Tuzemští IT odborníci se topí v penězích
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Tuzemští IT odborníci se topí v penězíchTuzemští IT odborníci se topí v penězích

 

Tuzemští IT odborníci se topí v penězích

Google       Google       7. 6. 2006       21 061×

Průměrná měsíční hrubá mzda odborníků IT s praxí delší než 5 let se pohybuje v rozmezí od 35 000 do 200 000 Kč.

Administrátor systému Unix si po pěti letech praxe v Praze či jejím okolí může přijít až na 60 000 korun hrubého měsíčně, zatímco správce platformy Microsoft si vydělá maximálně 50 000. Měsíční hrubá mzda správce sítí (LAN/WAN) po pětiletém působení v oboru se může vyšplhat na téměž 50 000 Kč hrubého měsíčně. Oproti tomu absolvent s roční praxí by si ale vydělal „pouhých“ 30 000 korun v průměru za měsíc. Vyplývá to z průzkumu zveřejněném minulý týden společností Robert Half Technology (RHF), která hovořila s kandidáty z  firem působících v oblasti IT a telekomunikací.

Nejvíce přitom podle ní rostou platy u vývojářských pozic zaměřených na programovací jazyky Java, nově .NET (převážně C#) a v menší míře i C++). U tohoto typu funkcí stouply platy mnohdy až o 40 % – programátor v Javě po absolvování vysoké školy s roční praxí si měsíčně nevydělá méně než 35 000 korun, před třemi lety by se však jeho plat pohyboval na úrovni nižší o 10 tisíc. Po pěti letech v oboru si však může přijít až na 80 000 Kč hrubého měsíčně.

V této souvislosti zmiňme i platový žebříček, který na základě výročních účetních závěrek firem s více než 50 zaměstnanci vypracovala MF Dnes. Z toho vyplynulo, že zaměstnanci nejlépe platících firem v České republice vydělávají přes 100 000 korun měsíčně. Největší průměrnou mzdu, a sice téměř 120 000 korun hrubého, pak měsíčně vyplácí společnost SAP. Podle uvedené firmy RHF si nejvíce v tomto segmentu trhu vydělá člověk s funkcí obchodního ředitele, jehož mzda s praxí v příslušném oboru delší než 5 let činí až 200 000 korun měsíčně včetně bonusů. Výše mzdy zaměstnance pracujícího v této funkci kratší dobu se pak pohybuje maximálně zhruba na polovině této sumy.

V Computerworldu 8 najdete podrobné informace o platových podmínkách IT specialistů v celé ČR, navíc se stručným porovnáním mezd u vybraných pozic v oboru IT vVzahraničí.

Zdroj: Computerworld.com

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý