Zvoľte si správne doménové meno
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Zvoľte si správne doménové menoZvoľte si správne doménové meno

 

Zvoľte si správne doménové meno

Google       Google       20. 3. 2006       11 609×

Všimol som si, že aj väčšie firmy, ktoré si za výrobu svojej webovej prezentácie pekne zaplatia, častokrát nemyslia na správny výber doménového mena. Potom častokrát vidíme domény s názvami www.firma-sro.sk, alebo v horšom prípade nie je problém nájsť aj takéto zverstvá: www.institutvzdelavaniakosice.sk. Touto kratšou úvahou by som chcel dopomôcť tým ľuďom, ktorí stoja pred otázkou výberu doménového mena.

Prečo je výber doménového mena (ďalej len meno) taký dôležitý? Doména určuje vašu identitu na Internete. Musí byť ľahko zapamätateľná, krátka, výstižná a zrozumiteľná. Na to, aby ste došli k tomuto záveru nepotrebujete žiadne špeciálne školy, ani múdre knihy. Stačí vám sedliacky rozum. Ale aj napriek týmto vedomostiam stále vznikajú nové a nové „doménové nepodarky“. Poďme si preto rozobrať kúsok po kúsku jednotlivé aspekty výberu toho správneho mena.


Unikátnosť

Ak chcete, aby sa vaša doména volala napriklad www.hotelvinice.sk, pri registrácii sa vám môže ľahko stať, že takýto názov je už obsadený. Väčšina z nás by hľadala podobný názov, akúsi skomoleninu toho pôvodného, napríklad www.vinicehotel.sk. Toto je ale chyba. Vaše meno musí byť unikátne a nezameniteľné so žiadnym iným (príklad nesprávne zvolených mien www.obchod.cz a www.e-obchod.cz). Samozrejme nenarobíte nič s tým, že takúto chybu niekto spraví po vás a registruje si meno podobné s tým vašim. Takže pred registráciou si dajte tú námahu a zistite si existenciu takýchto mien, s ktorými by si mohli ostatní to vaše meno mýliť.


Zrozumiteľnosť

Určite to poznáte. Meno, ktoré je zložené zo začiatočných písmen názvu, alebo z rôznych iných skratiek, je veľmi málo výstižné. Pravidelní návštevníci si určite zvyknú, ale noví budu možno chvíľu hromžiť. Vaše meno by malo byť nielen ľahko zrozumiteľné, ale tiež by malo mať akúsi výpovednú hodnotu o obsahu stránky. Napríklad ak idem na www.programujte.com, viem na 80 %, čo na danej stránke môžem čakať. Samozrejme že v prípade firiem najskôr vyhrá názov firmy a práve tu vznikajú nedorozumenia. Dochádza k skracovaniu mien, oddeľovaniu mien pomlčkami a podobne. A množstvo dnešných užívateľov Internetu (bohužiaľ) ani nevie, kde sa taká pomlčka píše.
Prednedávnom som potreboval nájsť firmu na Internete. Ak hľadám cez vyhľadávače, postačí, ak kliknem na odkaz a som na ich stránke, lenže ja som šiel cez Zlaté stránky (tie papierové). Opisoval som názvy a došiel som k zaujímavému záveru – skoro tretina stránok sa mi nezobrazila, pretože som niekde urobil preklep. Vyskúšajte si to tiež. Preto nezanedbávajte zrozumiteľnosť vášho mena.


Dĺžka

Tak, kameň úrazu mnohých domén. Dĺžka je naozaj vecou názoru každého jednotlivca. Chcel by som len varovať pred extrémami týkajúcimi sa nezvyklo krátkych alebo dlhých mien. Je to zvláštne, ale obe sa ťažko pamätajú. www.cp.sk, keď človeku poviete, že toto je stránka, kde môže nájsť cestovné poriadky, na jej zapamätanie potrebuje vivinúť väčšie úsilie, ako na zapamätanie si adresy www.cestovneporiadky.sk. Prečo? Pretože okrem adresy si musí pamätať, že tento názov je krátky a že sa skladá zo začiatočných písmen. A horeuvedený príklad www.institutvzdelavaniakosice.sk už ani nemusím rozoberať. Podľa mňa je primeraná dĺžka niekde uprostred – medzi štyrmi a desiatimi znakmi. Len pre zaujímavosť, jedno doménové meno môže obsahovať maximálne 63 znakov v druhej úrovni.


.sk, .cz, .com, .net ? Čo z toho?

Slovenské firmy (a lokál-patrioti) trvajú na tom, že chcú svoju slovenskú doménu. Je to správne, to áno, ale prečo sú v ponuke aj zahraničné domény? Musí to mať nejaký dôvod. Áno, má to dôvod. Predstavte si, že chcete s vašimi internetovými aktivitami expandovať aj do viacerých štátov. Zapamätanie si mena v tvare nieco.sk je pre cudzinca oveľa obtiažnejšie, ako nieco.com, lebo je na príponu .com už zvyknutý. Preto ak máte na svojich stránkach obsah, ktorý by zaujímal aj iných návštevníkov ako z vašej krajiny, smelo si registrujte zahraničnú doménu.


Trošku teórie o tom, čo je všeobecne povolené pri vytváraní mena

Momentálne sú v prevádzke ASC II domény, v ktorých sú povolené písmená a-z a čísla 0-9 a jeden špeciálny znak, pomlčka (správně spojovník – pozn. korektora). Mená sa nesmú začínať ani končiť pomlčkou. Momentálne sa testujú nové IDN domény, v ktorých sú povolené všetky unicode znaky. To bude umožňovať prezentáciu thajského, arabského, laoského, hebrejského a iných jazykov. Domény sa dajú registrovať aj pre neskoršie použitie (rezervácia mena).


Osobne by som pred registráciou domény odporúčal spraviť minimálne vo svojom okolí menší prieskum toho, či vaše meno spĺňa minimálne predchádzajúce kritériá.


×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
Autor se věnuje vývoji webových aplikací, webdesignu. Používá Pascal, CSS, PHP, SQL a Flash (AS).

Nové články

Obrázek ke článku Stavebnice umělé inteligence 1

Stavebnice umělé inteligence 1

Článek popisuje první část stavebnice umělé inteligence. Obsahuje lineární a plošnou optimalizaci.  Demo verzi je možné použít pro výuku i zájmovou činnost. Profesionální verze je určena pro vývojáře, kteří chtějí integrovat popsané moduly do svých systémů.

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý