Linux pro slabé a starší pc? – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Linux pro slabé a starší pc? – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.comLinux pro slabé a starší pc? – OS - GNU / Linux – Fórum – Programujte.com

 

x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
30. 7. 2008   #1
-
0
-

Pojede nějaká distribuce na tomto pc? Hlavně ať to je něco tak pro začátečníka. A hlavně ať tam mám možnost rozjed hp tiskárnu a modem od t-mobile pro internet. A vše ať je kompatibilní jelikož u linuxu je to prý s kompatibilitou hruza.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.234.–
bukaj0
Věrný člen
30. 7. 2008   #2
-
0
-

x???x
Pojede nějaká distribuce na tomto pc?
To si děláš srandu, ne? :o) Jestli tím myslíš, jestli je to dost výkonné, tak s tím bych si nedělal starosti. Linux rozjedeš i na malých mobilních zařízeních s pár desítkami megabyty RAM a taktem procesoru v řádu stovek MHz. Sice si na této konfiguraci nejspíš neužiješ nějaké „súpr dúpr“ efekty plochy, ale normální práce by měla být naprosto plynulá.

Hlavně ať to je něco tak pro začátečníka.
(U|Ku|Xu)buntu, openSuse, Mandriva. Zkušenosti mám s prvními dvěmi (konkrétně s Ubuntu Edgy Eft a openSuse 10.3) a ovládání je velice jednoduché.

A hlavně ať tam mám možnost rozjed hp tiskárnu a modem od t-mobile pro internet.
Pokud to není něco moc exotického, neměl by být problém. Kdyžtak se zkus poptat na fórech jednotlivých distrubucí, jaké mají tamější uživatelé zkušenosti (nejdřív ale určitě hledej ;o)).

A vše ať je kompatibilní jelikož u linuxu je to prý s kompatibilitou hruza.
Řekl bych, že tohle jsou fámy šířená zarytými Windowsáky :o)

Jinak, smím vědět, proč chceš přejít na Linux?

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #3
-
0
-

No:
1. jsem jej chtěl vyzkoušet.
2. myslel jsem že by to bylo rychlejší než XPéčka na tom pc.

Proč nedoporučuješ ho?

Jinak jsem chtěl Ubuntu 8.04 ale nevím jak je to u té male ramky co mám jestli to nebude pro tuto verzi málo?
Co si o této verzi myslíte?

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
bukaj0
Věrný člen
31. 7. 2008   #4
-
0
-

x???x
Proč nedoporučuješ ho?
Ne, to ne. Já zrovna běhám na openSuse 10.3, Linux tedy doporučuji :o) Jen dělám takový malý průzkum.

jsem jej chtěl vyzkoušet.
Pak ti dám jednu důležitou radu, nečekej, že Linux je úplně stejný jako Windows. Zjistíš, že hodně věcí je tam přinejmenším trochu jinak. Hlavní je, aby ses toho nelekl. Nakonec ti to možná přijde mnohem lepší a přirozenější, než to je řešené ve Windows.

Jinak jsem chtěl Ubuntu 8.04 ale nevím jak je to u té male ramky co mám jestli to nebude pro tuto verzi málo?
Jak jsem psal, fungování by mělo být naprosto plynulé. RAMka si myslím úplně dostačuje. Pokud se tak moc bojíš o výkon, můžeš zkusit Xubuntu, což je Ubuntu, ale s jiným grafickým prostředím (mělo by být lehčí a tedy méně náročné na systémové zdroje).

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #5
-
0
-

No zase tak moc se o výkon nebojím jelikož ani ty Xp nejsou na tom moc výkoné.

To že to tam bude jinak než ve windows je mi jasné. Spíše mám strach z té instalace. Proto jej taky i chci zkusit. Protože se chci naučit instalovat OS nutně bych to potřeboval umět. A xp se mi kvuli tomu kupovat nechce i když na těch bych to potřeboval hlavně.
Vždy jsem totiž kupoval nb nebo pc už s OS takže to neumím a do školy to bude třeba a nerad bych vypadal jak blbec (i když jsem :D )

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #6
-
0
-

Jo jinak ubuntu asi nepujde co jsem se díval zde:
http://www.ubuntu.cz/produkty/cojeubuntu/desktop
Tak uplně dole se píše: CD vyžadují alespoň 320 MB RAM
Takže to bude málo.

Ale co jsem se díval na to xubuntu zde: http://www.ubuntu.cz/produkty/cojeubuntu/xubuntu
Tak tam je: CD vyžaduje 128MB RAM pro spuštění, nebo 192MB RAM pro instalaci. Instalace vyžaduje alespoň 1.5GB volného místa na vašem pevném disku.

Takže to by mohlo stačit a šlo by to jen nevím jak tam jsou velké rozdíly oproti ubuntu tim myslím v kompatibilitě a jednoduchosti.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
Earl Cash0
Věrný člen
31. 7. 2008   #7
-
0
-

instalace je jednoducha....v ubuntu je to jen klikacka na "next"...jedina cast, kde je potreba se pozastavit a zapremyslet je rozdelovani disku, ale i to se da hrave zvladnout....pokud nemas na tom PC zadne dulezita data tak pouzij metodu "pokus, omyl"....

instalace XP je jeste trivialnejsi..zmacknes parkrat <enter>, <f> a <f8> a mas "funkcni" system :))

EDIT:

Tak uplně dole se píše: CD vyžadují alespoň 320 MB RAM

to je myslim mysleno pro livecd - tj. system je ulozen na CD a na HDD se nic nezapisuje....jinak po instalaci zere podstatne mene...

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #8
-
0
-

No na tom pc nic duležitého právě není. Jelikož mi odchází monitor a nové lcd mi tam ta grafika už neutáhne tak už jej spíše používám je na učení a nějaké pokusy.

Ale je zde menší problém když jsem chtěl stáhnout xubuntu tak to má asi přez 500MB a přibližná doba stahování je kolem 18 Hodin a pořád to ještě přibývá to bych takhle musel stahovat asi den-dva :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
Colpik0
Super člen
31. 7. 2008   #9
-
0
-

To x???x : A co jsi čekal? Stahuješ OS! :smile1: Btw. spíš bych doporučil Damn Small Linux, maximálně Knoppix. Starši verze Ubuntu se mi sekala i na 512MB RAM.

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.102.176.–
Pavel 'Colpik' Tobiáš - Developer & Music Producer [br] http://colpik.webstudio4u.eu
Earl Cash0
Věrný člen
31. 7. 2008   #10
-
0
-

To Colpik : rikal, ze stahuje Xubuntu a to by melo bezet svizne i na starych PC...

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #11
-
0
-

No to jo ale kdyby se to stahovalo třeba jen tak 2-3 hodiny tak by to nebylo tak hrozné ale ne nějaké 2dny :D

v ubuntu je to jen klikacka na "next"


A jak je to u xubuntu?

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
Earl Cash0
Věrný člen
31. 7. 2008   #12
-
0
-

To x???x : IMHO stejne...nezkousel jsem...

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #13
-
0
-

Jo a ještě něco. Doufám že ten Xubuntu je i v češtině protože Anglicky zatím neumím i když už se začínám učit.

A taky doufám že vše pujde instalovat z cd protože v pc není dvd mechanika.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
Chrasty
~ Redaktor
+4
Posthunter
31. 7. 2008   #14
-
0
-

To x???x : Je česky a je na CD, takže jo a jo:)

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.179.196.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #15
-
0
-

Díky. Nakonec jej asi nebudu stahovat jelikož by to bylo na dlouho ale někde na stránkách ubuntu je i seznam lidí od kterých je možné si vyzvednout cd s ubuntu za nové cd. Myslím že tam byla i možnost Xubuntu ale teď si nejsem jistý nebo by se tam snad šlo nějak domluvit. Tak uvidím.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
bukaj0
Věrný člen
31. 7. 2008   #16
-
0
-

x???x
Spíše mám strach z té instalace.
Neměj, vážně ne. Já si pamatuji, jak se mi při první instalaci Ubuntu svírali půlky strachem, co pos*ru, ale všechno dopadlo naprosto v pořádku. Je to opravdu jenom o tom klikat na next, next, next, jak píše Earl Cash. Ale doporučuji, aby sis přečetl, co ti tam píšou. Nebo-li klikej, ale ne zase bezhlavě, bez rozmyslu.

Ale je zde menší problém když jsem chtěl stáhnout xubuntu tak to má asi přez 500MB a přibližná doba stahování je kolem 18 Hodin a pořád to ještě přibývá to bych takhle musel stahovat asi den-dva
Jestli už máš staženo hodně, tak nepřestávej. Ale doporučuji, když stahuješ nějaké tyhlety větší věci, používat torrenty. Snad u všech obrazů distribucí jsou na ně odkazy. Alespoň mně se to namé lince osvědčilo, jelikož služby O2 nejsou zrovna moc stabilní a většinou mi spadlo spojení kousek před koncem. A 500MB je prd. Větší sranda je s obrazy DVD :o)

Ububntu ... Tak uplně dole se píše: CD vyžadují alespoň 320 MB RAM
Řekl bych, že tohle je trochu přemrštěné. I těch 256 by stačit mělo, alespoň doufám.

„v ubuntu je to jen klikacka na "next"“
A jak je to u xubuntu?

Podle mě úplně to samé, akorát tam místo Gnome je na instalačním CD obsaženo Xfce, které by nemělo být tak žravé.

Colpik
Btw. spíš bych doporučil Damn Small Linux, maximálně Knoppix. Starši verze Ubuntu se mi sekala i na 512MB RAM.
RAM nevyřeší všechno. Řekl bych, že tady platí, že skupina (PC) je celkově tak silná jako nejslabší jedinec :o)

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
nemiQue0
Newbie
31. 7. 2008   #17
-
0
-

Mno, ono se doporučuje na slabší PC Linux pod názvem Xubuntu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 82.202.19.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #18
-
0
-

No ok tak asi pujdu do Xubuntu. Že bych měl strach tak zase tak moc už ani ne protože kdybych se měl tak všeho bát tak se pak nikdy nic nenaučím a nevyzkouším a někdy se to zkusit musí.

Stahovat jsem to ještě nezačal ale s tím "O2 nejsou zrovna moc stabilní" máš celkem pravdu u mě na modemu od t-mobile se to taky hodně stalo že u konce stahování nějakého programu to spadlo.

Nejlepši ai bude než to stahovat si to cd teda vyzvednout od někoho kde už to budu mít i vypálené protože stahoval bych to stejně do toho slabého pc na kterém mám internet a není tam vypalovačka tak bych to musel ještě přenášet a vypalovat na notebooku kde ještě ani na to nemám programy.


Jinak ty soubory co mám teď v PC to se asi vše smaže že?
A šlo by to i třeba nainstalovat i na pc kde už je xp jako že by tam byly dva OS a při startu bych si vybral jestli linux nebo XP?

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #19
-
0
-

Jo a co znamená i386 a x64, ?

Jelikož pokud si chci to cd vyzvednout tak musím napsat kterou verzi:

Napište předem o jakou verzi máte zájem. i386, x64, server nebo desktop edition.


Tak nevím asi desktop edition ale co znamenají ty první dvě?

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
bukaj0
Věrný člen
31. 7. 2008   #20
-
0
-

x???x
Jinak ty soubory co mám teď v PC to se asi vše smaže že?
Vůbec nemusí. Přečti se něco o rozdělení disku.

A šlo by to i třeba nainstalovat i na pc kde už je xp jako že by tam byly dva OS a při startu bych si vybral jestli linux nebo XP?
Samozřejmě, hledej dual boot.

Jo a co znamená i386 a x64, ?
Takto je označována architektura počítače. i386 je pro procesory kompatibilní s Intelem 386, což je dneska většina procesorů používaných v PC, jedná se o 32-biové procesory. Jako x64, či x86_64, či amd64 jsou označovány procesory s rozšířenou instrukční sadou i386 o 64-bitové instrukce. Intel Pentium 4 má instrukční sadu kompatibilní s i386, takže pokud nemáš nějakou lepší verzi se rozšířenou sadou, budeš potřebovat CD na architekturu i386.

Tak nevím asi desktop edition ale co znamenají ty první dvě?
Určitě desktop edition. Server je, jak název napovídá, vhodná pro servery. Ani nevím, jestli tam automaticky nabíhá grafické rozhraní. Edice pro servery bude mít nějspíš v základní výbavě Apache, možná FTP server. Pro tebe serverovou určitě ne, ty to potřebuješ na desktop.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #21
-
0
-

No právě to rozdělení disku to je to z čeho mám ten strach u té instalace jak linuxu tak XP vubec totiž nevím o co jde.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
bukaj0
Věrný člen
31. 7. 2008   #22
-
0
-

x???x
No právě to rozdělení disku to je to z čeho mám ten strach u té instalace jak linuxu tak XP vubec totiž nevím o co jde.
Zjednodušeně řečeno jde o to, jak z jednoho disku jich udělat víc. Není to vůbec nic složitého. Navíc u intalace Xubuntu by k tomu měly být hezké a jednoduché grafické nástroje, takže se není čeho bát. V Linuxu se používá další „logický disk“ hlavně pro swap, což něco jako stránkovací soubor z Windows.

Pokud chceš dual boot (možnost bootovat dva operační systémy), tím, že rozdělíš disky, zaručíš to, aby se systémy nemotaly jeden druhému do cesty.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
31. 7. 2008   #23
-
0
-

jj...skusím ještě něco vygooglit a přečíst. Nějak tak jsem si i myslel že to je.

Zatím čekám na odpověď od jednoho distributora ktery by mi dal již vypalený linux. Jen nevím jak je to s jednou věcí a to. Když si jej chci zkusit bez instalace tak že se ten OS načte z mechaniky z cd tak potřebuji speciální verzi nebo mi bude stačit to cd ze kterého se to instaluje?
Něco jsem o tom četl a pochopil jsem to tak že by to šlo udělat z toho instalačního cd ale nejsem si jistý.

Jinak to rozdělení disku a ty dva OS na jednom pc ( dual boot ) se udělají až při instalaci nebo si ten disk musím ještě před ní nějakým programem rozdělit? Protože ja myslel že se to dělá až při instalaci ale někde jsem četl něco o nějakych specialnich programech na rozdělení disku tak nevím.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
bukaj0
Věrný člen
31. 7. 2008   #24
-
0
-

x???x
Když si jej chci zkusit bez instalace tak že se ten OS načte z mechaniky z cd tak potřebuji speciální verzi nebo mi bude stačit to cd ze kterého se to instaluje?
To se různí distribuci od distribuce. Některé mají instalační CD zároveň jako živá, nekteré je mají oddělena, některé poskytují jenom živé CD, některé jenom instalační. Ubuntu a všechny jeho varianty (Kubuntu, Xubuntu…) se, pokud se něco nezměnilo od dob Edgy Eft, jako že bych řekl, že ne, řídí prvním způsobem – instalační a „živé“ CD v jednom.

Jinak to rozdělení disku a ty dva OS na jednom pc ( dual boot ) se udělají až při instalaci nebo si ten disk musím ještě před ní nějakým programem rozdělit?
Jde to oběma způsoby. Existují speciální CD, která slouží jenom k rozdělení disku, ale všechny instalační CD jakékoli distribuce Linuxu mají nástroj na rozdělování disku v sobě. U Ubuntu a u mohých jiných je přímo v grafickém instalátoru jako jeden z kroků při instalaci, takže se není čeho bát.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
Earl Cash0
Věrný člen
31. 7. 2008   #25
-
0
-

To x???x : rika se tomu LiveCD a *buntu se nejcasteji instaluji prave takto....tj nabootujes z CD a mas uz rovnou nejaky software pripraveny k pouziti (prohlizec, multiprotokolovy IM klient, rss ctecku atp.)....

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
Earl Cash0
Věrný člen
31. 7. 2008   #26
-
0
-

To bukaj : jak ty to porad delas, ze jsi rychlejsi nez ja? :))

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
gogulux0
Newbie
31. 7. 2008   #27
-
0
-

To x???x :

Jinak to rozdělení disku a ty dva OS na jednom pc ( dual boot ) se udělají až při instalaci nebo si ten disk musím ještě před ní nějakým programem rozdělit? Protože ja myslel že se to dělá až při instalaci ale někde jsem četl něco o nějakych specialnich programech na rozdělení disku tak nevím.


Pokud mas cisty disk, a chce dual boot linux/windows, jednodusi bude prvni nainstalovat windows, tam rozdelit disky, na dva windows + zbytek, a pak instalovat linux a prerozdelit si podle potreb zbytek, v pripade ze uz windows nainstalovany mas na nerozdelenem disku, tak pokud nemas nejaky dobry duvod proc by jsi ho nemohl odstranit a nainstalovat znovu, tak existuji nejake specialni programky, ktere tohle dovedou i bez nutnosti ztraty dat na disku, ale nemam vyzkousene.

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.163.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
1. 8. 2008   #28
-
0
-

No XP už mám nainstalované a nějakou dobu už jej používám takže už tam jsou i nějaké soubory.
Právě že ten linux chci nainstalovat pomocí dual bootu abych se v případě problému mohl vrátit na XP.
A jelikož nemám instalační cd od XP tak si jej tam pak nemužu znovu nainstalovat proto bych jej tam chtěl buď nechat nebo to nějak vyřešit abych se pak na ně mohl popřípadě vrátit.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.224.–
Onsi0
Stálý člen
1. 8. 2008   #29
-
0
-

tak keď budeš inštalovať xubuntu tak ti stačí nechať pri rozdelovaní diskov dostatočné miesto pre windows...

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.99.76.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
1. 8. 2008   #30
-
0
-

No tak zde: http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD
Je návod jak to nainstalovat.

Ale je to pro ubuntu a nevím jestli v xubuntu to nebude jiné.

Takže jinak udělám to co je v Krok 5.2 a budu pokračovat na Krok 6.

Jen nevím kolik tam pak je třeba uvolnit nebo tak.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.67.–
bukaj0
Věrný člen
1. 8. 2008   #31
-
0
-

x???x
Ale je to pro ubuntu a nevím jestli v xubuntu to nebude jiné.
Řekl bych, že ne. Jak jsem již psal, Xubuntu je Ubuntu akorát s jiným výchozím desktopovým prostředím. Ostatní by mělo být stejné, tedy včetně instalace.

Jen nevím kolik tam pak je třeba uvolnit nebo tak.
Cituji z Ubuntí wiki: „První oddíl bude sloužit pro samotný systém označovaný jako /, doporučuji alespoň 10 GB. Samotný systém se vejde na cca 2 GB, ale pokud v něm budete chtít pracovat a instalovat nové věci tak je to málo. … Pokud máte Ubuntu na zkoušku, stačí i 5 GB.“ Je to z kroku 5.3 – Ruční rozdělení disku –, takže ty si z toho vem akorát ty čísla. Opravdu ti doporučuji, aby sis ten návod podrobně pročetl včetně kroků, které dělat nebudeš. Jak vidíš, jsou tam zajímavé informace ;o)

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
gogulux0
Newbie
1. 8. 2008   #32
-
0
-

To x???x : No tak hodne stesti, pri tom rozdeleni disku si davej pozor, ja kdyz instaloval linux poprve jsem si prepsal MBR, nevim jak je to u Ubuntu, vysla nejaka verze co se da instalovat z windows, ale jinak jsem odpozoroval, ze pri dual bootu musi byt ty dva disky logicke, nevim, ale zda se mi ze to na dvou primarnich nedelalo dobrotu, ale taky mozna mohla byt chyba nekde jinde, dystak me nekdo opravte.

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.163.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
1. 8. 2008   #33
-
0
-

No ale co se teď tak dívám tak to asi bude celkem problém to rozdělit jelikož když ten disk v pc má jen 18GB :D

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.67.–
bukaj0
Věrný člen
1. 8. 2008   #34
-
0
-

x???x
No ale co se teď tak dívám tak to asi bude celkem problém to rozdělit jelikož když ten disk v pc má jen 18GB :D
Stačí. Jestli je to v reportu napsané dobře, tak ti tam zbývá 7GB volných. Pokud jich pět vyhradíš pro Xubuntu, bude to v pohodě.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
nezmany navstevnik
~ Anonymní uživatel
5 příspěvků
1. 8. 2008   #35
-
0
-

necitaj som cely thread, takze odpovedam len na povodnu otazku...

linux ti pobezi na hocicom. s kompatibilitou by nemal byt problem - na tu tlaciaren by som skusil na gugli najst linuxovy driver a co sa tyka modemu t-comu, tak tam je dost podstatne, ako sa zapaja k PC - mas moznost pripojit k nemu pc cez normalny sietovy kabel? ak hej tak nemas problem. v opacnom pripade by som skusil preguglit t-com homepage prip. zalozit thread na zive.cz.

Nahlásit jako SPAM
IP: 88.212.19.–
gogulux0
Newbie
1. 8. 2008   #36
-
0
-

To nezmany navstevnik :

prip. zalozit thread na zive.cz.


Muzu se zeptat proc na zive.cz, ja tedy uz na zive.cz nechodim, mam pocit ze tamni komunita je ale spise orientovana na windows...

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.163.–
Anmov
~ Anonymní uživatel
4 příspěvky
2. 8. 2008   #37
-
0
-

nezmany navstevnik napsal:
necitaj som cely thread, takze odpovedam len na povodnu otazku...

linux ti pobezi na hocicom. s kompatibilitou by nemal byt problem - na tu tlaciaren by som skusil na gugli najst linuxovy driver a co sa tyka modemu t-comu, tak tam je dost podstatne, ako sa zapaja k PC - mas moznost pripojit k nemu pc cez normalny sietovy kabel? ak hej tak nemas problem. v opacnom pripade by som skusil preguglit t-com homepage prip. zalozit thread na zive.cz.



Poslední dobou Linux žere i USB modemy v pohodě, zive ? nikdy, linuxový server kde se zeptat na ovladače je ABCLinuxu !!!


Jo a jestli se toho rozdělení disku bojíš opravdu moc defragmentuj ho ve Windows a nainstaluj si Xubuntu přes Wubi(vytvoříš virtuální mechaniku z toho ISO obrazu a tam spustíš Wubi.exe a pak podle instrukcí na obrazovce) systém možná bude mít trochu pomalejší odezvu, ale vyzkoušíš si to, po týdnu se rozhodneš že Windows nemá cenu a necháš ho jen na hry / speciální programy


OT: Ubuntu server opravdu neobsahuje grafický režim,

na 256 by to Ubuntu rozchodil, ale musel by stáhnout alternate a instalovat v textovym režimu,

kdyby nastavil SWAP oddíl(třeba na nepoužívanou flashku, která se mi poslední dobou osvědčila) systém by běhal bez problémů,

ještě začátečníkum(přecházejícím z Windows) se doporučují speciální distribuce Mandriva která je klikací daleko víc než Ubuntu a její verze One, aby si moh nový uživatel přehrát filmy a písničky ihned po instalaci a Mint( trochu rychlejší Ubuntu a jako Mandriva One obsahuje uzavřenej balast :)

Nahlásit jako SPAM
IP: 78.136.153.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
3. 8. 2008   #38
-
0
-

nezmany nastevnik: ten modem mám teto: http://t-mobile.cz/Web/Residential/Telefony/Telefon.aspx/Telefon/305
(pokud jich teda není více verzí :D)
S tím kabelem nevím jak to myslíš. Ja jej připojuji přez USB ale pokud by ten kabel šel dokoupit (a nebyl moc drahý) a připojit k tomu modemu tak bych si jej pořídil.

Jinak když si i ty windowsy tam nechám tak jde to třeba pak smazat když se rozhodnu že xubuntu je lepší tak abych pak měl více místa na ruzne soubory atd?

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.44.–
bukaj0
Věrný člen
3. 8. 2008   #39
-
0
-

x???x
ten modem mám teto: …
Na linuxsoftu třebas vyšel návod na zprvoznění[1]. Kdybys potom měl nějaký závažný problém, zkus ještě pohledat Google a pak se obrať na nějaké Ubuntí fórum, či jak zde již padlo, na diskusi na AbcLinuxu.cz. (Živě.cz nedoporučuji. Tamní komunita je opravdu spíše zaměřená na Windows :o))

S tím kabelem nevím jak to myslíš. Ja jej připojuji přez USB ale pokud by ten kabel šel dokoupit (a nebyl moc drahý) a připojit k tomu modemu tak bych si jej pořídil.
U tohoto modemu to asi nepůjde. Ale nejjistějším způsobem připojení k internetu kdekoli (nejen v Linuxu*) je použít externí modem, v počítači mít nějakou síťovku a propojit to normálním UTP (ethernet) kabelem**.

Jinak když si i ty windowsy tam nechám tak jde to třeba pak smazat když se rozhodnu že xubuntu je lepší tak abych pak měl více místa na ruzne soubory atd?
Pokud Xubuntu nainstaluješ na jiný oddíl disku, pak můžeš ten s Windows přeformátovat a připojit si ho do Xubuntu***.

[1] http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1048

* Kamarád používá Windows. Nejdříve měl modem Sagem 840 připojovaný do USB. (Já ho měl taky a zprovoznění pod Linuxem bylo rychlejší než pod Windows :o)) Připojení pořád padalo, byl to modem prostě naprd. Pak si pořídil síťovou kartu a modem kombinovaný s routerem. Propojil to UTPčkem a krásně mu to jede.
** Jestli chceš vědět, jak to vyppadá, podívej se na alza.cz a zadej do hledánjí "utp kabel".
*** Připojit by šel i tak – i s Windows. Ale Windows nejsou zrovna malé, takže pokud se rozhodneš s nimi skoncovat, bude lepší, když oddíl s nimi přeformátuješ (nejlépe na něo jiného než NTFS).

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
7. 8. 2008   #40
-
0
-

Takže když chci to CD tak musím napsat jestli chci 32 nebo
64 bitovou verzi a jestli chci ubuntu server nebo desktop edition.

Takže pokud jsem to výše správně pochopil tak 32 bitovou desktop edition je to tak?

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.71.–
bukaj0
Věrný člen
7. 8. 2008   #41
-
0
-

x???x
Takže pokud jsem to výše správně pochopil tak 32 bitovou desktop edition je to tak?
Áno.

EDIT: Pro úplnost, na architekturu x86.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
12. 8. 2008   #42
-
0
-

No na jednom CD které bylo k počítačovému časopisu jsem našel UBUNTU. Chtěl jsem jej teda zkusit nainstalovat. ISO soubor jsem vypálil na notebooku a dal do pc abych jej nainstaloval. Nejdříve jsem provedl kontrolu cd jestli tam nejsou nějake chyby které by vznikly vypalením. Vysledek je že cd je bez chyb.
No dobře tak jsem jej chtěl konečně nainstalovat. Dal jsem hned první položku a to spustit UBUNTU. Po nějaké době se mi zobrazí taková oranžovo-žluto-bežova obrazovka a nic víc čekám,čekám a pořád nic.

Dal jsem spustit UBUNTU v (nevím jak se to jmenovalo) zachranem grafickém režimu nebo tak nějak. Ale tam taky nic jen černá obrazovka trochu textu s OK a to je vše. Jen naskočila nějaká hláška ohledně grafické karty ale byla v angličtině tak moc nevým o co šlo asi něco jako že nebyla detekována ale protože neumím ang. tak si nejsem jist.

Je možné že by ta grafika v tom pc nebyla podporována nebo kde muže bych chyba?
Právě že tam nebylo stejné menu jako v návodu.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.48.–
bukaj0
Věrný člen
12. 8. 2008   #43
-
0
-

x???x
jsem našel UBUNTU ... spustit UBUNTU. Po nějaké době se mi zobrazí taková oranžovo-žluto-bežova obrazovka a nic víc čekám,čekám a pořád nic.
Je možné, že Gnome je přeci jenom tak nenažrané, že paměti prostě není dost. Navíc, pokud se jedná o boot z živého CD, kdy se musí prakticky všechno natahat do paměti.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
x???X
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
13. 8. 2008   #44
-
0
-

No a co s tím?

Existuje nějaka distribuce která je pro začátečníka, na slabé pc, a není moc velká na stažení?


P.S.: no ono spuštění z toho cd by asi to pc neutahlo ale instalace by měla jít tzn. že v tom menu co se zobrazí by podle návodu měla být možnost instalovat ubuntu (bez spuštění z cd) ale ta tam nějak není.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.50.–
Earl Cash0
Věrný člen
13. 8. 2008   #45
-
0
-

vyzkousej Xubuntu, pokud jsi tak jeste neudelal nebo Damn Small Linux damnsmalllinux.org...

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
13. 8. 2008   #46
-
0
-

No Xubuntu teď zkouším nainstalovat a začíná mě to sr.... Klikl jsem na instalovat a naběhlo takové pozadí a okraj okna kde v titulku okna je nápis instalovat jenže v tom okně není nic než bíla barva. A už asi 15 minut čekám než se tam něco zobrazí a stale nic.

P.S.: zkoušel jsem ještě jiné Ubuntu ktere jsem si převzal od distributora a když dám instalovat tak ta instalace neprobíha jako v navodu čily klikáním ale musím to v takové škaredé grafice ovladat klavesnici- což sice není problém- jen jsem se zase sekl u toho rozdělení disku protože tam je to trochu jinak než v návodu

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.225.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
13. 8. 2008   #47
-
0
-

potřebuji nutně pomoc.

nainstaloval jsem Xubuntu tak že jsem dal f4 pro výběr režimu a tam vybral něco jako použit nouzovy graficky režim čimž to šlo nainstalova.
jenže když se dostanu do xubuntu tak to vypada nějak divne. na starem crt když spustim xubuntu tak po okrajich jsou černe okraje a někde uprostřed monitoru ploch kde např. nějake okno se mi tam nevleze cele a lišty jsou taky moc velke.
nevim to jistě ale třeba tam je jine menši rozlišeni. jak mam nastavit 1024x780 nebo něco podobneho?

nebo muže byt problem s nekompatibilitou graf. karty?

Nahlásit jako SPAM
IP: 195.189.143.–
bukaj0
Věrný člen
13. 8. 2008   #48
-
0
-

x???x
na starem crt když spustim xubuntu tak po okrajich jsou černe okraje a někde uprostřed monitoru ploch kde např. nějake okno se mi tam nevleze cele a lišty jsou taky moc velke.
Četl jsem tohle několikrát a pořád nechápu, co vlastně máš přesně za problém :o) Pochopil jsem, že se to zobrazuje nějak špatně, to je celé. Jelikož je ten popis tak zmatečný, vypadá to, že jsi rozrušený. Takže nejprve ze všeho se uklidni, napij se něčeho (ne, moc, to by pak ten popis mohl být ještě horší :o)) a vydýchej se. Pak napiš, co to přesně dělá, nedělá, v čem je problém, co potřebuješ apod.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
gogulux0
Newbie
13. 8. 2008   #49
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.163.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
13. 8. 2008   #50
-
0
-

bukaj: Ne rozrušený nejsem jen jsem to psal v rychlosti na mobilu a na tom se přece jen něco dlouhého špatně píše. Takže se omlouvám a znovu.

Nainstaloval jsem Xubuntu a to tak že při instalaci jsem stiskl F4 čímž jsem vyvolal nabídku v jakém režimu chci instalovat (viz. obrazek niže- je to screen který se zobrazi hned jako první) .




Zvolil jsem instalaci v nouzovém grafickém režimu kde to mělo špatnou grafiku a horší rozlišení ale podařilo se to nainstalovat.

Jenže. (těch problému asi je více)

Když spustím Xubuntu tam místo aby se mi celý OS zobrazil přes celý monitor tak se zobrazí jen v menší části monitoru (uprostřed a teď na kraji vlevo-nahoře) a kolem něj je pak několik cm černo. A ještě k tomu se zobrazí jakoby s menším rozlišením nebo něco takže to vypadá celkem blbě a například nějaké okno se mi nezobrazí celé.
(Asi něco jako když si windows spustím v nouzovém režimu.)

Jinak windowsy mám v rozlišení 1024x768 a to přez celý monitor takže bych byl rád kdyby to tak šlo i u Xubuntu.


Další problém co jsem našel je ten že při vypnutí nebo restartu, PC jakoby jednou pípne a pak se zobrazí černá plocha kde naskakuje nějaký text.


Snad to nějak pujde pochopit jinak pak nevím jak to vysvětlit a asi budu muset v photoshopu načrtnout obrazek jak to vypadá.



P.S.: jak zjistím ale co je to za monitor?(jako značku a typ)
Ale v reportu z everestu který je hned jako příloha v prvním příspěvku je myslím napsaný.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.48.–
gogulux0
Newbie
13. 8. 2008   #51
-
0
-
Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.163.–
bukaj0
Věrný člen
13. 8. 2008   #52
-
0
-

x???x
Když spustím Xubuntu tam místo aby se mi celý OS zobrazil přes celý monitor tak se zobrazí jen v menší části monitoru (uprostřed a teď na kraji vlevo-nahoře) a kolem něj je pak několik cm černo.
Podívej se do nabídek a tam by někde měla být možnost změnit rozlišení obrazovky. Taky si pamatuji, že na mém starém CRT monitoru vždycky byl obraz trochu jinak posunutý na Windowsech a Ubuntu. Měla by na to být nějaká štelovátka na monitoru.

Další problém co jsem našel je ten že při vypnutí nebo restartu, PC jakoby jednou pípne a pak se zobrazí černá plocha kde naskakuje nějaký text.
Těžko říct, oč se může jednat. Chce to vědět, co se tam za text zobrazuje.

Nahlásit jako SPAM
IP: 85.70.13.–
Jak se správně ptát? -> http://www.hash.cz/inferno/otazky.html[br][br] Po programování je člověk hladovej.
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
13. 8. 2008   #53
-
0
-

bukaj: V nabídkách jsem právě nic o změně rozlišení obrazovky nenašel.
Ono nejde o to že je posunutý ale má to to divné rozlišení.

P.S.: no ten text co se zobrazuje bych rad tady napsal ale je to delší a opsat to za tu dobu nestihnu.


gogulux: To z toho google jsem taky našel ale nevím co s tím.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.48.–
gogulux0
Newbie
13. 8. 2008   #54
-
0
-

To x???x : potrebujes otevrit soubor /etc/X11/xorg.conf v nejakem textovem editoru pod rootem a tam zmenit informace o monitoru, to by potom mohlo pomoct pri zmene na vyssi rozliseni.

sudo vim /etc/X11/xorg.conf
pokud nemas editor vim muzes pouzit nano, nebo jiny

nekde v tom textaku je Section "Monitor", misto ni by jsi tam mel nakopirovat treba
Section "Monitor"

Identifier "monitor1"
VendorName "Plug'n Play"
ModelName "AOC Spectrum 7G"
HorizSync 30.0 - 95.0
VertRefresh 50.0 - 160.0
ModeLine "768x576" 50.0 768 832 846 1000 576 590 595 630
ModeLine "768x576" 63.1 768 800 960 1024 576 578 590 616
EndSection

jeste doufej, ze to co nasel google jsou spravne parametry, jinak nevim co to udela, mozna by mohlo dojit i k poskozeni monitoru pri spatnych kmitoctech, ale jak se divam tak by to melo sedet
Horizontální kmitočet  	30 - 95 kHz

Vertikální kmitočet 50 - 160 Hz

Identifier "monitor1" tam nech takovy jaky tam byl, at to nemusis potom vsude kde se na monitor jine sekce odkazuji upravovat
potom je asi dulezita sekce Section "Screen"
kde je krom odkazu na monitor taky odkaz na grafickou kartu a subsekce display, kde jsou uvedeny vselijake mozne rozliseni, mezi kterymi by se potom melo dat prepinat, pomoci ctrl+alt+plus popripade minus, po editaci xorgu mozna bude nutny restart X serveru pomoci ctrl+alt+backspace

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.163.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
13. 8. 2008   #55
-
0
-

No zkusím to ještě parkrat přečíst a snad to pochopím. Jelikož jsem při tom rozlišení neměl ještě možnost se s tím moc seznámit tak moc nevím kde co.

A co tam je za textový editor to nevím je tam jen to co se nainstalovalo spolu s OS:

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.249.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
13. 8. 2008   #56
-
0
-

No našel jsem ten soubor. Dvakrát na něj klikl a v nějakém text.editoru se otevřel. Celé jsem to pracně opsal a když jsem to chtěl uložit (soubor->uložit) tak mi to vyhodilo hlášku: Can't open file to write.

No tak nevím co s tím.

P.S: když to budu opisovat tak ty mezery mezi číslama jsou taky duležité? A taky v tom souboru je to odsazené mám to taky odsazovat nebo je to jen pro přehlednost a není to duležité?

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.68.–
gogulux0
Newbie
13. 8. 2008   #57
-
0
-

To x???x : ulozit to nejde protoze na to bezny uzivatel nema pravo, musis pod rootem (administrator), pomoci sudo muzes spoustet prikazy jako root takze kdyz zadas vim /etc/X11/xorg.conf spusti se ti textovy editor vim a v nem soubor /etc/X11/xorg.conf, ale je to pod beznym uzivatelem, takze to nejde potom ulozit, ale kdyz das pred prikaz sudo tak se ten editor spusti s pravy roota a ulozit pujde, sudo se te zepta na heslo administratora, jinak pro normalni praci pod rootem se muzes prihlasit pomoci sudo su, ale nejprve budes muset asi nastavit heslo sudo passwd, jeste bych upozornil ze mozna narazis na problem, ze budes heslo zadavat a nebudou se psat ani hvezdicky proste nic, tak to neni chyba, vse co pises se pise pouze se to nezobrazuje, takze po napsani hesla normalne stiskni enter

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.163.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
13. 8. 2008   #58
-
0
-

jj...o tom že se to heslo nezobrazuje jsem se nejdříve taky divil ale před chvíli jsem to někde četl.

Takže pokud to chápu tak zadám toto: sudo vim /etc/X11/xorg.conf
Do termínalu? (nebo jak se to jmenuje prostě něco jako příkazová řádka)

Zadal jsem to tam a chtělo to po mě nějake heslo tak ja zadal to kterým se při startu přihlašuji na svuj učet a vypsalo mi to:
sudo: vim/etc/X11/xorg.conf: command not found

Možná je to tím že ja zadal heslo na normální uživatelský ušetl ale tam je třeba zadat heslo pro ROOT jenže jak jej mám zjistit když jsem žadné jiné heslo nenastavoval?

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.246.–
gogulux0
Newbie
13. 8. 2008   #59
-
0
-

To x???x : jine heslo muzes nastavit pomoci sudo passwd, a kdyz neni nastaveno zda se ze v *buntu je stejne jako heslo bezneho uzivatele, takze za roota jsi to spustil, ze jsi zadal spatne heslo neoznamuje, takze nejspis nebudes mit vim, muzes zkusit jiny editor nebo vim nainstalovat pomoci

sudo apt-get install vim


muzes zkusit nano, stejne pokud vim neznas tak by jsi to mozna ani nezeditoval, ale muzes se po nejakem navodu pro vim podivat nejlepe
http://www.kit.vslib.cz/~satrapa/docs/vim/

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.163.–
Earl Cash0
Věrný člen
13. 8. 2008   #60
-
0
-

To x???x :

sudo: vim/etc/X11/xorg.conf: command not found

mezi vim a souborem, ktery editujes musi byt mezera...

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
13. 8. 2008   #61
-
0
-

No takže pokud to chápu tak místo toho vim napišu nazev jiného editora?

No zkoušel jsem tam napsat i nano ale taky nic jedině použít ten co je standartně nainstalovaný i s Xubuntu jenže ten nevím jak se jmenuje.

P.S.: Zrovna už nesedím u pc a zítra na delší dobu odjiždím takže už to nestihnu spravit. Zkusím běhěm doby co nebudu doma kdyžtak něco vygooglit (pomocí internetu v mobilu) a až přijedu tak pokud na nic nepřijdu tak se ozvu.

P.S.2.: jak jsi myslel že by se mohl pokazit monitor? Ne že bych měl strach ale jde mi o to že jsem slyšel i o bouchnutí nebo vyhoření monitoru tak nevím jestli se nemuže stat něco podobného. nerad bych totiž vyhořel.:D

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.37.–
x???x
~ Anonymní uživatel
28 příspěvků
13. 8. 2008   #62
-
0
-

možné je že by mohla vadit ta mezera protože jsem ji tam nedělal takže zítra to ještě zkusím.

Nahlásit jako SPAM
IP: 89.24.37.–
gogulux0
Newbie
13. 8. 2008   #63
-
0
-

To x???x : hey to s tim monitorem nevim co by se mu stalo, nemam vyzkousene, a mozna by se ani nic nestalo, ale zda se me ze jsem nekde podobne varovani cetl, muzes zkusit :), ta mezera tam samozdrejme musi byt

Nahlásit jako SPAM
IP: 217.112.163.–
Earl Cash0
Věrný člen
13. 8. 2008   #64
-
0
-

To x???x : vyzkousej:

which vim #nebo teoreticky staci i vim

Nahlásit jako SPAM
IP: 193.85.184.–
Oh my goodness, shut me down! Machines making machines. How perverse. (C-3PO)
Zjistit počet nových příspěvků

Přidej příspěvek

Toto téma je starší jak čtvrt roku – přidej svůj příspěvek jen tehdy, máš-li k tématu opravdu co říct!

Ano, opravdu chci reagovat → zobrazí formulář pro přidání příspěvku

×Vložení zdrojáku

×Vložení obrázku

Vložit URL obrázku Vybrat obrázek na disku
Vlož URL adresu obrázku:
Klikni a vyber obrázek z počítače:

×Vložení videa

Aktuálně jsou podporována videa ze serverů YouTube, Vimeo a Dailymotion.
×
 
Podporujeme Gravatara.
Zadej URL adresu Avatara (40 x 40 px) nebo emailovou adresu pro použití Gravatara.
Email nikam neukládáme, po získání Gravatara je zahozen.
-
Pravidla pro psaní příspěvků, používej diakritiku. ENTER pro nový odstavec, SHIFT + ENTER pro nový řádek.
Sledovat nové příspěvky (pouze pro přihlášené)
Sleduj vlákno a v případě přidání nového příspěvku o tom budeš vědět mezi prvními.
Reaguješ na příspěvek:

Uživatelé prohlížející si toto vlákno

Uživatelé on-line: 0 registrovaných, 2 hosté

Moderátoři diskuze

 

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý