Chytré pro muže, krásné pro ženy
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Chytré pro muže, krásné pro ženyChytré pro muže, krásné pro ženy

 

Chytré pro muže, krásné pro ženy

Google       Google       27. 6. 2005       12 124×

Známé rčení &bdqup;Podle peří poznáš ptáka“ si už našlo řadu polidštěných verzí. Člověka tak jistě poznáte podle srdce, šatů, bot, a dokonce podle bicyklu. Nejmladší mobilní operátor Oskar se v průzkumu mezi 10 tisíci svých zákazníků rozhodl zjistit, zda se lidé dají poznat i podle svých moderních hraček, mobilních telefonů. A výsledek?

Najdete-li chytrý mobilní telefon nebo přístroj do extrémních podmínek, můžete si být jisti, že patří muži. Pátráte-li po tom, kdo je majitelem luxusního modelu, bude jím nejspíše svobodná žena.

Průzkum také zjistil zvyky lidí. Převedeno do statistických čísel, mezi majiteli chytrých mobilů je 67 procent mužů. U přístrojů do terénu mají muži podíl 63 procent. Na druhé straně mezi uživateli luxusních modelů tvoří svobodné ženy 51 procent, v případě pracovních telefonů typu komunikátor pak ještě o procento více.

Tři čtvrtiny žen nosí telefon nejčastěji v kabelce či tašce, nadpoloviční většina mužů si vystačí s kapsou u kalhot. Jestli vás zajímá, co se stalo s někdejší vlnou speciálních držadel na mobily, která se připínala k pásku, pak vězte, že tento způsob nošení telefonu preferuje téměř desetina mužů. Ženy tomuto fenoménu nepropadly. Zajímavý je také osud obalů na telefon. Zatímco všeobecně jej používá jen 16 procent majitelů mobilů, u lidí starších 66 let si telefon chrání každý druhý.

Ve srovnání útraty za telefon vítězí mladé ženy od 18 do 30 let s mírně nadprůměrnými příjmy. Jejich účet se pohybuje v průměru kolem 685 korun. Sekundují jim mladí muži od 18 do 35 let s vyššími příjmy a měsíční útratou 641 korun. Naopak ženy s průměrným příjmem a věkem mezi 25 a 45 lety za volání v průměru utratí 150 korun.

Z průzkumu vyplývá také psychologický profil majitelů mobilů. Extroverti nejčastěji volí luxusní mobily typu Motorola Razr nebo chytré přístroje. Introverti naopak nejčastěji sáhnou po levnějším přístroji. Žádný psycholog se k průzkumu dosud nevyjádřil.

Zdroj: MF Dnes - Jan Cizner - 3. 6. 2005

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý