Ze sešitu číslicové techniky<br> 0000 0010. díl - Převody mezi soustvami
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Ze sešitu číslicové techniky<br> 0000 0010. díl - Převody mezi soustvamiZe sešitu číslicové techniky<br> 0000 0010. díl - Převody mezi soustvami

 

Ze sešitu číslicové techniky<br> 0000 0010. díl - Převody mezi soustvami

Google       Google       28. 1. 2006       28 967×

Dnes se podíváme na to, jak převádět jednotlivá čísla mezi číslenými soustavami.

Nejdříve si ukážeme, jaké hodnoty mají různá čísla různých číselných soustav.

Mocnost je vlastně velikost daného řádu číslice, váha je základ soustavy na řád. Jak to pracuje, si ukážeme v rychlosti na praktickém příkladu pro jednoduchost prvně na desítkové soustavě.

Z tohoto obrázku by měl byýt patrný prozklad číslené soustavy. Vezmeme nejnižší řád a vynásobíme ho základem na řád. První řád má, říkejme tomu třeba, index nula. Takže budeme počíta že šest, což je velikost, kráte základ na řád. Základ vlastně vyplývá z pojmenování soutavy. Čili v desítkové je to deset, ve dvojkové dva a v osmičkové 8. Tady jsme si předvedli převod z jedné desítkové soustavy do desítkové. To je sice na nic, ale posloužilo to jako příklad. Teď se již podíváme na to, jak převádět z prakticky libovolné soustavy do soutavy desítkové.

To byla ukázka převodu z binární soustavy do soustavy desítkové a ještě se podíváme ne jede příklad, ať vám to uvázne v paměti. Tentokráte to bude ze soustavy 16 a bude to známé FF, tuto kombinaci znají především ti, co tvoří weby a nebo se jinak zaobírají grafikou. A určitě také znají její hodnotu a my si ji teď dokážeme.

Ještě než se pustíme do převodu z dekadické soustavy do soustav jiných, podíváme se na to, jak se budou jednotlivé soustavy odlišovat.

Oktadickou soustavou vás nehodlám příliš zatěžovat, nebudeme se jí zabývat, je zde jen proto, abyste věděli, že existuje.

Nyní tedy k převodu z dekadické do binární. Vytvoříme si tabulku a v ní budou z prvé strany váhy jednotlivých řádů binární soustavy. A nejvyšší bude číslo, které je větší než je polovina našeho čísla, které chceme převádět. Budeme-li chtít převést 30, bude nám stačit 16, čili 24. Bude-li to ale 36, už budeme potřebovat i 32 tedy 25.

Na tomto obrázku jste si zajisté všimli, že výsledné binární číslo se skládá ze dvou čtveřic. A čtyři na druhou je 16. A proto se teď budeme zabývat převodem mezi hexadecimální a dvojkovou soustavou. Ještě než se pustíme do převodů mezi těmito dvěma soustavami, povíme si něco o, řekněme, anatomi binárního čísla.

Začneme základní jednotkou informace a tou je jeden bit – značí se 1b a může být rovna logické jedničce nebo logické nule.
Další je jeden nibble – 1Nb a skládá se ze čtyř bitů.
Osm bitů je označováno za starý dobrý, a snad všem známý, Byte [bajt], značí se 1B.
Více bytů = Word, čili slovo.
Zápis binárního čísla se provádí právě po nibblech, které se pak jednoduše převádí do hexadecimální soustavy a naopak.

Každý z nibble může nabývat hodnoty od 0 do 15, stejně jako jednotlivé cifry hexadecimální soustavy. Proto je převod mezi nimi tak jednoduchý. Samozřejmě je možné obdobný postup použít i obráceně:

Ne takhle ne, spíš takhle:

Zatím by to mohlo stačit. Pokračovat budeme příště v binární soustavě.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jiří ChytilAutor programuje ve VB, zajímá se o elektrotechniku, studuje na SOŠ Elektrotechnické - obor číslicová technika.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý