1. - Viewport
2. - Jak si přizpůsobit Max, aby se vám líbil a vyhovoval.
..
Viewport
Kdo neví, co jsou viewporty - jsou to ta čtyři čtyři okna, která v Maxu můžete vidět na první pohled. Jak už každý ví, máme tam několik druhů oken - perspektivita, top, front, left. (Možná se vám někdy stalo, že když jste pracovali v jakémkoli okně kromě perspektivy a chtěli se na to podívat ze strany - k tomu jste použili tlačítko pro otáčení (malé menu dole). No a když jste pohled otočili, tak se pohled přejmenoval na User. Já tomu vždy říkám, že jsem si zničil pohled.)
No a teď tuto chybu opravíme a naučíme se, jak nastavit jiný pohled. Takže si označíme pohled, se kterým chceme manipulovat, klikneme pravým tlačítkem na název okna a vyjede nám menu. Zde si najedeme na Views. Vyjede nám další část, kde si můžete vybrat jaký pohled chcete: Perspektive, User, Front, back, Top, Bottom, Left, Right. Pokud jste tedy toto menu našli, vyzkoušejte si.
No a jestli jste si všimli, tak Views není jediná možnost, která tam byla. Takže pokud klikneme pravým tlačítkem na nápis daného okna, tak nám vyjede známé menu. A hned v první části:
Smooth + Highlights -tuto možnost máte asi zatrhnutou. Znamená že vidíte celé objekty.
Wireframe - pokud zatrhnete tuto možnost, tak se vám objekt změní v polygonovou sít.
Edget faces - pokud zvolíte tuto možnost, tak objekty ve scéně budou normální a na nich bude vidět polygonová síť.
Ulehčení: ano, moná ti chytřejí pochopili, že tyto monosti vyvoláme i klávesovými zkratkami F3 a F4.
Show Grid - pokud tuto možnost odtrhnete, tak zmizí síť v dané scéně. No a nebo naopak.
Ostatní možnosti vynecháme až na Configure.. Zvolte tedy tuto možnost a mělo by vám naskočit nové okno. Zde je několik karet:
Rendering Method
Layout
Safe Frames
Adaptive Degradation
regions
Rendering Method
Zde je spousta možností. Některé už známe a ostatní zatím nebudeme moc používat. Jedinou možnost, kterou zatrhneme je Force 2-Sided. Díky tomu můžeme ve views vidět jak líc objektu, tak rub. Přepneme na další kartu Layout, ve které si můžeme změnit styl, jak chceme. Takže jestli se vám nějaký zalíbil, tak si ho můžete zvolit. Ostatní karty si případně můžete projít, ale z nich zatím nebudem nic používat.
Jak přizpůsobit Max, aby se vám líbil a lépe ovládal.
Takže postupujte takto: klikněte na horní lištu pravým tlačítkem a vyjede vám menu. Zde zvolte možnost Costomize. Naběhne vám tabulka. Zde je zase několik karet a my začneme hned s tou první:
Kyeboard - zde si můžete upřesnit klávesové zkratky. Jednoduše si ve sloupečku najdete funkci. Pokud jste si nějakou vybrali (zkuste zde najit v sloupci "move" pohyb), klikněte na ni. A teď v pravé části je kolonka pro Hotkey, kde zvolte, kterou klávesou se funkce sepne (zkuste třeba "W") a klepněte na tlačítko Assign. Teď se funkce uložila a je k použití.
Další karta je Tollbars. Zde si můžete vytvořit okno s danými funkcemi, modifikátory atd. Na pravé straně dejte New. Pojmenujte, jak se má okno jmenovat a dejte OK. Po levé straně by vám mělo naběhnout okénko. Pak v seznamu vyberete, které funkce chcete mít v okně . A to tak: označíte si funkci, modif a přetáhněteho do tabulky, která se nám tam vytvořila. Pak si tam případně naházejte další možnosti. Okénko by mělo být funkční.
V kartách Quads a Menus lze nastavit dalších hafo věcí pro lehčí ovladatelnost. My je prozatím přeskočíme a vrhnem se na poslední možnost Colors. V této kartě si můžete změnit barvy celého Maxu. Takže si třeba můžete Max udělat růžovej. Pokud by vás to nebavilo, jelikož by to bylo na dlouho, tak můžtete použít nějaké předlohy. Jednoduše v dolní části karty klikněte na Load... Naběhne vám tabulka, kde najděte nějakou předlohu. Mělo by to být ve složce UI, kde byste měli nějaké mít. Případně si je vyberte a použijte. Předloha jde zase jednoduše vrátit. Pokud jste si tedy vybrali, nezapomeňte ukladat (Save...). V každé karte ukládat!