Seznámení s nejznámějším ethernetem i méně známým ARCNet, Token Ring, 100-VG AnyLAN, FDDI. Jejich přednosti i nevýhody, dosahované rychlosti a pořizovací ceny...
Ethernet
založen na topologii BUS (dříve), STAR (nyní)
základní přístupovou metodou je CSMA/CD (carrier sence multiple access / collision detection) = možnost vysílání do sítě kdykoliv, kdy není obsazeno spojovací médium (kabel), v případě vysílání několika stanic je detekována kolize (vyslán signál JAM) a vysílání přestává, vysílání se opět opakuje po uběhnutí různého intervalu
standard IEEE 802.3
rychlost původně 10 Mb/s, nyní 100 Mb/s a 1 Gb/s, nejnovější až 10 Gb/s
lehká instalace, flexibilní kabeláž, rozumná cena (dnes v podstatě standard)
při vzrůstajícím počtu stanic se snižuje průchodnost (zvýšení počtu kolizí a snížení rychlosti)
ARCNet
založen na topologii BUS (dříve), STAR (nyní)
základní přístupovou metodou je TOKEN
není standardem IEEE
rychlost původně 2,5 Mb/s, novější varianty 20 Mb/s
nenáročná kabeláž a nízká cena
je třeba ošetřit případ, kdy se ztratí TOKEN
Token Ring
založen na topologii RING
základní přístupovou metodou je TOKEN
využívají se propojovací jednotky MAU (Multistation Access Unit) = každá má vstup IN a výstup OUT (pro propojení kruhu) a několik zdířek pro hvězdicové připojení stanic
standard IEEE 802.5
rychlost původně 4Mb/s, později 16 Mb/s, nyní 100 Mb/s
konstantní propustnost i při vyšším počtu stanic
konstrukčně složitější a dražší
je třeba ošetřit případ, kdy se ztratí TOKEN
100VG AnyLAN
založen na topologii STAR
přístupová metoda DPP (Demand Priority Protocol) = přidělování času na přenos na požádání, čímž předchází kolizím známých z Ethernetu. Čas je přidělován také s určitou prioritou (normální – např. pro data, vysoká – např. pro servisní požadavky).
standard IEEE 802.12, rychlost 100 Mb/s
FDDI
založen na topologii RING
základní přístupovou metodou je TOKEN
síťový standard pro vysoce zatížené sítě (používal se zejména k propojování vzdálených areálů, metropolitních sítí a páteřních vedení)
rychlost 100 Mb/s, optická kabeláž, dvojitá protisměrná kruhová topologie (primární a sekundární = záložní, používá se v případě výpadku primárního okruhu)
k připojení stanic se používá rozbočovačů (dva způsoby připojení stanic DAS, DAC (dual attachment station, concentrator) = připojeny k oběma optickým kruhům, SAS, SAC (single attachment station, concentrator) = připojeny jen k primárnímu kruhu
vysoká spolehlivost, možnost překlenutí velkých vzdáleností
vysoká cena (dvojitá topologie RING a optické kabely)
PavelGoogle
Autor se zajímá o HW a OS Linux, programuje v Pythonu a v C++ Builder.
Nové články
Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci. Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.
V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.
Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.
Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.