Vírus Brain bol typom tzv. boot vírusu, ktorý sa inštaloval na miesto obvyklého zavádzacieho kódu spúšťaného pri štarte počítača na úplný začiatok diskiet. Pôvodný obsah tejto oblasti, tzv. prvého sektora, vírus uložil na voľné miesto na diskete, ktoré označil ako poškodené a neprístupné.
Vírus po spustení počítača obsadil 7 KB operačnej pamäti a infikoval ďaľšie do PC vložené diskety. Rozšírenie vírusu bolo vzhľadom na dnešné obvyklé normy minimálne, keďže sa šíril iba prenosom na disketách.
Vírus pravdepodobne napísali dvaja pakistánski bratia Basit a Amjad Farooq Alvi, ktorí dokonca v ňom nechali na seba telefonický odkaz. Podľa niektorých zdrojov, dôvodom napísania vírusu bola snaha ochrániť vlastný softvér pred neautorizovaným kopírovaním.
Podľa Wikipedie bratia v súčasnosti v Pakistane vlastnia spoločnosť Brain Limited, poskytovateľa pripojenia k Internetu.
Peter HalmoGoogle
Autor študuje aplikovanú informatiku na FI MUNI v Brne. Zaobera sa programovanim, sietami a bezpecnostou. Pracuje ako programator na projekte www.antiskola.eu a www.drbubo.com
Nové články
Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci. Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.
V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.
Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.
Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.