Invex je všeobecně známý veletrh informačních a komunikačních technologií. Poslední dobou si tam přijdou na své i hráči počítačových her – a to v čím dál větším měřítku. Je to hrozba, které je potřeba čelit? Nebo tak vzniká nový "pasivní" sport?
Jak to vše začíná?
Neexistuje a ani nevěřím, že se někdo narodil s vlohy pro hraní her, není to absolutně o žádném talentu, tady jde čistě jen a jen o trénink a o perfektní znalost konkrétní mapy a také bohužel do jisté míry o náhodu a moment překvapení.
Největší předpoklad pro vytvoření prosperujícího klanu je shromáždit kvalitní hráče, kteří budou mít všichni jeden cíl – uspět. Už jen to dá hodně práce. Pak následují dlouhé "propařené" noci spojené se velkou zábavou, tvrdým tréninkem, adrenalinem v krvi a obrovskými nervy při zápasech se soupeřem. Také jde do velké míry o schopnost taktizovat v určitých situacích během zápasu.
Hráč se pomalu stává závislým a projevují se také jistě jak fyzické, tak duševní deformace. Ještě by nevadilo, že opravdový hráč nezná slunce a opaluje ho jen záře monitoru. Čili výsledný efekt zbarvení kůže se podobá barvě sýru. Horší je, že při rozhovoru s hráči slyšíte samé LOL, OMG apod. Hráči jsou zvyklí na komunikaci přes Internet, ta jim také nedělá žádné problémy, ale mám zkušenosti s tím, že někteří nejsou schopni dát dohromady ani souvislou větu. Viz rozhovor níže.
Vzniká tedy nový sport?
Hraní počítačových her na profesionální úrovni vůbec není žádná sranda, je to sport jako každý jiný bez nejmenšího rozdílu. Online gamming opravdu nabírá na otáčkách a to v pravém slova smyslu. Začíná to být opravdu oblíbený sport dnešní generace, do kterého se poměrně investuje, zejména v korporaci s takovými firemními velmocemi jako je Intel či AMD. Už dávno se hrají evropské či světové ligy v elektronických sportech a hráči si opravdu zakládají na tom, udržet si slušnou příčku v těchto žebříčích.
Že bychom se v budoucnu setkali na letní olympiádě s disciplínou elektronických sportů, to si říci netroufám, spíše budou turnaje typu již zmiňovaného WCG, který jistě bude pořád více oblíbený. I když osobně nedělám žádný rozdíl mezi profesionálním fotbalem a profesionálním hraním her. Už dnes jsou sponzoři s to dávat poměrně slušné peníze za úspěšné hraní a potažmo za zviditelňování jejich firmy. A už jen to, hrát v prostředí krásných hostesek, stojí rozhodně za to!
Krátký rozhovor s Call of Duty progamerem – [MB]Slepičkou (15let)
Čau, jak ses dostal ke hraní online her?
Našetřil sem si na počítač. Začal to hrát bratr. Tak jsem to taky zkusil.
Bereš to jako zábavu nebo to chceš opravdu někam dotáhnout? A co pro tebe CoD znamená?
Počkej kua, teď hraju!
No?
Ne, už to beru spíš jako zábavu.
Co považuješ za svůj největší úspěch?
2. místo v GZ (Gamezone) lize a WCG na letošním Invexu.
Za jaký klan hraješ?
Marihuana Brothers.
Tvoje nejpoužívanější zkratka?
LOL
Co si myslíš celkově o progamerech??
Jsou to kreténi.
Chceš něco vzkázat hráčům?
Ježiš, já nevim, to je ale dementní otázka.
A vzkážeš alespoň něco čtenářům?
Jste dobří, že to čtete. Dík.
A co na to starší generace?
Generaci našich rodičů většinou nevysvětlíte, že je to sport, berou to jako naprostou bizarnost a neradi to vidí. Takže rada na závěr: "Nenechte si do toho kecat od rodičů a asertivně si prosaďte své."