Jak psát programovací jazyk – Offtopic – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Jak psát programovací jazyk – Offtopic – Fórum – Programujte.comJak psát programovací jazyk – Offtopic – Fórum – Programujte.com

 

selkir0
Stálý člen
7. 7. 2008   #1
-
0
-

Hoj nevíte někdo v čem se píšou programovací jazyky? Taky v nějakym jazyku? Potřeboval bych si jeden jednodušší napsat.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
yaqwsx+9
Posthunter
7. 7. 2008   #2
-
0
-

Jazyk se vlastně ani nepíše. Maximálně tak dokumentace, nejlépe poznámkový blok, Word, Writer.
Poté si musíš napsat kompilátor - tzn. nutná znalost Asm, procesoru a podobných věcí.

MImo jiné k čemu nový jazyk potřebuješ?

A otázka na závěr: Všimni si, že už dlouho nebyl vyvinut nový prog. jazyk, možná jenom drobné nástavby. Čím to asi bude?

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.82.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
selkir0
Stálý člen
7. 7. 2008   #3
-
0
-

To yaqwsx : Tak to je jasný, není třeba, ale já to chtěl pro kamaráda. Ten je na low levelu v IT a tak jsem mu chtěl ulehčit život, tak mi doporuč nějakej jazyk, kde by pochopil snadno základy. Určitě nechci volit Pascal, ten by byl pro něho docela dosti složitej. Tak poraď...

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
Chrasty
~ Redaktor
+4
Posthunter
7. 7. 2008   #4
-
0
-

Sice nejsem yaqwsx, ale doporučím do začátku Python a perfektní kurz od geona :smile1: Mimochodem, vývoj vlastního jazyka by ti zabral asi tolik času, že by kamaráda přešla chuť, nebo by se spíš naučil nějaký sám od sebe:D

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.179.196.–
bukaj0
Věrný člen
7. 7. 2008   #5
-
0
-

selkir
Potřeboval bych si jeden jednodušší napsat.
Pokud nevíš, jak by se to dalo udělat, doporučuji ti, abys na to rovnou zapomněl, přinejmenším alespoň odložil na dobu, kdy vědět budeš. V životě programátora přijde hodně chvil, kdy by znovuvynalézat kolo. A ano, je to dobré -- hodně se tím naučíš (a zjistíš, že to povětšinou nemá smysl dělat, že je mnohem lepší se k někomu přidat a pomoci s již rozjetým projektem). Z podobného soudku je např. začít stavět svůj vlastní operační systém, či u linuxu velice oblíbené téma -- vlastní distribuce --, u PHP je to zase svůj vlastní, jedinečný a mnohem-lepší-než-všechny-ostatní framework. Ale věř mi, že pokud nemáš dost píle na to, aby sis o tom něco našel sám, nikdo jiný to za tebe neudělá.

U jazyka si nejdříve musíš rozmyslet, k čemu bude sloužit (systémové věci, web, skriptovní a prototypování...), na jakém principu bude založen (imperativní, funkcionální, deklarativní), jakou bude mít syntaxi. Až to budeš mít, musíš zapřemýšlet nad tím, jaké pro něj uděláš nástroje -- jestli bude kompilovaný, nebo interpretovaný. Jestli bude kompilovaný, musíš logicky udělat kompilátor. Buď můžeš postavit svůj vlastní, nebo ho postavit na jiném dostupném -- např. jako další front-end pro gcc. Či některé jazyky využívají překlad do jiného jazyku, pro který kompilátory jsou (myslím, že jsou některé takové kompilátory pro Lisp, Scheme, nejspíš budou i další). Pokud je jazyk interpretovaný, situace je trochu jednodušší -- interpret (program vykonávající příkazy jazyka, spracovávající jazyk) naváže akce jazyka na své. Takový interpret může být napsán v jakémkoli jazyku -- kompilovaném (např. interprety Perlu, PHP, Python...), a dokonce i v jiném interpretovaném (HotRuby (http://hotruby.accelart.jp/)). Psaní jazyka je běh na dlouhou trať a jak poznamenal yaqwsx: "Všimni si, že už dlouho nebyl vyvinut nový prog. jazyk, možná jenom drobné nástavby. Čím to asi bude?"

Taky nejsem yaqwsx, ale...

ale já to chtěl pro kamaráda. Ten je na low levelu v IT a tak jsem mu chtěl ulehčit život
"je na low levelu v IT"? Co je tím myšleno? Nic ve zlém, ale myslím si, že bys napsáním nového jazyka kamarádovi život moc neulehčil :)

tak mi doporuč nějakej jazyk, kde by pochopil snadno základy
Jazyk se nejlépe učí tak, že něco chceš programovat, a tak to taky začneš programovat. Proto záleží, co tvého kamaráda zajímá, co chce dělat. Dám příklad. Já jsem chtěl dělat dynamické stránky spolupracující se serverem. Proto jsem se začal učit PHP. A nějaké ty základy jsem tam určitě pochytil.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
7. 7. 2008   #6
-
0
-

Kdysi jsem se (nejen) tady dotazoval na zdroje týkající se tvroby kompilátorů/parserů a musím říct, že je to velice zajímavé čtení. Pokud máš alespoň trochu zájem o tom něco vědět, tak doporučuji dohledat.

Nahlásit jako SPAM
IP: 84.21.124.–
Dušan Janošík | web: djanosik.cz, @djanosik
7. 7. 2008   #7
-
0
-

selkir napsal:
Hoj nevíte někdo v čem se píšou programovací jazyky? Taky v nějakym jazyku? Potřeboval bych si jeden jednodušší napsat.



Na LUA a myslim ze i python jsou volne dostupne interpretery treba pro c++, nemas lepsi pouzit ty?

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.30.238.–
Prosím, jestli potřebujete s něčím poradit,zeptejte se na fóru. Jakýkoliv bezdůvodný pokus mě kontaktovat skončí okamžitým přidáním do ignore listu![br][br] Současný počet osob, které to nepochopily: 7
Colpik0
Super člen
8. 7. 2008   #8
-
0
-

To selkir : Jak někteří říkali, že bys k tomu nutně potřeboval ASM, není to pravda - pokud by byl jazyk interpretační. Stejně však stále zbývá nelehká úloha (samozřejmě relativně nelehká - když se zamyslíš, určitě to vymyslíš :smile1: ) - napsat parser (algoritmus, který rozdělí kód na jednotlivá slova). Nevidím však důvod, proč psát programovací jazyk pro kamaráda, když existuje Python, Pascal a jiné, velmi jednoduché, jazyky. Pokud je kamarád takovej BFU, že nezvládne ani Pascal, pak těžko říct, jestli má hned začínat s programováním :smile1: . A pokud má kamarád problém s anglickými klíčovými slovy a názvy funkcí, jednoduše můžeš napsat nějaký malý framework/knihovnu, která bude obsahovat "české aliasy" k běžným funkcím...

Nahlásit jako SPAM
IP: 90.177.48.–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
selkir0
Stálý člen
8. 7. 2008   #9
-
0
-

To Colpik : jo to s těmy aliasy to je dobrá věc, asi ho odkážu na Python

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
Smokie0
Expert
8. 7. 2008   #10
-
0
-

Pokial je pre neho Pascal prilis zlozity, tak by sa radsej nemal do programovania ani pustat... :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.212.23.–
selkir0
Stálý člen
8. 7. 2008   #11
-
0
-

To Smokie : řekni to kámošovi, chci aby si na to přišel sám

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
mephi0
Expert
9. 7. 2008   #12
-
0
-

Keď ide o jazky, ktory ma byť jednoduchý, tak prečo by mal byť priamo pri assembleri ? čo tak ho kompilovať 2x :-)
najskor do c++ alebo ineho znameho jazyka a potom ho nechať už vytvorenemu kompileru. Potom by to nebolo až take vzdialene.

Imho. ak je kamaratovi nutne vyvinuť jazyk, tak asi pre ňeho programovanie veľmi nebude. Ja mam tiež snahu potlačiť kamarátov k programovaniu, ale keď to nejde tak to nejde. Tento topic svedčí o tom, že nás prgramátorov je málo na km^2 :-/

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.248.56.–
Program nemusi fungovat rychle, staci ze funguje dostatecne rychle.
yaqwsx+9
Posthunter
9. 7. 2008   #13
-
0
-

To mephi : To mě nenapadlo, převádění jazyka do jazyka...

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.160.67.–
Life is too short to remove USB mass storage safely...
Správný drsňák udělá z konzole cokoliv
Jasper0
Věrný člen
9. 7. 2008   #14
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 217.196.213.–
bukaj0
Věrný člen
9. 7. 2008   #15
-
0
-

mephi
najskor do c++ alebo ineho znameho jazyka a potom ho nechať už vytvorenemu kompileru.
Taky již několik takových kompilátorů existuje, jak jsem psal.

<OT>
Tento topic svedčí o tom, že nás prgramátorov je málo na km^2 :-/
A ty myslíš, že je to špatně? Víš, jak by se špatně sháněla práce, kdyby byl každý druhý programátor? :)
</OT>

selkir
Pokud bys přeci jen uvažoval o napsání toho jazyka, doporučuji ti se podívat na seriál jazyky a překladače na abclinuxu.cz (http://www.abclinuxu.cz/serialy/jazyky-a-prekladace). Ale pokud to opravdu píšeš kvůli tomu, aby se na tom kamarád učil, ne jen proto, aby sis to zkusil napsat, radši bych být tebou kamaráda nasměroval na nějaký již "zaběhlý" jazyk. Nic proti, ale na nějakém rychlokvašeném jazyku urobeném doma na koleně se toho moc nenaučí.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
selkir0
Stálý člen
11. 7. 2008   #16
-
0
-

To bukaj : jo to je pravda asi ho zkusím nasměřovat na Python. Ten snad musí pochopit každej, a když to nevijde tak to asi bude muset vzdát.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.108.102.–
"Je lépe mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit tak všechny pochyby." [br] Abraham Lincoln [br] [br]"I cesta na stovky mil začíná prvním krokem"
DavMar0
Newbie
11. 7. 2008   #17
-
0
-

To Jasper : Jj, předmět PJP, že? :smile1:

Nahlásit jako SPAM
IP: 131.207.228.–
"RGF2bWFyIA=="
Al0
Věrný člen
11. 7. 2008   #18
-
0
-

AT na nauceni a pochopeni zkusi program CommoLogo , nebo jak se to jmenuje. chodi se tma s takovou želvou pomocípříkazů a ona za sebou nechává takový čáry..

Nahlásit jako SPAM
IP: 77.48.132.–
PSP user|Web developer|C4D user||Maya Lamer|Photoshop User|Guitar player
Tocimanko0
Grafoman
11. 7. 2008   #19
-
0
-

Keď mu je ťažko s Visual Basicom alebo Pascalom, lze ho označiť za BFU a keď požaduje vlstný programovací jazyk, tak programovanie rozhodne nie je pre neho. Pokiaľ sa chce naučiť programovať, musí si určiť, aký typ aplikácií chce vyvíjať. Ak pre neho budeš robiť nejaký nový jazyk na mieru, nič sa nenaučí a nebude schopný sa uplatniť na trhu. To je môj skromný názor. Nemusíte ho brať vážne :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.91.84.–
Jasper0
Věrný člen
11. 7. 2008   #20
-
0
-

DavMar napsal:
To Jasper : Jj, předmět PJP, že? :smile1:

Jj :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.196.213.–
Proxymus0
Stálý člen
11. 7. 2008   #21
-
0
-

Pro úplné začátečníky v programování bych doporučil Petříka nebo Baltíka, bez znalosti jakéhokoliv jazyka pochopí strukturu programování. Pak stačí jen přejít na nějaký jazyk jako C, PHP, Python aj. a naučit se jeho syntax.

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.194.221.–
Jasper0
Věrný člen
11. 7. 2008   #22
-
0
-

Proxymus napsal:
Pro úplné začátečníky v programování bych doporučil Petříka nebo Baltíka, bez znalosti jakéhokoliv jazyka pochopí strukturu programování. Pak stačí jen přejít na nějaký jazyk jako C, PHP, Python aj. a naučit se jeho syntax.


Toto se tu ale neřeší :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.196.213.–
Proxymus0
Stálý člen
11. 7. 2008   #23
-
0
-

To Jasper : To byla jen taková rada mimo pro toho kamaráda, který se chce učit programovat:)

Nahlásit jako SPAM
IP: 213.194.221.–
DavMar0
Newbie
11. 7. 2008   #24
-
0
-

To Jasper : Já jsem z něj jen trochu čerpal, ale opravdu jen trochu, takže díky, že si umožnil jej nechat stáhnout. Ale Běhálek byl vpoho. Sry za offtopic ...

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.102.248.–
"RGF2bWFyIA=="
Jasper0
Věrný člen
11. 7. 2008   #25
-
0
-

DavMar napsal:
To Jasper : Já jsem z něj jen trochu čerpal, ale opravdu jen trochu, takže díky, že si umožnil jej nechat stáhnout. Ale Běhálek byl vpoho. Sry za offtopic ...


Je vpoho, ale opakoval jsem ten předmět :D Loni jsem nějak nestihl ten projekt :D A navíc jsem nepsal ten zápočtový test, co letos už zrušili, protože jsem měl zlomenou ruku :(

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.196.213.–
DarkLifeCZ0
Newbie
5. 8. 2008   #26
-
0
-

Doporučuju Baltíka :smile5: Pokud je to podobný vemeno na IT stejně jako moji přátelé :smile5:

Nahlásit jako SPAM
IP: 81.0.219.–
With Love your Dark Life, for your dark life :-)
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 9 hostů

Podobná vlákna

Programovací jazyk E — založil Nikol

Programovaci jazyk — založil marfik

Programovací jazyk — založil Itej

Programovací jazyk — založil Dalibor

Programovací jazyk R — založil Martin

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý