Ze sešitu číslicové techniky<br />0001 0011. díl – 7400 potřetí, a ne naposledy
 x   TIP: Přetáhni ikonu na hlavní panel pro připnutí webu

Ze sešitu číslicové techniky<br />0001 0011. díl – 7400 potřetí, a ne naposledyZe sešitu číslicové techniky<br />0001 0011. díl – 7400 potřetí, a ne naposledy

 

Ze sešitu číslicové techniky<br />0001 0011. díl – 7400 potřetí, a ne naposledy

Google       Google       31. 5. 2006       16 771×

Dnes se opět podíváme na obvod 7400.

Přepínače

Přepínač tedy funguje tak, že pomocí přepínáme mezi tím, zda bude na vstupu Log1, nebo Log0. Jako přepínače se často používají mikrospínače, třeba takové, jaké jsou v myších.

Ty můžeme použít i do nepájivých polí, jejich kontakty ale někdy bývají hodně robustní, proto může být trochu problém je zasunout. Většinou to ale jde, pokud nejsou znečištěny pájkou.

Spínače

Zapojujeme jedním z uvedených způsobů:

Spínače jsou vhodné podle použití, DIP:

Ty jsou spíš pro případy, kdy tlačítko chceme nechat stisknuté. Pokud ale chceme tlačítka jako prvky, které jen stiskneme, a ony s naším povolením povolí, taky jsou vhodné takzvané žabky.

Někdy mohou být problémové v tom směru, že z nepájivého pole vyskakují, v tom případě vezmeme jejich nožičky, narovnáme je a z užších stran do nožiček vytvoříme drážku třeba štípačkama.

Většinou, když se kdekoliv mluví o zapojení tlačítek, se začíná řešením zákmitů kontaktů (Celá problematika spočívá v tom, že při přepnutí tlačítka přiskočí kontakt ke druhému, tak se to zdá nám, ale IO, které jsou velmi citlivé a zaregistrují i vysoké kmitočty, vám řeknou, že se toho stane víc. Kontakt sice přiskočí ke druhému, ale ještě od něj podskočí a těchto podskočení může mít velmi mnoho) a podobných věcí, to nás ale teď momentálně nebude příliš zajímat. Proč? No v kombinační logice, kterou se my teď zabýváme, to vůbec nevadí. V sekvenční logice bude situace často jiná, tak se ke tlačítkům zase vrátíme, A řekl bych, že zaberou více než jednu lekci.

Hradlo s otevřeným kolektorem

Nyní tedy k hradlu s otevřeným kolektorem. Již kdysi jsem k němu kreslil schéma a pokud si ono schéma prohlédnete, zjistíte, že na výstupu hradla nemůže být jen tak logická jedna, obvod dokáže vlastně zemnit svůj výstup a to je, dá se říci, vše. Jak to ale napravit?

Situaci můžeme napravit třeba vnějším odporem připojeným k Ucc, viz obrázek:

×Odeslání článku na tvůj Kindle

Zadej svůj Kindle e-mail a my ti pošleme článek na tvůj Kindle.
Musíš mít povolený příjem obsahu do svého Kindle z naší e-mailové adresy kindle@programujte.com.

E-mailová adresa (např. novak@kindle.com):

TIP: Pokud chceš dostávat naše články každé ráno do svého Kindle, koukni do sekce Články do Kindle.

Hlasování bylo ukončeno    
0 hlasů
Google
(fotka) Jiří ChytilAutor programuje ve VB, zajímá se o elektrotechniku, studuje na SOŠ Elektrotechnické - obor číslicová technika.
Web    

Nové články

Obrázek ke článku Hybridní inteligentní systémy 2

Hybridní inteligentní systémy 2

V technické praxi využíváme často kombinaci různých disciplín umělé inteligence a klasických výpočtů. Takovým systémům říkáme hybridní systémy. V tomto článku se zmíním o určitém typu hybridního systému, který je užitečný ve velmi složitých výrobních procesech.

Obrázek ke článku Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Jak vést kvalitně tým v IT oboru: Naprogramujte si ty správné manažerské kvality

Vedení týmu v oboru informačních technologií se nijak zvlášť neliší od jiných oborů. Přesto však IT manažeři čelí výzvě v podobě velmi rychlého rozvoje a tím i rostoucími nároky na své lidi. Udržet pozornost, motivaci a efektivitu týmu vyžaduje opravdu pevné manažerské základy a zároveň otevřenost a flexibilitu pro stále nové výzvy.

Obrázek ke článku Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Síla týmů se na home office může vytrácet. Odborníci radí, jak z pracovních omezení vytěžit maximum

Za poslední rok se podoba práce zaměstnanců změnila k nepoznání. Především plošné zavedení home office, které mělo být zpočátku jen dočasným opatřením, je pro mnohé už více než rok každodenní realitou. Co ale dělat, když se při práci z domova ztrácí motivace, zaměstnanci přestávají komunikovat a dříve fungující tým se rozpadá na skupinu solitérů? Odborníci na personalistiku dali dohromady několik rad, jak udržet tým v chodu, i když pracovní podmínky nejsou ideální.

Hostujeme u Českého hostingu       ISSN 1801-1586       ⇡ Nahoru Webtea.cz logo © 20032024 Programujte.com
Zasadilo a pěstuje Webtea.cz, šéfredaktor Lukáš Churý