Delphi - 1. lekce
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Delphi - 1. lekceDelphi - 1. lekce

 

Delphi - 1. lekce

Google       Google       14. 4. 2005       24 426×

V této lekci pozdravíme svět. A kdo nemá svět rád, může pozdravit svůj život:)

Lekce č. 1

Tak a je to tady:) V této lekci pozdravíme svět. A kdo nemá svět rád, může pozdravit svůj život:)

Vytvoření projektu

Předpokládám, že to všichni zvládnete i bez mé pomoci, ale jistota je jistota. Když zapnete IDE, tak se vám nový projekt vytvoří sám.

Kdyby se tak z nějakého důvodu nestalo, vytvoříte ho pomocí hlavního panelu File → New → Application, nebo klikněte na ikonku , a pak zase na Application.

Pokud chcete otevřít již existující projekt, tak zase buď pomocí hlavního panelu File → Open, nebo pomocí ikonky . A toho samého docílíte i stisknutím kláves CTRL+F11. Pokud chcete rychle otevřít nějaký v poslední době uložený projekt, tak opět pomocí hlavního panelu File → Reopen.

Každý projekt se skládá z jednoho (nebo více) formulářů a jedné programové jednotky – Unit (až na pár pro nás nezajímavých výjimek). Ty si Delphi automaticky pojmenuje Form1.frm a Unit1.pas, a ještě za nás napíší základní kód programu. Pokud ho chcete vidět, tak se na něj můžete podívat pomocí Project → View Source. Zobrazí se v editoru kódu. I tento velmi jednoduchý program můžete spustit příkazem Run &rarr Run, nebo pomocí ikonky . Jak vidíte sami, je to normální Windowsovské okno:) Můžete ho zmenšovat, zvětšovat, minimalizovat atp. Akorát je trochu prázdné.

„Hello world“

Nyní si ukážeme, jak vytvořit opravdu jednoduchý program, který nebude dělat nic jiného, než že v tom okně, které jste viděli před chvílí, bude nápis „Hello world“.

Takže… Můžete si upravit velikost formuláře podle vaší potřeby. Na formulář umístíme komponentu Label (je v záložce Standart). Klikněte na ní a potom klikněte na formulář. Tady si ji můžete upravit, jak se vám bude chtít. Tedy vlastně jenom polohu. Abychom mohli upravit i jiné vlastnosti, musíme se přemístit do Inspektoru objektů. V záložce vlastnosti (Properties) klikněte na Caption a napište „Hello world!!“. Jak sami vidíte, na formuláři už není ne moc pěkný nápis Label1, ale „Hello world!!“. Teď bychom mohli program označit za hotový, ale přece jenom je to zatím moc jednoduché a ne moc uspokojující. Proto to ještě trochu vylepšíme;) Když program spustíme, vpravo nahoře v popisku vidíme stále nápis Form1. To není dobré, a proto to upravíme. Klepněte na formulář někam jinam než na label tak, abyste ho označili, nebo v Object TreeView klikněte na Form1 a ve vlastnostech přepište v Caption Form1 na „Pozdrav“. Už to vypadá o něco lépe, ale nápis je pořád takový malý a nevýrazný. Proto označíme Label1 a ve vlastnostech označte Font. Najednou se tam objeví takové tři tečky , tak na ně klikněte a nastavte si písmo a barvu, jak chcete. Teď už program vypadá docela slušně. Ale podívejte se do Object TreeView, kdo se v tom má vyznat? No, v takhle jednoduchém programu se v tom asi vyznají všichni, ale předpokládám že u tak primitivních věcech nezůstanete. Proto si postupně označte label a formulář, a ve vlastnostech přepište Name tak, jak vám to bude vyhovovat. Nyní, když program spustíme, bude vypadat asi nějak takhle:

Uložení projektu

Program již funguje, tak by bylo vhodné jej uložit. Pro uložení projektu se používá File → Save Project As…. Prosím vás, volte jména volte rozumně, abyste hned poznali, co je to za projekt (ne jako já:)). Nevýhodou ovšem je, že název projektu nesmí být stejný se jménem žádného souboru, který obsahuje. Kvůli tomu se často projekty pojmenovávají stejně jako formulář a nakonec jména se přidá _f, samozřejmě to tak ale používat nemusíte.

Právě editovaný soubor uložíte příkazem File → Save a všechny soubory uložíte příkazem File → Save All.

Pokud někdy změníte v projektu název některé části programu (jednotku, komponentu, nebo třídu), Delphi automaticky zaktualizuje všechny odkazy ve zdrojovém kódu.

Po uložení

Když nahlédnete do adresáře, kam jste projekt uložili, zjistíte, že se tam vytvořilo docela dost souborů. Ty popisuje následující tabulka:

Přípona Význam Formát
.CFG Soubor má stejné jméno jako projekt a je v něm uložena nastavená konfigurace projektu. Textový
.DCU Tento soubor je výsledkem překladu programových jednotek vašeho projektu. DCU soubory jsou nezbytně nutné k sestavení celého programu. Je to vlastně mezičlánek mezi zdrojovými texty a spustitelným programem. Soubory se vytváří automaticky a vaše jediná starost je nesmazat je z adresáře. Binární
.DFM V těchto souborech se ukládají formuláře. Protože se používají často a jsou velice zajímavé, budeme se jimi za okamžik zabývat podrobněji. Textový nebo binární
.DOF Do tohoto souboru si Delphi ukládá nastavení kompilátoru, linkeru, jména adresářů a mnoho dalšího. Textový
.DPR Zdrojový text vlastního projektu. Jeho obsah můžete otevřít a editovat pomocí editoru kódu. Textový
.EXE Výsledek vaší práce. Hotová aplikace, kterou můžete spouštět i na jiných počítačích, kde není Delphi nainstalováno. Spustitelný soubor
.PAS Zdrojové texty jednotek obsažených v programu. Textový
.RES Soubory, které obsahují připojené zdroje Windows. Binární

V tabulce se píše, že se budeme o *.DFM zabývat podrobněji, tak vám alespoň řeknu, že jich je v projektu tolik, kolik je formulářů, a obsahují jejich popis. Pokud si chcete prohlédnout, co je v něm napsáno, tak klikněte na formulář pravým tlačítkem, dejte View as Text a v editoru kódu se vám to ukáže.

Úkol

Pro tuto lekci žádný úkol není (zatím). Snad jen, kdybyste měli nějaký problém nebo připomínku, tak napsat do poradny, ale to není úkol, to je povinnost.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor programuje v Delphi.

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý