bych si nebyl zas tak jisty...jestli nemysilis malovani, samozrejme :)

Zkus si vytvorit treba takovy 2D perlin noise - to se sice sklada taky z techto zakladnich operaci (jako pomalu vsechno v matice), bez stredoskolske matiky a fyzyky se tam ale nechytnes.

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.30.238.–
Prosím, jestli potřebujete s něčím poradit,zeptejte se na fóru. Jakýkoliv bezdůvodný pokus mě kontaktovat skončí okamžitým přidáním do ignore listu![br][br] Současný počet osob, které to nepochopily: 7
selkir0
Stálý člen
4. 7. 2008   #40
-
0
-

To CommanderZ : jo s tím musím souhlasit. Opravdu je důležité rozlišovat mezi programátorem a kodérem. Je to opravdu velkej rozdíl. Kodéra jsem mohl dělat tak před 5 lety kdy jsem s programováním začínal.
Taky si myslím, že v čr je problém s pojmy. Pod programátorem je skoro všechno. A to je špatně.

Taky bych měl jeden dotaz jak to vidíte: Dá se v ICT dělat nějaká kariéra? Dá se postupovat někam? Nebo je to celej život o navrhování algoritmů (to myslím jako v úvozovkách)?

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
4. 7. 2008   #41
-
0
-

Jsou tu pozice nad programatory...vedouci tymu, sw architekt...stoupat se da do nekonecna. Konec koncu, Gates je programator, Linus taky a Jobs myslim taky :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.30.238.–
Prosím, jestli potřebujete s něčím poradit,zeptejte se na fóru. Jakýkoliv bezdůvodný pokus mě kontaktovat skončí okamžitým přidáním do ignore listu![br][br] Současný počet osob, které to nepochopily: 7
*
~ Anonymní uživatel
1 příspěvek
4. 7. 2008   #42
-
0
-

Vy jste ale opravdu k smichu, programovani v dnesni dobe je rozdeleno na webove a newebove. Kazdy programator si musi dopodrobna nastudovat veskere okolni casti softwaru, na kterem se chysta ten svuj postavit. Matematika neni potreba vubec, je tak stara, ze vse jiz bylo mnohokrat implementovano a zadny zamestnavatel nebude chtit reinventovat wheel, to znamena ze pokud se nechystate v M$ extendovat Direct$hit, dostanete firemni prostredi, naucite se jak funguje, jake ma system API, kde jsou limity systemu a do jake miry jste schopni je obchazet. Zbytek uz je pouze o vyberu vhodnych komponent, navrhovani optimalnich algoritmu a debuggingu

Nejcasteji se programuji systemy pro evidenci, katalogy, eshopy, CMS, portaly a to je zhruba vse. Ojedinele se pisi systemove drivery, nebo specialni utility pro reseni problemu ve firemnim prostredi a tvorbu her sem nepocitam vubec, jelikoz nekolik zahranicnich firem tvori 3d enginy a autori her je odkupuji a pouzivaji pouze jejich scriptovaci jazyky, editory map, textur, postav, etc.

Pokud jsou casti okolo vaseho programu proprietarni (uzavrene), nejvetsi problemy jsou s nedostatecnou dokumentaci, nekompatibilitou bez popisu formatu a nutnosti prevest data do formatu jineho, nebo s memory leaky, deadlocky a thread safetyness obecne. V kazdem pripade plati, ze se clovek musi ucit cely zivot, protoze se vse neustale vyviji a meni, jak jednou z vlaku vystoupite, zpet uz dostanete jen opravdu ojedinele. Jeden memory leak v kodu za posledni tyden muze zamestnan cely team programatoru i na vice, nez dva tydny a na tyto stresujici zazitky musi byt kazdy pripraven a zvladat je.

Nejvetsi nesvary jsou spatny kodovaci styl, neshody v TAB vs. mezery, neosetrovani vsech moznych chybovych stavu, neoptimalne volene algoritmy, neuvolnovani pameti, lenost precist manual k funkci, kterou si do detailu nevybavite a uzivani deprecated funkci / konstrukci jazyka, kvuli kterym SW v nejblizsi dobe prestane po upgradu fungovat.

Velke spolecnosti rozdeluji programatory na juniory a seniory. Seniori maji za ukol krome podileni se na vyvoji take predavani znalosti a zkusenosti juniorum, UML je u mensich projektu kontraproduktivni a u vetsich lze vygenerovat z vysledneho kodu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.35.3.–
Nefaritus
~ Redaktor
+2
Posthunter
4. 7. 2008   #43
-
0
-

To CommanderZ : Jobs myslím ani moc programátor nebyl, Wozniak byl v jeho době hardwarový expert ;)

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.191.111.–
ghibulo0
Newbie
4. 7. 2008   #44
-
0
-

To * :

UML ....u vetsich lze vygenerovat z vysledneho kodu.



tomu moc nerozumím - UML má přeci právě tvorbu výsledného kodu usnadňovat, ne?

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.177.104.–
Anonym
~ Anonymní uživatel
454 příspěvků
4. 7. 2008   #45
-
0
-

To * : Ano to je přesně to o čem mluvíš, nějáký tuctový programátor opravdu matematiku nepotřebuje, u těch spičkových to je trošku jinak. A ještě něco, podle mě návrh optimálního algoritmu = poměrně slušné podvědomí o matematice.

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.177.209.–
remmidemmi0
Věrný člen
21. 7. 2023   #46
-
0
-

Tak zrovna včera na zprávách na německé ARD byl pořad o tom, jak spolkový kancléř Scholz na návětěvě v Indii dohadoval a lákal indické programátory do Německa. Indie každý měsíc vytvoří 1 milion mladých v IT odborně vzdělaných lidí. Tak Indie má dnes jednu a čtvrt miliardy obyvatel, že...  a 1 milion je jen jedno promile z miliardy. Co to je milion obyvatel v Indii. Kdysi jsem tam chodil do základky, bylo to na takové zaostalé vesnici ve státě Bihar. Ta vesnice měla tak okolo milionu obyvatel.

Jenže Německo má trochu smůlu a konkurenci. Jednak v Německu se mluví německy, zatímco v Indii se mluví anglicky. Každý, i malé indické děcko mluví anaglicky. A německá byrokracie stále funguje, navíc v Německu se vzmáhá rasizmus. Zejména ve východní části Německa. O indické programátory stojí jak USA, tak Kanada, Austrálie a Velká Británie. Tam všude se mluví anglicky a do Británie mají Indové jakožto obyvatelé bývalé kolonie usnadněný přístup. Také rasizmus v kosmopolitní Británii téměř neexistuje.  Udělejte si výlet do Londýna, budete valit bulvy a večer navštivte známou čtvrť Soho.

Tak mne včera večer napadlo, proč ten kancléř Scholz neloví ty skvělé úžasné české programátory v českých vodách? V čem bude ten problém? Napsal jsem článek, nikoliv o vodnících v Čechách, ale o programování v Čechách. Článek si můžete přečíst zde: http://www.jplabs.co.uk/cz/programovani.html

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.80.20.–
JerryM0
Věrný člen
22. 7. 2023   #47
-
0
-

... já sem dělal dlouho programátora embedded a C++ a C# WinForms a dřív taky v pascalu a fortranu ale s přibývajícím věkem mě už nikdo nechce zaměstnat protože sem prej moc starej. a to mám 32 let praxe. takže sem musel jít dělat něco jinýho .. :( život je krutej. je škoda že sme na vš neměli internet, založil bych si seznam a google a facebook ... no co .. stejně jednou všichni umřeme :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 2a00:1028:83bc:e52a:f552:4c7a:d625:138f...–
remmidemmi0
Věrný člen
24. 7. 2023   #48
-
0
-

už asi 2-3 roky dost intenzivně sleduju různé job portály. Občas odpovím na nějaký inzerát a občas jdu na "pohovor". Dělal jsem to ale i dříve, to abych si udržel přehled o mzdách, kolik se kde a za jakou práci platí. A dělám a dělal jsem to i pro jiné obory než je programátor. Prostě si vymyslím životopis, jméno, které pasuje na nabízenou pozici a odešlu a oni mne pak pozvou na pohovor a já mám otázky zase na ně. Dozvídám se tak různé věci a postupně si je skládám do obrazu.

Ideální zaměstnanec v IT oblasti v ČR je z pohledu personalistů  asi takovýto: čerstvý absolvent střední školy, který má minimálně 5 let praxi v programování, umí  C++, Java, PHP, zvládá mobilní aplikace, Android i Linux,  mluví plynule anglicky a je ochoten pracovat i přesčasy (bez příplatků pochopitelně), sdružuje v sobě funkce analytika, programátora, kodéra i testera a spokojí se s platem  pod 40 tisíc Kč.

Problémem jsou dnes personalisté a personalistky. To jsou lidé věkově mezi 20-30 roky, kteří jsou rádi, že vůbec prolezli střední školu (nějakou, třeba pochybnou obchodní akademii v nějakém Vidlákově). Ve funkci personalistů mají "moc", filtrují uchazeče.

Jinou stránkou jsou personální agentury. Ty jsou totiž odměňovány za nalezení zaměstnance. Odměna je ve výši 1.platu zaměstnanci. Pochopitelně, zaměstnavatel chce dosáhnout co nejnižšího platu. Agentura má naopak strach, aby se zájemce nedomluvil se zaměstnavatelem "bokem" a tak zadržuje zaměstnavateli informace o zájemci o práci. Některé agentury vyžadují CV ve Wordu a vymazázají z CV informace, které by mohly zaměstnavateli identifikovat potenciálního zaměstnance.

Jsou také fiktivní agentury. Ty jsou založené ajťáky. Prostě ajťák síi zřídí web stránky a virtuálně zprostředkovává práci. Zaměstnavatelé si za popltek k němu dávají poptávku po zaměstnancích. Zájemci o práci posílají CV. Ale to je vše, co ajťák převlečený za personalistu dělá. Prostě jen tahá peníze od firem za uveřejnění poptávky po zaměstnanci. Dál nic.

Ty "pohovory" jsou většinou dost úsměvné. Třeba mladík z personálky ve Francouzské ul. v Praze mne chtěl přezkoušet z němčiny (můj mateřský jazyk). Ukázalo se. že chlapec tak 20-25 let umí pouze přítomný čas v němčině. No jo, préteritum a perfektum je v němčině komplikované, že :)

Na jiném pohovoru v personálce na pražských Vinohradech hledali ředitele nějaké provozovny pro výrobu dílů pro auta. Prý pobočka rakouské firmy v Satalicích. Nabízeli měsíční mzdu 3000 Euro. Poradil jsem panu personalistovi, nechť si Rakušané pošlou rakouského pracanta, který bude v Česku dělat ředitele fabriky  za 3000 euro měsíčně.

Vzpomínám si na slečnu personalistku, při odpovědi na pozici výzkumného pracovníka do Fyzikálního ústavu Akademie věd. Slečna personalistka cca 20 - 24 let mne měla přezkoušet z fyziky. To byl teda pohovor :)

Když dlouhodobě sledujete různé job portály, zjistíte, že existují věční hledači ideálního zaměstnance.  Typicky firma Siemens v pražských Stodůlkách nebo BTL v pražských Vokovicích. Již několik let hledají stále stejného zaměstnance, mladého, čerstvého absolventa střední školy, raději jen čerstvě vyučeného s maturitou (lhostejno v čem je vyučený), ale se znalostmi VŠ vzdělaného odborníka v elektronice a IT s praxí min. 15-20 let.

A pak tu jsou firmy, které sídlí na venkově, kde prostě nejsou odborníci, ale firmy se snaží někoho najít. Vedoucí takových firem ve vesnici s 20 tisíci obyvatel nejsou schopni pochopit, že prostě tam u nich nejsou odborně vzdělaní lidé s praxí 10-15 let a znalostmi VŠ. Domnívají se, že analytici, matematici, programátoři stojí ve frontě a oni, zaměstnavatelé budou pořádat výběrové řízení a vybírat si.

Ze slečny personalistky v BTL v pražských Vokovicích si občas dělám legraci a ze srandy jí napíšu odpověď s otázkou, jak pořádá ta výběrová řízení, když za 2 měsíce nedostane jedinou odpověď a nemá z čeho vybírat.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.80.20.–
JerryM
~ Anonymní uživatel
644 příspěvků
24. 7. 2023   #49
-
0
-

#48 remmidemmi
moc hezké :) :) :) :) 

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.250.132.–
peter
~ Anonymní uživatel
3981 příspěvků
24. 7. 2023   #50
-
0
-

V Cine po 35 lide tezko shaneji praci. Mladi lide jsou dobri v tom, ze udelaji praci ledabyle, ale rychle a vetsinou je zakaznik spokojeny. Navic maji lepsi navyky ze skoly. Starsi lide maji vetsi sklony odmlouvat, nepracovat zadarmo pres cas a vymyslet a tak. A nejsou sami prilis aktivni. Pozoruji to i na sobe. A tez starsi pusobi jako mrzouti. Poukazuji na ruzne chyby, v programu, organizaci... Asi to ty defy nebavi uplne poslouchat :)
V Indii programator nedostane moc penez, takze je snadne mu nabidnout min. A je jich dost a jsou pruzni.

Osobne proti te strategii nemam namitek. At to klidne delaji mladi. Ale bylo by fajn, kdyby pro nas tez vymysleli nejake misto, kde se zaclenit. A bylo by fajn, kdyby to nebylo site horkou jehlou, ten program. Cili, meli by pouzivat uz odladene zabezpecene knihovny, ktere resi vetsinu der sami. Coz vicemene delaji i ostatni, do zakladni urovne se uz nevrta. Neni to efektivni z hlediska prace. Radeji neco komplet okopcit a pospojovat.
 

Nahlásit jako SPAM
IP: 2001:718:2601:258:1456:efaf:4e82:188e...–
remmidemmi0
Věrný člen
24. 7. 2023   #51
-
0
-

Před asi 10 lety jsem dělal ředitele IT firmy v indické Bombaji. Proč já? Kdysi jsem tam chodil do základky. Rozdíl mezi indickým pracovníkem a českým pracantem, bez ohledu na věk je asi tento:

V Indii zavolám pracovníka, ten přijde, postaví se před můj stůl skoro do pozoru a řekne: "yes sir ?" Já mu povím co má udělat. Pracovník odpoví: yes sir", udělá čelem vzad a odejde a práci udělá tak jak jsem mu řekl. Indové mají výcvik od Britů z doby koloniální. Prostě tam je kázeň, i když někdy až úsměvná.

V Česku zavolám pracovníka, český pracant přijde, kouká, kam by se posadil a řekne mi "vo co jde, co se děje šéfe?". Povím mu, co se má udělat. Pracovník mi na to poví: "já si myslím, že to néé, že by se to mělo dělat jinak... " a začne mi vyprávět jeho názor, českou cestu, tak aby nemusel nic dělat. Když trvám na svém, pracovník odejde a po cestrě na pracoviště na potkání povídá, že šéf je vůl a blbec. Nakonec práci udělá jinak, než jsem mu řekl. Výsledkem je chaos, zmatek a práce se musí předělávat.  V Česku kázeň není, pracanti jsou nedisciplinovaní.

V Indii možno vyrazit pracovníka na minutu bez náhrady. Sociální systém neexistuje. V Česku vyhodit pracovníka je dost obtížné.

A pro srovnání Německo - dělal jsem v letech 1987 - 1989 v Berlíně a Drážďanech a v Riese u východoněmecké RFT (obdoba československého podniku Tesla).  Po roce 1990 pak u různých firem v západní části Německa. Všude, jak v bývalé NDR, tak v západní části Německa byl na pracovišti pořádek, kázeň, každý věděl co má dělat, nediskutoval, neodmlouval a řádně makal. To platilo o mladých i starých.

A na konec - Před 2 roky jsem potřeboval AL plech 450 x 230 mm tlustý 2mm.  Obrátil jsem se na firmu na pražském Barrandově. Po 2 týdnech čekání jsem si mohl přijet plech vyzvednot, prý neposílají. Plech byl ucvaknut na padacích nůžkách, měl otlačené strany, bylo vidět, jak si udělali značku fixem. Plech byl šišatý, neměl pravé úhle v rozích, byl na jedné straně 452 mm, na druhé 447 mm a byl delší nerž 230mm. Na mé námitky mi pracant řekl, že to je v pořádku, dle ČSN.  Plech jsem si nevzal.  Zavolal jsem známému do Drážďan na univerzitu a zeptal se, zda neví o firmě, která by mi dodala takový plech. Za asi hodinu mi známý volal zpět. dal mi  telefon na firmu v Dresden Neustadt. Zavolal jsem si tam. Odpověď byla, že za 12 euro + poštovné ještě dnes odešlou, nebo si mám přijet. Dojel jsem si vlakem z Prahy do Drážďan (je to z Prahy blíž než do Brna), navštívil známého na univerzitě a vyzvedl plech. Ve firmě byl plech připravený, uříznutý na desetinu mm přesně. Od té doby jim dávám zakázky na výrobu předních panelů pro přístroje. Pošlu výkres a druhý den mi odešlou panel s vyfrézovanými otvory poštou do Prahy. Bez kecání, bez hloupých komentářů o ČSN. Jsou šikovní a umějí.

Nahlásit jako SPAM
IP: 37.48.41.–
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 6 hostů

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý