Teorie programování - Verze softwaru
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Teorie programování - Verze softwaruTeorie programování - Verze softwaru

 

Teorie programování - Verze softwaru

Google       Google       30. 6. 2005       27 503×

Jak se číslují verze softwaru a proč a podle čeho…

íslování verzí se skládá většinou ze tří čísel, např.: 1.0.2 nebo 7.5.1. První číslo je hlavní, druhému se říká vedlejší a třetímu se číslo revize.

0.95 A všechny verze nižší než nula jsou programy, které mohou být plně funkční, ale autor se ještě necítí na to, aby tento program nezval verzí 1.0. Před tímto krokem ho chce ještě zdokonalit, ale zároveň už ho nabídnout uživatelům.

1.0.0 Je to verze softwaru, která vyšla na trh jako první. Prostě začátek všeho.

1.0.1 Je to první revize programu, může obsahovat nějaké dodatky, přídavné součástky, doplňky. Nejčastěji ovšem obsahuje opravy nějakých chyb či chybiček, které se vloudily do první verze.

1.0.x Již několikátá revize může obsahovat zase opravy chyb či další vylepšení.

1.1.0 Pokud už je velké množství revizí, tj. zásahů, při kterých se pouze opravuje kód, přijde doba, kdy je kód potřeba celý přepsat, zpřehlednit a něco málo upravit a tím je právě verze 1.1.0.

1.1.1 Samozřejmě, že i ve verzi 1.1.0 se najdou chyby či nedostatky a opraví se a tak se pokračuje dále a dále a opravuje se a přidává. Protože jak se říká, nedá se napsat program bez chyby a když jednu chybu opravíte, minimálně jednu další do kódu zanesete. A ještě přidám pro rýpaly – ať to neberou příliš doslovně – že výjimka potvrzuje pravidlo.

1.6.5 Tak a tohle už je mnohokrát přepsaný, upravený, opravený a předělaný kód a v hlavách programátorů vznikají myšlenky na další věci navíc a další drobnosti, které budou uživatelům zpříjemňovat život. Proto přichází verze…

2.0.0 Je to kompletně přepracovaný program, ve kterém prakticky nezůstal kámen na kameni.

2.0.1 Koloběh pokračuje.

Trochu jinak je na tom firma Nero se svým vynikajícím vypalovacím softem, ta používá čísla čtyři. První dvě čísla zleva si svou funkci zachovávají. Třetí číslo potom značí verze pro nové vypalovačky a poslední číslo značí opravy chyb. Čtyřčíslí využívají i některé jiné firmy. V tuto dobu je aktuální třeba verze 6.6.0.14, ale už zítra to tak být nemusí.

Některé společnosti označují verze svého softwaru podle roku vydání, zde nám jako příklad poslouží společnost Microsoft se svými Windows 95, 98, 2000.

Někdo používá ke značení verzí slova, zde zase využiji Microsoft, ať nemusím chodit daleko a uvedu například XP, nebo chystané Longhorny.

Alfa Znamená, že je software ve fázi vývoje a je určen především pro testery.

Beta Je další testovací verze po alfa verzi, program je stále ve fázi vývoje, ovšem často už si ho stahují i běžní uživatelé, především fanouškové tohoto programu, aby co nejdřív viděli novinky. Nedokonalosti tohoto softwaru, stejně jako alfa verze, mohou způsobit nestabilitu systému nebo jiné nepříjemnosti. Riziko ovšem většinou není nijak velké.

Gamma Někomu dvě testovací období nestačí, tak ještě vysílají na odzkoušení Gamma verzi.

pre Jsou verze softwaru, které nejsou plně odzkoušeny a jejich používáním hrozí zhroucení systému, nebo dokonce ztráta dat. Jsou vhodné k prohlédnutí testování, ale pro běžné uživatele nemají žádnou hodnotu.

RC (Release Candidate) Skoro finální verze, která se ale stále upravuje a testuje, může způsobit neočekávané události.

Toť pro dnes vše. A přeji mnoho nových verzí a revizí vašich programů.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jiří ChytilAutor programuje ve VB, zajímá se o elektrotechniku, studuje na SOŠ Elektrotechnické - obor číslicová technika.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý