Vědci z kanadské univerzity v Québecu vyvinuli počítačové hry, které pomáhají lidem trpícím nejrůznejšími fóbiemi, překonat panický strach. Tímto výzkumem se podle jednoho kanadského časopisu zabývají výzkumná centra po celém světě.
Virtuální realita se tedy stává nástrojem, který v budoucnu nepřinese jen nový směr multimediální zábavy, ale bude pomáhat také v lékařství.
Představte si člověka, který trpí strachem z létání. Pacient se posadí za sedadlo staršího letadla a na hlavu dostane trojdimenzionální brýle se sluchátky, přičemž toto zařízení je napojeno na nějaký simulátor letu. Člověk pak bude vše vnímat jako skutečnost. Pokud pootočí hlavu, uvidí virtuálním okenkem z letadla ven. Podobně se dají léčit i klaustrofóbie nebo strach z pavouků (což bych mimochodem asi sám potřeboval :)) a určitě se objeví i jiné možnosti.
Jaká bude budoucnost těchto způsobů léčby je v tuto chvíli velmi těžké odhanout. Doufejme však, že se neobjeví nějací odpůrci či jiné problémy a vše se co nejdříve plně vyzkouší v běžné praxi.
Zdroj: ČTK
David BudaiGoogle
Autor se zajímá o oblast IT a bezpečnost. Rád čte, píše a jezdí na kole (a teď i autem).
Nové články
Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci. Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.
V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.
Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.
Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.