× Aktuálně z oboru

SHIELD Experience Upgrade 7 – méně hledání a více zábavy [ clanek/2018052902-shield-experience-upgrade-7-mene-hledani-a-vice-zabavy/ ]
Celá zprávička [ clanek/2018052902-shield-experience-upgrade-7-mene-hledani-a-vice-zabavy/ ]

Assembler - Úvod

[ http://programujte.com/profil/-1-martin-morawiec/ ]Google [ ?rel=author ]       [ http://programujte.com/profil/118-zdenek-lehocky/ ]Google [ ?rel=author ]       3. 7. 2005       52 141×

Úvod, doporučené programové vybavení, hardwarové vybavení, doporučená literatura

Úvod

Samotný jazyk má asi nejblíže ke strojovému kódu, kterému rozumí hardware počítače. Celý takový program je jen množství jednoduchých příkazů, a v tom je právě to nejvýhodnější – příkazy jsou velmi rychlé. (Počet taktů na jednotlivé příkazy je uveden v tabulce příkazu v lekci č. 1.) Například univerzální mikroprocesor firmy Atmel 8051 musí být připojen na hodinový signál, pomocí něhož procesor vykonává instrukce, které mu nahrajeme na jeho vnitřní flash paměť (ROM). Tento hodinový signál má frekvenci 24 MHz, avšak procesor je konstruován na 12 MHz, proto je také uvnitř mikroprocesoru dělička. Shrnuto, mikroprocesor má teoreticky možnost vykonat 12 000 000 operací za sekundu, což jsou v elektrotechnice velmi rychlé děje. Mikroprocesor se velmi často používá v automatizaci, pro jeho rychlost se může používat jako řídící člen pro měnič na 3fázové motory, ale jeho použití je omezené pouze rychlostí počtem vstupně-výstupních portů, což se dá vykompenzovat typem mikroprocesoru.

Doporučené programové vybavení

V sekci download si stáhněte archivovaný soubor Assembler.rar, po rozbalení uvidíte minimálně pět souborů začínajících na písmeno A, jejich účel a nastavení si popíšeme v další lekci. Můžete si také stáhnout prográmek na simulaci a psaní kódu, který je i pro Windows XP, ale s ním ještě nejsem dostatečně seznámen. Jestli máte zájem, jedná se o produkt Keil.

Hardwarové vybavení

Pokud se nechcete jen naučit programovat v assembleru, ale i prakticky si své výtvory vyzkoušet, můžete si vyhotovit (pokud jste manuálně zruční) kit pro nahrání programu do mikroprocesoru a pro jeho připojení na periferie, cena nepřesahuje 400 Kč. Bohužel ale nemohu kvůli autorským právům vydat návod k jeho zhotovení. Pokus se však porozhlédnete na Internetu, určitě něco najdete [ http://mmmsvet.hyperlink.cz/clanky/programator/program_odkaz.htm ].

Doporučená literatura

Velmi dobrá knížka je od vydavatelství BEN – Mikrokontroléry Atmel s jádrem 8051.


Článek stažen z webu Programujte.com [ http://programujte.com/clanek/2005071301-assembler-uvod/ ].