Opět jednoduše řečeno se jedná o místo, kde uchováváme hodnoty. S těmito hodnotami můžeme následně pracovat. Můžeme proměnné mezi sebou násobit, sčítat, spojovat texty atd.
..Proměnné zapisujeme pomocí znaku $, za kterým následuje název proměnné.
Název proměnné musí začínat písmenem nebo podtržítkem, za kterým následuje libovolný počet písmen, podtržítek nebo číslic. Názvy bychom mìli také psát bez diakritiky (háčků a čárek) a v názvech nesmíme dělat mezery. PHP je také citlivé na velikosti písmen v názvu proměnné. Proměnná $Test a proměnná $test jsou dvě různé proměnné.
Vhodné názvy jsou tedy:
<?
$_Ahoj="Vitej...";
$Cas="18:12:20";
$id=1;
?>
A nevhodný název promìnné:
<?
$12letadel="Vitej...";
?>
Na hodnoty promenných se můžeme také odkazovat (proměnná se odkazuje na hodnotu jiné proměnné):
<?
$jmeno="Petr";
$jmeno1=$jmeno;
echo "Jmenuji se $jmeno1"; // Vypise "Petr"
?>
Pamatuj si: Název proměnné musí začínat písmenem nebo podtržítkem, za kterým následuje libovolný počet písmen, podtržítek nebo číslic. Názvy bychom měli také psát bez diakritiky (háčků a čárek) a v názvech nesmíme dělat mezery.
Rada: Jednopísmenné názvy nebývají to nejlepší.
Příliš dlouhé názvy taky nejsou to pravé ořechové.
Když používáte sebepopisující názvy proměnných, bývá dobré se rozhodnout pro češtinu nebo jiný jazyk, ale nemíchat to.
Když už musí být název proměnné dlouhý, udělá občas nějaké to velké písmeno situaci snesitelnější.($jajsempromena->$JaJsemPromena)
Úkol: Vytvořte dvě proměnné, do jedné uložte Jméno do druhé Příjmení.No a nakonec jméno a příjmení zobrazte v tabulce o jednom sloupci se dvěma řadky.