Vítám vás všechny, ať už začátečníky nebo pokročilé programátory, u lekcí Pascalu - jazyka navrženého pro výuku programovaní, takže vám mohu na 99,9% zaručit, že se ho právě i vy naučíte ;)...
Pascal (Ať už jakékoliv verze jako Turbo, Borland, free atd.. Je jich hodně) je programovacím jazykem určeným k výuce. Je přímo dělaný tak, aby se na něm lidi naučili zacházet s algoritmy, proměnnýmy, prostě se vším, co je k programování potřeba. Z vlastní zkušenosti vím, že 70% toho, co se naučite v Pascalu, uplatníte i v dalších jazycích.
Pascal, ač je to neuvěřitelné, byl navrhnut a zrealizován jediným člověkem (učitel z akademie)! Proto si této jeho práce vážím ješťe víc. Pascal, jak už jsem řekl, je prog. jazyk navrhnutý pro učení programátorství a ne pro dělaní monstrózních projektů. Ovšem nenechme ho zahanbit, zvládne spoustu věcí, které zvládnou jiné jazyky vyšší úrovně.
Zezačátku vás seznámím trochu s teorií. Programovací jazyky se rozdělují do dvou úrovní. Vyšší a nižší. Do vyšší úrovně patří vlastně všechny jazyky jako např.: Visual Basic, Pascal, C, C++, Delphi a další. Do nižší úrovně zapadá jedině Assembler. Někde jsem četl, že C++ by se dalo zařadit jak do nižší, tak do vyšší úrovně, ale můj subjektivní názor je, že patří do vyšší. To bychom měli rozdělení jazyků.
Další teorií je grafické znázornění algoritmů. Existují tři hlavní způsoby: Vývovjové diagramy (o kterých jsou zde na webu samostatné články), kde grafické znázornění tvoří různé geometrické obrazce (např. pro větvení slouží kosočtverec atd.). S příchodem dalších a lepších jazyků se vyvinuly strukturogramy a z toho pak vznikly vylepšené kopenogramy. Rozdíl je v tom, že strukturogramy měly například celé větvení uvedené v jednom obdélníku, čímž grafické znázornění získalo velmi dobrou přehlednost. Kopenogramy už se lišily pouze v tom, že byly jednotlivé úseky programu odlišné jinou barvou.
Nakonec bych vám poradil jednu věc...Ať si myslíte co chcete, používejte komentáře, grafické rozložení a další pomůcky před samotným programováním, protože vám to VELMI usnadní práci :). Jediné, co už nám teď zbýva, je pustit se směle do toho :). HF and GL (Have Fun and Good Luck) při programování v Pascalu.
Program Turbo Pascal stáhnete v sekci Download