Možnosti mobilního připojení k Internetu
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Možnosti mobilního připojení k InternetuMožnosti mobilního připojení k Internetu

 
Hledat
Moderní platforma pro vytvoření vašeho nového webu – Wix.com.
Nyní už můžete mít web zdarma.
Vybavení pro Laser Game
Spuštěn Filmový magazín
Laser Game Brno
Laser Game Ostrava

Možnosti mobilního připojení k Internetu

Google       Google       26. 5. 2006       16 106×

Romantické představy administrátorů o vzdálené správě serverů na louce u rybníka mohou být už několik let skutečností. Díky mobilním datovým přenosům může každý uživatel využívat takřka všechny služby Internetu všude tam, kde má pokrytí vybraný operátor. Umožňují to mobilní datové přenosy.

Reklama
Reklama

Sítě pro mobilní telefony si každý spojuje především s hlasovou komunikací, stále větší význam ale mají mobilní datové přenosy. Ty v současné době prochází bouřlivým vývojem – od těžce zaplacených kilobitů za sekundu z prvopočátků sítí GSM až k rychlostem o tři řády vyšším za velmi příjemný paušál.

CSD (Circuit Switched Data)

Technologie CSD představuje nejstarší způsob přenosu dat. Po technologické stránce jde o síť s přepínáním datových okruhů. Po celou dobu spojení máte vyhrazen kanál, spojení zůstává zachováno i ve chvílích, kdy žádná data nepřenášíte. Výhodou jsou nižší latence a menší kolísání rychlostí, nevýhodou účtování za časové jednotky a nízká přenosová rychlost – musíte se spokojit s 9,6 kb/s (u Eurotelu 14,4 kb/s). CSD podporují všichni operátoři a všechny mobily s hardwarovým modemem. Připojíte se všude tam, kde se vyskytuje pokrytí pro běžné hovory.

HSCSD (High Speed Circuid Switched Data)

Připojení přes HSCSD přináší výrazné zrychlení přenosové rychlosti díky vylepšenému systému opravy chyb při přenosu (rychlost jednoho kanálu se zvyšuje z původních 9,6 na 14,4 kb/s) a nabízí jej u nás pouze Eurotel. HSCSD navíc umí spojovat více, maximálně čtyři datové okruhy dohromady, takže lze dosáhnout rychlosti až 43,2/14,4 kb/s (download/upload). Technologie HSCSD ale patří z pohledu operátora mezi neefektivní a obecně se od ní upouští. Stejně jako u CSD, i spojení prostřednictvím HSCSD účtuje operátor za časové jednotky.

GPRS (General Packet Radio Service)

Zatímco CSD a HSCSD funguje jako síť se spojováním okruhů, GPRS představuje síť se spojováním datových jednotek. U CSD se na začátku komunikace sestaví spojení, které je udržováno až do ukončení bez ohledu na to, zda jsou data přenášena či nikoli. Technologie GPRS funguje zcela jinak, spojení se navazuje automaticky, vždy když vznikne požadavek na přenos dat. GPRS tedy nevytěžuje sdílené přenosové cesty ve chvíli, kdy uživatel nepřenáší data. V této době pak mohou komunikovat ostatní uživatelé a síť je využívána mnohem efektivněji. Uživateli není na rozdíl od předchozích technologií účtována částka za čas strávený připojením, ale za přenesená data, nebo paušálně s datovým omezením nebo bez něj. U GPRS se setkáváme s pojmy timeslot a kódové schéma timeslotu. V závislosti na zvoleném kódovém schématu se rychlost jednoho timeslotu pohybuje mezi 8–20 kb/s.

Současné mobilní telefony zvládají GPRS třídy 10, často označované jako 4/2 (čtyři timesloty směrem k uživateli a dva od něj). V praxi jsou ale tato zařízení schopna „obsloužit“ v jednu chvíli pouze pět timeslotů a uživatel si může vybrat mezi rozvržením 3/2 či 4/1. T-Mobile na rozdíl od zbylých operátorů používá nejvyšší kódové schéma, v ideálním případě tak lze stahovat data rychlostí až 80 kb/s.

EDGE (Enhanced Data rates for Global Evolution, Enhanced Data rates for GSM Evolution)

Technologie EDGE představuje rozšíření běžných datových přenosů GPRS. EDGE na rozdíl od GPRS využívá jinou modulaci (8PSK – osmistavová fázová modulace), díky níž lze přenést, zjednodušeně řečeno, za stejný časový interval třikrát více dat. Princip timeslotů zůstává zachován, rychlost jednoho timeslotu se ale zvýšila z dvaceti na necelých šedesát kilobitů za sekundu. Při konfiguraci 4+1 timeslot tak lze dosáhnout rychlosti až 236 kb/s. V praxi dosahované rychlosti downoladu se pohybují okolo 130–160 kb/s. EDGE nabízí všichni tři čeští operátoři. Hlavní nevýhodu spatřuji v mnohem slabším pokrytí ve srovnání s GPRS. Navíc ne každý mobilní telefon s podporou GPRS zvládá i EDGE. Nastavení telefonu pro EDGE se shoduje s nastavením pro GPRS. Telefon automaticky přechází v případě dostupnosti sítě EDGE na vyšší rychlost.

CDMA2000 1×EV-DO (Code Division Multiple Access – Evolution Data Only)

Eurotel nabízí přístup k Internetu prostřednictvím čistě datové sítě CDMA. Ta vznikla ve frekvenčním pásmu 450 MHz, které zatím sdílí (ale už ne nadlouho) se starou analogovou sítí NMT. Z tohoto frekvenčního pásma vychází jedna z největších výhod, a sice velký dosah pokrytí od základnové stanice (zhruba 30 km). Operátor tak nemusí modernizovat velké množství stanic a tuto síť lze využívat i v odlehlejších místech. Eurotel nyní slibuje zhruba 80% pokrytí obyvatel. Rychlost směrem k uživateli se odvíjí zejména od vytíženosti v dané lokalitě, v praxi se pohybuje v rozmezí 100–400 kb/s. Velkou slabinu představují dlouhé latence (v řádu stovek ms) a velmi slabá rychlost směrem od uživatele (maximálně 100 kb/s). Pro připojení si můžete vybrat mezi klasickým modemem pro připojení k PC a PCMCIA kartou do notebooku. Mobilní telefony či komunikátory s podporou CDMA v nabídce operátorů nenajdete.

UMTS FDD (Universal Mobile Telecommunications System – Frequency Division Duplex)

Síť umožňující hovory a datové přenosy současně nabízí zatím jen Eurotel. Síť UMTS není z pohledu datových přenosů tak rychlá jako UMTS TDD od T-Mobile, maximální papírová rychlost směrem k uživateli činí 384 kb/s. Námi v praxi naměřené hodnoty se pohybovaly okolo 300 kb/s s latencí okolo stovky milisekund. Výhodou řešení od Eurotelu je kompatibilita s 3G sítěmi využívanými v jiných zemích a podpora ze strany výrobců mobilních telefonů. Nechcete-li využívat pro připojení mobil, nabízí se 3G PCMCIA karta do notebooku. A konečně, za využití datových přenosů v síti 3G nic nepřiplácíte, telefon využije v závislosti na dostupnosti vždy tu nejrychlejší variantu v pořadí UMTS — EDGE — GPRS. Nevýhodou této technologie zůstává pokrytí, v současné době se připojíte rychleji pouze na území Prahy a Brna.

UMTS TDD (UMTS Time Division Duplex)

Technologii UMTS TDD najdete jen u T-Mobile, který ji ovšem nesmyslně nazývá 4G. Na rozdíl od UMTS od Eurotelu nabízí vyšší rychlosti, jde však o čistě datovou síť, a tak si z ní nezavoláte. A co víc, současné mobilní telefony s podporou UMTS si nerozumí se sítí UMTS TDD. Pro data tak musíte použít speciální modem nebo PCMCIA kartu do notebooku. Ale pozor, modemy nabízené v současné době fungují pouze na území Prahy. Zbytek republiky bude T-Mobile pokrývat v jiném frekvenčním pásmu, které tyto modemy nepodporují. V půli tohoto roku slibuje T-Mobile 50% pokrytí obyvatelstva (nikoli území). Výhodou sítě UMTS TDD od T-Mobile je především vysoká přenosová rychlost a nízká latence umožňující využívat i služeb VoIP. V praktických testech jsme data přijímali rychlostí okolo 800 kb/s s nekolísající latencí okolo 80 ms.

HSDPA (High Speed Downlink Packet Access)

Nadstavba technologie UMTS FDD přináší mnohem vyšší rychlosti datových přenosů, a vyrovnává se tím síti „4G“ od T-Mobile. Upgrade na HSDPA probíhá u operátora pouze na programové úrovni, pro pokrytí tak lze využít již postavené UMTS základny, což vede k nemalé úspoře nákladů. Vyšších rychlostí je dosaženo především efektivnějším využitím frekvenčního pásma, odlišným přístupem k přenosovému kanálu a zejména pokročilými algoritmy zpracování dat. Zajímavostí je například to, že síť vyřizuje nejdříve požadavky uživatele s nejkvalitnějším signálem. Technologii HSDPA nabízí od 11. dubna 2006 Eurotel, zatím ji lze využít pouze prostřednictvím PCMCIA karty do notebooku. První mobilní telefony s podporou této technologie by se měly objevit na trhu zhruba v polovině letošního roku. Novou technologii můžete v současné době využít na území Prahy a Brna.

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

1 názor  —  1 nový  
Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Lukáš ChurýLukáš je šéfredaktorem Programujte, vyvíjí webové aplikace, fascinuje ho umělá inteligence a je lektorem na FI MUNI, kde učí navrhovat studenty GUI. Poslední dobou se snaží posunout Laser Game o stupeň výše a vyvíjí pro něj nové herní aplikace a elektroniku.
Web     Twitter     Facebook     LinkedIn    

Nové články

Obrázek ke článku Startup DoDo zajistí městskou logistiku pro RunCzech

Startup DoDo zajistí městskou logistiku pro RunCzech

Startup DoDo se stává důležitým partnerem RunCzecha na významných běžeckých závodech včetně 25. ročníku Volkswagen Maratonu Praha se bude starat o logistické zázemí. Lídr v oblasti městské logistiky bude mimo jiné zásobovat občerstvovací stanice a pomůže rovněž se zajištěním televizních přenosů ze závodů.

Reklama
Reklama
Obrázek ke článku Možnosti současného tisku: kloubní protéza, gigantický billboard i fotoobklady

Možnosti současného tisku: kloubní protéza, gigantický billboard i fotoobklady

Moderní technologie tvoří svět kolem nás. Raketový vývoj zaznamenává oblast informačních technologií ruku v ruce s odvětvím zaměřeným na tisk. Nové postupy a přístroje v tiskařské oblasti nacházejí uplatnění v mnoha směrech. Od zdravotnictví a průmyslu, zejména díky 3D tiskárnám, přes reklamu až po přenášení motivů na obklady užívané jako moderní prvek v interiérech. Současnost zkrátka přináší nespočet druhů tisku, protože díky nynějším přístrojům lze vytisknout v podstatě cokoliv. Jaké nejzajímavější možnosti jsou k mání?

Obrázek ke článku Nezávislý bezpečnostní audit varuje: Lidé ukládají na Ulož.to firemní hesla, smlouvy i rodná čísla

Nezávislý bezpečnostní audit varuje: Lidé ukládají na Ulož.to firemní hesla, smlouvy i rodná čísla

Veřejná online úložiště jsou pro firmy zásadním bezpečnostním rizikem úniku a ztráty citlivých firemních dokumentů i osobních údajů. Zjištění vychází z výsledků bezpečnostní analýzy souborů na Ulož.to, kterou provedli odborníci na kyberbezpečnost ze SODAT. Analýza odhalila stovky firemních přístupových hesel, rodných čísel i pracovních smluv. Ty nahrávají na veřejná úložiště nejčastěji sami zaměstnanci v rámci zálohování nebo sdílení souborů. 

Reklama autora

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032019 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý